Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

  Ο ΠΡΩΤΟΣ ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΣ

Πήγαινε κάτω 
+3
psath
monarchis
george kis
7 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
george kis
Μέλος
Μέλος
george kis


Αριθμός μηνυμάτων : 72

 Ο ΠΡΩΤΟΣ ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ο ΠΡΩΤΟΣ ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΣ    Ο ΠΡΩΤΟΣ ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΣ Icon_minitimeΤετ Ιαν 20, 2016 4:24 pm

Παιδιά σαν νέο μέλος να σας πω απο αρχη πως εχουν τα πράγματα.. Τον απρίλιο του 2015 αγόρασα 3 μελισσάκια, τον μάιο τα έκανα δια 2 και πλέον έχω 6+άλλα 7 που μου χαρίσανε τον οκτώβρη.Το ένα από αυτά ξαφνικά από το νέο έτος και έπειτα και αφού έγινε ο.ο. στις 8/1/2016, στις 13/1 είχε στο πάτο τις γύρω στις 2000 μέλισσες (δεν σας λέω κάτι άλλο για αυτές, θα δείτε βίντεο).Την ίδια μέρα, μέσα στη φωλιά υπήρχαν και υπάρχουν ακόμα 3500 περίπου ψυχές, όλες ζωηρώτατες, καθαρές αυτές καθαρό και το σπιτικό. 50 τελευταίοι γόνοι εκ των οποίων 7-10 βγαίνανε εκείνη τη στιγμή. Εχθές ανοιξα το πορτάκι και βρήκα 5 μελισσούλες μόνο χάμω, πράγμα που συμβαίνει και στις υπόλοιπες. Δεν μπορώ να ανεβάσω τα βίντεο, συγνώμη αν κάποιος μπορεί να το κάνει ας το κάνει, τις έχω στο ΦΒ (GEORGEKIS).
Τελικά να σας πω για αυτές που έβγαλα έξω από τον πάτο.... το 30% περίπου μέσα σε λίγα λεπτά (3 η ώρα μ.μ.)ξυπνούσαν και προσπαθούσαν να γυρίσουν πίσω... όμως μάταια... μένανε στο χόρτα οι πιο πολλές. Δεν με πειράζει αν δεν καταλάβω τι έχει πραγματικά συμβεί, άλλωστε πρωτάρης είμαι!
Εσάς σας βρήκα ψάχνωντας λύση σε κάποιο άλλο πρόβλημα που είχα (θα σας γράψω μόλις ξεμπλέξω) και στο οποίο σαν επισκέπτης με βοηθήσατε πάρα πολύ. ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΘΕΡΜΑ ΟΛΟΥΣ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

 Ο ΠΡΩΤΟΣ ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο ΠΡΩΤΟΣ ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΣ    Ο ΠΡΩΤΟΣ ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΣ Icon_minitimeΤετ Ιαν 20, 2016 7:36 pm

Το fb δεν είναι δημόσιο και δεν έχουμε όλοι πρόσβαση.... Δυστυχώς δεν μπορούν μέλη που δεν είναι χρήστες του fb να δουν τα video που θέλεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
george kis
Μέλος
Μέλος
george kis


Αριθμός μηνυμάτων : 72

 Ο ΠΡΩΤΟΣ ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο ΠΡΩΤΟΣ ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΣ    Ο ΠΡΩΤΟΣ ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΣ Icon_minitimeΤετ Ιαν 20, 2016 8:18 pm

Ευχαριστώ . Θα ζητησω βοηθεια απο δω γύρω...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

 Ο ΠΡΩΤΟΣ ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο ΠΡΩΤΟΣ ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΣ    Ο ΠΡΩΤΟΣ ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΣ Icon_minitimeΤετ Ιαν 20, 2016 9:03 pm

Αυτή είναι η σελίδα

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

και αυτό το βίντεο

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
george kis
Μέλος
Μέλος
george kis


Αριθμός μηνυμάτων : 72

 Ο ΠΡΩΤΟΣ ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο ΠΡΩΤΟΣ ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΣ    Ο ΠΡΩΤΟΣ ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΣ Icon_minitimeΤετ Ιαν 20, 2016 10:27 pm

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
george kis
Μέλος
Μέλος
george kis


Αριθμός μηνυμάτων : 72

 Ο ΠΡΩΤΟΣ ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο ΠΡΩΤΟΣ ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΣ    Ο ΠΡΩΤΟΣ ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΣ Icon_minitimeΤετ Ιαν 20, 2016 10:34 pm

Ψαθ ευχαριστώ πολύ. Όμως εκείνος ο σύνδεσμος δεν ισχυει πλεον απο λάθος που εκανα.. Να πετούν ψηλά οι κύριες σου...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

 Ο ΠΡΩΤΟΣ ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο ΠΡΩΤΟΣ ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΣ    Ο ΠΡΩΤΟΣ ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΣ Icon_minitimeΤετ Ιαν 20, 2016 10:39 pm

Από τροφές πως ήταν μέσα, υπήρχε απόθεμα; Τι θερμοκρασίες επικρατούσαν;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
george kis
Μέλος
Μέλος
george kis


Αριθμός μηνυμάτων : 72

 Ο ΠΡΩΤΟΣ ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο ΠΡΩΤΟΣ ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΣ    Ο ΠΡΩΤΟΣ ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΣ Icon_minitimeΤετ Ιαν 20, 2016 11:13 pm

Ναι έχει όσο είχε καταφέρει να μαζέψει. Δεν τρυγισα απο κανένα παρα μονο όταν κατέβασα πατώματα επειδή δεν χωρούσε τοτε( νοεμβριο). Και το εκανα ζυμάρι 3 μέλι 8 άχνη κρυσταλλική όχι εμπορίου. Το συγκεκριμένο μελισσακι είχε φετεινη βασίλισσα του Μαίου και την άλλαξε τέλη 8ου αρχές 9ου (πιθανότατα απο δικο μου χειρισμό) επειδή έσπασε το δεξι μεσαίο ποδι της και γεννούσε το ένα πέμπτο απο οτι οι αλλες εκείνη την εποχη. Τοτε κατάφερε να μαζέψει μέλι και το Δεκέμβριο σταμάτησε να γονεύει τελευταια. Το θερμόμετρο ηταν σε διπλανή πανω απο τη μελισοσφαιρα με ανοιχτα παράθυρα Οταν εξω -12 πανω απο τα πλαισια +2 . Όταν εξω 0 μέσα 17 και αρκετά χαλαρές με τις βόλτες τους κατα τη διάρκεια της μερας. Δεν υπήρχε ίχνος απο βρωμιά , έφαγα ενα κέντρισμα πολύ καλό στο γονατο, ουτε διάρροια, ουτε παραμορφώσεις. Βαρροα ναι είχε αλλά είχαν και αλλες 2 τόσο όσο αυτή. Μια  αλλη κυψελη απο λάθος χειρισμό (μεσημέρι το ζυμάρι 10 Νοέμβρη) είχε λεηλατηθεί. Αλλαξε ταυτόχρονα βασσιλισα που μάλλον την έχασε απο την λεηλασια δεν έχει πλεον μέλι μονο γύρη, αποθήκευσε τη τροφή έφαγε μισο κιλό παραπανω πέταξε την πιο πολλή Βαρροα και δεν έχει χασει καθόλου πληθυσμό.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

 Ο ΠΡΩΤΟΣ ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο ΠΡΩΤΟΣ ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΣ    Ο ΠΡΩΤΟΣ ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΣ Icon_minitimeΠεμ Ιαν 21, 2016 12:09 am

Αφού το πρόβλημα εμφανίστηκε μετά το ο.ο. μήπως οφείλεται στο ο.οξύ; Ποια η δοσολογία που έβαλες; Από το βίντεο οι νεκρές μέλισσες φαίνονται πολλές...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thoma.sbees
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 298

 Ο ΠΡΩΤΟΣ ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο ΠΡΩΤΟΣ ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΣ    Ο ΠΡΩΤΟΣ ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΣ Icon_minitimeΠεμ Ιαν 21, 2016 9:33 am

Είναι δύσκολο για τον οποιοδήποτε να βγάλει συμπέρασμα για το τι έφταιξε και περισσότερο για εμάς που είμαστε μακρια. Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι υποθέσεις. Μέσα σε αυτό το πλαίσιο εφόσον έγιναν οι ίδιες επεμβάσεις σε όλα τα μελίσσια συμπεραίνω ότι φταίει το ο.ο. και ότι ή για κάποιο λόγο στο συγκεκριμένο μελίσσι χορηγήθηκε μεγαλύτερη ποσότητα ο.ο. ή το μελίσσσι έπασχε από κάποια άλλη ασθένεια (νοζεμίαση?) και οι εξασθενημένες μέλισσες δεν άντεξαν. Δεν πάει κα΄που αλλού το μυαλό μου.
Επιπλέον να ξέρεις ότι με τα ζυμάρια δεν προκαλούνται λεηλασίες ανεξάρτητα από το χρόνο που τα τοποθετείς
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
george kis
Μέλος
Μέλος
george kis


Αριθμός μηνυμάτων : 72

 Ο ΠΡΩΤΟΣ ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο ΠΡΩΤΟΣ ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΣ    Ο ΠΡΩΤΟΣ ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΣ Icon_minitimeΠεμ Ιαν 21, 2016 10:02 am

Την δοσολογια μας την εδωσε ο Μ.Σ. ..Ο φιλος μου εχει 30 +13 εγω, καμια αλλη δεν επαθε κατι τετοιο, θερμοκρασια πανω απο τα πλαισια διπλα στην τροφη η ακιδα , εδειχνε 17,5.  Ισως να ειχανε κουραστει που στα μεγαλα μειον των γιορτων, κρατουσαν γονο + η βαρροα. Δεν ξερω τι να πω ,παντως για την ωρα εχει ηρεμησει πλεον,. Σας ευχαριστω πολυ ολους.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kir
BeeForce
BeeForce
kir


Αριθμός μηνυμάτων : 602

 Ο ΠΡΩΤΟΣ ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο ΠΡΩΤΟΣ ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΣ    Ο ΠΡΩΤΟΣ ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΣ Icon_minitimeΠεμ Ιαν 21, 2016 10:06 am

george kis νομίζω οτι σαν εμένα όπως και κάθε πρωτάρη κάνεις το λάθος να πολυασχολείσαι με τα μελίσσια . Στις θερμοκρασίες που λες , απαγορεύετε να κάνεις επεμβάσεις, ανοίγεις μόνο για τροφοδοσία στα γρήγορα αν είναι απολύτως απαραίτητη!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Milve
Μέλος
Μέλος
Milve


Αριθμός μηνυμάτων : 116

 Ο ΠΡΩΤΟΣ ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο ΠΡΩΤΟΣ ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΣ    Ο ΠΡΩΤΟΣ ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΣ Icon_minitimeΠεμ Ιαν 21, 2016 12:38 pm

Καλημέρα. Θα συμφωνήσω και εγώ ότι πρέπει οι περιττές εργασίες, που μπορεί να αναστατώσουν έστω και στο ελάχιστο το μελίσσι, να αποφεύγονται. Αν και η δοσολογία στο Ο.ο. ήταν σωστή υπάρχει η πιθανότητα να χορηγήθηκε μεγαλύτερη ποσότητα στο συγκεκριμένο μελισσάκι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beel
Μέλος
Μέλος
beel


Αριθμός μηνυμάτων : 90

 Ο ΠΡΩΤΟΣ ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο ΠΡΩΤΟΣ ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΣ    Ο ΠΡΩΤΟΣ ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΣ Icon_minitimeΠεμ Ιαν 21, 2016 12:50 pm

εγω δε μιλαω...ακομα κλαιω απο τα 2 που εχασα..
lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

 Ο ΠΡΩΤΟΣ ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο ΠΡΩΤΟΣ ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΣ    Ο ΠΡΩΤΟΣ ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΣ Icon_minitimeΠαρ Ιαν 22, 2016 11:06 am

thoma.sbees έγραψε:
Είναι δύσκολο για τον οποιοδήποτε να βγάλει συμπέρασμα για το τι έφταιξε και περισσότερο για εμάς που είμαστε μακρια. Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι υποθέσεις. Μέσα σε αυτό το πλαίσιο εφόσον έγιναν οι ίδιες επεμβάσεις σε όλα τα μελίσσια συμπεραίνω ότι φταίει το ο.ο. και ότι ή για κάποιο λόγο στο συγκεκριμένο μελίσσι χορηγήθηκε μεγαλύτερη ποσότητα ο.ο. ή το μελίσσσι έπασχε από κάποια άλλη ασθένεια (νοζεμίαση?) και οι εξασθενημένες μέλισσες δεν άντεξαν. Δεν πάει κα΄που αλλού το μυαλό μου.
Επιπλέον να ξέρεις ότι με τα ζυμάρια δεν προκαλούνται λεηλασίες ανεξάρτητα από το χρόνο που τα τοποθετείς

Θωμά συμφωνώ απόλυτα! Ιδιαίτερα στο video μια μέλισσα προσπαθούσε απεγνωσμένα να πετάξει είναι ένα από τα πολλά συμπτώματα της Νοσεμίασης.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Ο ΠΡΩΤΟΣ ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΣ
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
»  Πρώτος αφεσμός
» Ο πρωτος ελεγχος της χρονιας.
» Ο πρώτος αφεσμός
» Ο πρωτος τρυγος
» Ο πρώτος αφεσμός για το 2011.

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τι νέα από τα μελίσσια σας;-
Μετάβαση σε: