Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Γονιμοποιηση βασιλισσας

Πήγαινε κάτω 
+2
psath
matteus
6 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Γονιμοποιηση βασιλισσας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Γονιμοποιηση βασιλισσας   Γονιμοποιηση βασιλισσας Icon_minitimeΤετ Μάης 18, 2016 8:43 pm

Γεια σας εχω ενα προβλημα. Στην τοποθεσια που εχω τα μελισσια μου ειμαι σχεδον σιγουρος οτι δεν υπαρχουν αλλα ξενα μελισσια εκει κοντα για να γονιμοποιηθουν οι βασιλισσες οταν με το καλο χωρισω μελισσια. Αν γινει η γονιμοποιηση απο κηφηνες του κοπαδιου μου θα υπαρξει προβλημα? Να τα χωρισω και να τα μεταφερω αφου κατεβασουν βκ δεν γινεται γιατι ο δρομος ειναι χαλια με πολλες λακουβες. Μπορω να περιμενω να βγουν οι αγονιμοποιητες βασιλισσες και να τα μεταφερω σε αλλο μερος για να γονιμοποιηθουν εκει?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Γονιμοποιηση βασιλισσας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γονιμοποιηση βασιλισσας   Γονιμοποιηση βασιλισσας Icon_minitimeΤετ Μάης 18, 2016 9:12 pm

Στη θέση σου θα τ' άφηνα ως έχει. Δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα. Καλό να υπάρχει ποικιλία στη γονιμοποίηση αλλά η μεταφορά μπορεί να αποβεί μοιραία στις νέες βασίλισσες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Γονιμοποιηση βασιλισσας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γονιμοποιηση βασιλισσας   Γονιμοποιηση βασιλισσας Icon_minitimeΤετ Μάης 18, 2016 9:16 pm

Βασικα το πιο κοντινο ξενο μελισσοκομειο ειναι στα 3.5χιλιομετρα και μεσολαβουν βουνα. Νομιζω οτι οι κηφηνες πετανε πανω απο 2.5 χιλιομετρα για να ζευγαρωσουν. Αν πετανε και οι βασιλοπουλες λιγο μακρυα ισως βρεθουνε και γινει η δουλεια. Δεν ξερω βεβαια ισως προτιμησουν τους δικους μου που ειναι πιο ομορφοι και πιο κοντα Razz
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
olomelia
BeeForce
BeeForce
olomelia


Αριθμός μηνυμάτων : 544

Γονιμοποιηση βασιλισσας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γονιμοποιηση βασιλισσας   Γονιμοποιηση βασιλισσας Icon_minitimeΤετ Μάης 18, 2016 10:06 pm

που εξόρισες βρε Ματέο τα μελίσσια και δεν τα βλέπει κηφήνα μάτι;
στη Μακρόνησο ή στην κορφή του Καύκασου ;

χωρίς αστεία... γενικά αν κρατάς σε κλειστό κύκλο τη γονιμοποίηση, επέρχεται εκφυλισμός... εξ ου και οι πιο πολλές από τις "τρύπες" σε συμπαγή γόνο. Ίσως κάποια αγόρια να ζευγαρώσουν με τις αδελφές τους...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Ar_lo
Μέλος
Μέλος
Ar_lo


Αριθμός μηνυμάτων : 78

Γονιμοποιηση βασιλισσας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γονιμοποιηση βασιλισσας   Γονιμοποιηση βασιλισσας Icon_minitimeΤετ Μάης 18, 2016 10:09 pm

μέσα στην κάθε κυψέλη υπάρχουν ξεχωριστές οικογένειες.
μπορεί η μάνα να είναι μια αλλά έχει γονιμοποιηθεί απο πολλούς κηφήνες. γιαυτό και οταν ορφανεύει μια κυψέλη κατεβάζουν πολλά βασιλικά κελιά. η καθε οικογένεια προσπαθεί να βγάλει δική της βασίλισσα.
οπότε η νεα βασίλισσα έχει επιλογές. και όσο περισσότερα μελίσσια έχεις, τόσο αυξάνονται οι επιλογές.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Γονιμοποιηση βασιλισσας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γονιμοποιηση βασιλισσας   Γονιμοποιηση βασιλισσας Icon_minitimeΤετ Μάης 18, 2016 10:45 pm

δεν υπαρχει θεμα μην αγχωνεσε.
καλο εινα ομωσ καθε χρονο εστω μια βασιλισσα να την αλλαζεις με καποια που δεν θα ειναι απο την ``οικογενεια``
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Γονιμοποιηση βασιλισσας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γονιμοποιηση βασιλισσας   Γονιμοποιηση βασιλισσας Icon_minitimeΤετ Μάης 18, 2016 10:59 pm

matteus δεν υπάρχει φόβος να γονιμοποιηθεί η queen με τους συγγενείς της. Έχει την ικανότητα να πετάξει έως 10 χλμ για να δυζευχθεί με όλους τους κινδύνους βέβαια που υπάρχουν σε ένα ταξίδι μέλιτος.
Η επιλογή να συζευχθεί με συγγενείς είναι η έσχατη κι ας είναι τα πιο κοντινά μέρη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Γονιμοποιηση βασιλισσας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γονιμοποιηση βασιλισσας   Γονιμοποιηση βασιλισσας Icon_minitimeΠαρ Μάης 20, 2016 1:11 pm

olomelia έγραψε:
που εξόρισες βρε Ματέο τα μελίσσια και δεν τα βλέπει κηφήνα μάτι; στη Μακρόνησο ή στην κορφή του Καύκασου ;

Χαχα αστα να πανε olomelia με εχουν φαει οι χωματοδρομοι φετος και δουλεια δεν γινεται.

mpampis13 έγραψε:
δεν υπαρχει θεμα μην αγχωνεσε.
καλο εινα ομωσ καθε χρονο εστω μια βασιλισσα να την αλλαζεις με καποια που δεν θα ειναι απο την ``οικογενεια``

Mpampis13 μαλλον εννοεις οτι αν κοβω συνεχεια παραφυαδες η κανω βασιλοτροφια απο τα ιδια παραγωγικα μελισσια στο τελος το κοπαδι μου θα ειναι το ιδιο σοι.

monarchis έγραψε:
matteus δεν υπάρχει φόβος να γονιμοποιηθεί η queen με τους συγγενείς της. Έχει την ικανότητα να πετάξει έως 10 χλμ για να δυζευχθεί με όλους τους κινδύνους βέβαια που υπάρχουν σε ένα ταξίδι μέλιτος.
Η επιλογή να συζευχθεί με συγγενείς είναι η έσχατη κι ας είναι τα πιο κοντινά μέρη.

Εως 10 χιλιομετρα μπορει να πεταξει ο κηφηνας και αλλα τοσα η βασιλισσα η τα βρισκουνε στην μεση?

Ar_lo έγραψε:
μέσα στην κάθε κυψέλη υπάρχουν ξεχωριστές οικογένειες.
μπορεί η μάνα να είναι μια αλλά έχει γονιμοποιηθεί απο πολλούς κηφήνες. γιαυτό και οταν ορφανεύει μια κυψέλη κατεβάζουν πολλά βασιλικά κελιά. η καθε οικογένεια προσπαθεί να βγάλει δική της βασίλισσα.
οπότε η νεα βασίλισσα έχει επιλογές. και όσο περισσότερα μελίσσια έχεις, τόσο αυξάνονται οι επιλογές.

Αrlo ναι ακριβως ετσι ειναι η βασιλισσα εχει σπερμα απο διαφορους κηφηνες. Νομιζω ομως οτι πρεπει να τελειωσει η καθε ποσοτητα σπερματος ενως κηφηνα για να αρχισει να χρησιμοποιει αλλου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Γονιμοποιηση βασιλισσας
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Γονιμοποιηση βασιλισσας
» Έξοδος Βασίλισσας
» Φυσικη γονιμοποιηση βασιλισσας στον αερα (ΒΙΝΤΕΟ)
» Φθινοπωρινη γονιμοποιηση?
» ΓΟΝΙΜΟΠΟΙΗΣΗ ΩΑΡΙΟΥ

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Βασίλισσες, Βασιλοτροφία & Παραφυάδες-
Μετάβαση σε: