Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 8αρα ή 10αρα κυψέλη;

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
pantel78
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
pantel78


Αριθμός μηνυμάτων : 32

8αρα ή 10αρα κυψέλη; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: 8αρα ή 10αρα κυψέλη;   8αρα ή 10αρα κυψέλη; Icon_minitimeΠαρ Ιουν 17, 2016 2:51 pm

Καλησπέρα,
έπειτα από επίσκεψη σε μελισσοκομείο γνωστού μου που έχει μόνο 8αρες μετά κι από αυτό
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
σκέφτομαι να αγοράσω καμιά 20αριά κυψέλες και η 8άρα μου έκανε καλή εντύπωση, αλλά παρόλο που ακούω και διαβάζω πολλά θετικά δεν ξέρω κάποιον άλλο που να τις δουλεύει. Οι γνώμες σας και οι εμπειρίες σας θα βοηθούσαν πολύ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis


Αριθμός μηνυμάτων : 673

8αρα ή 10αρα κυψέλη; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 8αρα ή 10αρα κυψέλη;   8αρα ή 10αρα κυψέλη; Icon_minitimeΣαβ Ιουν 18, 2016 2:42 pm

Καλησπέρα,
Εγώ (moi κλπ) έχω μισές κυψέλες οκτάρες και προχωρώ ακάθεκτα προς πλήρη εφαρμογή. Για τις ανθοφορίες και περιοχές που δουλεύω νομίζω είναι καλλίτερες. Το πρόβλημα με τα συμπαραμαρτυρούντα που δεν βρίσκεις εύκολα νομίζω είναι θέμα χρόνου να μπουν στην αγορά...
oraia
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pantel78
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
pantel78


Αριθμός μηνυμάτων : 32

8αρα ή 10αρα κυψέλη; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 8αρα ή 10αρα κυψέλη;   8αρα ή 10αρα κυψέλη; Icon_minitimeΚυρ Ιουν 19, 2016 10:32 am

Με το ανθρωπο που τις ειχε μιλησα και τον ειδα πολυ ευχαριστημένο. Μονο που με προβληματισε οτι ειχε αρκετες σμηνουργίες τουλαχιστον φετος. Ψαχνοντας λοιπον στο διαδυκτιο αναφερεται ως ενα απο τα μειονεκτηματα της 8αρας η αυξηση της τασης για σμηνουργια. Βεβαια, τι φυλες ειχαν οι ανθρωποι που τα γραφαν και τι χειρισμους εκαναν δεν μπορω να ξερω. Τωρα, για τα παρελκομενα, εργαλεια να χεις και οι πατεντες γινονται...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

8αρα ή 10αρα κυψέλη; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 8αρα ή 10αρα κυψέλη;   8αρα ή 10αρα κυψέλη; Icon_minitimeΚυρ Ιουν 19, 2016 12:30 pm

Σκέφτομαι κάποια φετινά 5άρια να τα κάνω 8άρια περιορίζοντας με φελιζόλ δεξιά κι αριστερά ή καλύτερα βάζοντας λεπτό ξύλο πάχους όσο ένα τελάρο. Αυτό για να μην "χαλάσω" 10άρες κυψέλες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

8αρα ή 10αρα κυψέλη; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 8αρα ή 10αρα κυψέλη;   8αρα ή 10αρα κυψέλη; Icon_minitimeΚυρ Ιουν 19, 2016 4:47 pm

Παντελη μια σκεψη.
Φέτος γενικά υπήρχαν πολλές τάσεις σμήνουργιας λογο του καιρού και του κλίματος.
Αλλα ειναι και φυσικό μια και θελει πιο άμεσο σήκωνα ορόφου (αν στην 10 άρα σηκώνεις στα 7-8 πλαισια στην οκτάδα σηκώνεις στα 5-6 σκέψου για ποτε γινεται πεντάρι ένα καλο μελίσσι) και πιο συχνή παρακολούθηση του μελίσσιου.
Τωρα για εμενα πάρε 2 οκτάδας και κάνε σύγκριση μεν10 άρες που εχεις. Άλλωστε μελισσοκξμος χωρίς πειραματισμους τι σόι μελισσοκξμος ειναι ;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pantel78
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
pantel78


Αριθμός μηνυμάτων : 32

8αρα ή 10αρα κυψέλη; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 8αρα ή 10αρα κυψέλη;   8αρα ή 10αρα κυψέλη; Icon_minitimeΚυρ Ιουν 19, 2016 8:21 pm

Θα ξαναεπισκεφτώ κι αλλες φορές τον άνθρωπο με τις οκτάρες και θα βλέπω κι εκει. Λέω όντως να πάρω κανα δυο και να δοκιμάσω. Θέλω να βγάλω συμπετάσματα κυρίως το χειμώνα και την άνοιξη αφού εκεί είναι τα δύσκολα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
8αρα ή 10αρα κυψέλη;
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» κυψελη 8αρα ή 10αρα???
» 8αρα κυψέλη
» Νέα Κυψέλη
» Νέα Κυψέλη
» Κυψέλη ΑΡΓΩ

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τα εργαλεία της δουλειάς-
Μετάβαση σε: