Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Όροφος σε 8άρι

Πήγαινε κάτω 
+2
psath
vassilis
6 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis


Αριθμός μηνυμάτων : 673

Όροφος σε 8άρι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Όροφος σε 8άρι   Όροφος σε 8άρι Icon_minitimeΔευ Φεβ 15, 2016 4:48 pm

Καλησπέρα,
Ήθελα να ρωτήσω κάποιον έμπειρο, πότε δίνουμε όροφο σ' ένα 8άρι μελίσσι που σήμερα 15/2/2016 έχει 5 γόνους, 8 πλαίσια και πάνω από 7 πλαίσια πληθυσμό;

Efharisto
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Όροφος σε 8άρι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Όροφος σε 8άρι   Όροφος σε 8άρι Icon_minitimeΔευ Φεβ 15, 2016 5:26 pm

Έμπειρος δεν είμαι αλλά μεταφέρω αυτά που λένε οι έμπειροι. Όροφο βάζουμε όταν γίνει 10άρι με 7 γόνο. Αυτή τη στιγμή έχω 10 άρια με 5-6 γόνο αλλά όροφο δε βάζω. Όταν γράφεις 8 πλαίσια τι εννοείς;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis


Αριθμός μηνυμάτων : 673

Όροφος σε 8άρι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Όροφος σε 8άρι   Όροφος σε 8άρι Icon_minitimeΔευ Φεβ 15, 2016 6:23 pm

Δουλεύω 8άρες κυψέλες...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Όροφος σε 8άρι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Όροφος σε 8άρι   Όροφος σε 8άρι Icon_minitimeΔευ Φεβ 15, 2016 6:31 pm

Αν το πας αναλογικά, στα 5,5 - 6 πλαίσια πρέπει να βάλεις όροφο. Περιμένουμε τις απαντήσεις των έμπειρων...
scratch
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis


Αριθμός μηνυμάτων : 673

Όροφος σε 8άρι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Όροφος σε 8άρι   Όροφος σε 8άρι Icon_minitimeΔευ Φεβ 15, 2016 6:36 pm

Κι εγώ έτσι φαντάζομαι φίλε psath... Απλά με φοβίζει η εποχή.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Όροφος σε 8άρι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Όροφος σε 8άρι   Όροφος σε 8άρι Icon_minitimeΔευ Φεβ 15, 2016 6:39 pm

Εγώ θα περίμενα 2 εβδομάδες και θα έβαζα όροφο.
Είμαστε νότια. Δες εδώ:
https://melissologia.forumgreek.com/t5140p15-topic#43167
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
olomelia
BeeForce
BeeForce
olomelia


Αριθμός μηνυμάτων : 544

Όροφος σε 8άρι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Όροφος σε 8άρι   Όροφος σε 8άρι Icon_minitimeΔευ Φεβ 15, 2016 7:18 pm

ούτε εγώ θεωρώ εαυτόν έμπειρο, μα περίμενε λιγάκι ακόμη...
εν ανάγκη, διώξε ένα πλαίσιο γόνο προς κάποιο αδύνατο (ένα πλαίσιο όχι πολύ γεμάτο με γόνο)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
koske
BeeForce
BeeForce
koske


Αριθμός μηνυμάτων : 308

Όροφος σε 8άρι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Όροφος σε 8άρι   Όροφος σε 8άρι Icon_minitimeΔευ Φεβ 15, 2016 8:54 pm

Εφοσον δουλευεις οχταρες αμα κανεις 6 γονους ξυλο ξυλο τοτε βαλε πατωμα αλλα μην ανεβασεις γονους αν παλι βιαζεσαι και φοβασαι τη σμηνουργια μπορεις και τωρα να βαλεις 2 φυλλα εφημεριδα και το πατωμα απο πανω οταν νοιωσουν ετοιμες τρωνε την εφημεριδα και ανεβαινουν!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis


Αριθμός μηνυμάτων : 673

Όροφος σε 8άρι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Όροφος σε 8άρι   Όροφος σε 8άρι Icon_minitimeΠαρ Φεβ 19, 2016 10:04 am

Ευχαριστώ Koske.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Όροφος σε 8άρι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Όροφος σε 8άρι   Όροφος σε 8άρι Icon_minitimeΠαρ Φεβ 19, 2016 9:49 pm

Εγώ τώρα που έχω 7-8 γόνο σε μερικά 10άρια τί να κάνω; Να ανεβάσω όροφο ή να περιμένω; Κι αν αρχίσουν να χτίζουν βασιλοκέλια τι κάνω; Ό,τι έκανα και πέρυσι; Μάχες μεσημεριάτικα κάθε 3 μέρες με τα βασιλοκέλια; Άσε που δε χτίζουν αν τους μπει η ιδέα για σμηνουργία. Λέω να βάλω όροφο σε 10 μέρες με 2-3 χτισμένα, φελιζόλ, κηροπανο κι αν θέλουν ας ανέβουν. Θα αποφύγω τις σμηνουργίες; Την επόμενη βδομάδα οι θερμοκρασίες θα είναι +22C. Εναλλακτικά μπορώ να ενισχύσω ένα τεσσάρι με σφραγισμένο γόνο αλλά θα τον καλύπτει;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kostasid
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 114

Όροφος σε 8άρι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Όροφος σε 8άρι   Όροφος σε 8άρι Icon_minitimeΣαβ Φεβ 20, 2016 12:01 am

Καλησπέρα!Νομίζω πως είναι νωρίς ακόμα να μιλάμε για σμηνουργίες,κ ας πληρεί τις προυποθέσεις γι αυτήν 10άρι με 7 γόνους.Με θερμοκρασίες που ελάχιστα ξεπερνάνε τους 15 βαθμούς κ αυτές κάποιες μέρες,μην ξεχνάτε πως μπορεί άμεσα ο καιρός να αλλάξει απότομα να έχουν επεκταθεί τα σμήνη κ να μην μπορούν να φροντίσουν τους γόνους του(ζεστάνουν η ταίσουν).Γι αυτό προτείνω να παίξουμε λίγο άμυνα τουλάχιστον μέχρι να μπει ο μάρτης να σταθεροποιηθεί λίγο ο καιρός κ να δούμε!Ούτως η άλλως ο καιρός κανονίζει οχι εμείς.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis


Αριθμός μηνυμάτων : 673

Όροφος σε 8άρι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Όροφος σε 8άρι   Όροφος σε 8άρι Icon_minitimeΣαβ Φεβ 20, 2016 2:28 pm

Σήμερα 20/2/2016 έβαλα όροφο στο οκτάρι (8,8,5)... Θερμοκρασίες μέχρι και την άλλη βδομάδα προβλέπονται πάνω από 22 Κελσίου.
Θα σας ενημερώνω σχετικά...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos37
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 280

Όροφος σε 8άρι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Όροφος σε 8άρι   Όροφος σε 8άρι Icon_minitimeΚυρ Φεβ 21, 2016 11:06 am

Βασίλη καλημέρα, χθες στις 8 από τις 11 κυψελες έβαλα και εγώ πάτωμα γιατι πήγα και ξεχειλιζαν.
Ήταν οχταρια ασφυκτικα με 6-7 γόνους και σε μια βρήκα και βασιλοκελια ,που τα έδωσα σε μια ορφανή μπας και τη σώσω. Δεν ανεβασα γόνους ,παρα μονο αχτιστα , γιατί φοβήθηκα τον καιρό.
Οχτάρες δουλεύω και εγώ αλλά βοηθάει και ο καιρός εδώ στην "Αιγυπτο".
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Όροφος σε 8άρι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Όροφος σε 8άρι   Όροφος σε 8άρι Icon_minitimeΚυρ Φεβ 21, 2016 12:55 pm

Μπράβο μη σας ματιάσω! Εγώ το ερχόμενο Σαββατοκύριακο μάλλον θα βάλω σε μερικά ορόφους. Θα δώ. Ανάλογα με το αν ο σφραγισμένος γόνος έχει σκάσει γιατί ναι μεν 7-8 γόνο αλλά δεν είναι ασφυκτικά δεκάρια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis


Αριθμός μηνυμάτων : 673

Όροφος σε 8άρι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Όροφος σε 8άρι   Όροφος σε 8άρι Icon_minitimeΔευ Φεβ 22, 2016 11:19 am

Καλά τόπες nikos37 "Αίγυπτος" και βάλε...
sostos
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Όροφος σε 8άρι
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» 2ος όροφος
» Μισός όροφος
» "Ξεχασμένος όροφος" από το χειμώνα
» δευτερος οροφος
» τρίτος όροφος

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: