Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Το υλικό καλό;

Πήγαινε κάτω 
+13
Themis
matteus
Melissologia
pierios
ethnic69
stratos
thoma.sbees
psath
monarchis
fotis lympe
mpampis13
nikos37
sakisbiki
17 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Το υλικό καλό; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το υλικό καλό;   Το υλικό καλό; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Μαρ 09, 2016 3:16 pm

Κι εγώ φέτος αγόρασα 3 ξύλινες. Είναι προσεγμένες, χωρίς ρόζους, στοκαρισμένες στις ενώσεις. Αν δε βγουν καλές την επόμενη φορά θα αγοράσω κόντρα πλακέ θαλάσσης και θα τις φτιάξω μόνος. Πριν 3 χρόνια συντήρησα κάτι παλιές. Όμως μερικές έχουν σκάσει. Θα δουλέψει ατλακόλ και πριονίδι.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
olomelia
BeeForce
BeeForce
olomelia


Αριθμός μηνυμάτων : 544

Το υλικό καλό; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το υλικό καλό;   Το υλικό καλό; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Μαρ 09, 2016 7:29 pm

[quote="matteus"]Κυψελες που δεν εκλεισαν ουτε μισο χρονο. Οι 40 απο τις 50 εσκισαν, ακομα και αυτες που δεν βαφτηκαν και παρεμειναν μεσα στην αποθηκη. Τι μπορω να κανω για να μην ανοιξουν εντελως?


πολύ φρέσκο ξύλο... μάλλον δεν ξηράνθηκε σωστά...
αυτό που μπορείς να κάνεις όπως λέει κι ο Πσαθ, είναι το γνωστό: στοκάρισμα με ξυλόκολα και ψιλοκοσκινισμένο πριονίδι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Το υλικό καλό; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το υλικό καλό;   Το υλικό καλό; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Μαρ 09, 2016 10:04 pm

kirkinis έγραψε:
sokaristiko matteus τις έχεις περάσει λινέλαιο ?
Χρησιμοποιησα βερνικι για ξυλα στις συγκεκριμενες και φετος εβαψα με ακρυλικες ριπολινες νερου.
vassilis έγραψε:
2)πέρασμα με λινέλαιο, 3)στοκκάρισμα, 4)πέρασμα με βελατούρα, 5)βάψιμο.
Φιλε vassili αν ειναι να βαλω λινελαιο με καρκινογονες ουσιες μεσα στο στεγνωτικο και να κλεισουν ολοι οι ποροι απο το ξυλο καλυτερα να αγορασω πλαστικες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Το υλικό καλό; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το υλικό καλό;   Το υλικό καλό; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Μαρ 09, 2016 10:36 pm

matteus έγραψε:
kirkinis έγραψε:
sokaristiko matteus τις έχεις περάσει λινέλαιο ?
Χρησιμοποιησα βερνικι για ξυλα στις συγκεκριμενες και φετος εβαψα με ακρυλικες ριπολινες νερου.
vassilis έγραψε:
2)πέρασμα με λινέλαιο, 3)στοκκάρισμα, 4)πέρασμα με βελατούρα, 5)βάψιμο.
Φιλε vassili αν ειναι να βαλω λινελαιο με καρκινογονες ουσιες μεσα στο στεγνωτικο και να κλεισουν ολοι οι ποροι απο το ξυλο καλυτερα να αγορασω πλαστικες.

Εγώ κάνω εμβάπτιση σε ωμό λινέλαιο στους 100-110C χωρίς στεγνωτικό.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Το υλικό καλό; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το υλικό καλό;   Το υλικό καλό; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Μαρ 09, 2016 11:26 pm

psath έγραψε:
Εγώ κάνω εμβάπτιση σε ωμό λινέλαιο στους 100-110C χωρίς στεγνωτικό.

Ενταξει ετσι αλλα και παλι θελει να περιμενεις το πασχα για να συνεχισεις το βαψιμο lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Το υλικό καλό; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το υλικό καλό;   Το υλικό καλό; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Μαρ 09, 2016 11:57 pm

matteus έγραψε:
psath έγραψε:
Εγώ κάνω εμβάπτιση σε ωμό λινέλαιο στους 100-110C χωρίς στεγνωτικό.

Ενταξει ετσι αλλα και παλι θελει να περιμενεις το πασχα για να συνεχισεις το βαψιμο lol!

Όχι, δεν περιμένεις περισσότερο από μια εβδομάδα, επειδή το λινέλαιο είναι καυτό και στεγνώνει πολύ γρήγορα σε σχέση με το βάψιμο με το πινέλο που είναι κρύο. Οι δικές μου είναι έτοιμες, πριν 20 μέρες περίπου της "βάπτισα".
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Το υλικό καλό; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το υλικό καλό;   Το υλικό καλό; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Μαρ 10, 2016 12:17 am

psath έγραψε:
matteus έγραψε:
psath έγραψε:
Εγώ κάνω εμβάπτιση σε ωμό λινέλαιο στους 100-110C χωρίς στεγνωτικό.

Ενταξει ετσι αλλα και παλι θελει να περιμενεις το πασχα για να συνεχισεις το βαψιμο lol!

Όχι, δεν περιμένεις περισσότερο από μια εβδομάδα, επειδή το λινέλαιο είναι καυτό και στεγνώνει πολύ γρήγορα σε σχέση με το βάψιμο με το πινέλο που είναι κρύο. Οι δικές μου είναι έτοιμες, πριν 20 μέρες περίπου της "βάπτισα".

sostos
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis


Αριθμός μηνυμάτων : 673

Το υλικό καλό; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το υλικό καλό;   Το υλικό καλό; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Μαρ 11, 2016 7:32 pm

Καρκινογώνο το ελάχιστο ποσοστό στεγνωτικού που αν θες βάζεις στο λινέλαιο, και όχι όλη η πλαστική κυψέλη...

Κάποιοι θα μας τρελλάνετε...

lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Το υλικό καλό; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το υλικό καλό;   Το υλικό καλό; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Μαρ 12, 2016 12:45 am

vassilis έγραψε:
Καρκινογώνο το ελάχιστο ποσοστό στεγνωτικού που αν θες βάζεις στο λινέλαιο, και όχι όλη η πλαστική κυψέλη...

Κάποιοι θα μας τρελλάνετε...

lol!

Παω πασο lol! Ενταξει τα παραλεω. Εμενα παντως δεν μου γεμιζουν το ματι ουτε απο την οικολογικη μερια αλλα και γιατι εβαψα με αυτον τον τροπο και οι κυψελες ανοιξαν εκει στα δοντια που ενωνονται.

Τα καπακια τα γαλβανιζε πως τα βαφεται?? Τα τριβεται πιο μπροστα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kopan
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
kopan


Αριθμός μηνυμάτων : 18

Το υλικό καλό; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το υλικό καλό;   Το υλικό καλό; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Μαρ 12, 2016 12:03 pm

matteus έγραψε:

Τα καπακια τα γαλβανιζε πως τα βαφεται?? Τα τριβεται πιο μπροστα.

Τα γαλβανιζέ καπάκια είναι ενα θέμα ....
Όσο και να τα τρίψεις  το χρώμα που θα εφαρμόσεις θα ξεφλουδίσει.

Υπάρχει αστάρι ειδικό για να βάψεις πάνω σε γαλβανιζέ επιφάνειες αλλά είναι πολύ τοξικό και επίσης ακριβό, κάνει όμως δουλειά !

Έχει βγει και οικολογικό αστάρι για γαλβανιζέ επιφάνειες είναι όμως ακριβό και όχι τόσο αποτελεσματικό (από προσωπική εμπειρία σε εσωτ. χώρους υγειονομικού ενδιαφέροντος). Με λίγο ξύσιμο έφευγε το χρώμα.

Μία άλλη λύση είναι να περάσεις μία στρώση isoflex και από πάνω να εφαρμόσεις το χρώμα. Νομίζω είναι μια καλή λύση και προσφέρει και κάποιο είδος θερμομόνωσης πιστεύω.

Τις δύο πρώτες μου κυψέλες τις έβαψα με τον πρώτο τρόπο, με αστάρι για γαλβανιζέ και βγάλαν το χειμώνα  σαν καινούργιες.

Τις δύο επόμενες (καθώς και τις 4 που ετοιμάζω τώρα) εφάρμοσα την μέθοδο του isoflex με σχετικά καλά αποτελέσματα. Αφού βγάλαν τον χειμώνα στην χθεσινή μου επιθεώρηση πρόσεξα ότι είχαν κάτι σαν ραγάδες στο χρώμα , αλλά η συνάφεια του χρώματος είναι καλή. Νομίζω ότι είναι αποδεκτό.  Άν μπορέσω κάποια στιγμή θα ανεβάσω και φωτό.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis


Αριθμός μηνυμάτων : 673

Το υλικό καλό; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το υλικό καλό;   Το υλικό καλό; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Μαρ 12, 2016 12:26 pm

Άσε που για να απολυμάνεις πλαστική, πρέπει το χλώριο κι η ποτάσσα να πέσουν με το λίτρο....
Ενώ το ξυλαράκι με φλόγιστρο... σε ένα λεπτό...
Πάντως ο καθένας όπως βολεύεται...
Εγώ ξύλο...
kontra
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Το υλικό καλό; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το υλικό καλό;   Το υλικό καλό; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Μαρ 12, 2016 1:16 pm

Εγώ τα καπάκια δεν θα τα βάψω. Με το χρόνο τα παλιά απέκτησαν ένα μουντό- γκρι χρώμα. Το καλοκαίρι με τη ζέστη ίσως τα ασβεστώσω. Πάντως και μερικά κλαδιά μουριάς κάνουν καλό ίσκιο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kopan
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
kopan


Αριθμός μηνυμάτων : 18

Το υλικό καλό; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το υλικό καλό;   Το υλικό καλό; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Μαρ 12, 2016 1:49 pm

psath έγραψε:
Εγώ τα καπάκια δεν θα τα βάψω. Με το χρόνο τα παλιά απέκτησαν ένα μουντό- γκρι χρώμα. Το καλοκαίρι με τη ζέστη ίσως τα ασβεστώσω. Πάντως και μερικά κλαδιά μουριάς κάνουν καλό ίσκιο.

Psath αν δεν τα βάψεις σου προτείνω αντί για ασβέστωμα να τα περάσεις ένα χέρι isoflex. Είναι πολύ εύκολο και συγχρόνως θερμομονώνει και λόγω λευκού χρώματος αντανακλά την ηλιακή ακτινοβολία.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stratos
Μέλος
Μέλος
stratos


Αριθμός μηνυμάτων : 126

Το υλικό καλό; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το υλικό καλό;   Το υλικό καλό; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Μαρ 12, 2016 4:25 pm

Το γαλβανιζέ ως υλικό είναι αρκετά αδιαπέραστο και για αυτό δεν σκουριάζει . Για εμένα το πρόβλημα είναι το καλοκαίρι , εκεί σκάει το χρώμα . 
Βέβαια αν δεν βαφεί και είναι εκτεθειμένο οι μελισσούλες θα τα παίξουν. 
Εγώ χρησιμοποιώ πλάκα φελιζόλ χειμώνα καλοκαίρι και δεν το βάφω και βοηθάει στην μόνωση .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Το υλικό καλό; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το υλικό καλό;   Το υλικό καλό; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Μαρ 13, 2016 12:47 am

Κουραση μεγαλη και τα γαλβανιζε καπακια αλλα και οι πλαστικες κυψελες που θελουν βουτηγμα σε καυστικη ποτασα συμφωνω lol!

Χρησιμοποιησα και εγω ειδικο ασταρι και απο πανω λαδομπογια. Πανω στον χρονο η λαδομπογια γινεται κομματια... Το καλο ειναι το ασταρι μενει απο κατω οποτε το μονο που χρειαζεται ειναι ενα χερι λαδομπογια παλι.

kopan έγραψε:
Τα γαλβανιζέ καπάκια είναι ενα θέμα ....
Όσο και να τα τρίψεις  το χρώμα που θα εφαρμόσεις θα ξεφλουδίσει.

Αρα να μην τριψω την γαλβανιζε επιφανεια ?? αφου φευγει
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kopan
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
kopan


Αριθμός μηνυμάτων : 18

Το υλικό καλό; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το υλικό καλό;   Το υλικό καλό; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Μαρ 13, 2016 1:08 am

matteus έγραψε:

Αρα να μην τριψω την γαλβανιζε επιφανεια ?? αφου φευγει

" Όσο και να τα τρίψεις  το χρώμα που θα εφαρμόσεις θα ξεφλουδίσει... αν δεν εφαρμοσθεί πρώτα αστάρι γαλβανιζέ επιφανειών" αυτή είναι η ορθή διατύπωση από μέρους μου.
Επομένως πολύ σωστά έκανες και τα έτριψες και μετά πέρασες το αστάρι που λέμε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Το υλικό καλό; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το υλικό καλό;   Το υλικό καλό; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Μαρ 13, 2016 1:10 am

kopan έγραψε:
matteus έγραψε:

Αρα να μην τριψω την γαλβανιζε επιφανεια ?? αφου φευγει

" Όσο και να τα τρίψεις  το χρώμα που θα εφαρμόσεις θα ξεφλουδίσει... αν δεν εφαρμοσθεί πρώτα αστάρι γαλβανιζέ επιφανειών" αυτή είναι η ορθή διατύπωση από μέρους μου.
Επομένως πολύ σωστά έκανες και τα έτριψες και μετά πέρασες το αστάρι που λέμε.

ευχαριστω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Το υλικό καλό;
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
 Παρόμοια θέματα
-
» Υλικό κυψέλης
» Υλικο για χωρισμα-σφιξιμο
» Υλικό παγίδας αφεσμών
» Ποιά εποχή να ξεκινήσω με μελίσσια και με τι υλικό
» Μελισσοκομία και βοηθητικό software υπολογιστών

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τα εργαλεία της δουλειάς-
Μετάβαση σε: