Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 πως πανε τα κοριτσα σας??

Πήγαινε κάτω 
+4
matteus
Themis
kir
queen
8 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
queen
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
queen


Αριθμός μηνυμάτων : 370

πως πανε τα κοριτσα σας?? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: πως πανε τα κοριτσα σας??   πως πανε τα κοριτσα σας?? Icon_minitimeΤρι Απρ 05, 2016 9:06 pm

απο δω μερια τα πραγματα ειναι υποπτα... κ αυτο γιατι...

1. δουλευονται χωρις καπνο.. κυριολεκτικα!! scratch  (ανησυχιτηκο καθως δε μ εχουν συνηθισμενη σε τετοια φαινομενα... συνηθως πριν απο καθε "καταιγιδα"... καλα το σκεφτομαι η τσαμπα ανησυχω?? χμμ)

2. μετα τη "γεννα" (κοψιμο για να τους φυγει η λοξα της σμηνουργιας - τοπικη εκφραση) ειναι λογικο να πηγαινουν επιλεκτικα το πιο κερι θα πιασουν να χτισουν?? βλεπω κ αναλογα προσθετω τελαρο... ωστε το χτισιμο να ναι ομοιομρφο... παιζει ρολο που η κατηραμενη η βαρροα ειναι σε εξαρση?? εχω σακαετψει δε ξερω κ εγω ποσα κηφηνοκελια σε δικες τους πιτες...

3. ειμαι σε φαση που... κηνυγαω σμαρια... οχι δικα μου (οκ δεν καταφερα να πιασω τα 2 σμαρακια απο 2 πλαισια - κ αν!! - απο εκαστο μελισσι κ αυτο καθως στις κολωνες της δεη δε νομιζω να θελει να σκαρφαλωσει καποιος απο εμας!!  affraid  )... και να μη λενε να κατσουν τα ατιμα στις παγιδες που χω φτιαξει... καμια ιδεα???

4. σημερα οπως ειχα κατσει κ χαζευα ενα σημειο ωραιο για να γινει μελισσοτοπος... ακουω απο ψηλα ενα εντονο κ πολυ γνωριμο βουιτο... κοιταζω μια... λεω ωχ αμαν... χωνομαι εντος του οχηματος... τα κλεινω ολα... βαζω μπρος... κ μου πηραν το αμαξι στο κατωπι!!! μετα απο λιγη ωρα καθομουν να κοιταζω που θα παει το ατιμο να κατσει... κ εκατσε στο πιο κουλο σημειο... σχετικα προσβασιμα κατσαβραχα... οκ... περναω... μια ρεματια... οκ κανω μπανακι κ την περναω... με το που κοντευω να φτασω στην αμυγδαλια προετοιμαζομενη να κανω τη τσιτα του ταρζαν... ααααου!!! ... σχοινα... και δε περιγραφω πως πονεσε!!! εψαχνα απο δω εψαχνα απο κει... πουθενα προσβασιμο καθως απο οπου κ να πηγαινα υπηρχαν σχοινα... κανω μια στη μπαλιτσα απο πανω που ολο κ μεγαλωνε... και λεω... τυχερο εισαι!!! κ εφυγα... για λιγο ρε παιδια!!! htipieme

5. η ανθοφορια ειναι στο φουλ της... και πολυ απλα δε χορταινεις να χαζευεις!!! αν δειτε στο κιν μου... το χω γεμισει μελισσες... και φωτο εντος... και διαφορα προιοντα (κ παραπροιοντα - χαχα) εκτος... οπως κ το καημενο το αμαξι που μυριζει σα κυψελη!!

βρε τι εχω παθει...

6. εσεις?? πως πατε απο κηνυγια και "νεα μελη" στο μελισσοκομειο?? απο ανθοφοριες?? μελια εχουν ξεκινησει να βαζουν?? για πειτε κανα νεο βρε παιδια.. Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kir
BeeForce
BeeForce
kir


Αριθμός μηνυμάτων : 602

πως πανε τα κοριτσα σας?? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πως πανε τα κοριτσα σας??   πως πανε τα κοριτσα σας?? Icon_minitimeΤετ Απρ 06, 2016 12:24 pm

1. μήπως η μέθοδος του Γιώργου έπιασε ετεροχρονισμένα ? Αν θυμάμαι καλά είχες πρόβλημα επιθετικότητας και είχες πει ότι την είχες εφαρμόσει αλλά χωρίς αποτέλεσμα. lol!

Αφεσμούς την προηγούμενη εβδομάδα είχα ένα σε παγίδα και ένα σε κλαδί , ο δεύτερος δικός μου μάλλον από μακακια που έκανα και έβαλα σφήνα άχτιστο σε 6αρι μελίσσι.

Σε εμάς οι ανθοφορίες εκτός της πορτοκαλιάς έχουν αρχίσει να γυρίζουν προς τα κάτω μιας και οι βροχοπτώσεις ήταν ελάχιστες ! Αν δεν κάνει κανένα νερό ακόμα θα έχουμε πρόβλημα !


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
queen
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
queen


Αριθμός μηνυμάτων : 370

πως πανε τα κοριτσα σας?? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πως πανε τα κοριτσα σας??   πως πανε τα κοριτσα σας?? Icon_minitimeΤετ Απρ 06, 2016 9:06 pm

σημερα επεσε τηλ απο αγανακτισμενους συναδελφους... της σμηνουργιας το αποκορυφωμα... και να μη λενε τα ατιμα να μεινουν πουθενα!!! να λεγα ειναι σε ενα σημειο τοτε θα ενοχλουσαν εχθροι.. θα χανε θεμα με την ανθοφορια κλπ... ομως ειναι ολο το νησι βρε παιδια... οκ το πιανεις μετα κοπων κ βασανων.. αλλα μετα απο λιγο σου ξαναφευγει... τι κολλημα ειναι τωρα αυτο??

απο ανθοφορια ευτυχως σε εμας κραταει ακομα... αλλα ετσι κ δε βρεξει συντομα θα χουμε ζητημα... μας βλεπω σαν τους ινδιανους να κανουμε εκκλησεις για βροχη γυρω απο καμια φωτια στο τελος... φτανει να μη ριξει παλι λασπη.. μιλαμε περαν τουτ βουρκου που δημιουργησε... περαν του οτι τα κανε ολα σε τρισαθλια κατασταση.. σακατεψε τα τα πιο "τουμπανα" ανθη που θα δινανε τωρα...

και οχι.. ησυχασανε απο μονες τους... δεν εκανα αυτο που προτεινε ο γιωργος... αν το κανα δε θα ποσταριζα απ το σπιτι τωρα... αλλα απο κανα νοσοκομειο τιγκα στη κορτιζονη... affraid

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
queen
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
queen


Αριθμός μηνυμάτων : 370

πως πανε τα κοριτσα σας?? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πως πανε τα κοριτσα σας??   πως πανε τα κοριτσα σας?? Icon_minitimeΔευ Απρ 11, 2016 3:39 am

πως παει η ανθοφορια σε εσας??

εδω... γκινια... κοψανε ολων τα κοριτσια.. εκει δλδ που παιρνανε πατωματα κανονικα... μεσα σε μια εβδομαδα ναι μεν ανεβηκαν στο νεο πατωμα αλλα... αν τα δειτε... θα δειτε σε καποια ισα που φαινεται πανω στο φυλλο πως κατι παει να χτιστει και σε καποια αλλα τις μελισσες απλως να καθονται επανω και να χαζευουν στο απειρο... στα ξαφνικα νεκταροεκκριση τελος... γυρες υπαρχουν ακομα... αλλα ελαχιστες... αν δε κανει συντομα καμια γερη βροχη που να κρατησει... τοτε την εχουμε πατησει πολυ ασχημα...

επισης... κοψανε σχεδον εντελως κ οι σμηνουργιες...

τρελαθηκε η φυση... confused
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kir
BeeForce
BeeForce
kir


Αριθμός μηνυμάτων : 602

πως πανε τα κοριτσα σας?? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πως πανε τα κοριτσα σας??   πως πανε τα κοριτσα σας?? Icon_minitimeΔευ Απρ 11, 2016 1:18 pm

Οι ανθοφορίες έχουν πάρει την κατιούσα αλλά έχω την εντύπωση ότι έρχεται περισσότερο νέκταρ από ότι πριν , σηκώνεις το πλαίσιο για να κάνεις επιθεώρηση και αν το γυρίσεις στο πλάι τρέχει, και ο γόνος δεν έχει κόψει καθόλου σε σημείο που φοβάμαι τι θα γίνει τον Μάιο με αυτή την ανομβρία που όπως φαίνεται συνεχίζει ... ελπίζω οι μέλισσες να ξέρουν καλύτερα !
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Themis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Themis


Αριθμός μηνυμάτων : 335

πως πανε τα κοριτσα σας?? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πως πανε τα κοριτσα σας??   πως πανε τα κοριτσα σας?? Icon_minitimeΔευ Απρ 11, 2016 1:25 pm

Έχω την εντύπωση πως η χρονιά είναι ιδιαίτερα δύσκολη.
Έχουν ανοίξει όλα ταυτόχρονα και πρώιμα. Τα γαιδουράγκαθα ανοιχτά, ασφόδελος τέλος, ασφάκες ανοιχτές και άλλα πολλά που τα βλέπουμε όλοι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

πως πανε τα κοριτσα σας?? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πως πανε τα κοριτσα σας??   πως πανε τα κοριτσα σας?? Icon_minitimeΔευ Απρ 11, 2016 8:53 pm

Επεσε πολυ δουλεια lol!
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Themis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Themis


Αριθμός μηνυμάτων : 335

πως πανε τα κοριτσα σας?? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πως πανε τα κοριτσα σας??   πως πανε τα κοριτσα σας?? Icon_minitimeΤρι Απρ 12, 2016 5:51 pm

Μήπως χρειάζεται να μεγαλώσεις την είσοδο;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Throubee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Throubee


Αριθμός μηνυμάτων : 808

πως πανε τα κοριτσα σας?? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πως πανε τα κοριτσα σας??   πως πανε τα κοριτσα σας?? Icon_minitimeΤρι Απρ 12, 2016 7:09 pm

+1 themis την είσοδο κ κανένα χόρτο1
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stratos
Μέλος
Μέλος
stratos


Αριθμός μηνυμάτων : 126

πως πανε τα κοριτσα σας?? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πως πανε τα κοριτσα σας??   πως πανε τα κοριτσα σας?? Icon_minitimeΤρι Απρ 12, 2016 8:25 pm

Δεν στέλνεις καμία μελισούλα με γύρη  προς τα εδώ ....  oraia

Αν και κάνει καλοκαιρινές ημέρες , γύρες δεν πολύ φέρνουν .....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

πως πανε τα κοριτσα σας?? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πως πανε τα κοριτσα σας??   πως πανε τα κοριτσα σας?? Icon_minitimeΤρι Απρ 12, 2016 10:01 pm

Θελει βροχουλες τωρα Sad
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stratos
Μέλος
Μέλος
stratos


Αριθμός μηνυμάτων : 126

πως πανε τα κοριτσα σας?? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πως πανε τα κοριτσα σας??   πως πανε τα κοριτσα σας?? Icon_minitimeΤρι Απρ 12, 2016 10:24 pm

Από βδομάδα βροχούλα αν γίνεται Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xunilz
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 105

πως πανε τα κοριτσα σας?? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πως πανε τα κοριτσα σας??   πως πανε τα κοριτσα σας?? Icon_minitimeΤρι Απρ 12, 2016 11:42 pm

Οχι βροχούλα φέρνουνε μελάκια τώρα ας το παει σταθερά 22-24 βαθμούς για καμία 20αρια μερούλες

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

πως πανε τα κοριτσα σας?? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πως πανε τα κοριτσα σας??   πως πανε τα κοριτσα σας?? Icon_minitimeΤετ Απρ 13, 2016 12:51 am

Μια βροχή
Μια βροχή θα μας σώσει ..... Που λεει και ο Τουρνάς.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
queen
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
queen


Αριθμός μηνυμάτων : 370

πως πανε τα κοριτσα σας?? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πως πανε τα κοριτσα σας??   πως πανε τα κοριτσα σας?? Icon_minitimeΠεμ Απρ 14, 2016 5:53 am

καλημερα παιδια... εχω τρελαθειπερισσοτερο απ οτι η φυση...

παω στο ενα μελισσοκομειο μου... σιγη ιχθυος απ εξω... σε ολα!! κανω ενα ξυλακι στην εισοδο... τιποτα... με πιανει τρεμουλο... φορεσα μονο μασκα και ειχα μαζι μονο το ξεστρο αφου την περιμενα τη δουλεια... ανοιγω καπακι... ολα μεσα με κοιταζανε... οι τροφες στερευουν κ ολα τα κοριτσια μεσα και δεν κανουν τιποτα απολυτως... καθονται πανω στα αχτιστα... η μανα ειναι φρεσκια κ οκ... πρωτο δοξα σοι κυριε... και γενναει... πεφτει κ ενα πατερημον... οντας κ το μελισσοκομειο σχετικα κοντα σε ξωκλησσι... λεω κατσε να δω και τα υπολοιπα... τα ιδια... και τα μωρα που εχω στην ιδια φαση μονο κουφο του οτι δεν παιρνουν το φαι... κοιταζω τριγυρω... αχ βαχ... εχουν αρχισει να ξεραινονται ολα... μ επιασε ριγος για το τι θα συναντησω στο αλλο μελισσοκομειο...

φτανοντας στο δευτερο... ακριβως την ιδια τακτικη ενδυμασιας κλπ... ησυχια απ εξω... λεω ωωωχ... κανω με το ξεστρο σ ενα τουμπανο που εχω λιγο στην εισοδο... ησυχια... καταλαβα λεω... ανοιγω καπακι... οι μελισσες μεσα παιζανε ταβλι... στο διπλανο μελισσι ειχανε στησει κ τσοχα και το χανε ριξει στη δηλωτη... παραδιπλα συμπληρωνανε στοιχημα... κοκ... κοιταζω και απο κει μια τρυγυρω... ξανα ωωωχ... τελος και απο κει ξερα σχεδον ολα..

με βαρια καρδια κατευθυνθηκα εις το οχημα... γυρναω κλειδι.. τριτο ωχ... υπερθερμανση... λεω οκ τα πασαμε τα ευρα και τα γιεν μας... κοιταζω θερμοκρασια περιβαλλοντος... 29... ζεστη λες και ειναι καλοκαιρι... παχνη στον οριζοντα απ την εξατμιση της θαλασσας... και φυσικα καταμεσημερο 1 και 2 η ωρα εβλεπα στα απεναντι νησια η παχνη να χει διαφορους χρωματισμους του μωβ... λεω δε μας τα λεει καλα η φυση καθολου!!! μα καθολου!!! κανω μια προς μια παραλια.. βλεπω εμπρος μου αθανατα... λεω αυτα βγαινουν ιουνη μηνα!! ρε παιδια!!! εχω φρικαρει εντελως!!! βροχες ειδα να λενε τα δελτια... και βροχη ουτε σταγονα!!!

τα κοριτσα ετσι οπως το παει ο καιρος στο τελος θα καταληξω να τα ταιζω... δλδ φετος καταστραφηκα... κ εγω κ πολλοι αλλοι στο νησι... και κατ επεκτασιν στη χωρα... τι κανουμε?? καμια ιδεα?? να δωσω τιποτα (μιας κ απ οτι δειχνουν τα πραγματα κατα 97% θα κατεβασω τα πατωματα που ανεβασα) να χουν να φανε η να περιμενω μηπως και φερει τιποιτα σε βροχη και ξαναπιασουν οταν κ αμα???

το μονο που λειπει ειναι να ξεκινησουν και τα τζιτζικια το τραγουδι για να δεσει εντελως το γλυκο!!! εχω φρικαρει!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
queen
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
queen


Αριθμός μηνυμάτων : 370

πως πανε τα κοριτσα σας?? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πως πανε τα κοριτσα σας??   πως πανε τα κοριτσα σας?? Icon_minitimeΠεμ Απρ 14, 2016 6:16 am

να σημειωσω κ κατι που εχω παρατηρησει το τελευταιο καιρο.... τα ζωντανα εδω τα χουν παιξει κυριολεκτικα... τα βατραχια κρωζουν αξημερωτα σε μερη που δεν εχει νερα (αυτη τη στιγμη κατω απ το σπιτι μου χαλανε τον κοσμο).. τα κοκορια λαλουν 2.30 τα χαραματα.... τα εντομα ειναι μονιμως σε υπερενταση (πλην μελισσων που μενουν απραγες)... τα γατια ειναι συνεχως ξαπλωμενα κατω... τα πτηνα πετανε πολυ χαμηλα... γενικως ενας πανζουρλισμος που σε συνδυασμο με τους χρωματισμους της παχνης (ηλεκτρομαγνητικο φαινομενο ειναι) σημαινει πως επικτειται δυνατος σεισμος...

αν ειναι να χαλασει ο καιρος τα ζωντανα δεν τρελαινονται... αντιθετα.. ψαχνουν για καταφυγιο... οι μελισσες μαζευουν οτι υπαρχει απ εξω... ενω τωρα μαζευουν δυναμεις για να βγουν λιγη ωρα πριν χτυπησει εξω απ την κυψελη... αν ειναι να φερει βροχη η ατμοσφαιρα ειναι φουλ στην υγρασια... και νιωθεις ριγος...

το φαινομενο που σας γραφω πιο πανω το ηξερα οταν το λεγανε οι πιαλιοι... δεν το πιστευα φυσικα.. το παρατηρησα για πρωτη φορα περυσι το καλοκαιρι.. οντως ισχυει αυτο με την παχνη... με το που ξεκινησε η "κουνια" θυμηθηκα το τι ειχα δει εξω λιγο πριν πεσει για τα καλα ο ηλιος (και φυσικα τους παλιους που μου λεγανε προσεχε γτ συμβαινει αυτο αν δεις εκεινο)... τα ζωα σε εναν μικρο πανζουρλισμο... και ηλεκτρομαγνητικα φαινομενα στον οριζοντα... εχετε το νου σας... ψαξτε το κ εσεις αν δε με πιστευετε...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
πως πανε τα κοριτσα σας??
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» πως πανε?
» Πώς πάνε τα μελίσσια σας;
» αερας και τρυγος πανε μαζι?
» Δύο από τα μελίσσια μου πάνε για ... ψόφο - περίπτωση ορφάνιας

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τι νέα από τα μελίσσια σας;-
Μετάβαση σε: