Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 μου την κοπανησαν!!

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
queen
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
queen


Αριθμός μηνυμάτων : 370

μου την κοπανησαν!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: μου την κοπανησαν!!   μου την κοπανησαν!! Icon_minitimeΚυρ Μάης 08, 2016 8:02 pm

καλησπερα παιδια!! χριστος ανεστη!! καλα μελια!!!

πριν δυο εβδομαδες ειχα πιασει δυο σμαρια μεσω ελκυστικου σε κυψελη - παγιδα αφεσμων... και τα δυο εγκατασταθηκαν... στο ενα επειδη ειδα πως ειχαν αρχισει τις εργασιες κτισιματος προσθεσα ενα πλαισιο μελι (το εξυσα ωστε να το παρουν αμμεσα)... ναι μεν τα ειδα να φερνουν σε καποια φαση γυρες... μεινανε μια εβδομαδα εντος... και μετα οταν πηγα να δω αν ολα πανε καλα... το σμηνος την ειχε κανει με ελαφρα... το μισο μελι ειχε κανει φτερα κ αυτο...

φρικαρα... ανατριχιασα... και πηγα να δω τι κανει το αλλο σμαρακι μου... σ εκεινο οντας και ο πληθυσμος του λιγοτερος... του εδωσα ανοιχτο γονο που να ειναι ισος με τον πληθυσμο των μελισσων... αυτο καθως ακουσα να βουιζουν πολυ εντονα... η μανα πουθενα... λεω οκ... καταλαβα... μου τη σκοτωσανε τα βρωμοπουλα σε καποιο γαμηλιο ραντεβου που ειχε δωσει... αλλιως χωρο ειχε καθως ειχα δωσει χτισμενα... ωστε να μην επιβαρυνθει το μελισσακι με χτισιματα... τζιφος... σημερα βρηκα την κυψελη τους κενη... και το γονο... ειδικα τον ψημενο... μελισσες παγωμενες που βγαινανε εκεινη την ωρα... κριμα λεω το γονο...

και ερχομαι και εγω και ρωταω... πως ειναι δυνατον να φυγουν... αφου εγκατασταθηκαν και τα δυο... για μια εβδομαδα... χωρις να χτισουν (ειχα δωσει στο μεγαλο ενα χτισμενο και ενα μελι... και στο μικρο ενα χτισμενο και το γονο..) δικα τους κερια... να τα βλεπω να φερνουν απ εξω γυρες... χωρις να ενοχλω... απλα κοιταζα εισοδους... και τα παραθυρακια ωστε να σιγουρευομαι πως ειναι οκ τα μελισσακια... μια φορα ολη κ ολη στο μεσο της επομενης εβδομαδας... και βρηκα τις κυψελες αδιες..

σε αλλα σμαρακια που εχω πιασει... αυτο δεν εχει γινει... πιθανογω.. πως τη μεθεπομενη μερα που μετακινησα το μεγαλο... πως σοκαριστηκε απ το τρανταγμα του οχηματος... και εφυγε... το αλλο ομως... τι σοι δικαιολογια ειχε??

Sad Sad
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
olomelia
BeeForce
BeeForce
olomelia


Αριθμός μηνυμάτων : 544

μου την κοπανησαν!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μου την κοπανησαν!!   μου την κοπανησαν!! Icon_minitimeΚυρ Μάης 08, 2016 10:42 pm

χμ, χμ, χμμ...

περαστικά Queen - όνειρο ήταν και πάει...


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

και σε άλλα με υγεία!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

μου την κοπανησαν!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μου την κοπανησαν!!   μου την κοπανησαν!! Icon_minitimeΔευ Μάης 09, 2016 12:11 am

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

μου την κοπανησαν!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μου την κοπανησαν!!   μου την κοπανησαν!! Icon_minitimeΔευ Μάης 09, 2016 12:18 am

Σκέψου ότι δεν τα είχες πιάσει ποτέ και συνέχισε...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
μου την κοπανησαν!!
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τι νέα από τα μελίσσια σας;-
Μετάβαση σε: