Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Χωρισμα η πατωμα?..αν και καπως αργα αλλα...

Πήγαινε κάτω 
+2
kir
Nikos8677
6 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Nikos8677
Μέλος
Μέλος
Nikos8677


Αριθμός μηνυμάτων : 68

Χωρισμα η πατωμα?..αν και καπως αργα αλλα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Χωρισμα η πατωμα?..αν και καπως αργα αλλα...   Χωρισμα η πατωμα?..αν και καπως αργα αλλα... Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 24, 2016 12:21 pm

Χαιρετω την ομαδα και ζηταω τα φωτα της για ακομα μια φορα γιατι ειμαι νεος και χρειαζωμαι την βοηθεια σας.
Εχω 9 μελισσια απο τα οποια τα 4 ειναι 2οροφα,τα εχω στην ορεινη Χαλκιδηκη και αν και ο καιρος δεν βοηθησε να παρω λιγο μελι υπαρχει ομως μια σταθερη ανοδος πλυθησμου(δεν κοξαν γονο λογο καλοκαιριου),ετσι λοιπον 2 μονα ειναι απο 5-6 γονο και 10+πλυθησμο με 4-5 τροφες.
Ποιος ειναι ο σωστος χειρισμος τωρα επειδη πλησιαζουμε Σεμπτεβρη,να τα χωρισω στη μεση και να βαλω αγορασμενες βασιλισσες η να βαλω πατωματα για να μην ζοριστουν λογο συνοστισμου?Σκεφτωμαι για χωρισμα επειδη ερχεται η σουσουρα τον Σεμπτεβρη και πιστευω θα τα δυναμωση αρκετα για να ξεχειμωνιασουν καλα.Επισης θα μπορουσα να κατεβασω τα πατωματα και να βαλω αγορασμενες βασιλισσες?Σκοπος μου ειναι η αυξηση των μελισσιων και οχι το μελι.
Συγνωμη αν μακρυγορησα και ευχαριστω εκ των προτερων.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kir
BeeForce
BeeForce
kir


Αριθμός μηνυμάτων : 602

Χωρισμα η πατωμα?..αν και καπως αργα αλλα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χωρισμα η πατωμα?..αν και καπως αργα αλλα...   Χωρισμα η πατωμα?..αν και καπως αργα αλλα... Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 24, 2016 1:11 pm

Εξαρτάτε τι θέλεις να κάνεις , αν θέλεις ανάπτυξη του μελισσοκομείου σου κόβεις , αν θέλεις να πάρεις μέλι τα αφήνεις σφιχτά !
αφού λοιπόν πας για ανάπτυξη βάζεις τον στόχο σου πόσα θέλεις ακόμα και ανάλογα κόβεις .
καλό είναι να αφήσεις τουλάχιστον 1 δυνατό ολόκληρο ώστε να δώσεις στην συνέχισα ενίσχυση σε όποιες παραφυάδες χρειάζεται , για να μπουν στον χειμώνα δυνατές !
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ethnic69
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ethnic69


Αριθμός μηνυμάτων : 658

Χωρισμα η πατωμα?..αν και καπως αργα αλλα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χωρισμα η πατωμα?..αν και καπως αργα αλλα...   Χωρισμα η πατωμα?..αν και καπως αργα αλλα... Icon_minitimeΔευ Ιουλ 25, 2016 4:05 pm

Οτι ειπε ο kir
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nikos8677
Μέλος
Μέλος
Nikos8677


Αριθμός μηνυμάτων : 68

Χωρισμα η πατωμα?..αν και καπως αργα αλλα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χωρισμα η πατωμα?..αν και καπως αργα αλλα...   Χωρισμα η πατωμα?..αν και καπως αργα αλλα... Icon_minitimeΤετ Ιουλ 27, 2016 7:12 pm

Ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση και χαιρωμαι που θα αποκτησω ακομα λιγα μελισσια.
 Βεβαια ετσι εχω αλλη μια απορια που θα ηθελα την γνωμη σας γιατι δεν εχω ξαναπαρει ετοιμες βασιλισσες,να προτιμησω ενα βασιλοτροφο απο καπου κοντα(γυρω απο θεσ/νικη) η καποιον που ακουγεται οτι ειναι καλος και απο μακρια?το μακρινο ταξιδι δεν θα ταλαιπωρησει τις βασιλισσες?...αξιζει να δοκιμασω διαφορετικη ρατσα(carnica) η να μεινω στην μακεδονικη?....μια απορια ειπα οτι εχω και εβγαλα 10 oraia
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kir
BeeForce
BeeForce
kir


Αριθμός μηνυμάτων : 602

Χωρισμα η πατωμα?..αν και καπως αργα αλλα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χωρισμα η πατωμα?..αν και καπως αργα αλλα...   Χωρισμα η πατωμα?..αν και καπως αργα αλλα... Icon_minitimeΠεμ Ιουλ 28, 2016 10:22 am

Θα σου απαντήσω γενικά.
Καλό είναι να προτιμάμε βασιλοτρόφους και βασίλισσες από τον τόπο μας
ακόμα και αν είχα μια σούπερ βασίλισσα στην Κρήτη και σου την έστελνα το πιθανότερο είναι ότι στην Θεσσαλονίκη θα είχε τελείως διαφορετική συμπεριφορά, αλλά ακόμα και αν υποθέσουμε ότι και εκεί ήταν σούπερ τα παιδιά της θα εξακολουθούσαν να έχουν κάποια καλά, αλλά λόγο υβριδισμού από την 2η γενιά και μετά το πιθανότερο θα ήταν οι νέες βασίλισσες σου να είναι πολύ χειρότερες από αυτές που έχεις αυτή τη στιγμή

Οπότε
α) Δεν πρέπει να ανακατεύουμε ράτσες στα μελισσοκομεία μας και στον τόπο μας
β) Κάνουμε επιλογή και ανταλλάσσουμε μόνο καλές βασίλισσες του τόπου μας
γ) Κάνοντας επιλογή μόνο από την ράτσα του τόπου μας οι βασίλισσες μας θα είναι κάθε χρόνο και πολύ καλύτερες!

Πολύ χοντρικά
αν με άριστα το 10 οι βασίλισσες σου είναι στο 6 και βάλεις στο μελισσοκομείο σου μια άλλη ράτσα που ακόμα και στον τόπο σου είναι στο 10 μετά από 2 γενιές οι περισσότερες βασίλισσες σου θα πέσουν στο 3
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
silahim
Μέλος
Μέλος
silahim


Αριθμός μηνυμάτων : 238

Χωρισμα η πατωμα?..αν και καπως αργα αλλα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χωρισμα η πατωμα?..αν και καπως αργα αλλα...   Χωρισμα η πατωμα?..αν και καπως αργα αλλα... Icon_minitimeΠεμ Ιουλ 28, 2016 3:17 pm

Αν και είμαι πολύ λίγο καιρό στο χώρο των μελισσών θα ήθελα να πώ και εγώ τη γνώμη μου.
Σε γενικές γραμμές θα συμφωνήσω με τον kir.
Η επιλεκτική βασιλοτροφία,είναι αυτή που θα μας σώσει από πολλά δεινά,τα
επόμενα χρόνια. Θες ασθένειες,θές παραγωγή, θές αναπαραγωγή κλπ όλα αυτά μπορούν να γίνουν καλύτερα,μέσα από την σωστή και επιλεκτική βασιλοτροφία.
Άρα θα συμφωνήσω στα: α) β) και γ)

Στα ''Πολύ χοντρικά'' όμως έχω ενστάσεις.
Αν με άριστα το 10 οι βασίλισσες σου είναι στο 6 και βάλεις στο μελισσοκομείο σου μια άλλη ράτσα που ακόμα και στον τόπο σου είναι στο 10 πώς μετά από 2 γενιές ξέρεις ότι οι περισσότερες βασίλισσες σου θα πέσουν στο 3;;;
Μπορεί να ανέβουν και στο 7 !!

Παιδιά με υπομονή....... kalo pedi
Καινούργιος είμαι,θα μάθω! Μη βαράτε όλοι μαζί! htipieme
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis


Αριθμός μηνυμάτων : 673

Χωρισμα η πατωμα?..αν και καπως αργα αλλα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χωρισμα η πατωμα?..αν και καπως αργα αλλα...   Χωρισμα η πατωμα?..αν και καπως αργα αλλα... Icon_minitimeΠεμ Ιουλ 28, 2016 9:20 pm

silahim έγραψε:
Αν και είμαι πολύ λίγο καιρό στο χώρο των μελισσών θα ήθελα να πώ και εγώ τη γνώμη μου.
Σε γενικές γραμμές θα συμφωνήσω με τον kir.
Η επιλεκτική βασιλοτροφία,είναι αυτή που θα μας σώσει από πολλά δεινά,τα
επόμενα χρόνια. Θες ασθένειες,θές παραγωγή, θές αναπαραγωγή κλπ όλα αυτά μπορούν να γίνουν καλύτερα,μέσα από την σωστή και επιλεκτική βασιλοτροφία.
Άρα θα συμφωνήσω στα: α) β) και γ)

Στα ''Πολύ χοντρικά'' όμως έχω ενστάσεις.
Αν με άριστα το 10 οι βασίλισσες σου είναι στο 6 και βάλεις στο μελισσοκομείο σου μια άλλη ράτσα που ακόμα και στον τόπο σου είναι στο 10 πώς μετά από 2 γενιές ξέρεις ότι οι περισσότερες βασίλισσες σου θα πέσουν στο 3;;;
Μπορεί να ανέβουν και στο 7 !!

Παιδιά με υπομονή....... kalo pedi
Καινούργιος είμαι,θα μάθω! Μη βαράτε όλοι μαζί! htipieme
Το σωστό είναι νομίζω να εισάγεις κάθε χρόνο νέα βασίλισσα(ες) από βασιλοτρόφο στο μελισσοκομείο σου και να παρατηρείς. Πολύ σωστή η σκέψη σου στα "πολύ χοντρικά", αφού όσο και να το θες και να φτιάχνεις κηφήνες από καλή μάνα, οι νέες δεν ξέρεις με ποιόν - ποιους θα νταραβεριστούν...
oraia
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kir
BeeForce
BeeForce
kir


Αριθμός μηνυμάτων : 602

Χωρισμα η πατωμα?..αν και καπως αργα αλλα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χωρισμα η πατωμα?..αν και καπως αργα αλλα...   Χωρισμα η πατωμα?..αν και καπως αργα αλλα... Icon_minitimeΠαρ Ιουλ 29, 2016 10:04 am

lol!
Very Happy περίμενα τις ενστάσεις και για αυτό έβαλα το <<πολύ χοντρικά>> να σας αναλύσω όμως λίγο περαιτέρω την σκέψη μου

Όταν σε μια περιοχή υπάρχει μια φυλή κατά 90% οι νέες Q έχουν 90% πιθανότητα να γονιμοποιηθούν απο κηφήνες της ίδιας φυλής, οπότε με την συγκεκριμένη φυλή 9 στις 10 αποφεύγεις τον υβριδισμό.
Αντίθετα εισάγοντας μια άλλη φυλή έχεις όχι 9 στις 10 να έχεις υβρίδια, αλλά το ποσοστό πλησιάζει το 10 στις 10 μιας και το 10% διαφορετικότητας της περιοχής δεν είναι από μια συγκεκριμένη φυλή αλλά από ένα μείγμα φιλών που δύσκολα θα συμπέσει με αυτό που εισάγεις εσύ
Φυσικά πρέπει να μπαίνει νέο αίμα στο μελισσοκομείο μας αλλά καλό είναι να είναι από την φυλή της περιοχής μας !
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nikos8677
Μέλος
Μέλος
Nikos8677


Αριθμός μηνυμάτων : 68

Χωρισμα η πατωμα?..αν και καπως αργα αλλα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χωρισμα η πατωμα?..αν και καπως αργα αλλα...   Χωρισμα η πατωμα?..αν και καπως αργα αλλα... Icon_minitimeΠαρ Ιουλ 29, 2016 1:09 pm

Κατατοπιστικος και με ορθολογικα επειχηριματα ο kir,θα αφησω τον πειραματισμο με αλλη ρατσα και θα επιλεξω βασιλισσες απο την περιοχη μου η οποιες πιστευω βαση οσον μου ειπατε και με τα λιγα που γνωριζω ειναι προσαρμοσμενες στις εδω συνθηκες και οι επομενες γενιες τους δεν θα χρειαστει να περασουν αυτη την προσαρμογη με την πιθανοτητα να εχουν μικροτερη αποδοση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nikos8677
Μέλος
Μέλος
Nikos8677


Αριθμός μηνυμάτων : 68

Χωρισμα η πατωμα?..αν και καπως αργα αλλα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χωρισμα η πατωμα?..αν και καπως αργα αλλα...   Χωρισμα η πατωμα?..αν και καπως αργα αλλα... Icon_minitimeΠαρ Ιουλ 29, 2016 1:12 pm

ενα μεγαλο + θα ειναι και η ανανεωση του αιματος απο επιλεγμενες βασιλισσες ανα καποια χρονικα διαστηματα?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
priamos1980
Μέλος
Μέλος
priamos1980


Αριθμός μηνυμάτων : 204

Χωρισμα η πατωμα?..αν και καπως αργα αλλα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χωρισμα η πατωμα?..αν και καπως αργα αλλα...   Χωρισμα η πατωμα?..αν και καπως αργα αλλα... Icon_minitimeΣαβ Αυγ 06, 2016 8:44 am

καλημερα μια ερωτηση και απο μενα αν κοψεις σεπτεμβριο μελισσια επειδη ειμαι ορεινος και εγω τι τυχη θα εχουν το χειμωνα τι ανανωσει θα προλαβει να κανει ενα 7 αρι μελισσι;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Χωρισμα η πατωμα?..αν και καπως αργα αλλα...
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» τριτο πατωμα !!!!! Αλλα πως!!!!!
» 3o πατωμα
» Αργά για βεντάλια?
» κάλιο αργά παρά ποτέ
» Χωρισμα και μεταφορα

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: