Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Απολυμανση

Πήγαινε κάτω 
+5
kir
psath
monarchis
vassilis
ethnic69
9 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ethnic69
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ethnic69


Αριθμός μηνυμάτων : 658

Απολυμανση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απολυμανση   Απολυμανση Icon_minitimeΠεμ Ιουλ 28, 2016 6:58 pm

Ρε παιδια εχω μια απορια . Ειχα 2 μελισσακια με Αμερικανικη σηψ. τα οποια τα εκανα μονη μεταγκιση αλλα δεν τα καταφεραν . Τωρα θελω να απολυμανω τις κυψελες που ειναι ( πλαστικες ) και δεν ξερω πως . Τα επλυνα με χλωρινη , αλλα φλογιστρο δεν μπορω να βαλω γιατι θα τις καψω . Για καυστικη ποτασα δεν εχω τις εγκαταστασεις και θα ηθελα να την αποφυγω . Εχετε καμια ιδεα;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis


Αριθμός μηνυμάτων : 673

Απολυμανση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απολυμανση   Απολυμανση Icon_minitimeΠεμ Ιουλ 28, 2016 9:13 pm

Αγοράζεις δυό ξύλινες και πετάς τις πλαστικές σε ανακύκλωση...
lol! lol! lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Απολυμανση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απολυμανση   Απολυμανση Icon_minitimeΠεμ Ιουλ 28, 2016 10:45 pm

ethnic69 έγραψε:
Ρε παιδια εχω μια απορια . Ειχα 2 μελισσακια με Αμερικανικη σηψ. τα οποια τα εκανα μονη μεταγκιση αλλα δεν τα καταφεραν . Τωρα θελω να απολυμανω τις κυψελες που ειναι ( πλαστικες ) και δεν ξερω πως . Τα επλυνα με χλωρινη , αλλα φλογιστρο δεν μπορω να βαλω γιατι θα τις καψω . Για καυστικη ποτασα δεν εχω τις εγκαταστασεις και θα ηθελα να την αποφυγω . Εχετε καμια ιδεα;

Δεν ξέρω αν είναι Αποτελεσματικός τρόπος καθότι τα σπόρια της Α.Σ. είναι ανθεκτικά, ίσως με έναν ατμοκαθαριστή να έκανες δουλειά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Απολυμανση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απολυμανση   Απολυμανση Icon_minitimeΠαρ Ιουλ 29, 2016 12:12 am

vassilis έγραψε:
Αγοράζεις δυό ξύλινες και πετάς τις πλαστικές σε ανακύκλωση...
lol! lol! lol!

Αυτό ή ποτάσα. Τις βουτάς για κάμποσα λεπτά σε καυτή ποτάσα και απολυμαίνεις. Είχα δει σχετικό βίντεο με ποτάσα αλλά η κυψέλη ήταν ξύλινη. Για πλαστικό δεν ξέρω μήπως λόγω υψηλής θερμοκρασίας σκεβρώσει. (απαιτεί θερμοκρασία <100C) Ρώτησε τον κατασκευαστή για τις αντοχές τους.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kir
BeeForce
BeeForce
kir


Αριθμός μηνυμάτων : 602

Απολυμανση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απολυμανση   Απολυμανση Icon_minitimeΠαρ Ιουλ 29, 2016 10:24 am

Κανε ένα διάλυμα με Καυστική σόδα >10% περίμενε να κρυώσει λίγο να μην καείς και με γάντια και γυαλιά (γενικά μέτρα προστασίας) πάρε ένα vetex βουτηγμένο στο διάλυμα και πέρνα καλά όλη την κυψέλη μετά από 10' κανε καλού κακού άλλο ένα πέρασμα και άστο για καμιά ωρίτσα , μετά ξέπλυνε και είσαι έτυμος !



Καυστική σόδα
Καυστική σόδα διαλυμένη 1% σε χλιαρό νερό για 15 λεπτά κάνει γενική απολύμανση
3-5% σε ζεστό νερό για 15 λεπτά απολυμαίνει κυψέλες και πλαίσια μολυσμένα προσβλημένα από Αμερικάνικη Σηψιγονία,Νοσεμίαση κ.λ.π..

πηγή:Πρακτική Μελισσοκομία Ανδρέα Θρασυβούλου 2012 σελ. 110
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Απολυμανση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απολυμανση   Απολυμανση Icon_minitimeΠαρ Ιουλ 29, 2016 2:11 pm

Έχω την εντύπωση πως η καυστική σόδα NaOH-καθαρό υπεροξείδιο του Νατρίου είναι ένα ισχυρό καυστικό διαβρωτικό. Η βασική του ιδιότητα είναι η αποβολή θερμότητας. Υλικά που δεν έχουν μεγάλη αντίσταση ή/και ανθεκτικότητα στη ΝaOH μπορούν να μεταβάλλουν τα μόρια τους και να καταστραφούν.
Δεν νομίζω να ήθελες να λιώνουν οι κυψέλες σου. Θα σου πρότεινα να έρθεις σε τηλεφωνική επαφή με τον κατασκευαστή και να σε καθοδηγήσει εκείνος για το πως θα κινηθείς.
Αν αποφασίσεις το παραπάνω καλό θα ήταν να μας πεις και σε εμάς τις οδηγίες που σου έδωσε ο κατασκευαστής.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kir
BeeForce
BeeForce
kir


Αριθμός μηνυμάτων : 602

Απολυμανση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απολυμανση   Απολυμανση Icon_minitimeΠαρ Ιουλ 29, 2016 3:30 pm

Αν δεν κάνω λάθος το πλαστικό στις 2 ελληνικές τουλάχιστον είναι PP (πολυπροπυλένιο) είναι ένα πολυμερές ασυνήθιστα ανθεκτικό σε πολλά χημικά διαλυτικά, οξέα και βάσεις.
Βέβαια δεν έχω δοκιμάσει NaOH στην κυψέλη αλλά μιας και την χρησιμοποιώ σε παρασκευή σαπουνιού τα σκευή από PP δεν έχουν πρόβλημα
Βεβαία όπως λέει και ο Γιώργος κανε ένα τηλ στην εταιρία για να είσαι σίγουρος !
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Throubee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Throubee


Αριθμός μηνυμάτων : 808

Απολυμανση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απολυμανση   Απολυμανση Icon_minitimeΠαρ Ιουλ 29, 2016 5:32 pm

υποχλωριώδες νάτριο είναι η φάση..
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Απολυμανση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απολυμανση   Απολυμανση Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 31, 2016 2:25 am

Εγω να ρωτησω κατι άσχετο και σχετικό μαζι..... Αμερικανική πως κόλλησες.;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ethnic69
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ethnic69


Αριθμός μηνυμάτων : 658

Απολυμανση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απολυμανση   Απολυμανση Icon_minitimeΔευ Αυγ 01, 2016 6:02 pm

Τι να σου πω ρε γμτ , ξερω και γω ; Ηταν μικρες κυριος παραφυαδες , αλλα και μεγαλυτερα μελισσια , τα ειχα παει στη καστανια για να δυναμωσουν και εκει που αρχισαν να αυξανουν πλυθησμο και σκεφτομουν ποσα πλαισια να βαλω .... πηγα σε μια επιθεωριση και ειδα οτι στα 3/5 των μελισσιων μου ο γονος ειχε γινει αραιος με οψη μωσαικου . Εκει δεν μου περασε αποτο μυαλο η ΑΣ γιατι ηταν σε πολλα μελισσια οπως σου ειπα και οπως ξερεις δεν κολαει τοσο ευκολα η ΑΣ μετα απο καμια 10ρια μερες και αφου εβλεπα οτι τα μελισσια πεφτουν και ο γονος συειχιζει να ειναι αραιος αλλα και μερικα κελια με γονο ηταν τρυπημενα σκεφτηκα να κανω το τεστ με το ξυλακι και εκει δυστηχως καταλαβα τι εχουν klama klama klama ΣΟΚ!!!!
Εκανα σε ολα τα προσβεβλημεα μονη μεταγγιση , εχασα πανω απο 10 μελισσια και τα αλλα που επιβιωσαν τωρα ειναι απο 3 -6 πλαισια , αλλα εχουν θεραπευτει και αρχισε να γενναει . Το στοιχημα ειναι αν θα ξεχειμωνιασουν , αν παει καλα η ξουρα μπορει, αν δεν δουλεψει θα χασω σχεδον ολα μου τα μελισσια . Πονεμενη ιστορια που δεν θελω να συμβει ποτε σε κανεναν
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Απολυμανση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απολυμανση   Απολυμανση Icon_minitimeΔευ Αυγ 01, 2016 11:20 pm

Ερωτήσεις......
Τους έβαλες να πάρουν ξένα μέλια;
Αγόρασες πρόσφατα παραφυαδες απο άγνωστο;
Εκει που τα πηγές είχε αλλα μελίσσια;
Δεν μπορεί ένα απο τα 3 θα ισχύουν. Συνήθως την πατάμε απο άσχετος και κακούς μελισσοκόμους που δεν πολυ ενδιαφέρονται για τα μελίσσια τους αλλα για το άρμεγμα τους....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
olomelia
BeeForce
BeeForce
olomelia


Αριθμός μηνυμάτων : 544

Απολυμανση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απολυμανση   Απολυμανση Icon_minitimeΤρι Αυγ 02, 2016 1:36 am

μεγάλο ζόρι Εθνικ και λυπάμαι πολύ που σου έτυχε τόσο εκτεταμένο... δυστυχώς η αμερικάνικη σηψιγονία υπάρχει στα μελίσσια μας και ψάχνει κατάλληλες συνθήκες να επωαστεί. Αδύναμα και μικρά μελίσσια είναι τα πιό εύκολα θύματα.

'ομως πάρε όλα τα απαραίτητα μέτρα, γιατί θα επανέλθει τις επόμενες χρονιές. Μην λυπηθείς να κάψεις πλαίσια...

περαστικά στα μελισσάκια σου
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ethnic69
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ethnic69


Αριθμός μηνυμάτων : 658

Απολυμανση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απολυμανση   Απολυμανση Icon_minitimeΤρι Αυγ 02, 2016 11:24 am

mpampis13 έγραψε:
Ερωτήσεις......
Τους έβαλες να πάρουν ξένα μέλια;
Αγόρασες πρόσφατα παραφυαδες απο άγνωστο;
Εκει που τα πηγές είχε αλλα μελίσσια;
Δεν μπορεί ένα απο τα 3 θα ισχύουν. Συνήθως την πατάμε απο άσχετος και κακούς μελισσοκόμους που δεν πολυ ενδιαφέρονται για τα μελίσσια τους αλλα για το άρμεγμα τους....

Ναι φετος εκει που τα ειχα , ηρθε και ενας αλλος μελισσοκομος , απο τους παλιους με πολλα μελισσια . Οι παραφυαδες ηταν δικες μου και ξενα μελια δεν βαζω .....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ethnic69
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ethnic69


Αριθμός μηνυμάτων : 658

Απολυμανση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απολυμανση   Απολυμανση Icon_minitimeΤρι Αυγ 02, 2016 11:28 am

olomelia έγραψε:
μεγάλο ζόρι Εθνικ και λυπάμαι πολύ που σου έτυχε τόσο εκτεταμένο... δυστυχώς η αμερικάνικη σηψιγονία υπάρχει στα μελίσσια μας και ψάχνει κατάλληλες συνθήκες να επωαστεί. Αδύναμα και μικρά μελίσσια είναι τα πιό εύκολα θύματα.

'ομως πάρε όλα τα απαραίτητα μέτρα, γιατί θα επανέλθει τις επόμενες χρονιές. Μην λυπηθείς να κάψεις πλαίσια...

περαστικά στα μελισσάκια σου

Εκαψα πολλα πλαισια , αφου εκανα μεταγγιση στα 3/5 του μελισσοκομιου μου . Παντως και χθες που πηγα ειδα οτι οσα επιβιωσαν εχουν θεραπευτει . 1 μονο που παροτι ειχε συμπαγη γονο , οταν εκανα το τεστ ειδα σε ενα κελι ΣΨ αυτο δεν ειχε νοσησει πριν , και το πηγα κατευθειαν για μεταγγιση . Βλεπεις οταν καεις με το χυλο.....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Απολυμανση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απολυμανση   Απολυμανση Icon_minitimeΠεμ Αυγ 04, 2016 10:12 pm

[quote="mpampis13"Συνήθως την πατάμε απο άσχετος και κακούς μελισσοκόμους που δεν πολυ ενδιαφέρονται για τα μελίσσια τους αλλα για το άρμεγμα τους....[/quote]

Ελα που μπορει να την πατησουμε και απο μελισσοκομους που ενδιαφερονται για τα μελισσια τους αλλα κολλησαν απο αλλους που δεν ενδιαφερονται... μπερδεμα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Απολυμανση
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» απολύμανση
» Απολύμανση πλαισίων
» Απολυμανση κυψελης
» Απολύμανση κεριού
» απολυμανση κυψελης

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τα εργαλεία της δουλειάς-
Μετάβαση σε: