Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Πως αντιδράει ο οργανισμός σας στα τσιμπίματα;

Πήγαινε κάτω 
+13
mpampis13
giota
psath
nikos37
queen
george kis
kostasid
kir
matteus
thoma.sbees
monarchis
doctor11
barberis2
17 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
queen
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
queen


Αριθμός μηνυμάτων : 370

Πως αντιδράει ο  οργανισμός σας στα τσιμπίματα; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως αντιδράει ο οργανισμός σας στα τσιμπίματα;   Πως αντιδράει ο  οργανισμός σας στα τσιμπίματα; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Απρ 05, 2016 9:25 am

καλα αποτελεσματα φιλε μου!!! ευχομαι συντομα να απολαυσεις τα κοριτσακια σου.. αφοβα!!! Smile

υγ. αν θελεις ποσταρε εδω τι εγινε σε γενικες γραμμες ωστε να ενημερωθουν πολλοι που τους απασχολει αμμεσα το θεμα... Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
barberis2
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
barberis2


Αριθμός μηνυμάτων : 17

Πως αντιδράει ο  οργανισμός σας στα τσιμπίματα; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως αντιδράει ο οργανισμός σας στα τσιμπίματα;   Πως αντιδράει ο  οργανισμός σας στα τσιμπίματα; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Απρ 12, 2016 11:15 am

Ανανέωση!

Τα αποτελέσματα  της μικροβιολόγου δείξανε αρκετά ανεβασμένα τα ''ψιψιψινια'' κ έτσι πήγα σε αλλεργιολόγο.

Μετά απο περιγραφή του τι έγινε μου είπε πως ήταν αναφυλακτική αντίδραση  ήπιας μορφής κ μου έγραψε εξετάσεις για να δούμε ξεκάθαρα τι γίνετε κ αν πρέπει να κάνω ανοσοθεραπεία.
Μου έδωσε φάρμακα κ οδηγίες για το τι πρέπει να κάνω αν με ξανατσιμπήσει κ τώρα είμαι στο περίμενε...
Έμεινα με τις κυψέλες στο χέρι!

Απίστευτο το πόσο αλλάζει η ζωή σου μετά απο κάτι τέτοιο στο φόβο ενός τσιμπήματος...είτε είσαι μελισσοκόμος είτε όχι.
Εύχομαι να μην συμβεί σε κανέναν σας κ να κάνετε αυτό που αγαπάτε άφοβα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Πως αντιδράει ο  οργανισμός σας στα τσιμπίματα; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως αντιδράει ο οργανισμός σας στα τσιμπίματα;   Πως αντιδράει ο  οργανισμός σας στα τσιμπίματα; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Απρ 12, 2016 11:32 am

Εύχομαι τα καλύτερα. Παντός γενικά οποίος ξεκινάει να ασχοληθεί με τις μελισσες το πρωτο που πρέπει να κανει ειναι να ξεκαθαρίσει αν εχει θέμα μέ τα τσιμπήματα η οχι.
Πρέπει να καταλάβουν ολοι οτι οι μελισσες δεν ειναι η οποία αγροτική απασχολήση.
Δυστυχως όμως ποτε και κανένας δεν το λεει αυτο. Ουτε στα σεμινάρια ουτε στα οποία καταστήματα. Για να μην πω για τους αυτοςχεδιους "δασκάλους" ......
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pantel78
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
pantel78


Αριθμός μηνυμάτων : 32

Πως αντιδράει ο  οργανισμός σας στα τσιμπίματα; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως αντιδράει ο οργανισμός σας στα τσιμπίματα;   Πως αντιδράει ο  οργανισμός σας στα τσιμπίματα; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Απρ 12, 2016 3:27 pm

Τα πρώτα 6 συνολικά τσιμπήματα τα έφαγα την προηγούμενη Δευτέρα, τα 5 στο μέτωπο και το ένα στον κρόταφο. Με τσίμπησαν πάνω από το καπέλο και το καλό ήταν ότι τα κεντριά έμειναν πάνω στο ύφασμα. Τα συμπτώματα ήταν φυσικά πόνος και τρελή φαγούρα που πέρασε με Fenistil και πάγο. Πριν ξεκινήσω όμως πήγα σε αλλεργιολόγο και παρόλο που το τεστ ήταν καθαρό μ' έστειλε και για εξετάσεις αίματος οι οποίες ήταν τέλειες κι έδειξαν πως δεν έχω θέμα. Παρόλα αυτά μαζί μου πάντα έχω δυο ενέσεις αδρεναλίνης γιατί ποτέ δεν ξέρεις...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stratos
Μέλος
Μέλος
stratos


Αριθμός μηνυμάτων : 126

Πως αντιδράει ο  οργανισμός σας στα τσιμπίματα; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως αντιδράει ο οργανισμός σας στα τσιμπίματα;   Πως αντιδράει ο  οργανισμός σας στα τσιμπίματα; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Απρ 12, 2016 8:13 pm

barberis2 έγραψε:
Ανανέωση!

Τα αποτελέσματα  της μικροβιολόγου δείξανε αρκετά ανεβασμένα τα ''ψιψιψινια'' 
Αδερφέ θυμάσαι πόσους βαθμούς είχες ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pierios
Μέλος
Μέλος
pierios


Αριθμός μηνυμάτων : 66

Πως αντιδράει ο  οργανισμός σας στα τσιμπίματα; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως αντιδράει ο οργανισμός σας στα τσιμπίματα;   Πως αντιδράει ο  οργανισμός σας στα τσιμπίματα; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Απρ 12, 2016 10:14 pm

Πέρυσι ήταν η πρώτη χρονιά ως εισερχόμενος στη μελισσοκομία. "Έφαγα" περίπου 50 τσιμπήματα στα χέρια κυρίως, μιας και δεν φορούσα γάντια στις επιθεωρήσεις. Τα συμπτώματα ήταν τοπικό πρήξιμο για δύο - τρεις ημέρες και τίποτε άλλο. Τα δέκα από αυτά τα "έφαγα" σε μία μόνο ημέρα. Καλά δε σας λέω ότι από μικρός είχα πάρει πολλά τσιμπήματα από τα μελίσσια που διατηρούσε ο παππούς μου και ο θείος μου.
Πριν από ένα μήνα, στις 13/3/2016, ενώ επιθεώρησα χωρίς προφυλάξεις, με τσίμπησε μια μέλισσα στο λαιμό και είχα αναφυλακτική αντίδραση με πτώση της αρτηριακής πίεσης και ταχυκαρδία. Συνήλθα χωρίς να χρειαστεί να πάρω κάτι. Να σημειώσω ότι ήμουν με την ANAPEN στο χέρι αλλά δεν χρειάστηκε να την χρησιμοποιήσω.
Επισκέφτηκα αλλεργιολόγο που έκρινε πως η αντίδραση μου στο τσίμπημα ήταν μέτρια, αφού επηρέασε μόνο ένα σύστημα, αυτό του κυκλοφορικού. Μεθαύριο περιμένω τα αποτελέσματα της αιματολογικής εξέτασης και θα ξεκινήσω θεραπεία απευαισθητοποίησης.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stratos
Μέλος
Μέλος
stratos


Αριθμός μηνυμάτων : 126

Πως αντιδράει ο  οργανισμός σας στα τσιμπίματα; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως αντιδράει ο οργανισμός σας στα τσιμπίματα;   Πως αντιδράει ο  οργανισμός σας στα τσιμπίματα; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Απρ 12, 2016 10:27 pm

Αν μπορείς πες μας πόσους βαθμούς έδειξε η εξέταση
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Πως αντιδράει ο  οργανισμός σας στα τσιμπίματα; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως αντιδράει ο οργανισμός σας στα τσιμπίματα;   Πως αντιδράει ο  οργανισμός σας στα τσιμπίματα; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Απρ 12, 2016 10:47 pm

Στράτο τι έννοείς πόσους βαθμούς;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stratos
Μέλος
Μέλος
stratos


Αριθμός μηνυμάτων : 126

Πως αντιδράει ο  οργανισμός σας στα τσιμπίματα; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως αντιδράει ο οργανισμός σας στα τσιμπίματα;   Πως αντιδράει ο  οργανισμός σας στα τσιμπίματα; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Απρ 13, 2016 12:19 am

Στην εξέταση αίματος σου δίνουν μια ευρεθείσα τιμή KU/L
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stratos
Μέλος
Μέλος
stratos


Αριθμός μηνυμάτων : 126

Πως αντιδράει ο  οργανισμός σας στα τσιμπίματα; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως αντιδράει ο οργανισμός σας στα τσιμπίματα;   Πως αντιδράει ο  οργανισμός σας στα τσιμπίματα; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Απρ 13, 2016 12:26 am

Οι τιμές είναι : 
<0.35 U/ml                   τίτλος άνευ κλινικής σημασίας 
0.35 - 0.7 U/ml              χαμηλός τίτλος 
0.7 -  3.5 U/ml               μέτριος τίτλος 
3.5 - 17.5 U/ml              υψηλός τίτλος 
> 17.5 U/ml                  πολύ υψηλός τίτλος
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Πως αντιδράει ο  οργανισμός σας στα τσιμπίματα; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως αντιδράει ο οργανισμός σας στα τσιμπίματα;   Πως αντιδράει ο  οργανισμός σας στα τσιμπίματα; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Απρ 13, 2016 12:42 am

Μια παρατήρηση-γνώμη απο τις λίγες εμπειρίες που εχω.
Ειναι εντελως λαθος ισως μαλον και απαράδεκτο να κανουμε επιθεώρηση χωρίς τις απαραίτητες προφυλάξεις.
Τουλάχιστον το πάνω μέρος του κορμιού και το πρόσωπο.
Ποτε δεν μπορουμε να ξερουμε τι μπορεί να συμβεί. Άλλωστε οι πιο πολλοί έχετε διαβάσει τις οποίες περιπέτειες μου απο άγρια κυνηγητα.
Δεν τολμώ να σκεφτώ τι θα πάθαινα αν δεν φόραγε στολή αλλα και γάντια.
Αλεργια δεν εχω. Αλλα αν με τσιμπαγαν σε λαιμό- πρόσωπο όλες αυτες(η ακομα και το 1/3 απο αυτες) μαλον θα άφηνα τα κοκαλάκια μου στο βουνό.
Ξαφνικά ένα ήρεμο μελίσσι ειδικά μεσα στην άνοιξη μπορεί να γινει πολυ επιθετικό.
Αν δεν πονάμε την δίκη μας ζωη τουλαχιστον ας σκεφτούμε την οικογένεια μας και όσους μας αγαπάνε.
Το ξαναλέω όπως λεει πάντα ο θεος Μπόμπ Σφουγγαρακης Τετραγωνοπαντελονης πρώτα απο ολα η ασφάλεια.
Να είσαστε πάντα υγιείς
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Πως αντιδράει ο  οργανισμός σας στα τσιμπίματα; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως αντιδράει ο οργανισμός σας στα τσιμπίματα;   Πως αντιδράει ο  οργανισμός σας στα τσιμπίματα; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Απρ 13, 2016 8:42 am

stratos έγραψε:
Οι τιμές είναι : 
<0.35 U/ml                   τίτλος άνευ κλινικής σημασίας 
0.35 - 0.7 U/ml              χαμηλός τίτλος 
0.7 -  3.5 U/ml               μέτριος τίτλος 
3.5 - 17.5 U/ml              υψηλός τίτλος 
> 17.5 U/ml                  πολύ υψηλός τίτλος

Σε τι θα σε βοηθούσαν οι τιμές;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
barberis2
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
barberis2


Αριθμός μηνυμάτων : 17

Πως αντιδράει ο  οργανισμός σας στα τσιμπίματα; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως αντιδράει ο οργανισμός σας στα τσιμπίματα;   Πως αντιδράει ο  οργανισμός σας στα τσιμπίματα; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Απρ 13, 2016 9:10 am

Το φυσιολογικό επίπεδο είναι ο,κάτι δεν θυμάμαι ακριβώς πόσο μου είχε πεί.Εγώ έχω 27 κ μόλις μου το είπε τρόμαξα!
Η αλλεργιολόγος μου είπε οτι έχει ασθενή μελισσοκόμο που είχε 81 κ 1.5 χρόνο τώρα κάνει θεραπεία κ δεν είχε θέμα με κάτι τσιμπήματα που έφαγε...
Το κακό της υπόθεσης είναι πως  μετά απο κάτι τέτοιο πρέπει να κουβαλάς μαζί σου φάρμακα κ τέτοια συνέχεια όπου κ αν βρίσκεσαι...
Πέρσυ που ήταν η πρώτη φορά που το έπαθα την έφαγα πάνω στο μηχανάκι
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stratos
Μέλος
Μέλος
stratos


Αριθμός μηνυμάτων : 126

Πως αντιδράει ο  οργανισμός σας στα τσιμπίματα; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως αντιδράει ο οργανισμός σας στα τσιμπίματα;   Πως αντιδράει ο  οργανισμός σας στα τσιμπίματα; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Απρ 13, 2016 11:12 am

monarchi η τιμές μας δίχνουν πως αντιδρά ο οργανισμός στο δηλητήριο της μέλισσας όσο πιο μικρός αριθμός τόσο πιο μικρή αντίδραση έχει ο οργανισμός ( κάλο είναι να γίνει η εξέταση 1 με 2 μέρες μετα απο τσίμπημα ώστε να δίξει καλύτερα )

barberis2 η αλλεργιολόγος σου είπε απο πιο ποσοστό και πάνω θέλει θεραπέια ? Σου έκανε εξέτασε γύρης ? ( δηλαδή να δεις απο πια γύρη έχεις πρόβλημα )
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
barberis2
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
barberis2


Αριθμός μηνυμάτων : 17

Πως αντιδράει ο  οργανισμός σας στα τσιμπίματα; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως αντιδράει ο οργανισμός σας στα τσιμπίματα;   Πως αντιδράει ο  οργανισμός σας στα τσιμπίματα; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Απρ 13, 2016 11:44 am

Οχι δεν μου είπε,μου να έγραψε να κάνω εξετάσεις για μέλισσα,σφηγκα κ μια αλλη που δεν θυμάμαι τι είναι..Ζήτησε να κάνω κ τρυπτάση ορου αλλα ούτε κ αυτό θυμάμαι τι θα δείξει confused !!

Δεν έχω πρόβλημα απο γύρες κ περισσότερες λεπτομέρειες για την θεραπεία θα ξέρω όταν βγουν τα αποτελέσματα.
Αυτό που έμαθα σίγουρα για την θεραπεία είναι οτι κοστίζει αρκετά κ σε χρήμα αλλα κ σε χρόνο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stratos
Μέλος
Μέλος
stratos


Αριθμός μηνυμάτων : 126

Πως αντιδράει ο  οργανισμός σας στα τσιμπίματα; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως αντιδράει ο οργανισμός σας στα τσιμπίματα;   Πως αντιδράει ο  οργανισμός σας στα τσιμπίματα; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Απρ 13, 2016 1:52 pm

Η Τρυπτάση είναι το πιο άφθονο πρωτεϊνικό συστατικό των εκκριτικών κοκκίων των μαστοκυττάρων. Τα επίπεδα της Τρυπτάσης στον ορό αντανακλούν γενικά την έκταση της ενεργοποίησης των μαστοκυττάρων, είτε μέσω IgE μηχανισμών είτε μέσω μη IgE-μεσολαβούμενων μηχανισμών. Τα βασεόφιλα παράγουν επίσης μικρές ποσότητες Τρυπτάσης.

Η μέτρηση της Τρυπτάσης στον ορό συχνά αποτελεί μέρος της διαγνωστικής εκτίμησης ενός ασθενούς με υποψία μαστοκυττάρωσης (δερματικής ή συστηματικής). Τα επίπεδα της Τρυπτάσης στον ορό φαίνεται να συσχετίζονται με την ενεργοποίηση των μαστοκυττάρων σε αυτούς τους ασθενείς. Η μαστοκυττάρωση (ή αλλιώς μαστοκύττωση) θα πρέπει να μπαίνει στη διαφορική διάγνωση των ασθενών που αντιμετωπίζουν σοβαρές αλλεργικές αντιδράσεις χωρίς κάποιο συγκεκριμένο και αναγνωρισμένο αλλεργικό ερέθισμα. Η συστηματική μαστοκυττάρωση μπορεί να προκαλέσει συμπτώματα όπως πεπτικό έλκος, χρόνια διάρροια και πόνο στις αρθρώσεις. Αυτοί οι ασθενείς μπορεί να έχουν ηπατομεγαλία, σπληνομεγαλία ή διόγκωση των λεμφαδένων. Μπορεί ακόμη να υπάρχει συμμετοχή του δέρματος με εξανθήματα ή χαρακτηριστικές ερυθρές φυσαλιδώδεις βλάβες.

Η μέτρηση της Τρυπτάσης μπορεί να βοηθήσει στην επιβεβαίωση της αναφυλαξίας ως αιτία των οξέων συμπτωμάτων ενός ασθενούς, ειδικά όταν η διάγνωση δεν είναι σαφής και / ή τα συμπτώματα είναι επαναλαμβανόμενα. Στην αναφυλαξία, τα επίπεδα της Τρυπτάσης παίρνουν την υψηλότερη τιμή τους περίπου μία έως δύο ώρες μετά την έναρξη των συμπτωμάτων και στη συνέχεια μειώνονται με αργό ρυθμό μέσα στις επόμενες τρεις έως έξι ώρες. Η βιολογικός χρόνος ημίσειας ζωής της Τρυπτάσης είναι περίπου δύο ώρες.

Η συστηματική μαστοκυττάρωση αποτελεί έναν παράγοντα κινδύνου για την εμφάνιση αναφυλακτικών αντιδράσεων, ιδιαίτερα ως απάντηση σε φάρμακα και τσιμπήματα εντόμων. Οι ασθενείς με αυξημένα φυσιολογικά επίπεδα Τρυπτάσης στον ορό μπορεί να διατρέχουν αυξημένο κίνδυνο για σοβαρές αναφυλακτικές αντιδράσεις. Ο κίνδυνος που σχετίζεται με τα αυξημένα επίπεδα Τρυπτάσης είναι μεγαλύτερος σε άτομα με ιστορικό σοβαρών συστηματικών αντιδράσεων. Παροδικά αυξημένα επίπεδα Τρυπτάσης κατά τη διάρκεια μιας σοβαρής αντίδρασης προς ένα αλλεργιογόνο, όπως τα δηλητήρια εντόμων ή κάποιο φάρμακο, υποδηλώνουν ότι η ενεργοποίηση των μαστοκυττάρων μπορεί να παίζει κάποιο ρόλο στην πρόκληση της αντίδρασης.

Παθολογικά αυξημένα επίπεδα Τρυπτάσης αντανακλούν την ενεργοποίηση των μαστοκυττάρων σε ορισμένες αιματολογικές ανωμαλίες και νεοπλάσματα, ανεξάρτητα από τα αν υπάρχει εγκατεστημένη συστηματική μαστοκυττάρωση ή όχι. Αιματολογικές διαταραχές που περιλαμβάνουν την ανεξέλεγκτη ανάπτυξη ανώριμων μυελικών κυττάρων στο μυελό των οστών ή / και στην κυκλοφορία του αίματος, μπορεί να συνοδεύονται από αυξημένα επίπεδα Τρυπτάσης ορού.

ΠΗΓΗ:
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Πως αντιδράει ο  οργανισμός σας στα τσιμπίματα; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως αντιδράει ο οργανισμός σας στα τσιμπίματα;   Πως αντιδράει ο  οργανισμός σας στα τσιμπίματα; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Απρ 13, 2016 2:17 pm

Οι αλλεργίες στα Υμενόπτερα δεν είναι απαραίτητο πως συνάδουν και με αλλεργίες σε γύρη, τροφές κ.α. Μην τα μπερδεύουμε...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stratos
Μέλος
Μέλος
stratos


Αριθμός μηνυμάτων : 126

Πως αντιδράει ο  οργανισμός σας στα τσιμπίματα; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως αντιδράει ο οργανισμός σας στα τσιμπίματα;   Πως αντιδράει ο  οργανισμός σας στα τσιμπίματα; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Απρ 13, 2016 3:50 pm

monarchis έγραψε:
Οι αλλεργίες στα Υμενόπτερα δεν είναι απαραίτητο πως συνάδουν και με αλλεργίες σε γύρη, τροφές κ.α. Μην τα μπερδεύουμε...
Αν αναφέρεσαι στο ότι ρώτησα για εξέταση γύρης , μου είπε κάποιος νοσηλευτής ότι το δηλητήριο της μέλισσας εξαρτάται από τη γύρη έφαγε , γι΄αυτό ρώτησα μήπως αλλεργιολόγος προτείνει και εξέταση για γύρη ή κάτι παρόμοιο με την γύρη .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pierios
Μέλος
Μέλος
pierios


Αριθμός μηνυμάτων : 66

Πως αντιδράει ο  οργανισμός σας στα τσιμπίματα; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως αντιδράει ο οργανισμός σας στα τσιμπίματα;   Πως αντιδράει ο  οργανισμός σας στα τσιμπίματα; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Απρ 13, 2016 7:05 pm

Πριν από λίγο πήρα τα αποτελέσματα από το εργαστήριο. Η γενική Ανοσοσφαιρίνη IgE είναι 81 IU/ml με φυσιολογική τιμή για ενήλικες <100, και η Ειδική IgE RAST I1 που αφορά τη μέλισσα είναι 7,3 IU/ml. Δηλαδή κατατάσσομαι στην κατηγορία III - υψηλό πεδίο. Την ερχόμενη Τρίτη έχω το ραντεβού με τον αλλεργιολόγο. Προς το παρόν με συμβούλεψε όταν κάνω χειρισμούς στα μελίσσια, να παίρνω δύο χαπάκια αντισταμινικά, ένα το προηγούμενο βράδυ και ένα το πρωί της ημέρας των χειρισμών. Αν πάρω τσίμπημα τότε θα πάρω 2 αντισταμινικά + 2 κορτιζονούχα χαπάκια και αν παρόλα αυτά αρχίζουν τα συμπτώματα να "έρχονται" τότε θα κάνω την ANAPEN και με πηγαίνουν στο νοσοκομείο. Για περισσότερα σχετικά με το θέμα θα σας πώ την ερχόμενη Τρίτη. Τώρα θα φορτώσω μια κυψέλη μαζί με τη king της να την απομακρύνω >3Km διότι ορφάνεψα ένα δυνατό λόγω βασιλοτροφίας!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
george kis
Μέλος
Μέλος
george kis


Αριθμός μηνυμάτων : 72

Πως αντιδράει ο  οργανισμός σας στα τσιμπίματα; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως αντιδράει ο οργανισμός σας στα τσιμπίματα;   Πως αντιδράει ο  οργανισμός σας στα τσιμπίματα; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Απρ 13, 2016 8:53 pm

Ελα φιλέ.όχι δεν έχω κάποιο άλλο σύμπτωμα. Εύχομαι να σε έχουμε κοντά μας σύντομα με τα μελισσακια σου και τις ιστοριες τους, απο τα πεταγματα τους.
 Α!!  το πιστεύω κιόλας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
barberis2
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
barberis2


Αριθμός μηνυμάτων : 17

Πως αντιδράει ο  οργανισμός σας στα τσιμπίματα; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως αντιδράει ο οργανισμός σας στα τσιμπίματα;   Πως αντιδράει ο  οργανισμός σας στα τσιμπίματα; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Απρ 14, 2016 11:24 am

Πιέριε εμένα το το ραστ ήταν 27.

Εκτός απο χάπια κ αναπεν σε περίπτωση τσιμπήματος μου είπε να παγώσω κ το σημείο που με τσίμπησε με ένα σπρέυ (ψυκτικό;Winkσαν αυτο που βάζουν οι ποδοσφαιριστές.Έτσι λέει απορροφά ποίο αργά το δηλητήριο ο οργανισμός!

Η αλλεργιολόγος λέει να το κάνω αν θέλω αλλα με πολύ προσοχή...
Εσύ που είσαι σχεδόν στην ίδια φάση με μένα τι προτείνεις;
Να πάρω 2 μελισσάκια να ξεκινήσω με φούλ εξάρτηση,φάρμακα,προσοχή κτλ ή θα ήταν επικίνδυνο;
Συμβούλεψε άφοβα,αν πάθω κάτι δεν θα στο χρεώσω!!!απλά θέλω ακόμα λίγο σπρώξιμο πρίν κάνω το βήμα!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kir
BeeForce
BeeForce
kir


Αριθμός μηνυμάτων : 602

Πως αντιδράει ο  οργανισμός σας στα τσιμπίματα; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως αντιδράει ο οργανισμός σας στα τσιμπίματα;   Πως αντιδράει ο  οργανισμός σας στα τσιμπίματα; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Απρ 14, 2016 12:52 pm

barberis2 όταν πήρα τις πρώτες μου παραφυάδες και πήγα να κάνω επιθεώρηση μετά την πρώτη έβγαλα την στολή μιας και ήταν 3-4 πλαίσια ήσυχα σαν αρνάκια οπότε ξεθάρρεψα ...
Όταν άρχισαν να μπαίνουν όροφοι όμως άλλαξαν τα πράγματα, αν πας κάποια μέρα και έχουν νευράκια δεν υπαρχή περίπτωση να φύγεις χωρίς να σε κεράσουν μερικά τσιμπήματα ακόμα και αν πας ντυμένος σαν αστροναύτης!
Η επιλογή δική σου άλλα δεν νομίζω ότι πρέπει να προκαλείς την τύχη σου !
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xunilz
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 105

Πως αντιδράει ο  οργανισμός σας στα τσιμπίματα; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως αντιδράει ο οργανισμός σας στα τσιμπίματα;   Πως αντιδράει ο  οργανισμός σας στα τσιμπίματα; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Απρ 14, 2016 6:02 pm

barberis τα αποτελέσματα σε σένα ήταν οτι είσαι σε πολυ υψηλή κατηγορία δεν μπορώ να φανταστώ κάποιον να παει σε μελίσσια με τέτοιο βαθμό κατηγοργίας . Ελπίζω να έχεις καποιον πάντα κοντά σου γιατι ούτε τα χάπια ούτε τιποτα δεν θα κάνουνε αν πεσει σε κανα σμήνος αγριεμένο και φας καμια 10αρια τσιμπιές . Εχω ενα φιλαρακι ο οποιο δεν έκανε εξέταση ποτέ και πήρε με την μια καμια 60αρια μελίσσια μέσα σε λίγες βδομάδες πήγε 2-3 φορες νοσοκομείο τον μαζέψανε απο τον δρόμο σχεδόν τεζαρισμένος , πήγε εκανε εξετάσεις και τελικά ειναι σε παρα πολλυ υψηλό επίπεδο αλλεργίας και άρχισε απευαισθητοποιηση-ανοσοθεραπεία. Εγω γενικά λεώ προσοχή πέρα την αγάπης για τα μελισσια η ζωη μας πρώτα .

Υ.Γ. Εγώ και η γυνάικα μου πριν πάρουμε μελισσια κάναμε την εξέταση και ευτυχώς είχαμε 0.12 και 0.11 RAST I1. Παρά το μη ανιχνευσιμο που έχω στην μελισσια προχθες την εφαγα στον αστράγαλο μια στο χερι και μιας στον ποπο Smile αυτή στον αστράγαλο μετα με φαγούριζε και την εξυσα λιγακι ε περιτο να πω εγινε τουμπανο για μιαμιση μερα στο σημειο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pierios
Μέλος
Μέλος
pierios


Αριθμός μηνυμάτων : 66

Πως αντιδράει ο  οργανισμός σας στα τσιμπίματα; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως αντιδράει ο οργανισμός σας στα τσιμπίματα;   Πως αντιδράει ο  οργανισμός σας στα τσιμπίματα; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Απρ 14, 2016 9:07 pm

Είμαστε όλοι μας, είτε έχουμε μελίσσια είτε όχι, εν δυνάμει αλλεργικοί ακόμη κι αν μόλις χθες κάναμε RAST TEST και βγήκε αρνητικό. Εγώ σας είπα ότι από μικρό παιδί (τώρα είμαι 43) έως και τον προηγούμενο Νοέμβριο έχω τσιμπηθεί πολλές φορές από μέλισσες και από σφήκες. Ο μηχανισμός που "ξυπνα "την αλλεργία δεν είναι απόλυτα γνωστός. Όσο για εσένα BARBERIS2 καλό είναι να συμβουλευτείς τον αλλεργιολόγο σου και όχι κάποιον από εμάς. Μην ξεχνάς πως υπάρχει και η διαδικασία της απευαισθητοποίησης, αν τελικά σου προταθεί.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Πως αντιδράει ο  οργανισμός σας στα τσιμπίματα; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως αντιδράει ο οργανισμός σας στα τσιμπίματα;   Πως αντιδράει ο  οργανισμός σας στα τσιμπίματα; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Απρ 14, 2016 9:08 pm

xunilz έγραψε:
...αυτή στον αστράγαλο μετα με φαγούριζε και την εξυσα λιγακι ε περιτο να πω εγινε τουμπανο για μιαμιση μερα στο σημειο  

Λόγω του ότι ο αστράγαλος επιδέχεται μεγάλη πίεση και βάρος (είναι η βάση ολόκληρου του σώματός μας) πρήζεται περισσότερο. Βάλτε πάγο συχνά και παπούτσια που να μην επιβαρύνουν - πιέζουν το σημείο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Πως αντιδράει ο οργανισμός σας στα τσιμπίματα;
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 3Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» ποσα τσιμπίματα μπορεί να δεχτείς?

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τι νέα από τα μελίσσια σας;-
Μετάβαση σε: