Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Τοποθετηση μελισιου

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Σωτηρης
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 12

Τοποθετηση μελισιου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Τοποθετηση μελισιου   Τοποθετηση μελισιου Icon_minitimeΔευ Μάης 16, 2016 6:26 pm

Παιδια καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος γνωριζει ενα μερος μεσα στην Αττικη για να τοποθετησω τα πρωτα μου μελλισια.Δεν ειμαι επαγγελματιας κ ουτε νομιζω να γινω εχω ξεκινησει να ασχολουμαι με την μελισσα καθαρα απο την αγαπη μου για εκεινη κ το μελι...επισης εχω ακουσει οτι καποιοι κατοικοι μπορει να ενοχληθουν ακομα κ αν εχεις τοποθετησει το μελλισι σου ετσι οπως προβλεπει η νομοθεσια παλι μπορει να σε διωξουν ισχυει?ευχαριστω εκ των πρωτερων
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mefedlos
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 14

Τοποθετηση μελισιου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τοποθετηση μελισιου   Τοποθετηση μελισιου Icon_minitimeΔευ Μάης 16, 2016 8:39 pm

Γεια σου Σωτηρη. Καπως ετσι ξεκινησα και εγω απο Αττικη. Οπου βλεπεις οτι δεν ενοχλεις μπορεις να τα βαλεις. Ακομα και πανω στην ταρατσα του σπιτιου σου αρκει να μην εχεις κοντα γειτονες. Μπορεις να τα πας προς κερατεα λαγονησι παλαια φωκαια Αγ Κωνσταντινο προς Λαυριο η και απο την αλλη μερια που πας απο παλαια εθνικη ασπροπυργο-θηβα και σε αυτο το δρομο στριβεις για αλεποχωρι η ψαθα η αν εχεις και κανα εξοχικο κοντα να τα τσεκαρης συχνα καλα ειναι.Παντως μακρια απο σπιτια τουλαχιστον 200 μετρα γιατι ενοχλει ο καπνος και θα σου την λενε κυριως τι κανει αυτος εκει , θα μας καψει κλπ κλπ. Τα μελισσακια δεν ειναι σφιγγες να κανουν επιθεση και να τσιμπανε μακρυτερα απο 50 μετρα απο την φωλια τους. Επισης αν εχει σπιτια και κηπους εκει γυρω αυτα θα βρισκουν φαγητο και νερακι. Αν και η Αττικη δεν ειναι πλουσια σαν αλλες περιοχες της Ελλαδας μπορει να θρεψει παρα πολυ καλα μελισακια. Καλη επιτυχια
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Σωτηρης
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 12

Τοποθετηση μελισιου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τοποθετηση μελισιου   Τοποθετηση μελισιου Icon_minitimeΤρι Μάης 17, 2016 3:26 pm

Ευχαριστω πολυ για την ιδεα η παλαια φωκαια ειναι κ κοντα σε εμενα idea
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis


Αριθμός μηνυμάτων : 673

Τοποθετηση μελισιου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τοποθετηση μελισιου   Τοποθετηση μελισιου Icon_minitimeΤρι Μάης 17, 2016 5:44 pm

Οπωσδήποτε βάλε τους νερό. Οι γείτονες δεν θα αντιληφθούν τη παρουσία τους αν έχουν νερό. Πρώτα εγκαθιστάς το νερό και μετά τα μελίσσια. Όταν τα πας θα είναι το πρώτο πράμα που θα βρούνε.
Καλή επιτυχία.
study
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Σωτηρης
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 12

Τοποθετηση μελισιου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τοποθετηση μελισιου   Τοποθετηση μελισιου Icon_minitimeΤρι Μάης 17, 2016 7:20 pm

Νερο μπορω να βαλω σε μια λεκανη διπλα απο το μελλισι?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kir
BeeForce
BeeForce
kir


Αριθμός μηνυμάτων : 602

Τοποθετηση μελισιου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τοποθετηση μελισιου   Τοποθετηση μελισιου Icon_minitimeΤετ Μάης 18, 2016 10:52 am

Ναι αν βάλεις μερικά ξυλάκια μέσα η κάτι να επιπλέει για να μην πνιγούνε αλλά θα ποτίζεις και όλα τα ζωντανά της περιοχής, καλύτερα να πας σε κάποια πατέντα σταλάκτη
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis


Αριθμός μηνυμάτων : 673

Τοποθετηση μελισιου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τοποθετηση μελισιου   Τοποθετηση μελισιου Icon_minitimeΠεμ Μάης 19, 2016 12:37 am

Μια πολύ καλή λύση εδώ:
http://orinimelissa.blogspot.gr/2015/04/blog-post_86.html
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Σωτηρης
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 12

Τοποθετηση μελισιου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τοποθετηση μελισιου   Τοποθετηση μελισιου Icon_minitimeΠεμ Μάης 19, 2016 8:34 am

Πολυ ωραια πατεντα ευχαριστω πολυ παιδια...........!!!!!!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Τοποθετηση μελισιου
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» τοποθετηση μελισσιού
» Τοποθέτηση 2ής κυψέλης!
» ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΖΑΧΑΡΟΖΥΜΑΡΟΥ
» Τοποθέτηση κηρύθρας
» Τοποθέτηση ρεικιού

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: