Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 γενα βασιλισσασ

Πήγαινε κάτω 
+9
stratos
giannisae86
olomelia
Themis
psath
matteus
xristosalfisti
monarchis
DIMILIOD
13 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
βαγγος τριπολη
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 4

γενα βασιλισσασ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: γενα βασιλισσασ   γενα βασιλισσασ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 17, 2016 12:45 am

[quote="βαγγος τριπολη"]
stratos έγραψε:
Αν θέλετε παραφυάδες για πολλαπλασιασμό του κοπαδιού, δώστε στην έτοιμη βασίλισσα περισσότερα τελάρα 
πχ σε 20άρι μοιράστε στη μέση την κυψέλη , το 10ρακι με τάισμα θα δώσει μια χαρά βασίλισσες άλλα και το μητρικό μελίσσι με τάισμα σε 1 μήνα θα είναι σε θέση να δώσει κι΄άλλες παραφυάδες .
Εκτός αν θέλετε να πάρετε βασίλισσες από αυτό το μελίσσι ώστε να δώσετε και σε άλλες παραφυάδες .

καλημερα ειμαι καινουργιος στο forum και στην μελισσοκομεια και αντιμετοπιζω ενα προβλημμα με το μελισσι μου
το πρωμηθευτηκα 1 μαιου με 5 πλαισια γονο και τροφη και φυσικα την βασιλισσα. μεχρι πριν 2 εβδομαδες πηγαινε πολυ καλα το ειχα φτασει με 8 πλαισια γονο γεμισμενο κατα 90%
το υπολοιπο 10% ειχε σφραγισμενο μελι σε καθε πλαισιο οποτε την περασμενη εβδομαδα ανεβασα οροφο βαζοντας 2 πλαισια  με γονο στο κεντρο και προσθετοντας 3 ακτιστα αριστερα και 3 δεξια  εκει που αφερσα στον κατω οροφο τους γονους προσθεσα 2 ακτιστα πλαισια στην θεση 2- και 5  στην τελευταια επιθεωρηση παρατηρησα οτι ειχαν κτιστει και τα 8 πλαισια με κερι αλλα δεν ειχε προστεθει καινουργιος γονος οπου ειχαν ξεγονεψει μελισσες ειχε τοποθετηθει μελι  επισεις βρηκα και μια μελισσα που ηταν ετιμη να βγει απο το κελι νεκρη με την γλωσσα κολημενη στο τοιχωμα του κελιου μπορει καποιος που ειναι γνωστης σε αυτα τα θεμμα τα  να μου πει τι εχει γινει? την βασιλισσα την ειδα απλα να κανει βολτες στο πλαισιο  ευχαριστω πολυ. ξεχασα να σας πω οτι ειδα και πολλα κυφηνο κελια επισεις και πολλα κελια σαν βελανιδι αδεια
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Throubee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Throubee


Αριθμός μηνυμάτων : 808

γενα βασιλισσασ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: γενα βασιλισσασ   γενα βασιλισσασ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 17, 2016 2:10 am

de katew intaxei ti melissi sou pantws ayto me ti glossa kalimeni sto toixoma mou kanei gia A.S. to noy soy...

Δεν ξέρω τι έχει το μελίσσι σου πάντως αυτό με τι γλώσσα κολλημένη στο τοίχωμα μου κάνει για Αμερικάνικη Σηψηγονία. Το νου σου...


Έχει επεξεργασθεί από τον/την monarchis στις Κυρ Ιουλ 17, 2016 11:34 am, 1 φορά (Λόγος της επεξεργασίας : Greeklish)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
βαγγος τριπολη
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 4

γενα βασιλισσασ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: γενα βασιλισσασ   γενα βασιλισσασ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 17, 2016 2:19 pm

Throubee έγραψε:
de katew intaxei ti melissi sou pantws ayto me ti glossa kalimeni sto toixoma mou kanei gia A.S. to noy soy...

Δεν ξέρω τι έχει το μελίσσι σου πάντως αυτό με τι γλώσσα κολλημένη στο τοίχωμα μου κάνει για Αμερικάνικη Σηψηγονία. Το νου σου...
σε ευχαριστω για την απαντηση στο μηνημα μου. μου περασε και εμενα απο το μυαλο οτι μπορει να ειναι αμερικανικη συψηγονια η ευρωπαικη αλλα δεν ειχε ασχημη μυρωδια που ειναι ενα συμπτωμα και απο οσο κηταξα αυτες η ασθενειες προσβαλουν κυριως στης 2 με 3 μερες τους γονους. στην δηκια μου περιπτωση ειχε σχηματιστει κανονικα η μελισσα ειχε βγαλει το καπακι του κελιου και ηταν ετοιμη να βγει απο το κελι δεν το ανοιξα εγω απλα την βρηκα νεκρη με την γλωσα κολημενη στο τοιχωμα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Throubee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Throubee


Αριθμός μηνυμάτων : 808

γενα βασιλισσασ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: γενα βασιλισσασ   γενα βασιλισσασ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 17, 2016 9:24 pm

βαγγος τριπολη έγραψε:
Throubee έγραψε:
de katew intaxei ti melissi sou pantws ayto me ti glossa kalimeni sto toixoma mou kanei gia A.S. to noy soy...

Δεν ξέρω τι έχει το μελίσσι σου πάντως αυτό με τι γλώσσα κολλημένη στο τοίχωμα μου κάνει για Αμερικάνικη Σηψηγονία. Το νου σου...
σε ευχαριστω για την απαντηση στο μηνημα  μου. μου περασε και εμενα απο το μυαλο οτι μπορει να ειναι αμερικανικη συψηγονια η ευρωπαικη αλλα δεν ειχε ασχημη μυρωδια που ειναι ενα συμπτωμα και απο οσο κηταξα αυτες η ασθενειες προσβαλουν κυριως στης 2 με 3 μερες τους γονους. στην δηκια μου περιπτωση ειχε σχηματιστει κανονικα η μελισσα ειχε βγαλει το καπακι του κελιου και ηταν ετοιμη να βγει απο το κελι δεν το ανοιξα εγω απλα την βρηκα νεκρη με την γλωσα κολημενη στο τοιχωμα

Αν δέν είναι κάποια σηψηγονία μπορεί να φταίει και η βαρρόα, τους καλοκαιρινούς μήνες συμβαίνει να παρουσιάζονται νεκρές προνύμφες σε μελίσσια με μεγάλη προσβολή, όπως και να έχει παρακολούθησε το μελίσσι στενά, σφίξε - τάισε- μείωσε είσοδο, και κάνε τακτικό έλεγχο, στον γόνο μήπως καταλάβεις από τι πάσχει το μελίσσι σου για να το αντιμετωπίσεις ανάλογα. Καμιά φωτογραφία ίσως βοηθούσε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

γενα βασιλισσασ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: γενα βασιλισσασ   γενα βασιλισσασ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 17, 2016 10:24 pm

Ίσως να είναι και γκαλερίαση. Αν τα μελίσσια σου δεν είναι πολύ σφιχτά και είναι απλωμένα, υπάρχει περίπτωση η κάμπια του κηρόσκωρου να έχει ανοίξει λαγούμια και οι εκκολαπτόμενες μέλισσες να έχουν μπλεχτεί στα νημάτια.
Μια φωτό θα μας διαφωτίσει. Αν μπορείς να βγάλεις μία και να μας την ανεβάσεις θα μας βοηθούσε να σε βοηθήσουμε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

γενα βασιλισσασ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: γενα βασιλισσασ   γενα βασιλισσασ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 17, 2016 11:07 pm

Κάνε κι ένα ξαλάφρωμα βαρρόα. Ϊ́δια συμπτώματα είχα κι εγώ με πεθαμένες μέλισσες. Επίσης είχε και τρύπιο γόνο με ατροφικές προνύμφες. Δείτε φωτό. Σωρός ήταν στη σανίδα πτήσεως.

Απλά ακούμπησα το δάχτυλο.



[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

γενα βασιλισσασ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: γενα βασιλισσασ   γενα βασιλισσασ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Ιουλ 18, 2016 12:38 am

sokaristiko sokaristiko sokaristiko
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos37
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 280

γενα βασιλισσασ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: γενα βασιλισσασ   γενα βασιλισσασ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Ιουλ 18, 2016 9:09 am

psath έγραψε:
Κάνε κι ένα ξαλάφρωμα βαρρόα. Ϊ́δια συμπτώματα είχα κι εγώ με πεθαμένες μέλισσες. Επίσης είχε και τρύπιο γόνο με ατροφικές προνύμφες. Δείτε φωτό. Σωρός ήταν στη σανίδα πτήσεως.

Απλά ακούμπησα το δάχτυλο.



[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

μαλλον οι βαρροες σου εχουν σοβαρη προσβολη απο μελισσες!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

γενα βασιλισσασ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: γενα βασιλισσασ   γενα βασιλισσασ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Ιουλ 18, 2016 9:49 am

Αυτό το μελίσσι δεν ξεγόνεψε το Χειμώνα. Έμεινε 10άρι με 5 πλαίσια γόνο. Στα υπόλοιπα ανοίγω κηφηνοκέλια και βρίσκω 1-2 βαρρόα στα 20-25 κελιά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kir
BeeForce
BeeForce
kir


Αριθμός μηνυμάτων : 602

γενα βασιλισσασ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: γενα βασιλισσασ   γενα βασιλισσασ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Ιουλ 18, 2016 10:49 am

Αυτό ειναι το πρόβλημα με την varroa στην Κρήτη , τα μελίσσια δεν ξεγονιάζουν !
Ίσος ένας αεριζόμενος πάτος σε κάποιο υψόμετρο να είναι μια καλή λύση
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
βαγγος τριπολη
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 4

γενα βασιλισσασ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: γενα βασιλισσασ   γενα βασιλισσασ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Ιουλ 18, 2016 4:27 pm

monarchis έγραψε:
Ίσως να είναι και γκαλερίαση. Αν τα μελίσσια σου δεν είναι πολύ σφιχτά και είναι απλωμένα, υπάρχει περίπτωση η κάμπια του κηρόσκωρου να έχει ανοίξει λαγούμια και οι εκκολαπτόμενες μέλισσες να έχουν μπλεχτεί στα νημάτια.
Μια φωτό θα μας διαφωτίσει. Αν μπορείς να βγάλεις μία και να μας την ανεβάσεις θα μας βοηθούσε να σε βοηθήσουμε.
Δυστηχως δεν προμελετησα να εχω καποια φωτογραφικη μηχανη και απλα την εβγαλα την νεκρη μελισσα απο το κελι και την πεταξα σημερα ομως που θα ξαναπαω θα τραβηξω μερικες φωτο με πλαισια γονου και μπορει να δειτε κατι που μου ξεφυγε εμενα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
γενα βασιλισσασ
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
 Παρόμοια θέματα
-
» ΓΕΝΑ ΒΑΣΙΛΙΣΣΑΣ
» αγορα βασιλισσας
» Τα τερτιπια της βασιλισσας
» Επιστροφή βασίλισσας
» Γονιμοποιηση βασιλισσας.

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Μελισσοκομικοί Χειρισμοί-
Μετάβαση σε: