Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Χρήση πατώματος τον Ιούλη

Πήγαινε κάτω 
5 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
silahim
Μέλος
Μέλος
silahim


Αριθμός μηνυμάτων : 238

Χρήση πατώματος τον Ιούλη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Χρήση πατώματος τον Ιούλη   Χρήση πατώματος τον Ιούλη Icon_minitimeΔευ Ιουλ 04, 2016 1:32 pm

Σαν νέος,θα ήθελα να μου πούν οι παλιότεροι αν μπορώ μέσα στον Ιούλη
να προσθέσω πάτωμα;
Αλλού διαβάζω ότι είναι χειρισμός που γίνετε τον Ιούλη και αλλού
ότι δεν ενδείκνυται στα μέσα ιούλη και ειδικά με πολλές ζέστες
όπως φέτος!!!
Το μελίσσι είναι σφικτό 7αρι με γόνο,λάρβες,2 πλααίσια μέλι και ελάχιστη γύρη.
Και 1 πλαίσιο άκτιστο(τώρα το πιάσαν)
Να πώ επίσης ότι δεν θέλω να πάρω μέλι,αλλά σκοπός μου είναι να αυξήσω
το μελίσσι,ώστε να πάρω παραφιάδες τον Οκτώβρη.
Πρόθεσή μου είναι να το κάνω και να τροφοδοτίσω με ζαχαροζύμαρο
και γυρεόπιτα.
Ποιά είναι η γνώμη σας;;


Έχει επεξεργασθεί από τον/την silahim στις Δευ Ιουλ 04, 2016 5:36 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kir
BeeForce
BeeForce
kir


Αριθμός μηνυμάτων : 602

Χρήση πατώματος τον Ιούλη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χρήση πατώματος τον Ιούλη   Χρήση πατώματος τον Ιούλη Icon_minitimeΔευ Ιουλ 04, 2016 4:25 pm

Με πολύ δυσκολία και πολύ δουλειά σε σχέση με την άνοιξη την οποία και πρέπει να εξομοιώσεις , τουτέστιν γυρεόπιτα , ζαχαροζύμαρο και καθημερινά από λίγο σιρόπι με τροφοδότη για να μην το ενοχλείς, τώρα το ένστικτο τους λέει αποθήκευση και όχι ανάπτυξη αλλά με πολύ φροντίδα πιστεύω θα κάνεις δουλειά αλλά καλύτερα να μας πουν και οι παλιότεροι την γνώμη τους
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
περης
Μέλος
Μέλος
περης


Αριθμός μηνυμάτων : 131

Χρήση πατώματος τον Ιούλη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χρήση πατώματος τον Ιούλη   Χρήση πατώματος τον Ιούλη Icon_minitimeΔευ Ιουλ 04, 2016 11:09 pm

καλησπέρα.
όλα γίνονται ...αλλά !!!
όπως σου είπαν θέλει σπρώξιμο (ζαχαροζύμαρο+σιρόπι+γύρη) περισσότερο από την άνοιξη.
προσπάθησε να κάνεις το μελίσσι σου 10άρι (7+ πλαίσια γόνο δλδ). αν δεις ότι αποθηκεύουν το σιρόπι και δεν έχει χώρο για 7 πλαίσια γόνο η μάνα, πρόσθεσε πάτωμα ανεβάζοντας και 2 πλαίσια με ψημένο γόνο πάνω (όχι σκουλήκια ή αυγά) και γέμισέ τον με άχτιστα αν δεν έχεις χτισμένα.
κόψε μια παραφυάδα, κατά τη γνώμη μου, όταν φθάσει τους 8 γόνους με γονιμοποιημένη μάνα, μην χάνεις καιρό να περιμένεις να κάνει μόνο του, είναι αργά πια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Χρήση πατώματος τον Ιούλη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χρήση πατώματος τον Ιούλη   Χρήση πατώματος τον Ιούλη Icon_minitimeΔευ Ιουλ 04, 2016 11:36 pm

Θα σου πρότεινα να μην μπεις σε αυτή τη διαδικασία. Είναι δώρο άδωρο όταν η φύση δεν βοηθά έστω και λίγο. Και εφέτος η φύση δεν βοηθά.
Ακόμα κι αν θες να προσομοιώσεις το μέσα με το έξω δηλαδή να προσομοιώσεις τη φύση με τεχνητά μέσα (ζαχαροζύμαρο, γυρεόπιτα, σιρόπι) δεν έχεις παρά να κάνεις υπερβολικά έξοδα και να φτάνεις το μελίσσι στα όρια του.
Προσπάθησε λοιπόν όπως σου είπαν οι συνέδελφοι πιο πάνω να κάνεις το μελισσάκι 10αρι σφιχτό και αν πάει καλά να το κόψεις -αν θες την προσωπική μου άποψη δεν θα σου πρότεινα κάτι τέτοιο γιατί 3ακια μελισσάκια με τις σφήκες αν δεν έχουν καλή άμυνα είναι ταμάμ και μαμ.
Είναι προτιμότερο λοιπόν με το δικό μου σκεπτικό να αγοράσεις μια παραφυαδούλα με γονιμοποιημένη μάνα παρά να μπεις αυτή την εποχή με "πολλά" μελισσάκια αλλά αδύναμα στον οποιοδήποτε εχθρό.

Καλή επιτυχία ότι κι αν αποφασίσεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
olomelia
BeeForce
BeeForce
olomelia


Αριθμός μηνυμάτων : 544

Χρήση πατώματος τον Ιούλη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χρήση πατώματος τον Ιούλη   Χρήση πατώματος τον Ιούλη Icon_minitimeΤρι Ιουλ 05, 2016 9:52 am

o Monarchis έχει δίκαιο... πολύ φασαρία για το τίποτα - ούτε καν για την εμπειρία της διαδικασίας. Περισσότερες σκοτούρες θα σου δώσει παρά χαρά. Η δημιουργία παραφυάδας (πόσο μάλλον παραφυάδων που λες), που τώρα χρειάζεται ατέλειωτη φροντίδα κ βασιλικά έξοδα, την άνοιξη γίνεται σαν από μόνη της, στο φτερό.

Μιχάλη, πάρε μια παραφυάδα έτοιμη καλύτερα και εν ανάγκη, ενίσχυσέ την με 1-2 γόνους απ'το μελίσσι σου... πιό οικονομικό θα σου βγει...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kir
BeeForce
BeeForce
kir


Αριθμός μηνυμάτων : 602

Χρήση πατώματος τον Ιούλη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χρήση πατώματος τον Ιούλη   Χρήση πατώματος τον Ιούλη Icon_minitimeΤρι Ιουλ 05, 2016 10:39 am

Κώδικας:
Μιχάλη, πάρε μια παραφυάδα έτοιμη καλύτερα και εν ανάγκη, ενίσχυσέ την με 1-2 γόνους απ'το μελίσσι σου... πιό οικονομικό θα σου βγει...
νομίζω ότι είναι ότι καλύτερο, έτσι μπορείς σχετικά εύκολα να κάνεις 2 δυνατά 10αρια χωρίς ρίσκο, Με το 1 αν κάτι στραβώσει δεν έχεις εναλλακτική
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
silahim
Μέλος
Μέλος
silahim


Αριθμός μηνυμάτων : 238

Χρήση πατώματος τον Ιούλη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χρήση πατώματος τον Ιούλη   Χρήση πατώματος τον Ιούλη Icon_minitimeΤρι Ιουλ 05, 2016 12:39 pm

Κύριοι,σας ευχαριστώ όλους!
Ναι αυτό θα κάνω. Θα ενισχύσω μία παραφυάδα(Μαίου) που ακόμα είναι
με 7 πλαίσια. Και δεν λέει να μεγαλώσει. Και από Οκτώβρη.....βλέπουμε.
Κάλιο δύο(2) και βαρβάτα....παρά δυόμιση(2,5) και τζούφια!!!
Αν και πολύ θα ήθελα τον Οκτώβρη να κόψω καμιά δική μου παραφυάδα.
Και πάλι σας ευχαριστώ πολύ για τις απόψεις σας!!! Νάστε καλά!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Χρήση πατώματος τον Ιούλη
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Τοποθέτηση πατώματος
» ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΠΑΤΩΜΑΤΟΣ
» Να βαλω και πως να βαλω δευτερο πατωμα??
» Προσθήκη πατώματος
» ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΝΑΣΤΡΟΦΗ ΠΑΤΩΜΑΤΟΣ;

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Μελισσοκομικοί Χειρισμοί-
Μετάβαση σε: