Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Βοήθεια για μέθοδο Demaree

Πήγαινε κάτω 
5 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
stefangi
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 7

Βοήθεια για μέθοδο Demaree Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Βοήθεια για μέθοδο Demaree   Βοήθεια για μέθοδο Demaree Icon_minitimeΠεμ Μαρ 24, 2016 11:53 pm

Καλησπέρα,

έχω δώσει 2ο όροφο σε κάποιο απο τα μελίσσια μου αρχές Μάρτη και τωρα το βλέπω να είναι φουλ απο μέλισσες. Για να αποφύγω τη σμηνουργία σκέφτομαι είτε να κόψω καμιά παραφυάδα είτε να εφαρμόσω τη μέθοδο demaree. Έχω όμως δύο θέματα...

1. Αν κόψω παραφυάδα, δεν θέλω να την μεταφέρω αλλού. Πως να το κάνω και πόσα πλαίσια να πάρω;

2. Η μέθοδος demaree όπου κι αν εχω διαβάσει αναφέρεται σε 10αρι μελίσσι. Πως εφαρμόζεται σε 20αρι;

Ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ergon
Μέλος
Μέλος
ergon


Αριθμός μηνυμάτων : 58

Βοήθεια για μέθοδο Demaree Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βοήθεια για μέθοδο Demaree   Βοήθεια για μέθοδο Demaree Icon_minitimeΠαρ Μαρ 25, 2016 9:33 am

Μπορείς να κάνεις την μέθοδο της βεντάλιας, χωρίς μετακινήσεις για τις παραφυάδες, η μόνη δυσκολία που θα αντιμετωπίσεις με αυτήν την μέθοδο είναι η εύρεση της βασίλισσας. Ειδικά αν είναι το μελίσσι που θα κόψεις είναι εικοσάρι και η κυρία ασημάδευτή. Συγκεκριμένα βρίσκεις την βασίλισσα και την βάζεις σε άλλη κυψέλη μαζί με ένα πλαίσιο ανοικτό γόνο, ένα κλειστό γόνο και δύο πλαίσια τροφές, αυτή την κυψέλη όπως είναι την μετατοπίζεις μερικά μέτρα πίσω ή δίπλα από την αρχική και την τροφοδοτείς μέχρι να πάρει τα πάνω της, βλέπεις θα έχει χάσει όλες της συλλέκτριες της. Την αρχική κυψέλη αφού έχεις βεβαιωθεί ότι υπάρχει γονος-αυγά την τροφοδοτείς και αυτή με σιρόπι. Σε τρείς μέρες θα έχουν σχηματιστεί ωραία και πολλά βασιλικά κελιά, σε κάποια βιβλία αναφέρεται ότι μπορούμε να χαλάσουμε αυτά τα πρώτα κελιά ούτος ώστε το ορφανό πλέον μελίσσι θα κάνει νέα περισσότερα και καλύτερα, τέλος πάντων αυτό θα μπορούσε να γίνει εάν την ημέρα που αφαιρέσαμε την βασίλισσα είχε αυγά ημέρας. Στην συνέχεια αφού κλειστούν τα βασιλικά κελιά μετά από μερικές μέρες παίρνεις 4 ή 5 κυψέλες κατά προτίμηση με το ίδιο χρωμα της αρχικής και της μοιράζεις σε σχήμα βεντάλιας στην θέση της αρχικής και έτσι φτιάχνεις 4 παραφυάδες των 4 πλαισίων ή 5 των 3, δινονττας σε κάθε μια ένα με δυο καλά βασιλικά κελιά και αντίστοιχα πλαίσια με τροφές και γόνο. Τροφοδοτείς κατά προτίμηση ζυμάρι και τα αφήνεις στην ησυχία τους μέχρι να γονιμοποιηθούν οι νέες μανες. Αυτά και καλή τύχη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stefangi
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 7

Βοήθεια για μέθοδο Demaree Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βοήθεια για μέθοδο Demaree   Βοήθεια για μέθοδο Demaree Icon_minitimeΠαρ Μαρ 25, 2016 6:13 pm

Τη μεθοδο της βενταλιας την ξερω γιατι την εχω εφαρμοσει φετος. Ομως, δεν θελω να χαλασω την διωροφη αλλα απλα να αποτρεψω τη σμηνουργια. Αν παρω κλειστο και ανοικτο γονο και αλλο ενα πλαισιο με τροφες απο το διωροφο και φτιαξω παραφυαδα την οποια θα βαλω στην θεση της διωροφης και τη διωροφη θα την τοποθετησω σε αλλο σημειο, θα κανω καλα;

Η demaree να υποθεσω οτι δεν εφαρμοζεται σε 20αρι μελισσι;


Και κατι αλλο να ρωτησω. Εχω βαλει ζαχαροζυμαρο σε παραφυαδα και οταν την ανοιξα μετα απο 30 μερες, ειδα στο πατωμα ολη τη ζαχαρη. Γιατι; Ειναι κακης ποιοτητας ή δεν προλαβαινουν να την παρουν; Να την αφησω εκει ωστε σιγα σιγα να την παρουν ή να την σκουπισω;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thoma.sbees
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 298

Βοήθεια για μέθοδο Demaree Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βοήθεια για μέθοδο Demaree   Βοήθεια για μέθοδο Demaree Icon_minitimeΠαρ Μαρ 25, 2016 6:59 pm

πάρε 3-4 πλαίσια με γόνο-μέλι και μαζί με τον πληθυσμό χωρίς τη βασίλισσα και βάλτα σε μία κυψέλη
τίναξε μέσα στην κυψέλη και τον πληθυσμό από 2 πλαίσια με ανοιχτό γόνο
τοποθέτησε την κυψέλη σε καποιο σημείο και έχεις μία παραφυάδα
οι συλλέκτριες θα επιστρέψουν στη μητρική κυψέλη
να τοποθετήσεις ωποσδήποτε ένα ζαχαροζύμαρο γιατί δεν θα έχει συλλέκτριες και διαχειρισου όπως θέλεις την απόκτηση βασίλισσας

για το ζαχαροζύμαρο που ρωτάς πιθανόν να είναι θέμα ποιότητας αλλά πιθανόν και να στέγνωσε και τρίβεται
ενοείται ότι οι μέλισσες από κάτω δεν πρόκειται να το πάρουν
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stefangi
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 7

Βοήθεια για μέθοδο Demaree Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βοήθεια για μέθοδο Demaree   Βοήθεια για μέθοδο Demaree Icon_minitimeΠαρ Μαρ 25, 2016 7:05 pm

Ευχαριστω για τις απαντησεις.

Η αλλαγη θεσης δεν ειναι σωστος χειρισμος; Εχω διαβασει οτι αν χαθουν οι συλλεκτριες απο την κυψελη, τοτε για καποιο διαστημα ξεχνα τη σμηνουργια.

Η απορια μου σχετικα με την demaree σε δυοροφο παραμενει... Μαλλον δεν γινεται, ετσι;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis


Αριθμός μηνυμάτων : 673

Βοήθεια για μέθοδο Demaree Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βοήθεια για μέθοδο Demaree   Βοήθεια για μέθοδο Demaree Icon_minitimeΠαρ Μαρ 25, 2016 7:11 pm

Η μέθοδος Ντεμαρί εφαρμόζεται σε μονόροφο ή διόροφο μελίσσι. Περιγραφή στο μάννα δεν είναι μόνο μία του Μπίκου, ή σε blogs...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis


Αριθμός μηνυμάτων : 673

Βοήθεια για μέθοδο Demaree Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βοήθεια για μέθοδο Demaree   Βοήθεια για μέθοδο Demaree Icon_minitimeΠαρ Μαρ 25, 2016 7:12 pm

Απλά δεν έχω καλή σύνδεση Internet και δε μπορώ να την περιγράψω...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis


Αριθμός μηνυμάτων : 673

Βοήθεια για μέθοδο Demaree Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βοήθεια για μέθοδο Demaree   Βοήθεια για μέθοδο Demaree Icon_minitimeΠαρ Μαρ 25, 2016 7:14 pm

ergon έγραψε:
Μπορείς να κάνεις την μέθοδο της βεντάλιας, χωρίς μετακινήσεις για τις παραφυάδες, η μόνη δυσκολία που θα αντιμετωπίσεις με αυτήν την μέθοδο είναι η εύρεση της βασίλισσας. Ειδικά αν είναι το μελίσσι που θα κόψεις είναι εικοσάρι και η κυρία ασημάδευτή. Συγκεκριμένα βρίσκεις την βασίλισσα και την βάζεις σε άλλη κυψέλη μαζί με ένα πλαίσιο ανοικτό γόνο, ένα κλειστό γόνο και δύο πλαίσια τροφές, αυτή την κυψέλη όπως είναι την μετατοπίζεις μερικά μέτρα πίσω ή δίπλα από την αρχική και την τροφοδοτείς μέχρι να πάρει τα πάνω της, βλέπεις θα έχει χάσει όλες της συλλέκτριες της. Την αρχική κυψέλη αφού έχεις βεβαιωθεί ότι υπάρχει γονος-αυγά την τροφοδοτείς και αυτή με σιρόπι. Σε τρείς μέρες θα έχουν σχηματιστεί ωραία και πολλά βασιλικά κελιά, σε κάποια βιβλία αναφέρεται ότι μπορούμε να χαλάσουμε αυτά τα πρώτα κελιά ούτος ώστε το ορφανό πλέον μελίσσι θα κάνει νέα περισσότερα και καλύτερα, τέλος πάντων αυτό θα μπορούσε να γίνει εάν την ημέρα που αφαιρέσαμε την βασίλισσα είχε αυγά ημέρας. Στην συνέχεια αφού κλειστούν τα βασιλικά κελιά μετά από μερικές μέρες παίρνεις 4 ή 5 κυψέλες κατά προτίμηση με το ίδιο χρωμα της αρχικής και της μοιράζεις σε σχήμα βεντάλιας στην θέση της αρχικής και έτσι φτιάχνεις 4 παραφυάδες των 4 πλαισίων ή 5 των 3, δινονττας σε κάθε μια ένα με δυο καλά βασιλικά κελιά και αντίστοιχα πλαίσια με τροφές και γόνο. Τροφοδοτείς κατά προτίμηση ζυμάρι και τα αφήνεις στην ησυχία τους μέχρι να γονιμοποιηθούν οι νέες μανες. Αυτά και καλή τύχη.

Συμφωνώ και εφαρμόζω...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Βοήθεια για μέθοδο Demaree Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βοήθεια για μέθοδο Demaree   Βοήθεια για μέθοδο Demaree Icon_minitimeΣαβ Μαρ 26, 2016 11:41 am

Φιλε μου εχε στην σκέψη σου και το εξής.
Οι συλλεκτριες την μερα ειναι εξω αλλα το βράδυ κανουν σημαντική εργασία με την κάλυψη του γόνου.
Αν εσυ πάρεις απο ένα δυόροφο μελίσσι τις συλλεκτριες πρώτον πως θα ζεσταθεί ο γόνος το βράδυ που θα χρειαστούν και δεύτερον η παραφυάδα θα εχει το αδιαχώρητο .....
Όσο για το ζαχαροζυμαρο.... Κάκιστης ποιότητας απλα μην το ξαναπαρεις!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stefangi
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 7

Βοήθεια για μέθοδο Demaree Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βοήθεια για μέθοδο Demaree   Βοήθεια για μέθοδο Demaree Icon_minitimeΣαβ Μαρ 26, 2016 4:55 pm

vassilis έγραψε:
Η μέθοδος Ντεμαρί εφαρμόζεται σε μονόροφο ή διόροφο μελίσσι. Περιγραφή στο μάννα δεν είναι μόνο μία του Μπίκου, ή σε blogs...


Σε οσα blogs διαβασα αναφερονταν σε 10αρα κυψελη. Γνωριζεις καποιο blog γιατι προφανως το βιβλιο που προτεινεις δεν το εχω;

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stefangi
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 7

Βοήθεια για μέθοδο Demaree Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βοήθεια για μέθοδο Demaree   Βοήθεια για μέθοδο Demaree Icon_minitimeΚυρ Μαρ 27, 2016 9:37 pm

mpampis13 έγραψε:
Φιλε μου εχε στην σκέψη σου και το εξής.
Οι συλλεκτριες την μερα ειναι εξω αλλα το βράδυ κανουν σημαντική εργασία με την κάλυψη του γόνου.
Αν εσυ πάρεις απο ένα δυόροφο μελίσσι τις συλλεκτριες πρώτον πως θα ζεσταθεί ο γόνος το βράδυ που θα χρειαστούν και δεύτερον η παραφυάδα θα εχει το αδιαχώρητο .....
Όσο για το ζαχαροζυμαρο.... Κάκιστης ποιότητας απλα μην το ξαναπαρεις!

Ok.

Για το ζαχαροζύμαρο το πήρα απο Μ.Α. αλλα είναι πολύ σκληρό και μοιαζει με αφρος... Δεν ξέρω, τόση εκμετάλλευση πια;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Βοήθεια για μέθοδο Demaree Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βοήθεια για μέθοδο Demaree   Βοήθεια για μέθοδο Demaree Icon_minitimeΚυρ Μαρ 27, 2016 11:04 pm

Απο κει πήρες τροφές....... Το είχα καταλάβει. Άθλιες άθλιες άθλιες κάκιστες στην αρχή είχα πάρει και εγω ποτε δεν τις πήραν όποτε και ποτε δεν ξανα αγόρασα. Γενικός ουτε απο εξω δεν περνάω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stefangi
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 7

Βοήθεια για μέθοδο Demaree Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βοήθεια για μέθοδο Demaree   Βοήθεια για μέθοδο Demaree Icon_minitimeΚυρ Μαρ 27, 2016 11:09 pm

Ναι, δυστυχώς. Που να το φανταστώ. Τώρα ψάχνομαι για να φτιάξω αρχικά τη δική μου βανίλια και αργότερα και ζαχαροζύμαρο. Έχω βρει διαδικασία και συνταγή και θα το επιχειρήσω αυτές τις μέρες.

Απο την Μ.Α. παράγγειλα και κυψέλες αλλά και εδώ δεν έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Βοήθεια για μέθοδο Demaree
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Ερώτηση για μεθοδο demaree
» Βοηθεια βοηθεια, επιασα αφεσμο
» κλουβακι βασιλισας
» Σπορά με την μέθοδο των σβόλων.
» Μέθοδος DEMAREE

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Βασίλισσες, Βασιλοτροφία & Παραφυάδες-
Μετάβαση σε: