Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Αναδιαταξη πλαισιων

Πήγαινε κάτω 
+2
mpampis13
matteus
6 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Αναδιαταξη πλαισιων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Αναδιαταξη πλαισιων   Αναδιαταξη πλαισιων Icon_minitimeΠεμ Ιουν 09, 2016 9:57 pm

Γεια σας, θα σας μεταφερω την εικονα ενος μελισιου μου και την αναδιαταξη πλαισιων που σκεφτομαι να κανω. Αν σας ειναι ευκολο θα ηθελα να μου πειτε αν τον βρισκετε σωστο η λαθος τον χειρισμο αυτον.

Λοιπον το μελισσι ειναι ενα δυνατο 20αρι. Η γονοφωλια εχει τελαρα με γυρες και γονο που σχεδον ξεγονεξε. Ο οροφος εχει 5-6 γονους και τα αλλα τελαρα ειναι γεματα μελι. Αυτη την στιγμη βαζουν μελια στον οροφο και αρχισαν να μπλοκαρουν και τα μεσαια πλαισια. Με την λιγη γνωση που εχω μπορω να πω οτι η βασιλισσα τετοια εποχη για καποιον λογο δεν κατεβαινει να γεννησει κατω. Σκοπος μου ειναι να αρχισουν να σφραγιζουν για να παρω κανα τελαρο μελι. Αυτο που σκεφτηκα να κανω ειναι να κατεβασω στην γονοφωλια τα 4-5 τελαρα γονου που υπαρχουν στον οροφο και να ανεβασω μερικα τελαρα με γυρες και αδεια πανω. Με αυτον τον τροπο θα μου φανε μελια γιατι θα αρχισει και η γεννα παλι? Μηπως να το αφησω οπως εχει και να παψω να ανησυχω ισως αν μπλοκαρει τοτε βρει μονης της τον δρομο προς τα κατω αναγκαστικα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Αναδιαταξη πλαισιων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αναδιαταξη πλαισιων   Αναδιαταξη πλαισιων Icon_minitimeΠαρ Ιουν 10, 2016 12:48 am

Γενικός η κατάσταση φέτος ειναι περίεργη.
Σκεφτόμουν πριν καμία 20 μερες για το αν θα βάλω διάφραγμα στα δυνατά δυόροφα που θα πηγενα στο νησί για θυμαρι.
Φίλος που τα εχει ξαναπάει αρκετές φορές μου έλεγα οτι θα την μπλοκάρουν μόνες τους.
Εγω παλι σκεφτόμουν οτι η τελευταία γερή γεννά που εκαναν οι βασιλισσες(όσες δεν αλλαξαν) ηταν καπου τέλη Απριλίου κΙ οτι μόλις βρουν νέκταρ και γύρη θα τρελαθούν. Έβαλα διάφραγμα στον κάτω οροφο.
Όντος τρελάθηκαν όλες. Σκέφτομαι να κόψω τον κάτω οροφο με κάθετο διάφραγμα στην μέση γιατί ετσι όπως το πάνε δεν θα πάρουμε μέλι αλλα 20 πλαίσια γόνο.
Για εμενα αν εχεις καλή ανθοφορία ..... Διάφραγμα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
olomelia
BeeForce
BeeForce
olomelia


Αριθμός μηνυμάτων : 544

Αναδιαταξη πλαισιων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αναδιαταξη πλαισιων   Αναδιαταξη πλαισιων Icon_minitimeΠαρ Ιουν 10, 2016 8:53 am

matteus έγραψε:
 Αυτο που σκεφτηκα να κανω ειναι να κατεβασω στην γονοφωλια τα 4-5 τελαρα γονου που υπαρχουν στον οροφο και να ανεβασω μερικα τελαρα με γυρες και αδεια πανω. Με αυτον τον τροπο θα μου φανε μελια γιατι θα αρχισει και η γεννα παλι?

ε, ναι, σωστά το είπες
αν βρει χώρο να γεννήσει, άδεια πλαίσια, είναι φυσιολογικό να μην αποθησαυρίσει τόσα μέλια, όσα αν είναι μπλοκέ.

ο Μπάμπης έχει δίκιο για το διάφραγμα - κάτω οι γόνοι κι η μάνα κι από πάνω διάφραγμα (κι έλεγχο για μανοστάσια επάνω). Βενσερέμος!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xunilz
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 105

Αναδιαταξη πλαισιων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αναδιαταξη πλαισιων   Αναδιαταξη πλαισιων Icon_minitimeΠαρ Ιουν 10, 2016 10:20 am

Εγω αυτό που έκανα στα δικά μου έβαλα σε όλα διάφραγμα ανέβασα ολους τους σφραγισμένους γόνους πάνω δεν είχα κενά πλαίσια καθόλου κάτω γινεται το πανηγυρι της γύρης . Τώρα η μανα όπου βρίσκει κενο καρφώνει αυγά και σιγα σιγα καταναλώνουνε και τις γύρες πάνω οπου ξεγονευει βουλώνουνε με μελάκι και σφραγίζουνε αν συνεχίσουνε έτσι για 10 μέρες ακόμα πιστευω 4-5 πλαίσια ανα μελισσάκι θα τα πάρω σε άλλα παραπάνω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kir
BeeForce
BeeForce
kir


Αριθμός μηνυμάτων : 602

Αναδιαταξη πλαισιων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αναδιαταξη πλαισιων   Αναδιαταξη πλαισιων Icon_minitimeΠαρ Ιουν 10, 2016 10:28 am

Καλημέρα σε όλους
αν μπορείτε να ρωτήσω για λίγο διαφορετικό χειρισμό.
Έχω ένα μελισσάκι ίδια περίπτωση με το matteus αλλά με μέτρια μελιτοέκριση στην περιοχή κυρίως ευκάλυπτο, αντί για διάφραγμα σκέφτομαι να πάρω τα 3 πιο άδεια πλαίσια και να αφήσω στον όροφο 7 αραιωμένα, θα κανω δουλειά ή λέω @#@$#^ ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Themis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Themis


Αριθμός μηνυμάτων : 335

Αναδιαταξη πλαισιων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αναδιαταξη πλαισιων   Αναδιαταξη πλαισιων Icon_minitimeΠαρ Ιουν 10, 2016 10:42 am

Νομίζω και με 8 γίνεται αυτό που περιγράφεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Αναδιαταξη πλαισιων
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Ένωσεις πλαισιών.
» χτισιμο πλαισιων
» ΣΥΡΜΑΤΩΜΑ ΠΛΑΙΣΙΩΝ
» Αποθήκευση πλαισίων
» αποθήκευση πλαισίων

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Μελισσοκομικοί Χειρισμοί-
Μετάβαση σε: