Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Αποσταση κυψελης απο το εδαφος

Πήγαινε κάτω 
+2
monarchis
thodo
6 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
thodo
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 10

Αποσταση κυψελης απο το εδαφος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Αποσταση κυψελης απο το εδαφος   Αποσταση κυψελης απο το εδαφος Icon_minitimeΣαβ Ιαν 09, 2016 8:41 pm

Καλησπερα σε ολους, ειμαι καινουργιος στο forum και γραφω πρωτη φορα. Εγω θα ξεκινησω τη μελισοκομεια την ανοιξη με δυο μελισσακια, οποτε εχω ολο το χρονο μποστα μου να διαβαζω και να μαθω οσο περισοτερα μπορω για να ειμαι σχετικα ετοιμος. Λοιπον ενα απο τα πολλα ερωτηματα που εχω ειναι οι κυψελες σπο το εδαφος τη οποσταση πρεπει να εχει? Ευχαριστω εκ των προτερων.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Αποσταση κυψελης απο το εδαφος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αποσταση κυψελης απο το εδαφος   Αποσταση κυψελης απο το εδαφος Icon_minitimeΣαβ Ιαν 09, 2016 9:28 pm

Καλωσόρισες. Από είκοσι (20) εκαστοστά και πάνω είσαι μια χαρά αρκεί βέβαια να μην υπάρχουν χόρτα κάτω από την κυψέλη γιατί συγκεντρώνουν υγρασία. Ρίξε κανα καθαρισματάκι πριν την τοποθέτηση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Αποσταση κυψελης απο το εδαφος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αποσταση κυψελης απο το εδαφος   Αποσταση κυψελης απο το εδαφος Icon_minitimeΚυρ Ιαν 10, 2016 11:45 am

Καλώς ήρθες και καλή χρονιά! Εγώ τοποθετώ τις κυψέλες σε λάστιχα αυτοκινήτου. Ένα λάστιχο είναι περίπου στα 20 εκατοστά. Φτιάχνω μάλιστα και ένα λοφάκι με χώμα (3 καρότσια οικοδομής) και πάνω βάζω την κυψέλη. Στις ελάχιστες μετακινήσεις χρησιμοποιώ μόνο τα λάστιχα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NikTheGreek
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NikTheGreek


Αριθμός μηνυμάτων : 336

Αποσταση κυψελης απο το εδαφος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αποσταση κυψελης απο το εδαφος   Αποσταση κυψελης απο το εδαφος Icon_minitimeΚυρ Ιαν 10, 2016 12:15 pm

Αν χρησιμοποιησεις λαστιχα αυτοκινητου..
καλο θα ηταν να τους κανεις απο μια τρυπα στην κατω πλευρα ωστε να απομακρυνονται τα νερα τις βροχης.
δινεις και μια μικρη κλιση προς τα εμπρος και εισαι ετοιμος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Αποσταση κυψελης απο το εδαφος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αποσταση κυψελης απο το εδαφος   Αποσταση κυψελης απο το εδαφος Icon_minitimeΚυρ Ιαν 10, 2016 12:20 pm

NikTheGreek έγραψε:
Αν χρησιμοποιησεις λαστιχα αυτοκινητου..
καλο θα ηταν να τους κανεις απο μια τρυπα στην κατω πλευρα ωστε να απομακρυνονται τα νερα τις βροχης.
δινεις και μια μικρη κλιση προς τα εμπρος και εισαι ετοιμος.

Σωστά, ξέχασα να το γράψω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
περης
Μέλος
Μέλος
περης


Αριθμός μηνυμάτων : 131

Αποσταση κυψελης απο το εδαφος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αποσταση κυψελης απο το εδαφος   Αποσταση κυψελης απο το εδαφος Icon_minitimeΤετ Ιαν 13, 2016 6:37 pm

τα λάστιχα απαγορεύονται σε δασικές περιοχές συμφωνα με τον κανονισμό πυροπροστασίας. προσοχή λοιπόν...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spiros_tz
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 5

Αποσταση κυψελης απο το εδαφος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αποσταση κυψελης απο το εδαφος   Αποσταση κυψελης απο το εδαφος Icon_minitimeΠαρ Ιαν 15, 2016 12:58 am

Μπορεις να τα βαλεις πανω σε τσιμεντολιθα κ με μια κλιση προς τα εμπρος εισαι οκ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Αποσταση κυψελης απο το εδαφος
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Απόσταση μελισσοκομείων.
» Απόσταση απο οικίες
» Απόσταση απο δρόμο
» Μεταφορα κυψελων σε αποσταση 3200 Μ ??
» Ερώτηση για απόσταση μεταφοράς

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: