Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Δεκεμβριος (....και πολυ μελι)

Πήγαινε κάτω 
5 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
gio
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 105

Δεκεμβριος (....και πολυ μελι) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Δεκεμβριος (....και πολυ μελι)   Δεκεμβριος (....και πολυ μελι) Icon_minitimeΤετ Δεκ 30, 2015 5:55 pm

Πηγα χτες στα μελισσια μου να τα δω για να κανω θεραπεια για βαρροα.
Επαθα πλακα... στα περισσοτερα ειχα 5-8 πλαισια γεματα μελι και πολυ πληθυσμο.
Βασικα εδω στη Θεσσαλια ειχε πολυ καλο καιρο της τελευταιες μερες.
Εναι φυσιολογικο να εχω τοσο μέλια?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pierios
Μέλος
Μέλος
pierios


Αριθμός μηνυμάτων : 66

Δεκεμβριος (....και πολυ μελι) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δεκεμβριος (....και πολυ μελι)   Δεκεμβριος (....και πολυ μελι) Icon_minitimeΤετ Δεκ 30, 2015 6:12 pm

Φυσιολογικότατο είναι! Παρατήρησες αν είχαν γόνο;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gio
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 105

Δεκεμβριος (....και πολυ μελι) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δεκεμβριος (....και πολυ μελι)   Δεκεμβριος (....και πολυ μελι) Icon_minitimeΠεμ Δεκ 31, 2015 12:54 am

δεν ειχαν καθολου γονο... γιατι ειναι φυσιολογικο να εχουν τοσα μελια?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Throubee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Throubee


Αριθμός μηνυμάτων : 808

Δεκεμβριος (....και πολυ μελι) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δεκεμβριος (....και πολυ μελι)   Δεκεμβριος (....και πολυ μελι) Icon_minitimeΠεμ Δεκ 31, 2015 9:07 am

Είναι φυσιολογικό, όταν υπάρχει τροφή και απουσία γόνου το μελίσσι αποθηκεύει. mam
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gio
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 105

Δεκεμβριος (....και πολυ μελι) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δεκεμβριος (....και πολυ μελι)   Δεκεμβριος (....και πολυ μελι) Icon_minitimeΠεμ Δεκ 31, 2015 11:02 am

σωστός...ευχαριστω πολυ.

Κ Α Λ Η Χ Ρ Ο Ν Ι Α wakka
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ethnic69
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ethnic69


Αριθμός μηνυμάτων : 658

Δεκεμβριος (....και πολυ μελι) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δεκεμβριος (....και πολυ μελι)   Δεκεμβριος (....και πολυ μελι) Icon_minitimeΠεμ Δεκ 31, 2015 12:05 pm

Ποτε εκανες τρυγο τελευταια ; Ειχες παει ξουρα ;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gio
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 105

Δεκεμβριος (....και πολυ μελι) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δεκεμβριος (....και πολυ μελι)   Δεκεμβριος (....και πολυ μελι) Icon_minitimeΣαβ Ιαν 02, 2016 7:03 pm

Καλη Χρονια σε όλους.

Εκανα τρυγο τελος Σεπτεβρίου.
Οχι ξουρα πάντως
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Δεκεμβριος (....και πολυ μελι) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δεκεμβριος (....και πολυ μελι)   Δεκεμβριος (....και πολυ μελι) Icon_minitimeΤετ Ιαν 13, 2016 4:40 pm

Και τα δικα μου μια απο τα ιδια. Τα μισα μελισσια μου που ηταν στην κουμαρια μαζεψαν παρα πολυ μελι. Πριν μερικες μερες που εκανα επιθεωρηση διαπιστωσα οτι καλα καλα δεν εχουν φαει ουτε τα μελια τους μεσα. Σκεφτομαι να μην τα βαλω καθολου ζυμαρι μεσα. Ο μονος κινδυνος που σκεφτομαι οτι υπαρχει ειναι να κανει κρυα μεσα στον φεβρουαριο-μαρτιο και να μην μπορουν να ξεσφραγγισουν τα μελια τους.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gio
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 105

Δεκεμβριος (....και πολυ μελι) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δεκεμβριος (....και πολυ μελι)   Δεκεμβριος (....και πολυ μελι) Icon_minitimeΣαβ Ιαν 30, 2016 11:37 am

...εστω και ετσι....
ολα τα μελια παγωμενα θα ειναι;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Δεκεμβριος (....και πολυ μελι) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δεκεμβριος (....και πολυ μελι)   Δεκεμβριος (....και πολυ μελι) Icon_minitimeΣαβ Ιαν 30, 2016 1:36 pm

gio έγραψε:
...εστω και ετσι....
ολα τα μελια παγωμενα θα ειναι;

Τα επισκεφτηκα χτες. Ορισμενα εχουν παρα πολυ μελι μεσα το οποιο και θα ειναι προβλημα αν δεν φαγωθει μεχρι και τον μαρτιο γιατι δεν θα μπορεσει η βασιλισσα να απλωσει γονο. Επισης παρατηρησα οτι εχουν παρει ολο το μελι απο τα ακριανα τελαρα και το εχουν φαει η τοποθετησει στα κεντρικα. Στα κεντρικα τελαρα και διπλα στο γονο εχει μελι ασφραγιστο το οποιο η το μετεφεραν η το ξεσφραγισαν. Αυτη την εικονα βλεπω εγω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gio
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 105

Δεκεμβριος (....και πολυ μελι) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δεκεμβριος (....και πολυ μελι)   Δεκεμβριος (....και πολυ μελι) Icon_minitimeΣαβ Ιαν 30, 2016 7:11 pm

Αν και ειμαι πολυ νεος στο χωρο....νομιζω οτι η κατασταση που περιγραφεις ειναι αυτη που πρεπει. ΟΙ μελισσουλες μαζευονται σε ενα σημειο ολες για να ζεσταινονται καλυτερα και πιο αποτελεσματικα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Δεκεμβριος (....και πολυ μελι) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δεκεμβριος (....και πολυ μελι)   Δεκεμβριος (....και πολυ μελι) Icon_minitimeΤρι Φεβ 16, 2016 3:16 am

gio έγραψε:
Αν και ειμαι πολυ νεος στο χωρο....νομιζω οτι η κατασταση που περιγραφεις ειναι αυτη που πρεπει. ΟΙ μελισσουλες μαζευονται σε ενα σημειο ολες για να ζεσταινονται καλυτερα και πιο αποτελεσματικα.


Τελικα η κατασταση μαλλον δεν ειναι αυτη που πρεπει. Τα μελισσια αν τα δει καποιος θα πει οτι ειναι ατρυγητα. Μελισσι με 6 τελαρα εχει απλωσει λιγη γεννα στο καθε τελαρο ακομα και στα τερμα ακριανα. Μου δινει την εικονα οτι δεν βρισκει χωρο. Στον υπολοιπο χωρο ειναι γεματο σφραγγισμενα μελια και γυρες. Αναρωτιεμαι που θα βρει χωρο να γεννησει στην πορεια και φοβαμαι πως αν βγει ανθομελο την ανοιξη θα πικριζει λογω της κουμαριας.

Sniff :o(
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Δεκεμβριος (....και πολυ μελι)
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Μελι λιγο ξυνο και πολυ πικρο?!
» Αναγνώριση - πολύ πολύ μικρό άνθος
» ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΣ, Εποχιακοί Μελισσοκομικοί Χειρισμοί - από www.melinet.gr
» Πολύ νέος
» πολυ επιθεση...

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Μελισσοκομικοί Χειρισμοί-
Μετάβαση σε: