Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 νεκρες μελισσες μπροστα απο την εισοδο....help!!!

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
vasnek13
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
vasnek13


Αριθμός μηνυμάτων : 32

νεκρες μελισσες μπροστα απο την εισοδο....help!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: νεκρες μελισσες μπροστα απο την εισοδο....help!!!   νεκρες μελισσες μπροστα απο την εισοδο....help!!! Icon_minitimeΔευ Ιουλ 25, 2016 9:47 pm

εχω ενα μελισσακι 7 πλαισιων και σημερα πηγα για να βαλω λιγο σιροπι και ειδα μπροστα απο την εισοδο παρα παρα πολλες νεκρες μελισσες με την προβοσκιδα εξω.ειχα ξαναβαλει σιροπι πριν 2 ημερες αλλα ολα ηταν καλα.διπλα απο το περιφραγμενο οικοπεδο που το εχω υπαρχει περιβολι.τι μπορει να μου συμβαινει?νοζεμιαση,δηλητηριαση,λεηλασια η κατι αλλο?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

νεκρες μελισσες μπροστα απο την εισοδο....help!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: νεκρες μελισσες μπροστα απο την εισοδο....help!!!   νεκρες μελισσες μπροστα απο την εισοδο....help!!! Icon_minitimeΔευ Ιουλ 25, 2016 9:51 pm

vasnek13 έγραψε:
εχω ενα μελισσακι 7 πλαισιων και σημερα πηγα για να βαλω λιγο σιροπι και ειδα μπροστα απο την εισοδο παρα παρα πολλες νεκρες μελισσες με την προβοσκιδα εξω.ειχα ξαναβαλει σιροπι πριν 2 ημερες αλλα ολα ηταν καλα.διπλα απο το περιφραγμενο οικοπεδο που το εχω υπαρχει περιβολι.τι μπορει να μου συμβαινει?νοζεμιαση,δηλητηριαση,λεηλασια η κατι αλλο?

Τι καλλιέργειες έχει δίπλα; Το πιθανότερο είναι η δηλητηρίαση από την περιγραφή που έδωσες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vasnek13
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
vasnek13


Αριθμός μηνυμάτων : 32

νεκρες μελισσες μπροστα απο την εισοδο....help!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: νεκρες μελισσες μπροστα απο την εισοδο....help!!!   νεκρες μελισσες μπροστα απο την εισοδο....help!!! Icon_minitimeΔευ Ιουλ 25, 2016 9:55 pm

οπωροκηπευτικα ειδη εχει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

νεκρες μελισσες μπροστα απο την εισοδο....help!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: νεκρες μελισσες μπροστα απο την εισοδο....help!!!   νεκρες μελισσες μπροστα απο την εισοδο....help!!! Icon_minitimeΔευ Ιουλ 25, 2016 10:19 pm

Πολύ πιθανό αν έχει αγγουράκια και κολοκυθάκια να ραντίζει στον ανθό. Αν μπορείς μετακίνησε το μελίσσι σε απόσταση μεγαλύτερη των 3 χλμ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis


Αριθμός μηνυμάτων : 673

νεκρες μελισσες μπροστα απο την εισοδο....help!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: νεκρες μελισσες μπροστα απο την εισοδο....help!!!   νεκρες μελισσες μπροστα απο την εισοδο....help!!! Icon_minitimeΤετ Ιουλ 27, 2016 1:53 pm

Καραμπινάτη δηλητηρίαση...
trizo dontis
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

νεκρες μελισσες μπροστα απο την εισοδο....help!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: νεκρες μελισσες μπροστα απο την εισοδο....help!!!   νεκρες μελισσες μπροστα απο την εισοδο....help!!! Icon_minitimeΤετ Ιουλ 27, 2016 3:10 pm

Μάλλον δηλητηρίαση. Καλό είναι να το μετακινήσεις 5χμ. μακριά
Δες κι αυτό:
https://melissologia.forumgreek.com/t5339-topic
Εγώ τελικά έκανα μετάγγιση σε άλλη κυψέλη με άχτιστα. Τώρα είναι 10άρι..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
νεκρες μελισσες μπροστα απο την εισοδο....help!!!
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Μέλισσες πετούν μπροστά στην είσοδο
» Οι μέλισσες κάθονται στην είσοδο, δεν δουλεύουν
» Νεκρες μελισες σε σορούς μπροστα απο τις κυψελες
» Μέλισσες την είσοδο της κυψελης
» Τι κάνουν οι μέλισσες έξω από την είσοδο?

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: