Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Παραφύαδες και άλλα!!!

Πήγαινε κάτω 
5 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
xunilz
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 105

Παραφύαδες και άλλα!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Παραφύαδες και άλλα!!!   Παραφύαδες και άλλα!!! Icon_minitimeΠεμ Απρ 14, 2016 10:51 pm

Συνάδελφοι θέλω τις γνώμες σας, την κυριακή θα έχω στα χέρια μου 3 μανούλες γονιμοποιημένες, εχω το λοιπόν και λέμε.

1.Ενα μελισσάκι που είναι ορφανό εδώ και καιρό είχε οροφο εβγαλε μανα αλλα δεν γονιμοποιήθηκε ποτε τωρα πλεον μετα απο κανα μήνα έχει μείνει πενταρο εξαρακι εβαλα ενα πλαισιο γόνο πριν μια βδομαδα και σκεφτομαι να παω να χαλασω τα κελιά και να βάλω την νεα μάνα ο χειρισμός αυτός φαντάζομαι οτι ειναι οκ και δεν θα έχω πρόβλημα στο να αποδεχτεί την νέα μανα σωστα?

2.Ενα αλλο μελισσάκι του την εφαγα εγώ μπαμπέσικα την μανα εδώ και μια βδομαδα ειναι 12-13 πλαισια πληθυσμο και δεν ξέρω εκει τι να κάνω εκτός του οτι πρεπει να καθαρίσω τα κελία δεν ξέρω αν θα αποδεχτεί τοσο μεγαλο που ειναι την νεα μάνα τι λενε τα πραξω? ή είναι λάθος που σκεφτομαι αν θα δεχτεί την μανα μιας και ειναι βδομαδας ορφανο?

3.Την τρίτη μανα που θα έχω στα χέρια μου σκεφτομαι να την βάλω σε νεα παραφύαδα που θα φτίαξω ενα ανοιχτό γονο 2 ψημένους 1 γυρη 2 μέλια . Αφού τα βάλω αυτά αφήνω μερικές ωρίτσες 4-5 ας πούμε  και μετα την φυτευω μέσα ?


Έχει επεξεργασθεί από τον/την xunilz στις Πεμ Απρ 14, 2016 11:30 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Παραφύαδες και άλλα!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παραφύαδες και άλλα!!!   Παραφύαδες και άλλα!!! Icon_minitimeΠεμ Απρ 14, 2016 11:05 pm

Καλησπέρα.
1. Εισαι σίγουρος οτι μετα απο τόσο καιρό δεν εχει γινει αρρενοτοκο;
2. Για να εισαι σίγουρος. Βγαλτην μια μερα μεσα χωρίς να ανοίξεις κανένα πορτακι απο το κλουβάκι. Έπειτα πηγενε και άνοιξε το ένα. Φυσιολογικά δεν θα εχεις θέμα. Μην ξεχάσεις να βάλεις σιροπακι μπόλικο 1/1 όταν θα πρωτο βάλεις την βασίλισσα μεσα....ετσι σαν κέρασμα απο την ιδια για τον πλυθησμο. Μαζι με την βασίλισσα βάζεις και σιρόπι.
3. Μια χαρά το όσα γραφεις. Α-Β μπορεις βαλτην την αλλη μερα το πρωί η αν κόψεις παραφυάδα πολυ πρωί την βάζεις πολυ απόγευμα. Άγω της βάζω την επόμενη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xunilz
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 105

Παραφύαδες και άλλα!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παραφύαδες και άλλα!!!   Παραφύαδες και άλλα!!! Icon_minitimeΠεμ Απρ 14, 2016 11:12 pm

Γεια σου mpampi , ναι δεν έχει γίνει αρρενοτοκο αυτό είναι σιγουρο. Ευχαριστώ για την άμμεση απάντηση σε ολα Smile. Οπότε στο μεγαλο χαλαω τα κελια αφήνω την μανα μια μερα στο κλουβακι και μετα ανοίγω και φυσικα όπως είπες τροφοδοσια 1:1 αυτό δεν το γνώριζα Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Παραφύαδες και άλλα!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παραφύαδες και άλλα!!!   Παραφύαδες και άλλα!!! Icon_minitimeΠαρ Απρ 15, 2016 1:03 am

Το 2 κατι μου θυμιζει. lol! Περα απο την πλακα η ανοιξη νομιζω ειναι η χειροτερη εποχη στο να δεχονται μανες ειδικα αν το μελισσι ειναι δυνατο. Κανε αυτο που προτεινε ο μπαμπης με το πορτακι. Η αλλη επιλογη ειναι να το χαλασεις εντελως αυτο το μελισσι και να κοψεις απο αυτο την παραφυαδα που ζητας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xunilz
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 105

Παραφύαδες και άλλα!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παραφύαδες και άλλα!!!   Παραφύαδες και άλλα!!! Icon_minitimeΠαρ Απρ 15, 2016 1:29 am

Ασε matteus την βρήκα απο κάτω μου εφυγε ο οροφος ποιαστηκε στην ακρι στο κλειδι και κανω ενα ωχχχχχ να την απο κατω εγινε χαλκομανια εριχνα κατι καντιλια πρεπει να με ακουσανε ολα τα προβατα της περιοχης χαχαχααχχχα. Το σκεφτηκα και αυτο να το σπασω στα 2 αυτο το μεγαλο ισως να κανω αυτο ανάλογα παιζει να εχω +2 ακομα μανες οποτε βλεποντας και κάνοντας
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΓΙΑΝΝΗΣ 4
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 25

Παραφύαδες και άλλα!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παραφύαδες και άλλα!!!   Παραφύαδες και άλλα!!! Icon_minitimeΚυρ Απρ 24, 2016 7:36 pm

Παιδιά καλησπερα τα φώτα σας
σήμερα έκοψα μια πάραφυαδα αλλά δεν είχα πλαστική μαζί μου 😠😠😠😠 έτσι την έβαλα σε μια ξύλινη που είχα για παγίδα (δεν είχα σκοπό να κόψω άλλη αλλά με 8 Β.Κ δεν είχα επιλογή) τες πα θα ξανάπάω αύριο αφού πάρω μαζί μου μια πλαστική το ερώτημα τώρα... να την αλλάξω η να την αφήσω να δω τι θα γίνει και αργότερα? Υπάρχει περίπτωση να γίνει καμία στραβή αν πρόλαβε να βγει η κυρία? μήπως την κόψουν? Δύσκολο να βγει γιατί την προηγούμενη επιθεώρηση δεν είχε οπότε μάλλον σφραγιστηκαν χτες η σήμερα πρωί πρωί αν υπολόγισα καλά τις μέρες. Απλά για να μην κάνω καμιά μλκ 😊😊😊😊

Ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
BEAGLE
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 27

Παραφύαδες και άλλα!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παραφύαδες και άλλα!!!   Παραφύαδες και άλλα!!! Icon_minitimeΚυρ Απρ 24, 2016 9:18 pm

καλα θα ηταν να την αφησεις να γονιμοποιηθει να σφραγισει γονο και μετα το πηραζεις
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΓΙΑΝΝΗΣ 4
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 25

Παραφύαδες και άλλα!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παραφύαδες και άλλα!!!   Παραφύαδες και άλλα!!! Icon_minitimeΚυρ Απρ 24, 2016 11:09 pm

Ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Παραφύαδες και άλλα!!!
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Μέλι και κανέλα: o «φόβος» και «τρόμος» των φαρμακοβιομηχανιών
» τριτο πατωμα !!!!! Αλλα πως!!!!!
» Μελιτοεξαγωγέας, αλλά ποιος;
» Αγορα κυψελης και αλλα...
» Επιθετικό μελίσσι

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: