Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Προσοχη στα μεγαλα σφιγμενα μελισσια

Πήγαινε κάτω 
+11
thoma.sbees
NikTheGreek
psath
mpampis13
nikos37
xunilz
stratos
giota
matteus
kir
koske
15 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
koske
BeeForce
BeeForce
koske


Αριθμός μηνυμάτων : 308

Προσοχη στα μεγαλα σφιγμενα μελισσια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Προσοχη στα μεγαλα σφιγμενα μελισσια   Προσοχη στα μεγαλα σφιγμενα μελισσια Icon_minitimeΤρι Φεβ 23, 2016 2:39 pm

Λογω των υψηλων για την εποχη θερμοκρασιων ο γονος εχει απλωσει και αν το μελισσι ειναι πολυ σφιχτο θα βαλει στο νου του αλλα.....

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Αν ειστε καπως ετσι οταν ανοιγετε το καπακι προσεξτε μην ειστε και ετσι

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Αντε και καλη αρχη!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kir
BeeForce
BeeForce
kir


Αριθμός μηνυμάτων : 602

Προσοχη στα μεγαλα σφιγμενα μελισσια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προσοχη στα μεγαλα σφιγμενα μελισσια   Προσοχη στα μεγαλα σφιγμενα μελισσια Icon_minitimeΤρι Φεβ 23, 2016 2:46 pm

Αν είναι έτσι βόρια φαντάσου τι γίνετε στην Κρήτη , φέτος θα γίνει της σμηνουργίας ! melissologia H.B.F.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Προσοχη στα μεγαλα σφιγμενα μελισσια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προσοχη στα μεγαλα σφιγμενα μελισσια   Προσοχη στα μεγαλα σφιγμενα μελισσια Icon_minitimeΤρι Φεβ 23, 2016 3:08 pm

koske Που τα ξεχειμωνιαζεις αν επιτρεπεται ? εννοωντας βορεια εδω σε εμας ?? Τα μελισσια μου ειναι σε παρομοια κατασταση και με προβληματιζει οτι μεσα εχει τοσα πολλα μελια που δεν εχει χωρο για να γεννησει. Θα μου προτεινες να αρχισω να τους βαζω χτισμενα τελαρα ???
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
koske
BeeForce
BeeForce
koske


Αριθμός μηνυμάτων : 308

Προσοχη στα μεγαλα σφιγμενα μελισσια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προσοχη στα μεγαλα σφιγμενα μελισσια   Προσοχη στα μεγαλα σφιγμενα μελισσια Icon_minitimeΤρι Φεβ 23, 2016 4:02 pm

Ξεχειμωνιαζω Θεσσαλονικη .Αν δεν εχεις προσθεσει τελαρα ακομη καλο θα ειναι μετα τις βροχες να βαλεις και να κανεις και μια αναδιαταξη στην κυψελη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
giota
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
giota


Αριθμός μηνυμάτων : 326

Προσοχη στα μεγαλα σφιγμενα μελισσια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προσοχη στα μεγαλα σφιγμενα μελισσια   Προσοχη στα μεγαλα σφιγμενα μελισσια Icon_minitimeΤρι Φεβ 23, 2016 4:05 pm

Σήμερα αντιμετώπισα το ίδιο θέαμα σε μερικά μελίσσια . 6 τελέρα γεμάτα γονο, πολλές τροφές, γύρες μέλια κ κηφηνογόνο! Από το ένα πήρα ένα πλάισιο με κλειστό κ διαφόρων ημερών γόνο κ το έβαλα σε κυψέλη ,πιθανόν , ορφανή με πολύ πληθυσμό. το ίδιο σκέφτομαι να κάνω και με τις άλλες που είναι φουλ γόνο, για να δώσω τα πλαίσια σε κυψέλες με λιγο γόνο.
Όροφο φοβάμαι να ανεβάσω λόγω κρύου. Φλώρινα γαρ!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stratos
Μέλος
Μέλος
stratos


Αριθμός μηνυμάτων : 126

Προσοχη στα μεγαλα σφιγμενα μελισσια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προσοχη στα μεγαλα σφιγμενα μελισσια   Προσοχη στα μεγαλα σφιγμενα μελισσια Icon_minitimeΤρι Φεβ 23, 2016 4:25 pm

Φλώρινα ? Αμύνταιο ?? 6 τελάρα γόνο .... απίστευτο . πω με τρέλανες ... εμένα παλεύουν τον ένα ... τι θερμοκρασίες έχετε περίπου ? Μου φαίνεται πρέπει να πάρω κεφάλια ....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xunilz
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 105

Προσοχη στα μεγαλα σφιγμενα μελισσια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προσοχη στα μεγαλα σφιγμενα μελισσια   Προσοχη στα μεγαλα σφιγμενα μελισσια Icon_minitimeΤρι Φεβ 23, 2016 7:28 pm

Koske απο τώρα για σμηνουργίες τέτοια εποχή θα τρελαθώ...!!! Και μένα στην Ηγουμενίτσα γίνεται σφαγή 6 τελάρα γόνο απο ακρη σε ακρη στα δυνατά μελισσια δλδ σε 2 βδομαδες μαξ θα πρεπει να βάλω και όροφο ... !!! Αν το γυρίσει κανας Μάρτης σε χαμηλές θερμοκρασίες θα πέσει κλαμα φέτος .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Προσοχη στα μεγαλα σφιγμενα μελισσια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προσοχη στα μεγαλα σφιγμενα μελισσια   Προσοχη στα μεγαλα σφιγμενα μελισσια Icon_minitimeΤρι Φεβ 23, 2016 7:38 pm

koske έγραψε:
Ξεχειμωνιαζω Θεσσαλονικη .Αν δεν εχεις προσθεσει τελαρα ακομη καλο θα ειναι μετα τις βροχες να βαλεις και να κανεις και μια αναδιαταξη στην κυψελη.


Ευχαριστω θα το κανω. Θα βαλω χτισμενα τελαρα σε αυτα που ειναι μπλοκαρισμενα απο μελια και τα μελια αυτα θα τα τοποθετησω σε αλλα μελισσια που δεν εχουν μεσα τοσο μελι.

Ποσα τελαρα γονο εχεις? Τα δικα μου εχουν απλωσει γεννα σχεδον σε ολα τα τελαρα μεσα στην κυψελη αλλα δεν ξεπερναει τις 2 παλαμες στο καθε τελαρο. Θα ανεβασω φωτογραφιες την επομενη φορα που θα παω !!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos37
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 280

Προσοχη στα μεγαλα σφιγμενα μελισσια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προσοχη στα μεγαλα σφιγμενα μελισσια   Προσοχη στα μεγαλα σφιγμενα μελισσια Icon_minitimeΤρι Φεβ 23, 2016 8:21 pm

Αδέρφια εγώ σήμερα χαλουσα βασιλοκελια. Έχω ήδη βάλει πατώματα αλλά μάλλον άργησα. Θα γίνει της ποπης φέτος!! htipieme
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Προσοχη στα μεγαλα σφιγμενα μελισσια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προσοχη στα μεγαλα σφιγμενα μελισσια   Προσοχη στα μεγαλα σφιγμενα μελισσια Icon_minitimeΤρι Φεβ 23, 2016 8:23 pm

Καλησπέρα και απο μένα δυο τρεις σκέψης.
Πρώτα απο ολα και σε εμενα η ανάπτυξη ειναι τρελή και δεν σηκώνω όροφο απο επιλογή και μονο. Προσπαθήσω να το καθυστερήσω βάζοντας άχτιςτα ωςτε να χτίζουν.
Ο γόνος ειναι απο ακρη σε ακρη συμπαγής όπως της άνοιξης.
Θα ήθελα να μου εξηγήσετε για πιο λογο να φοβάμαι αν πιάσει κρύο τωρα.
Αυτη την στιγμή εχω το τριπλάσιο + πλυθησμο απο οτι είχα το χειμώνα και τον αντίστοιχο γόνο.
Η βασίλισσες νομίζω και απο διαφορά πειράματα που εχω κανει οτι γεννάνε ανάλογα τον πλυθησμο που έχουν. Δεν νόμοζω οτι έχουν πλυθησμο 3 πλαισίων και γεννάνε σε έξι. Δεν γίνεται.
Άρα και κρύο να πιάσει νομίζω οτι λιγο με αφορά. Αυτο που με φοβίζει ειναι να μην εχουμε αρκετές βροχές απο εδω και πέρα.
Κάνω καπου λαθος;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Προσοχη στα μεγαλα σφιγμενα μελισσια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προσοχη στα μεγαλα σφιγμενα μελισσια   Προσοχη στα μεγαλα σφιγμενα μελισσια Icon_minitimeΤρι Φεβ 23, 2016 8:52 pm

mpampis13 έγραψε:
Καλησπέρα και απο μένα δυο τρεις σκέψης.
Πρώτα απο ολα και σε εμενα η ανάπτυξη ειναι τρελή και δεν σηκώνω όροφο απο επιλογή και μονο. Προσπαθήσω να το καθυστερήσω βάζοντας άχτιςτα ωςτε να χτίζουν.  
Ο γόνος ειναι απο ακρη σε ακρη συμπαγής όπως της άνοιξης.
Θα ήθελα να μου εξηγήσετε για πιο λογο να φοβάμαι αν πιάσει κρύο τωρα.
Αυτη την στιγμή εχω το τριπλάσιο + πλυθησμο απο οτι είχα το χειμώνα και τον αντίστοιχο γόνο.
Η βασίλισσες νομίζω και απο διαφορά πειράματα που εχω κανει οτι γεννάνε ανάλογα τον πλυθησμο που έχουν. Δεν νόμοζω οτι έχουν πλυθησμο 3 πλαισίων και γεννάνε σε έξι. Δεν γίνεται.
Άρα και κρύο να πιάσει νομίζω οτι λιγο με αφορά. Αυτο που με φοβίζει ειναι να μην εχουμε αρκετές βροχές απο εδω και πέρα.
Κάνω καπου λαθος;


Δεν νομιζω να κανει κρυα... Αλλα και να κανει ποσες μερες να κρατησουν. Πιο λογικο ειναι να βρεχει για μερες και να πεσει πεινα. Τοτε βοηθας με βανιλια που ειναι καλο και αναγκαιο να υπαρχει μεσα τετοια εποχη. Εμενα αυτο που με προβληματιζει ειναι η ανθοφορια του ρεικιου* Περυσι τα ειχα μεταφερει τελη Μαρτιου και εκατσαν εκει ολο τον Απριλιο. Φετος που περασα βλεπω ηδη ανοιχτα ολοκληρα ρεικια και ακομα εχει κρυο για να τα μεταφερω εκει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Προσοχη στα μεγαλα σφιγμενα μελισσια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προσοχη στα μεγαλα σφιγμενα μελισσια   Προσοχη στα μεγαλα σφιγμενα μελισσια Icon_minitimeΤρι Φεβ 23, 2016 9:12 pm

mpampis13 έγραψε:
Καλησπέρα και απο μένα δυο τρεις σκέψης.
Πρώτα απο ολα και σε εμενα η ανάπτυξη ειναι τρελή και δεν σηκώνω όροφο απο επιλογή και μονο. Προσπαθήσω να το καθυστερήσω βάζοντας άχτιςτα ωςτε να χτίζουν.  
Ο γόνος ειναι απο ακρη σε ακρη συμπαγής όπως της άνοιξης.
Θα ήθελα να μου εξηγήσετε για πιο λογο να φοβάμαι αν πιάσει κρύο τωρα.
Αυτη την στιγμή εχω το τριπλάσιο + πλυθησμο απο οτι είχα το χειμώνα και τον αντίστοιχο γόνο.
Η βασίλισσες νομίζω και απο διαφορά πειράματα που εχω κανει οτι γεννάνε ανάλογα τον πλυθησμο που έχουν. Δεν νόμοζω οτι έχουν πλυθησμο 3 πλαισίων και γεννάνε σε έξι. Δεν γίνεται.
Άρα και κρύο να πιάσει νομίζω οτι λιγο με αφορά. Αυτο που με φοβίζει ειναι να μην εχουμε αρκετές βροχές απο εδω και πέρα.
Κάνω καπου λαθος;

Δεν πιστεύω να κάνεις λάθος. Εγώ πέρυσι περίμενα να φτάσουν 8 γόνο. Τότε ήταν αργά. Τα μελίσσια μου είναι μερικά σαν της φωτό του Koske. Σαββατοκύριακο μάλλον ανεβάζω όροφο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NikTheGreek
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NikTheGreek


Αριθμός μηνυμάτων : 336

Προσοχη στα μεγαλα σφιγμενα μελισσια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προσοχη στα μεγαλα σφιγμενα μελισσια   Προσοχη στα μεγαλα σφιγμενα μελισσια Icon_minitimeΤρι Φεβ 23, 2016 11:00 pm

κι ελεγα να μην τα επιθεωρησω αυτην την εβδομαδα...

αλλα..

Αυριο....ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ !!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thoma.sbees
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 298

Προσοχη στα μεγαλα σφιγμενα μελισσια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προσοχη στα μεγαλα σφιγμενα μελισσια   Προσοχη στα μεγαλα σφιγμενα μελισσια Icon_minitimeΤετ Φεβ 24, 2016 9:01 am

ο καιρος αυτός εχει κανει τα μελίσσια και άνοιξαν γόνους
δεν συνηθίζεται αυτη την εποχη να προσθέυουμε πλαίσια αλλα φέτος πρέπει να το κανουμε
αν εχουν μισους γόνους στα πλαίσια αναστρέψτε τα μεσαία για να τα γεννήσει ολόκληρα
αν δεν έχει χώρο να γεννήσει η βασίλισσα προσθέστε 1 πλαίσιο όχι 2
και ενοείται ότι αν συνεχίσει ο ίδιος καιρός χρειάζεται ξανά έλεγχος στις 7-10 μέρες
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
koske
BeeForce
BeeForce
koske


Αριθμός μηνυμάτων : 308

Προσοχη στα μεγαλα σφιγμενα μελισσια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προσοχη στα μεγαλα σφιγμενα μελισσια   Προσοχη στα μεγαλα σφιγμενα μελισσια Icon_minitimeΤετ Φεβ 24, 2016 9:10 am

Matteus η γενικη εικονα του μελισσοκομειου εχει 4 πλαισια γονο κοντα στα 3/4 του πλαισιου.Που πας για ρεικι και ειναι ανοιχτο αλλα εχει κρυο;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Προσοχη στα μεγαλα σφιγμενα μελισσια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προσοχη στα μεγαλα σφιγμενα μελισσια   Προσοχη στα μεγαλα σφιγμενα μελισσια Icon_minitimeΤετ Φεβ 24, 2016 1:26 pm

thoma.sbees έγραψε:
ο καιρος αυτός εχει κανει τα μελίσσια και άνοιξαν γόνους
δεν συνηθίζεται αυτη την εποχη να προσθέυουμε πλαίσια αλλα φέτος πρέπει να το κανουμε
αν εχουν μισους γόνους στα πλαίσια αναστρέψτε τα μεσαία για να τα γεννήσει ολόκληρα
αν δεν έχει χώρο να γεννήσει η βασίλισσα προσθέστε 1 πλαίσιο όχι 2
και ενοείται ότι αν συνεχίσει ο ίδιος καιρός χρειάζεται ξανά έλεγχος στις 7-10 μέρες


Απο την στιγμη που εχει απλωσει λιγος γονος σε καθε τελαρο και στον υπολοιπο χωρο εχει σφραγγισμενα μελια, δεν νομιζω να καταφερω τιποτα με το να τοποθετησω ενα χτισμενα τελαρο μετα τον γονο... το πολυ πολυ θα απλωσει τον γονο ακομα λιγο παραπανω. Κανω καπου λαθως? Μηπως θα ηταν σωστοτερο να τους βαλω αχτιστο για να καταναλωσουν μελι? Να ξεσφραγγισω καποια απο τα στεφανωματα και παραλληλα να τους δωσω χτισμενα για να το μεταφερουν στις ακρες? Η αληθεια ειναι οτι ειμαι ακομα αρκετα αρχαριος και πρωτη φορα μου τυχαινει κατι τετοιο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thoma.sbees
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 298

Προσοχη στα μεγαλα σφιγμενα μελισσια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προσοχη στα μεγαλα σφιγμενα μελισσια   Προσοχη στα μεγαλα σφιγμενα μελισσια Icon_minitimeΤετ Φεβ 24, 2016 4:11 pm

αχτιστο αυτο τον καιρο οχι γαιτι δεν θα το χτισουν αλλα και θα το χαλασουν
αν εχει από λιγο γονο σε 2-3 πλαισια το αφηνεις οπως είναι ή αν εχει σφραγισμενα μέλια διπλα στο γονο τα χαραζεις λιγο με το ξεστρο για να τα ωθησεις να τα μεταφερουν
αναστροφη πλαισιων οχι παρα μονον αν ειναι περιπου μεχρι τη μεση ο γονος σε 2-3 πλαισια
ανατρεφουμε το μεσαιο πλαισιο και οι μελισσες θα μεταφερουν τα μελια και θα το γεννησει
χτισμενο πλαισιο μονον οταν εχει 2-3 γονους γεματους και τα διπλανα πλαισια ειναι γεματα με μελι
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis


Αριθμός μηνυμάτων : 673

Προσοχη στα μεγαλα σφιγμενα μελισσια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προσοχη στα μεγαλα σφιγμενα μελισσια   Προσοχη στα μεγαλα σφιγμενα μελισσια Icon_minitimeΤετ Φεβ 24, 2016 9:25 pm

matteus έγραψε:
Να ξεσφραγγισω καποια απο τα στεφανωματα και παραλληλα να τους δωσω χτισμενα για να το μεταφερουν στις ακρες? Η αληθεια ειναι οτι ειμαι ακομα αρκετα αρχαριος και πρωτη φορα μου τυχαινει κατι τετοιο.

matteus νομίζω ότι είναι επικίνδυνο αυτή την εποχή να ξεκινήσεις αφαίρεση των τόξων.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Προσοχη στα μεγαλα σφιγμενα μελισσια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προσοχη στα μεγαλα σφιγμενα μελισσια   Προσοχη στα μεγαλα σφιγμενα μελισσια Icon_minitimeΠεμ Φεβ 25, 2016 1:54 am

thoma.sbees έγραψε:
αχτιστο αυτο τον καιρο οχι γαιτι δεν θα το χτισουν αλλα και θα το χαλασουν
αν εχει από λιγο γονο σε 2-3 πλαισια το αφηνεις οπως είναι ή αν εχει σφραγισμενα μέλια διπλα στο γονο τα χαραζεις λιγο με το ξεστρο για να τα ωθησεις να τα μεταφερουν
αναστροφη πλαισιων οχι παρα μονον αν ειναι περιπου μεχρι τη μεση ο γονος σε 2-3 πλαισια
ανατρεφουμε το μεσαιο πλαισιο και οι μελισσες θα μεταφερουν τα μελια και θα το γεννησει
χτισμενο πλαισιο μονον οταν εχει 2-3 γονους γεματους και τα διπλανα πλαισια ειναι γεματα με μελι


Σας ευχαριστω πολυ για την βοηθεια. Θα ξεσφραγισω τα μελια που εχουν στριμωξει τον γονο με την χτενα(τα τοξα θα τα αφησω), για να τα μεταφερουν στα ακριανα τελαρα. Θα προσθεσω χτισμενα και ισως δοκιμασω και σε μερικα δυνατα μελισσια αναστροφη τελαρων. Δεν το εχω ξανακανει και περυσι τα μελισσια περπατησαν μια χαρα και χωρις αναστροφη.


Thoma.sbees λογικα αν ο καιρος ειναι καλος θα μεταφερουν τα μελια και η βασιλισσα μεσα σε μια εβδομαδα θα τα γεννησει απο ακρη ως ακρη?? Απο εκει και περα μπορω να περιστρεψω και τα ακριανα σιγα σιγα και να αλλαξω θεσεις τα τελαρα?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Beolwi
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 12

Προσοχη στα μεγαλα σφιγμενα μελισσια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προσοχη στα μεγαλα σφιγμενα μελισσια   Προσοχη στα μεγαλα σφιγμενα μελισσια Icon_minitimeΠεμ Φεβ 25, 2016 12:29 pm

Τι εννοείτε λέγοντας αναστροφή τελλάρων;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kir
BeeForce
BeeForce
kir


Αριθμός μηνυμάτων : 602

Προσοχη στα μεγαλα σφιγμενα μελισσια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προσοχη στα μεγαλα σφιγμενα μελισσια   Προσοχη στα μεγαλα σφιγμενα μελισσια Icon_minitimeΠεμ Φεβ 25, 2016 1:19 pm

Να περιστρέψει το πλαίσιο για να γεννήσει και από την άλλη πλευρά ώστε να δώσει περισσότερο χώρο στην Βασίλισσα για να γενέσει !
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thoma.sbees
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 298

Προσοχη στα μεγαλα σφιγμενα μελισσια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προσοχη στα μεγαλα σφιγμενα μελισσια   Προσοχη στα μεγαλα σφιγμενα μελισσια Icon_minitimeΠεμ Φεβ 25, 2016 2:17 pm

Beolwi έγραψε:
Τι εννοείτε λέγοντας αναστροφή τελλάρων;

τα περισσότερα μελίσσια αυτό τον καιρό ξεκινάνε το γόνο σην ακρη του πλαισίου που είναι στην μπροστινή πλευρά της κυψέλης και στη συνέχεια επεκτείνονται στα διπλανά πλαίσια ανοίγιντας σιγά-σιγά το γόνο προς την άλλη άκρη.
Όταν ο γόνος φτάσει περίπου στη μέση του πλαισίου μπορούμε να πάρουμε το μεσαίο πλαίσιο αν είναι 3 ή ένα εκ των σύο αν είναι 2 και να τοποθετήσουμε με τον γόνο προς την πίσω πλευρά της κυψέλης. Οι μέλισσες θα καθαρίσουν το πλαίσιο που είναι με μέλι αντικρυσστά στο γόνο και θα το γεννήσει η βασίλισσα πιο σύντομα
Προσοχή!!!!!
Σε καμμία περίπτωση δεν το κάνουμε αν ο γόνος δεν είναι τουλάχιστον μέχρι τη μέση των πλαισίων γιατί ο πληθυσμός είναι λίγος και δεν θα μπορέσει να καλύψει το γόνο με ακριβώς αντίθετα αποτελεσματα
Δεν το κάνουμε επίσης στην περίπτωση που τις επόμενες μέρες προβλέπεται σημαντική πτώση της θερμοκρασίας
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thoma.sbees
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 298

Προσοχη στα μεγαλα σφιγμενα μελισσια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προσοχη στα μεγαλα σφιγμενα μελισσια   Προσοχη στα μεγαλα σφιγμενα μελισσια Icon_minitimeΠεμ Φεβ 25, 2016 2:24 pm

matteus έγραψε:


Thoma.sbees λογικα αν ο καιρος ειναι καλος θα μεταφερουν τα μελια και η βασιλισσα μεσα σε μια εβδομαδα θα τα γεννησει απο ακρη ως ακρη?? Απο εκει και περα μπορω να περιστρεψω και τα ακριανα σιγα σιγα και να αλλαξω θεσεις τα τελαρα?


με τις καιρικές συνθήκες που επικρατούν σε μία εβδομάδα το έχει γεννλησει όλο. Στη συνέχεια μπορείς να αντιστρέψεις και τα ακριανα πάντα με στόχο ο γόνος να έχει αντικρυστά στο διπλανό πλαίσιο άδεια κελλια
Ενοείται πάντα ότι εκτιμούμε τον πληθυσμό ότι πρέπει να υπάρχει αρκετός και να μην έρχονται παγωνιές
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NikTheGreek
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NikTheGreek


Αριθμός μηνυμάτων : 336

Προσοχη στα μεγαλα σφιγμενα μελισσια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προσοχη στα μεγαλα σφιγμενα μελισσια   Προσοχη στα μεγαλα σφιγμενα μελισσια Icon_minitimeΠεμ Φεβ 25, 2016 6:12 pm

καλησπερα παιδια...
Σημερα , αν και ελεγα το αντιθετο , πεσαν οι πρωτοι οροφοι !!!
Τρεις τον αριθμο απο τα 10 μελισσακια.

Αν και πηγα προετοιμασμενος για ολα εκτος του οροφου...
τελικα , δεν μπορουσα να μην προσθεσω εναν.
Τα μελισσακια δεκαρακια με πληθυσμο απ ακρη σε ακρη
οι μελισσουλες η μια πανω στην αλλη
και ολα αυτα στις 12 το μεσημερι που οι περισσοτερες συλλεκτριες ηταν εκτος...
Με τετοια εικονα δεν ειχα αλλη επιλογη..

Ελπιζω να μην το μετανιωσω λογω καιρου !!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Προσοχη στα μεγαλα σφιγμενα μελισσια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προσοχη στα μεγαλα σφιγμενα μελισσια   Προσοχη στα μεγαλα σφιγμενα μελισσια Icon_minitimeΠεμ Φεβ 25, 2016 7:03 pm

NikTheGreek έγραψε:
καλησπερα παιδια...
Σημερα , αν και ελεγα το αντιθετο , πεσαν οι πρωτοι οροφοι !!!
Τρεις τον αριθμο απο τα 10 μελισσακια.

Αν και πηγα προετοιμασμενος για ολα εκτος του οροφου...
τελικα , δεν μπορουσα να μην προσθεσω εναν.
Τα μελισσακια δεκαρακια με πληθυσμο απ ακρη σε ακρη
οι μελισσουλες η μια πανω στην αλλη
και ολα αυτα στις 12 το μεσημερι που οι περισσοτερες συλλεκτριες ηταν εκτος...
Με τετοια εικονα δεν ειχα αλλη επιλογη..

Ελπιζω να μην το μετανιωσω λογω καιρου !!


Πόσο γόνο είχαν;
Κι εγώ σε 2 μελίσσια με 8 γόνο ανέβασα όροφο. Αυτά με 7 γόνο τα άφησα γιατί δεν ξεχείλιζαν πληθυσμό.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Προσοχη στα μεγαλα σφιγμενα μελισσια
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» μια γνωμη να χορισω δυο μεγαλα μελισσια με 14 γονους
» προσοχη στα μελισσια σας
» ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!!!!!
» Όμορφες κυψέλες
» ΔΩΣΤΕ ΠΡΟΣΟΧΗ

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τι νέα από τα μελίσσια σας;-
Μετάβαση σε: