Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Πλαστικές Κυψέλες

Πήγαινε κάτω 
+7
xristosalfisti
stratos
psath
nikos37
Throubee
kir
joncr
11 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
joncr
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
joncr


Αριθμός μηνυμάτων : 40

Πλαστικές Κυψέλες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Πλαστικές Κυψέλες   Πλαστικές Κυψέλες Icon_minitimeΔευ Μαρ 21, 2016 2:19 pm

Καλησπερα.
Ειμαι στην φαση ερευνας για να δω τι κυψελες να αγοράσω.
Σε γνωστο καταστημα ρωτησα για καποιες πλαστικές ( πολυεστερίνης) που μου αρεσαν και μου ειπαν οτι αυτες ειναι δυσκολες στην μεταφορα και κανουν μονο για σταθερο μελισσοκομειο.
Ισχυει; Γιατι αυτο; Εχει καποιος εμπειρια απο πλαστικες γενικά;
Ευχαριστω!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kir
BeeForce
BeeForce
kir


Αριθμός μηνυμάτων : 602

Πλαστικές Κυψέλες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πλαστικές Κυψέλες   Πλαστικές Κυψέλες Icon_minitimeΔευ Μαρ 21, 2016 3:08 pm

Άλλο πλαστικές και άλλο πολυστερίνης, οι πλαστικές είναι αρκετά καλές και εμένα προσωπικά με έχουν βολέψει περισσότερο από τις ξύλινες το μόνο που δεν ξέρω να σου πω είναι η αντοχή τους στον χρόνο.
Για της πολυστερίνης τώρα δεν θα σου της συνιστούσα (δεν έχω χρησιμοποιήσει) μιας και δεν νομίζω η πολυστερίνη (φελιζόλ) να μπορεί να αντέξει όχι απλά σε μετακινήσεις αλλά ούτε σε πολλές πολλές επιθεωρήσεις. Νομίζω ότι περισσότερο χρησιμοποιούνται σαν κυψελίδια γονιμοποίησης μιας και είναι πιο οικονομικές !
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Throubee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Throubee


Αριθμός μηνυμάτων : 808

Πλαστικές Κυψέλες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πλαστικές Κυψέλες   Πλαστικές Κυψέλες Icon_minitimeΔευ Μαρ 21, 2016 3:47 pm

kirkinis έγραψε:
το μόνο που δεν ξέρω να σου πω είναι η αντοχή τους στον χρόνο.

-Φίλε Τζών δεν τις έχω χρησιμοποιήσει, απορώ όμως και εγώ από απλή περιέργεια για το χρόνο που δίνει ο κατασκευαστής.
γνωρίζει κανείς?
confused
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos37
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 280

Πλαστικές Κυψέλες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πλαστικές Κυψέλες   Πλαστικές Κυψέλες Icon_minitimeΔευ Μαρ 21, 2016 3:56 pm

Οι πολυστερίνης είναι ανθεκτικοτατες και σε μεταφορές και σε επιθεωρήσεις, με την προϋπόθεση ότι αυτά τα κάνεις σαν τον άνθρωπο και όχι σαν τον Κοναν το Βάρβαρο. Για γονιμοποίησης χρησιμοποιούνται τα μικρά πολυστερίνης και όχι οι δεκάρες που προφανώς έχει δει ο φίλος. Ασε που έχουν και πιο γρήγορη ανάπτυξη λόγω μόνωσης.
ΥΓ:δεν είναι πιο φτηνές ,45 ευρακια έχει η διορωφη χωρίς πλαίσια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kir
BeeForce
BeeForce
kir


Αριθμός μηνυμάτων : 602

Πλαστικές Κυψέλες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πλαστικές Κυψέλες   Πλαστικές Κυψέλες Icon_minitimeΔευ Μαρ 21, 2016 4:14 pm

Throubee για της πλαστικές λέω για την αντοχή τους στο χρόνο όχι πολυστερίνης lol!
Νίκο δεν τις έχω δει καν απλά μόλις το διάβασα μου ήρθε στο μυαλό όταν κάνεις επιθεώρηση με λίγο κρύο που ακούγονται κρακ όταν πας να ξεκολλήσεις τα πλαίσια από την πρόπολη και φαντάστηκα τι θα γίνει αν είναι κολλημένα σε κυψέλη πολυστερίνης
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Πλαστικές Κυψέλες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πλαστικές Κυψέλες   Πλαστικές Κυψέλες Icon_minitimeΔευ Μαρ 21, 2016 5:51 pm

Πρόσφατα ρώτησα μελισσοκόμο για το θέμα. Τις χαρακτήρισε άχρηστες γιατί μετά από 6-8 χρόνια παρουσιάζουν φθορές, σπασίματα που δεν επιδιορθώνονται. Υπόψιν έχει εργάτες που κάνουν τις μεταφορές και δεν είναι και πολύ προσεχτικοί. Για σταθερό μελισσοκομείο δεν υπάρχει πρόβλημα. Πάντως τη δυόροφη την πουλάνε 83 με τελάρα κλειδιά κ.λ.π. Τι να πω, ρώτησα μήπως αγόραζα αλλά το κόστος με απέτρεψε και η άποψή του.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
joncr
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
joncr


Αριθμός μηνυμάτων : 40

Πλαστικές Κυψέλες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πλαστικές Κυψέλες   Πλαστικές Κυψέλες Icon_minitimeΔευ Μαρ 21, 2016 6:42 pm

πολυστερίνη ειναι το φενιζολ;;; Α οκ τωρα καταλαβα. Στις φωτογραφιες φαινοντουσαν σαν πλαστικες. Σιγουρα δεν μου κανουν.
Σε παρομοια τιμη εχω βρει και πλαστικες κανονικες . Για αυτες τι λετε;
4 Μελισσακια θα βαλω το πολυ φετος. Θα μου κανουν;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stratos
Μέλος
Μέλος
stratos


Αριθμός μηνυμάτων : 126

Πλαστικές Κυψέλες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πλαστικές Κυψέλες   Πλαστικές Κυψέλες Icon_minitimeΔευ Μαρ 21, 2016 8:52 pm

Φυσικό προϊόν της Φύσης << ΞΎΛΟ >> .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xristosalfisti
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 140

Πλαστικές Κυψέλες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πλαστικές Κυψέλες   Πλαστικές Κυψέλες Icon_minitimeΔευ Μαρ 21, 2016 9:16 pm

Σωστός ο Στράτος!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Πλαστικές Κυψέλες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πλαστικές Κυψέλες   Πλαστικές Κυψέλες Icon_minitimeΔευ Μαρ 21, 2016 9:20 pm

Εδώ που τα λέμε, αν έπαιρνα πλαστικές ούτε εμβάπτιση σε λινέλαιο, ούτε βελατούρα ούτε βάψιμο στο χρώμα που μ' αρέσει. Περιμένω πώς και πώς να τις βάψω!!! oraia
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Πλαστικές Κυψέλες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πλαστικές Κυψέλες   Πλαστικές Κυψέλες Icon_minitimeΔευ Μαρ 21, 2016 9:20 pm

Εγω τις δουλεψα και ειναι πεταμενα λεφτα. Τουλαχιστον της μιας εταιριας για την αλλη θα δειξει φετος. Παντως μου κανει εντυπωση με ποσο ζηλο τις διαφημιζουν τα 2 μεγαλα μελισσοκομικα blogs. Στο ενα μαλιστα εμφανιζει γλωσσες σε πλαστικο καπακι και δεν δεχεται και σχολια απο κατω χαχαχα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Πλαστικές Κυψέλες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πλαστικές Κυψέλες   Πλαστικές Κυψέλες Icon_minitimeΔευ Μαρ 21, 2016 9:21 pm

Για δώσε λεπτομέρειες...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Πλαστικές Κυψέλες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πλαστικές Κυψέλες   Πλαστικές Κυψέλες Icon_minitimeΔευ Μαρ 21, 2016 9:36 pm

psath έγραψε:
Για δώσε λεπτομέρειες...

Για τις κυψελες ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Πλαστικές Κυψέλες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πλαστικές Κυψέλες   Πλαστικές Κυψέλες Icon_minitimeΔευ Μαρ 21, 2016 9:37 pm

matteus έγραψε:
psath έγραψε:
Για δώσε λεπτομέρειες...

Για τις κυψελες ?

Ναι, για τη δική σου εμπειρία πάνω σε αυτές.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos37
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 280

Πλαστικές Κυψέλες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πλαστικές Κυψέλες   Πλαστικές Κυψέλες Icon_minitimeΔευ Μαρ 21, 2016 9:51 pm

Βασίλη εκεί που πατάνε τα πλαισια έχει πλαστικό όπως και ανάμεσα στα πατώματα και στο καπάκι, για το άνοιγμα με το ξεστρο ή το ξύσιμο της πρόπολης.
Πσαθ για ποιες λες ,πλαστικές η πολυστερίνης?γιατί οι πολυστερίνης έχω την εντύπωση πως επισκευάζονται με κάποιο υλικό γεμισματος. Από την άλλη αν είναι ο άλλος ατσαλος ,και σιδερένια να του δώσεις κομάτια θα την κάνει.
Για τη φυσικότητα του ξύλου δεν χωράει αμφιβολία αλλά τι γίνεται με τα μινια ,τις λαδομπογιες, τις παραφινες , τις κόλλες και ότι άλλο βάζουμε για να γίνει το ξύλο κυψελη?
Άλλο τόσο φυσικό είναι και το στυρενιο (φυτική προέλευση) που περιέχεται και σε αρκετά τρόφιμα σε μικροποσοτητες ,και το πλαστικό που προέρχεται από το πετρέλαιο το οποίο επίσης είναι φυσικό προιον, και το χρησιμοποιούμε για τρόφιμα και ποτά καθημερινά. Μία χαρά είναι όλα αρκεί να τα χρησιμοποιείς σωστά, γιατί και η ξύλινη κυψελη μία χαρά ρυπαντικη είναι αν την αφήσεις να σαπίζει στο βουνό.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Πλαστικές Κυψέλες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πλαστικές Κυψέλες   Πλαστικές Κυψέλες Icon_minitimeΔευ Μαρ 21, 2016 10:05 pm

Θα μιλησω για την technoset. Της anel αγορασα μια φετος να την δοκιμασω.

Το μεγαλυτερο αρνητικο ειναι οτι βαζουν και κρατανε νερο απο παντου. Το καπακι στα τοιχωματα του στο σημειο εκεινο που ακουμπαει πανω στην κυψελη εχει κατι πλαστικα που ξεκολλανε το ενα μετα το αλλο. Πανω στα 2 χρονια το καπακι εχει αρχισει να ξεθωριαζει και εμφανιζει σκισιματα. Πλαστικη βαση με πατωμα τις περισσοτερες φορες δεν κουμπωνει σωστα και αφηνει μεγαλα κενα. Αμα τοποθετησω τα πλαστικα δοντακια δυσκολευω την μελισσοκομικη μου εργασια γιατι θελει καλο σημαδι για να κατσει ακριβως εκει πανω. (Εαν δοκιμασετε πλαστικο πατο ανελ με πλαστικο οροφο technoset δενει καλυτερα λολ. Οταν εχει κρυο και η προπολη ειναι σκληρη με τις πλαστικες κυψελες βγαζω βασανια μεγαλη. Τα τελαρα δεν μετακινουντε με την ιδια ευκολια οπως στο ξυλο. Η απολυμανση τους ειναι δυσκολη, θελει βαρελι και καυστικη ποτασα.

Τωρα αυτο δεν ξερω αν ειναι αρνητικο αλλα το βρισκω ανουσιο. Αν παρατηρησεις τον οροφο για καποιον περιεργο λογο δεν ειναι ακριβως τετραγωνος λολ. Με το μονο πραγμα που εμεινα ευχαριστημενος ειναι με τις πλαστικες βασεις σε συνδιασμο με ξυλινο οροφο. Αλλα και παλι αν εισαι επαγγελματιας δεν βολευει καθολου στα φορτωματα γιατι ανοιγουν ευκολα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Πλαστικές Κυψέλες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πλαστικές Κυψέλες   Πλαστικές Κυψέλες Icon_minitimeΔευ Μαρ 21, 2016 10:09 pm

Μάλιστα! Είσαι σαφέστατος. Πάνω κάτω αυτά μου είπε και ο μελισσοκόμος. Περιμένω κριτική και για την άλλη εταιρεία. Πόσο τις είχες αγοράσει; Δεν έχουν εγγύηση;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Πλαστικές Κυψέλες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πλαστικές Κυψέλες   Πλαστικές Κυψέλες Icon_minitimeΔευ Μαρ 21, 2016 10:11 pm

nikos37 έγραψε:
Για τη φυσικότητα του ξύλου δεν χωράει αμφιβολία αλλά τι γίνεται με τα μινια ,τις λαδομπογιες, τις παραφινες , τις κόλλες και ότι άλλο βάζουμε για να γίνει το ξύλο κυψελη?
Άλλο τόσο φυσικό είναι και το στυρενιο (φυτική προέλευση) που περιέχεται και σε αρκετά τρόφιμα σε μικροποσοτητες ,και το πλαστικό που προέρχεται από το πετρέλαιο το οποίο επίσης είναι φυσικό προιον, και το χρησιμοποιούμε για τρόφιμα και ποτά καθημερινά. Μία χαρά είναι όλα αρκεί να τα χρησιμοποιείς σωστά, γιατί και η ξύλινη κυψελη μία χαρά ρυπαντικη είναι αν την αφήσεις να σαπίζει στο βουνό.


Φιλε μου εγω χρησιμοποιω ακρυλικες ριπολινες νερου, οι οποιες στεγνωνουν μπαμ μπαμ. Τωρα για το αν ειναι και αυτες βλαβερες θα το δειξει ο χρονος αλλα τουλαχιστον δεν βρωμοκοπανε οπως οι λαδομπογιες. Τωρα το καπακι ειναι ενα προβλημα εκει δεν το γλυτωνεις το ασταρι αλλα τι να κανεις... Δεν νομιζω οτι ειναι λογικο παντως να συγκρινουμε το φυσικο ξυλο με το πλαστικο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos37
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 280

Πλαστικές Κυψέλες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πλαστικές Κυψέλες   Πλαστικές Κυψέλες Icon_minitimeΔευ Μαρ 21, 2016 10:26 pm

Δεν επιασες το νόημα μου. Δεν συνεκρινα το φυσικό ξύλο με το πλαστικό αλλά την ξύλινη κυψέλη με την πλαστική. Γιατί δεν έχω δει κανένα να έχει μελισσοκομειο με κουφάλες δέντρων.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stratos
Μέλος
Μέλος
stratos


Αριθμός μηνυμάτων : 126

Πλαστικές Κυψέλες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πλαστικές Κυψέλες   Πλαστικές Κυψέλες Icon_minitimeΤρι Μαρ 22, 2016 12:05 am

nikos37 έγραψε:
 Γιατί δεν έχω δει κανένα να έχει μελισσοκομειο με κουφάλες δέντρων.
Εγώ έχω δει και εμφανισιακά είναι το κάτι άλλο , πρακτικά  έχει τα γνωστά προβλήματα ...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Πλαστικές Κυψέλες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πλαστικές Κυψέλες   Πλαστικές Κυψέλες Icon_minitimeΤρι Μαρ 22, 2016 12:29 am

stratos έγραψε:
nikos37 έγραψε:
 Γιατί δεν έχω δει κανένα να έχει μελισσοκομειο με κουφάλες δέντρων.
Εγώ έχω δει και εμφανισιακά είναι το κάτι άλλο , πρακτικά  έχει τα γνωστά προβλήματα ...

sostos

Βασικά δεν μπορείς να του πάρεις το μέλι και να το αιχμαλωτίσεις εύκολα. Χε! χε! Δουλεύει για την πάρτη του!!!

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Πλαστικές Κυψέλες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πλαστικές Κυψέλες   Πλαστικές Κυψέλες Icon_minitimeΤρι Μαρ 22, 2016 12:51 am

psath έγραψε:
Μάλιστα! Είσαι σαφέστατος. Πάνω κάτω αυτά μου είπε και ο μελισσοκόμος. Περιμένω κριτική και για την άλλη εταιρεία. Πόσο τις είχες αγοράσει; Δεν έχουν εγγύηση;

Δεν νομιζω να εχουν εγγυηση αλλα και να εχουν δεν νομιζω οτι αλλαζει κατι. Δεν θυμαμαι ποσο τις ειχα αγορασει αλλα μου βγηκε πιο φτηνα γιατι τις πηρα απευθειας απο εκει. Για την αλλη εταιρια θα δειξει, κατσε να βγαλει καλοκαιρι και χειμωνα και τα ξαναλεμε Razz Παντως η τιμη ειναι τσουχτερη ακομα και τελεια να βγει. Το πρωτο αρνητικο που βρηκα και για την αλλη εταιρια ειναι οτι βγαινει μονο σε 3 διαφορετικα χρωματα αν θυμαμαι καλα, παραπλανηση στο φουλ  

lol!

stratos έγραψε:
Εγώ έχω δει και εμφανισιακά είναι το κάτι άλλο , πρακτικά  έχει τα γνωστά προβλήματα ...

Εχω δει και εγω σε βιντεακια. Θελω να φτιαξω μια τετοια στατικη κυψελη απλα να την χαζευω με τις ωρες Razz
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xunilz
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 105

Πλαστικές Κυψέλες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πλαστικές Κυψέλες   Πλαστικές Κυψέλες Icon_minitimeΤρι Μαρ 22, 2016 1:07 am

Τις πλαστικές τις καθαρίζεις με ζεστό νερό και χλωρίνη...!!! Εγώ που τις έχω δεν έχω τέτοια προβλήματα απο την technoset οπώς ο φίλος Mateus . Για το νερό στα πλαινά πάνω πάνω πλεον έχει βγέι η νέα έκδοση που έχει τρυπουλες παντου και στραγγίζουνε μέχρι κάτω, δεν κρατάνε υγρασία μιας και η σωστή χρήση τους είναι με ανοιχτούς πάτους και στο νομο της φυσικής το νεράκι τρέχει απο πάνω προς τα κάτω στο εδαφος , σε αντίθεση με το ξύλο που το αποροφάει και το κρατάει μέσα για καιρό, για τα καπάκια και τα σκισίματα δεν έχω σε καμία τέτοιο πρόβλημα ούτε και οι αλλοι 2 φίλοι μου που τις έχουμε μαζυ και πάνε 5 χρόνια που της αγοράσανε
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Πλαστικές Κυψέλες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πλαστικές Κυψέλες   Πλαστικές Κυψέλες Icon_minitimeΤρι Μαρ 22, 2016 1:45 am

xunilz έγραψε:
Τις πλαστικές τις καθαρίζεις με ζεστό νερό και χλωρίνη...!!! Εγώ που τις έχω δεν έχω τέτοια προβλήματα απο την technoset οπώς ο φίλος Mateus . Για το νερό στα πλαινά πάνω πάνω πλεον έχει βγέι η νέα έκδοση που έχει τρυπουλες παντου και στραγγίζουνε μέχρι κάτω, δεν κρατάνε υγρασία μιας και η σωστή χρήση τους είναι με ανοιχτούς πάτους και στο νομο της φυσικής το νεράκι τρέχει απο πάνω προς τα κάτω στο εδαφος , σε αντίθεση με το ξύλο που το αποροφάει και το κρατάει μέσα για καιρό, για τα καπάκια και τα σκισίματα δεν έχω σε καμία τέτοιο πρόβλημα ούτε και οι αλλοι 2 φίλοι μου που τις έχουμε μαζυ και πάνε 5 χρόνια που της αγοράσανε

Με ζεστο νερο και χλωρινη φευγει και η προπολη? Ξερω ειδα οτι εκανε τρυπουλες για εμενα ομως πλεον ειναι αργα γιατι ειχα αγορασει καμια 30αρια και στο μελλον απλα θα καθονται στην αποθηκη Sad
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Throubee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Throubee


Αριθμός μηνυμάτων : 808

Πλαστικές Κυψέλες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πλαστικές Κυψέλες   Πλαστικές Κυψέλες Icon_minitimeΤρι Μαρ 22, 2016 8:20 am

matteus έγραψε:
xunilz έγραψε:
Τις πλαστικές τις καθαρίζεις με ζεστό νερό και χλωρίνη...!!! Εγώ που τις έχω δεν έχω τέτοια προβλήματα απο την technoset οπώς ο φίλος Mateus . Για το νερό στα πλαινά πάνω πάνω πλεον έχει βγέι η νέα έκδοση που έχει τρυπουλες παντου και στραγγίζουνε μέχρι κάτω, δεν κρατάνε υγρασία μιας και η σωστή χρήση τους είναι με ανοιχτούς πάτους και στο νομο της φυσικής το νεράκι τρέχει απο πάνω προς τα κάτω στο εδαφος , σε αντίθεση με το ξύλο που το αποροφάει και το κρατάει μέσα για καιρό, για τα καπάκια και τα σκισίματα δεν έχω σε καμία τέτοιο πρόβλημα ούτε και οι αλλοι 2 φίλοι μου που τις έχουμε μαζυ και πάνε 5 χρόνια που της αγοράσανε

Με ζεστο νερο και χλωρινη φευγει και η προπολη? Ξερω ειδα οτι εκανε τρυπουλες για εμενα ομως πλεον ειναι αργα γιατι ειχα αγορασει καμια 30αρια και στο μελλον απλα θα καθονται στην αποθηκη Sad

..για τρύγο θα είναι ότι πρέπει..! lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Πλαστικές Κυψέλες
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Πήρα πήρα κυψέλες πλαστικές.
» ΠΛΑΣΤΙΚΕΣ ΚΥΨΕΛΕΣ
» Πλαστικές κυψέλες
» ξυλινες vs πλαστικες κυψελες
» Κυψέλες Top Bar

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τα εργαλεία της δουλειάς-
Μετάβαση σε: