Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Πιανοντας εναν αφεσμο

Πήγαινε κάτω 
5 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Πιανοντας εναν αφεσμο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Πιανοντας εναν αφεσμο   Πιανοντας εναν αφεσμο Icon_minitimeΤετ Ιουν 22, 2016 10:07 pm

Πριν 7 ημερες επιασα τον μοναδικο αφεσμο για φετος και ελπιζω και τον τελευταιο. Τον εβαλα μεσα σε μια κυψελη μαζι με ενα τελαρο γυρη, ενα τελαρο γονο ημερας και 7 αχτιστα. Σημερα ανοιξα να το κοιταξω και εμεινα αφωνος με αυτο που ειδα. Ειχε γονο ημερας σε ολα τα αχτιστα που του ειχα δωσει και στην ακρη ειχε χτισει μια τεραστια γλωσσα γεματη μελι. Σε ενα απο τα πλαισια βρηκα 4 βασιλικα κελια σμηνουργιας. Δεν μπορω να καταλαβω πως γινεται να θελει να σμηνουργησει παλι αφου καλα καλα δεν προλαβε να εγκατασταθει στην καινουργια του κατοικια λολ. Μηπως η μανα ειναι παλια και θελουν να την αντικαταστησουν???
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Πιανοντας εναν αφεσμο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πιανοντας εναν αφεσμο   Πιανοντας εναν αφεσμο Icon_minitimeΤετ Ιουν 22, 2016 10:44 pm

Συνήθως τα κελιά Σμηνουργίας είναι περισσότερα. Μάλλον αντικατάσταση θα κάνει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Πιανοντας εναν αφεσμο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πιανοντας εναν αφεσμο   Πιανοντας εναν αφεσμο Icon_minitimeΤετ Ιουν 22, 2016 10:56 pm

monarchis έγραψε:
Συνήθως τα κελιά Σμηνουργίας είναι περισσότερα. Μάλλον αντικατάσταση θα κάνει.

Κρινοντας απο τον γονο ομως καταλαβαινω οτι η βασιλισσα ξεκινησε να γενναει μετα απο 4-6ημερες. Θα το παρατηρησω αυριο καλυτερα. Αν η βασιλισσα που εφυγε με τον αφεσμο ηταν η παλια δεν θα ειχε ξεκινησει να γενναει απο την ιδια κιολας μερα? Τα κελια ηταν στο χειλος του πλαισιου εκει δηλαδη που φτιαχνουν βκ σμηνουργιας. Επισης εχω μελισσια τα οποια προσπαθουν να σμηνουργησουν εδω και ενα μηνα και εγω τους χαλαω τα βκ καθε φορα. Τις τελευταιες φορες βρηκα πολυ μικρο αριθμο 2-4 βκ ισως βαρεθηκαν και το πηραν αποφαση χαχ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Πιανοντας εναν αφεσμο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πιανοντας εναν αφεσμο   Πιανοντας εναν αφεσμο Icon_minitimeΤετ Ιουν 22, 2016 11:26 pm

matteus έγραψε:
Αν η βασιλισσα που εφυγε με τον αφεσμο ηταν η παλια δεν θα ειχε ξεκινησει να γενναει απο την ιδια κιολας μερα?

Δεν είναι απαραίτητο. Σε πολλές περιπτώσεις χρειάζεται χρόνο η παλιά μάνα για να συνηθίσει το νέο σπίτι.

Δες και πες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kir
BeeForce
BeeForce
kir


Αριθμός μηνυμάτων : 602

Πιανοντας εναν αφεσμο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πιανοντας εναν αφεσμο   Πιανοντας εναν αφεσμο Icon_minitimeΠεμ Ιουν 23, 2016 10:02 am

matteus μην ξεχνάς ότι έχει προηγηθεί και ένα πρόγραμμα αδυνατίσματος για την πτήση , οπότε θέλει το χρόνο της για να έρθει στα ίσα της
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Πιανοντας εναν αφεσμο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πιανοντας εναν αφεσμο   Πιανοντας εναν αφεσμο Icon_minitimeΠεμ Ιουν 23, 2016 3:44 pm

Κι εγώ πιστεύω ότι η παλιά βασίλισσα θα αντικατασταθεί. Έχτισαν τα άχτιστα με το μέλι που πήραν μαζί τους. Λέτε να βγάλουν νέα βασίλισσα και να γεννάνε και οι δύο;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Πιανοντας εναν αφεσμο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πιανοντας εναν αφεσμο   Πιανοντας εναν αφεσμο Icon_minitimeΠεμ Ιουν 23, 2016 7:12 pm

Αυτο το μελισσι που σμηνουργησε ηταν ενα απο τα καλυτερα. Κατεβαζε βκ πανω απο ενα μηνα συνεχομενα. Εγω το εκμεταλλευτηκα αυτο και εκοβα παραφυαδες απο αλλα μελισσια και εδινα βκ απο αυτο. Τελικα πριν 7 ημερες μου ξεφυγαν καποια και την εκανε. Ευτυχως το επιασα. Σημερα που το ανοιξα ειδα οτι εχει 1 τελαρο σφραγγισμενο γονο το οποιο ειναι λογικο γιατι του το ειχα δωσει εγω την ημερα που μπηκε στην κυψελη. Στα υπολοιπα 4-5 τελαρα εχει γονο ημερας. Δηλαδη η κυρια ξεκινησε την γεννα χτες. Με το ματι που την ειδα δεν μου φαινεται για καινουργια βασιλισσα. Βεβαια οι μακεδονιτικες μανες ειναι σκουρες απο την αρχη νομιζω. Μια καινουργια μανα δεν μπορει να γεννησει μεσα σε μια μερα 4 τελαρα. Τι να πω θα δειξει αναλογα με το τι θα κανει του χρονου την ανοιξη. Εαν ειναι η παλια τον ερχομενο Μαιο θα ειναι 3 χρονων. Μακαρι να ειναι αυτη και να κατεβασει βκ και παλι του χρονου....

psath έγραψε:
Κι εγώ πιστεύω ότι η παλιά βασίλισσα θα αντικατασταθεί. Έχτισαν τα άχτιστα με το μέλι που πήραν μαζί τους. Λέτε να βγάλουν νέα βασίλισσα και να γεννάνε και οι δύο;

Psath, τα εχτισαν μπαμ μπαμ γιατι βρισκουν. Σιγουρα παιζει ρολο οτι κουβαλουσαν αρκετο μελι μαζι τους γιατι ο αφεσμος ηταν μεγαλος τωρα παταει σχεδον 10 τελαρα.

Παντως ειναι ο ωραιοτερος αφεσμος που εχω πιασει και ηταν μονο ενας φετος γιατι η ανοιξη ηταν δυσκολη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kaviyas
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 14

Πιανοντας εναν αφεσμο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πιανοντας εναν αφεσμο   Πιανοντας εναν αφεσμο Icon_minitimeΣαβ Ιαν 21, 2017 9:39 pm

Μatteus σε ποια ποια.περιοχη εχεις τα μελισσια σου και σου σμηνουργουν τελος ιουνιου;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Πιανοντας εναν αφεσμο
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Εναν Αγιο Βασίλη για αφεσμό.
» Αποθηκευση ζαχαροζύμαρου
» λίγες ερωτήσεις από έναν αρχάριο
» Απορια για αφεσμο.
» μελισσι απο αφεσμο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τι νέα από τα μελίσσια σας;-
Μετάβαση σε: