Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 μια βοηθεια συναδελφοι!!

Πήγαινε κάτω 
5 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
queen
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
queen


Αριθμός μηνυμάτων : 370

μια βοηθεια συναδελφοι!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: μια βοηθεια συναδελφοι!!   μια βοηθεια συναδελφοι!! Icon_minitimeΤετ Μαρ 02, 2016 7:04 pm

καλησπερα εις απαντες συναδελφους!!! το ξερω πως ελειπα καιρο αλλα αυτα τα ατιμα πλασματα ονοματι μελισσες δε μ εχουν αφησει σε χλωρο κλαρι...

χρειαζομαι επειγοντως καποια βοηθεια μιας και δε μπορω να πλησιασω καμια κυψελη για να δω τι γινεται εντος...

τα παιρνω απ την αρχη...

εως προτινος στο περιπου (δυο εβδομαδες) ο καιρος ητο ακρως απαγορευτικος για να ανοιξεις κυψελη... λογικο αλλωστε τωρα ξεκινησε η ανοιξη... ελα που για τα κοριτσα πρεπει να χε ξεκινησει οταν εξω εριχνε χιονια!! κ το λεω αυτο γιατι πηγα να ανοιξω την πρωτη κυψελη οκ... τη δευτερη οκ... εε... απ την εβδομη κ μετα το μελισσοκομειο ενα μαυρο πραμα κ εγω μες το κεντρι... τα ατιμα... πως εξηγειται βρε παιδια το φαινομενο εξω να μη στεκεται ουτε το αγροτικο απ τον αερα κ τη βροχη... και εντος των κυψελων να επικρατει το αδιαχωρητο??!! πενταρες κυψελες να χουν γινει φουλ δεκαρες (παιζει κ παραπανω) και να χουν χτισει απ το καπακι εως κατω με διπλοτριπλες πιτες... πως?? ποτε προλαβαν???

πεσανε ολα να με φανε... μιλαμε τετοια φρικη δεν εχω ξαναφαει... τα φρικαρα τα καψερα... πως πλησιαζω χωρις παρατραγουδα?? να τους παρω τις πιτες και να βαλω πλαισια χωριζοντας τα (μπας κ ηρεμησουν) η να τους δωσω πατωμα ετσι οπως γινανε?? ο καπνος δεν τα πιανει... ενα γελοιο κρακ εξω να ακουσουν χτυπανε ασχημα... καμια ιδεα γτ ετσι οπως το βλεπω το ολο σκηνικο με κοβω να κανω τον ταρζαν συντομα??

υγ. καποιος να μου εξηγησει πως γινεται να μην γινεται να βγουν εκτος κυψελης για μεγαλο διαστημα λογω καιρου να χουν γινει διπλασιες σε πληθυσμο και να χουν γινει πολυ επιθετικες... φαι εξω τωρα εχει αφθονο... δε ξερω εχω φρικαρει... και τις εχω φρικαρει...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

μια βοηθεια συναδελφοι!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μια βοηθεια συναδελφοι!!   μια βοηθεια συναδελφοι!! Icon_minitimeΤετ Μαρ 02, 2016 8:57 pm

Καλή αρχή και καλώς μας ξανάρθες! Διάλεξε να κάνεις επιθεώρηση μια ζεστή ηλιόλουστη μέρα κατά τις 12.00-13.00. Ρίξε καπνό από πευκοβελόνα και... συμβουλέψου το mpampis13 Αυτός ξέρει καλά. oraia

Διάβασε κι αυτό: [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
queen
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
queen


Αριθμός μηνυμάτων : 370

μια βοηθεια συναδελφοι!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μια βοηθεια συναδελφοι!!   μια βοηθεια συναδελφοι!! Icon_minitimeΤετ Μαρ 02, 2016 9:24 pm

επιθεωρηση??? στα τουμπανα?? με κανανε τουμπανο και θα παω σα το χαζο με οσο καπνο κ να χω να τους πειραξω τις πιτες?? θα με σακατεψουν... εδω σκεφτομαι το πως θα τους σηκωσω τον οροφο που τουμπανιασανε ετσι απο τωρα... και ποιες πιτες να κοψω?? αφου τις εχει γεννημενες η μανα τους... μιλαμε για επιθεση... απ τη μεση κ κατω με κανανε τουμπανο... την αλλη μερα ειχαν εξαφανιστει βεβαια... παιζει κ να χουν γινει ετσι λογω πληθυσμου.. αλλα ποσο καπνο πια??? δεκα μελισσια θενε δεκα καπνηστηρια... για τοσο πολυ βαβουρα μιλαμε... κατσε να τους σηκωσω πατωμα... να ανεβουν πανω.. που σιγα μη δεν ανεβουν... πανηγυρι θα στησουν... με πλαισιακια αχτιστα μεσα... να χουν δουλεια... γτ απ ακρη σ ακρη γονιασμα συν τις πιτες... πφφφ.. ζουρλαθηκε η φυση φετος...

συμφωνω με το μπαμπη.. περυσι μια εβδομαδα ειχα να κανω επιθεωρηση και κατεβασανε πιτες... εκανα ακριβως την ιδια πατατα κοβοντας τες... εφαγα παντου κεντρι... (ολοσωμη φορμα βεβαιως βεβαιως μεν αλλα τα κεντρακια την περνουσαν δε) ... το μελισσοκομειο εμοιαζε λες κ ειχε πιασει φωτια απ την καπνα.. και στο τελος... και δεν τα προλαβα κ τα κηνυγουσα και αφου σμηνουργησανε τα σπασα... να περιμενω να σμηνουργησουνε?? αστο... δεν εχουν τετοια διαθεση ακομα... αυτα φαινονται οταν εχουν τετοια διαθεση.. κανουν απ εξω υποπτες σβουρες και τσαμπια.. κηφηνα παντως δεν εχω δει πολυ... σε κανενα...

επισης αυτο το κολλημα με το χαρτι απ το ζυμαρι οταν πας να το βγαλεις... τοση προπολη... και με το γελοιο χρατς που θ ακουστει ολο το μελισσι να σε κοιταζει με αγριο υφος...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

μια βοηθεια συναδελφοι!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μια βοηθεια συναδελφοι!!   μια βοηθεια συναδελφοι!! Icon_minitimeΤετ Μαρ 02, 2016 9:30 pm

Αν υπάρχει τέτοιας έκτασης πρόβλημα, ετοίμασε τον όροφο με τις κερήθρες βάλε τες πάνω και φύγε. oraia

Ο Μπάμπης κάτι για σφαλιάρες πριν το άνοιγμα είχε γράψει κάπου!

Θέλω να σε δω να τρυγάς!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
queen
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
queen


Αριθμός μηνυμάτων : 370

μια βοηθεια συναδελφοι!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μια βοηθεια συναδελφοι!!   μια βοηθεια συναδελφοι!! Icon_minitimeΤετ Μαρ 02, 2016 9:40 pm

αυτο το εργο με τις σφαλιαρες "μελισσες vs μελισσοκομος vs βοηθος μελισσοκομου (μλκ ημουν να πηγαινα μονη μου??? εε??)" παιχτηκε και μαλιστα εις διπλουν.. μια το μεσημερι που υποτιθεται πως θα λειπανε καμποσες συλλεκτριες κ μια μες την πισσα σκοταδι δεκα η ωρα τη νυχτα (καθως δεν επαιζε να εφτιαχνα το μεσημερι το πλαισιο που χε στραβοκατσει και δεν εκλεινε το καπακι)... ασε... και η βλακεια ηταν οταν εσπασε ελαααχιστα η πιτα επειδη σηκωσα το καπακι καθως δε γινοταν αλλιως... η ερωτηση μου ειναι... πως βαζουμε οροφο?? οεο??

να τρυγαω?? εεχμμ... ναι... μπαμπη?? ελα να σου πω κατι σε παρακαλω... γιατι ετσι οπως το πανε τα κοριτσα ολων μας αντι να τα τρυγησουμε εμεις θα μας τρυγησουν αυτα... (beezy φοβιτσιαρα μελισσοκομος εν οψει... χαχα)

υγ. θελω να δω το εν λογω ποστ του μπαμπη... θα καταταχθει στα best of μαζι με το αυριανο το δικο μου... "σηκωμα οροφων μετα κοπων και κεντριων"...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

μια βοηθεια συναδελφοι!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μια βοηθεια συναδελφοι!!   μια βοηθεια συναδελφοι!! Icon_minitimeΤετ Μαρ 02, 2016 10:01 pm

Για όσους δεν ξέρουν ή λησμονούν τη συζήτηση της "σφαλιάρας" δείτε στον παρακάτω σύνδεσμο τι εννοούμε με τον Μπάμπη.

Το ξύλο βγήκε από τον Παράδεισο. Διαβάστε όλη την επικοινωνία μέχρι τέλους.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
queen
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
queen


Αριθμός μηνυμάτων : 370

μια βοηθεια συναδελφοι!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μια βοηθεια συναδελφοι!!   μια βοηθεια συναδελφοι!! Icon_minitimeΤετ Μαρ 02, 2016 11:12 pm

ωχ παναια μ!!! περιττο να σου πω πως εχω λιωσει στο γελιο περι των φερορμονων (θα το μεταβιβασω στο συζυγο - ερε γελιο που χει να πεσει!!)... βεβαια αυτο που ξερω και υφισταται στο επακρο (απευθυνομαι προς τις συναδελφους) ειναι πως δεν παιζει να πας στα μελισσια αν εισαι εχμ.... καταλαβατε... αυτο το πραμα τους μυριζει πολυ και τα κανει ανελεητα επιθετικα ενω δεν ηταν...

τωρα οσον αφορα τα κοριτσακια μου... εεεχχμ.. δεν εχουν κανενα οροφο... ειναι τουμπανα και δε νομιζω να βοηθανε τα κλωτσομπουνιδια στον εμβρυοθαλαμο... χωρια οτι ειναι κ τα 10 που θελουν πατωμα... φαι εξω εχουν μπολικο... θαλασσινο νερο κανει να τους ριξω?? ειναι μια παραλια σχετικα κοντα... scratch
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

μια βοηθεια συναδελφοι!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μια βοηθεια συναδελφοι!!   μια βοηθεια συναδελφοι!! Icon_minitimeΠεμ Μαρ 03, 2016 12:54 am

Πρώτα απο ολα καλώς ήρθες ξανα. Δεύτερον κανεις και πάλι το ίδιο λαθος με πέρυσι.
Γιατι δεν κανεις επιθεώρηση τον χειμώνα. Σου είχα εξηγήσει και πέρυσι σε π.μ. Οτι η περιοχή μας(ίδιο κλίμα εχουμε και εσυ πολυ καλυτερο απο έμενα) δεν ειναι να την αφήνεις στο ελεος της.Απο μεσα Δεκέμβρη σε εμάς ξεκινάει ο γόνος σε καλο ρυθμό. Φέτος οχι μονο ξεκίνησε αλλα εγινε και Επι δυο και το Γενάρη και τον Φλεβάρη.
Πρόσεξε την πατάς στο εξής Τις μόνες μερες ,στα κλίματα μας, που δεν βγαίνουν οι μέλισσες ειναι τις μερες που κανει κρύο και βρέχει. Κάτσε υπολόγισε πόσες ηταν αυτες οι μερες τους τελευταίους 4 μήνες. 10 μερες 20; Ε σου μένουν άλλες 100 μερες τρελής δουλειάς.
Για να σου λυθεί η απορία κάνε ένα κόπο και πηγενε στο μελισσοκομίο σου μια μερα που εσυ πιστεύεις οτι δεν βγαίνουν λογο αερα ας πουμε η λογο θερμοκρασίας στους 10-15 βαθμούς. Θα σου λυθεί η απορία αμεσα.
Τωρα υπομονή.
Πιάστα ένα κάθε μερα. Δοκίμασε αυτο που εκανα πέρυσι. Δοκίμασε να ξαναπάς χαλαρά.
Το μεγάλο προβλημα ειναι στην αφαίρεση των κεριών. Για εμενα πάρε άδειες κυψέλες και μετέφερε σε αυτες τα πλαισια σου άδειασε και τις υπόλοιπες μεσα και φύγε. Τα κεριά βγάλτα σπιτι. Κάνε όμως και αυτο που λεμε. Δεν εχει σημασία το οτι δεν εχεις όροφο. Απο οτι καταλαβα η τρελή καπνά ο θόρυβος και ο εγκλεισμός τις αποδιοργανώνει.
Το καλο ειμαι οτι θα φας κεράκι με μέλι το κακό οτι επάνω θα εχεις πολυ γόνο.
Καλα κουραγια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
queen
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
queen


Αριθμός μηνυμάτων : 370

μια βοηθεια συναδελφοι!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μια βοηθεια συναδελφοι!!   μια βοηθεια συναδελφοι!! Icon_minitimeΠεμ Μαρ 03, 2016 10:49 am

καλημερα!!!

οι μερες που λες δε βγαινουν καθως εδω νταξ παιζει να βγαινουν οσες ηταν με καρεκλοτραπεζα πιπτομενα εκ του ουρανιου θολου αλλα 100 δεν παιζει να ναι... με 8 και 9 μπορφορ δε κυκλοφορει εξω τιποτα... φαι φροντιζα να εχουν... με το που ψιλοανοιγαν οι μερες αφηνα ενα κενο μιας εβδομαδας μπας και καταφερουν να βγουν εξω να μαζεψουν τιποτα... ναι καλα... με το που αρχιζε η νεκταροεκριση τα κοβε τα καημενα η βροχη... κ αυτα κατεληξαν να δουλευουν εντος... οκ...

να κανω ελεγχο?? εκανα οταν ο καιρος ανοιγε... και ολα κυλουσαν οκ εκει μεσα... ηρεμα ολα (πλην ενος που για αγνωστο λογο μου ξαναγινε φυλακας... αλαξε μανα ξανα τον προηγουνενο μηνα... δε ξερω ως προς τι η επιθεση.. μη με κοιτατε)..

δυο εβδομαδες σχεδον ελειψα καθως ψαχνω συγχρονως και δουλεια (ακομα δεν και εχω νευριασει μιας κ τα εξοδα τρεχουν - αφηστε) μπας κ τους καλυψω κανα πατωμα η να μου καλυψω καμια νεα φορμα... και αυτα οχι μονο βαλανε τουρμπο... αυτο ηταν νιτρο και βολιδα... πηγα να μετακινησω και με το που ανοιξα για να δωσω ενα πλαισιακι (ειχα μεινει πως θελει ακομα πλαισια) αυτο ειχε κανει δικα του πλαισια...

δε με πειραζει αν αφησω τις πιτες μεσα και τις παρω κατοπιν τρυγου... μιας και τοτε σπαω ουτως η αλλος.. περυσι εσπασα τετοια εποχη καθως ειχαν βαλθει να με τρελανουν στη σμηνουργια... οχι ταρζαν... βαλτε κατι παραπανω... αυτοσχεδιες σκαλες για να μη χαλασω το δεντρο... κυψελη με φρεσκο γονο μπας και ορμησουν εντος... ναι καλα... τιποτα δεν επιασε... ετσι κ εχω φετος ξανα τα ιδια θα τα κοπανησω... γκρρ...

μπαμπη αν μπορεις ελα εσυ και βγαλε τις πιτες και κοφτα κιολα (βεβαια κηνυγαω ανθοφορια τωρα οποτε δε νομιζω πως ειναι κ τοσο καλη ιδεα να τα σπασω ετσι τουμπανακια που ειναι)... να μετρησω ποσες τσιμπιες θα σε κανουν και για ποτε θα τρεχεις προς τη θαλασσα ετσι κ κανεις πως αγγιζεις καποια πιτα...

λεω να τους δωσω ενα πατωματακι... χωρις καποια διεγετριτικη... εξω γινεται της κακομοιρας και χωρια αυτου να βγαλω κανα μελι με ζαχαρη δε λεει..

γουης μι λακ οταν θα ρθει η ωρα του τρυγου μονο... με βλεπω με το που ανοιγω καπακι για να βοουτηξω πατωμα να τρεχω σα το ληστη που γινε αβτιληπτος...

η μεθοδος που δοκιμασες δεν παιζει να εφαρμοστει στα δικα μου... γτ τα τσαντιχουν χειροτερα τα χτυπηματα... πφφφ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

μια βοηθεια συναδελφοι!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μια βοηθεια συναδελφοι!!   μια βοηθεια συναδελφοι!! Icon_minitimeΠεμ Μαρ 03, 2016 2:55 pm

Τι να σου πω..... Νομίζω οτι εχεις αδικο.
Τέλος πάντων σου ξαναγράφω σου ειπα να αλλάξεις κυψέλες να βάλεις σε νεα Κυψέλη τα πλαισια που ειναι στην παλιά και τίναξε τις υπόλοιπες μεσα βάλε και νεα πλαισια και εισαι οκ.
Τωρα για την τεχνική αν δεν δοκιμάσεις δεν ξέρεις αν δουλευει. Τέλος πάντων κάνε οτι νομίζεις κουβέντα κανουμε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmakhs
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 431

μια βοηθεια συναδελφοι!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μια βοηθεια συναδελφοι!!   μια βοηθεια συναδελφοι!! Icon_minitimeΠεμ Μαρ 03, 2016 4:43 pm

καλησπέρα,
εγώ στα επιθετικά μελίσσια μου που είχαν γεμίσει πριν 15 μέρες τα έκοψα στην μέση , δηλαδή 5ares παραφυάδες , το αποτέλεσμα είναι ότι και ξαναέγιναν 10ria και χτίζουνε , και σταμάτησαν να είναι τόσο επιθετικά , όροφο δεν σήκωσα γιατί ετοιμάζω μεταφορά σύντομα και δεν βολεύει.πάντως ο καιρός όντως είναι περίεργος .... πριν 10 μέρες ξεκίνησα "βασσιλισοτροφια" και σήμερα βασιλικό πολτό...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
queen
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
queen


Αριθμός μηνυμάτων : 370

μια βοηθεια συναδελφοι!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μια βοηθεια συναδελφοι!!   μια βοηθεια συναδελφοι!! Icon_minitimeΠεμ Μαρ 03, 2016 7:24 pm

δεν μπηκα στη διαδικασια να τα κοψω γτ κηνυγαω ανθοφορια κ πρεπει να ναι τουμπανα... οποτε βολευει... οπως κ να χει γμερα που σηκωσα πατωματα ηταν πραγματικα να καθεσαι να τα χαζευεις... τωρα μενει να δω το αλλο τουμπανο που λογικα πρεπει να χει ηρεμησει κ αυτο καθως του ανοιξα την εισοδο μπας και χαλαρωσουν τα νευρα του... θα το δω αυριο που θελει πατωμα κ αυτο... επισης εχω ενα 4αρι που δε λεει να παρει το φαι που του δινω... απο τοτε που το πηρα 4αρι εχει μεινει... εγινε το χειμωνα 2.5αρι... και τωρα ξανα 4αρι... τι να κανω με δαυτο?? δε φενεται να ναι αρρωστο... απλα ειναι αδυναμο... τι να του δωσω που σιγουρα θα του ορμησει χωρις να μου ορμησουν (κ του ορμησουν) τα διπλανα τουμπανακια??
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

μια βοηθεια συναδελφοι!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μια βοηθεια συναδελφοι!!   μια βοηθεια συναδελφοι!! Icon_minitimeΠεμ Μαρ 03, 2016 8:39 pm

Φουλ στου γόνους εισαι στα αλλα πάρε εμα πλαίσιο ψημένο σωστό σε αυτο και βάλε σε 500 μπουκάλι νερού σιροπακι και δωστο δεν θα πάρουν χαμπάρι τα αλλα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
queen
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
queen


Αριθμός μηνυμάτων : 370

μια βοηθεια συναδελφοι!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μια βοηθεια συναδελφοι!!   μια βοηθεια συναδελφοι!! Icon_minitimeΔευ Μαρ 21, 2016 10:21 pm

δυστυχως το μελισσακι αυτο ειχε κιμωλια... και γενικως δεν επαιρνε καμια θεραπεια... ειχαν μεινει μεσα μιση χουφτα μελισσες... ο γονος ηταν νεκρος... οτι σοι γονος κ να ηταν καθως μανα δε βρηκα πουθενα... τεσπα... ενα μελισσακι μειων κ εγω τα χα βαψει πολυ μαυρα εκεινη την ημερα...

εχω ανοιξει νεο θεμα περι νεοτερων... κ αυτο λογω του οτι μου ειπαν να ρωτησω κ εσας για το τι γινεται περι επιθετικοτητας σε συνδυασμο με σμηνουργια οτι ωρα κ να ναι...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
μια βοηθεια συναδελφοι!!
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Βοηθεια βοηθεια, επιασα αφεσμο
» ΓΙΑ ΣΑΣ ΦΙΛΟΙ ΚΑΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ
» γεια χαρα συναδελφοι
» Καλημέρα, καλώς σας βρήκα συνάδελφοι, φίλοι...
» ΟΔΙΚΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΟΔΙΚΗ ΜΕΛΙΣΣΟΚΟMΙΚΗ ΒΟΗΘΕΙΑ

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τι νέα από τα μελίσσια σας;-
Μετάβαση σε: