Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Ξεκίνησα βασιλοτροφία...

Πήγαινε κάτω 
5 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Maikpigasos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Maikpigasos


Αριθμός μηνυμάτων : 773

Ξεκίνησα βασιλοτροφία... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ξεκίνησα βασιλοτροφία...   Ξεκίνησα βασιλοτροφία... Icon_minitimeΤρι Μάης 04, 2010 11:58 pm

Μετά από όσα μάθαμε στο ΙΘ.Ι.ΑΓ.Ε του Αγ. Μάμμα με την κ. Φανή και τον κ. Λεωνίδα ετοίμασα 2 τρικιψελίδια και είπα να κάνω βασιλοτροφία για πρώτη φορά..! :o :o :o

Η πρώτη φορά απ'ότι φαίνεται δυστυχώς απέτυχε.. No No No ( ταλαιπώρησα πολύ την κυψέλη και τα κελιά με τις βασίλισσες) δεν το έβαλα κάτω.. εμβολίασα ξανά την Παρασκευή για 2η φορά κ αναμένω τα αποτελέσματα... lol! lol! lol!

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Maikpigasos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Maikpigasos


Αριθμός μηνυμάτων : 773

Ξεκίνησα βασιλοτροφία... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεκίνησα βασιλοτροφία...   Ξεκίνησα βασιλοτροφία... Icon_minitimeΠεμ Μάης 13, 2010 1:06 am

Από την Παρασκευή 30/4 που εμβολίασα σήμερα βγήκαν και τα 17 κελια με τις νέες Βασιλισσές μου... τις έχω όλες σε κλουβάκια μέσα σε μια κυψέλη και με τρέλα και κορδέλα το Σαββάτο πάω να τις τοποθετήσω στα τρικιψελίδια μου... cheers cheers cheers cheers
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

Ξεκίνησα βασιλοτροφία... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεκίνησα βασιλοτροφία...   Ξεκίνησα βασιλοτροφία... Icon_minitimeΠεμ Μάης 13, 2010 11:07 am

μπραβο ρε Μάκη,εσυ ετσι οπως πας θα βαλεις σε ολους μας γυαλια :lol: :lol: :lol:


ποια μεθοδο ακολουθησες? καμια παρατηρηση ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spyroseva
Μέλος
Μέλος
spyroseva


Αριθμός μηνυμάτων : 238

Ξεκίνησα βασιλοτροφία... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεκίνησα βασιλοτροφία...   Ξεκίνησα βασιλοτροφία... Icon_minitimeΣαβ Μάης 15, 2010 12:43 am

Maikpigasos έγραψε:
Από την Παρασκευή 30/4 που εμβολίασα σήμερα βγήκαν και τα 17 κελια με τις νέες Βασιλισσές μου... τις έχω όλες σε κλουβάκια μέσα σε μια κυψέλη και με τρέλα και κορδέλα το Σαββάτο πάω να τις τοποθετήσω στα τρικιψελίδια μου... cheers cheers cheers cheers
Μαλιστα, ολες σε μια κυψελη,σε κλουβακια?Να υποθεσω οτι δεν ειναι γονιμοποιημενες?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Maikpigasos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Maikpigasos


Αριθμός μηνυμάτων : 773

Ξεκίνησα βασιλοτροφία... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεκίνησα βασιλοτροφία...   Ξεκίνησα βασιλοτροφία... Icon_minitimeΚυρ Μάης 16, 2010 3:58 pm

Φίλε captain τι εννοείς ποιά μέθοδο..? (Αν εννοεις αυτό που κατάλαβα..η απ.αντηση είναι με τσιγκελάκι εμβολιασμό..!!)

Τις παρατηρήσεις θα τις κάνω αφού πρώτα βγούν από τα κλουβάκια κάνουν το γαμήλια ταξίδι και μετά..
Σε 10 μέρες θα τα ξαναπειράξω.. μέχρι τότε έχω βάλει αρκετό Apifonta..

Έλα Σπύρο.. ναι φίλε μου αγονιμοποιήτες..τις πρώτες μέρες που θα βγούν από τα κλουβάκια θα πετάξουν για το γαμήλια... bounce bounce bounce
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mamani
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
mamani


Αριθμός μηνυμάτων : 31

Ξεκίνησα βασιλοτροφία... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεκίνησα βασιλοτροφία...   Ξεκίνησα βασιλοτροφία... Icon_minitimeΔευ Μάης 17, 2010 8:34 am

Καλημέρα Maikpigasos.
Στο μπαλκόνι σου έχεις τις κυψέλες;
Θα ήθελα κι εγώ να το κάνω αυτό. Θα παρακολουθήσω τον Ιούνιο ένα σεμινάριο βασιλοτροφίας και έλεγα σιγά σιγά ή έστω από του χρόνου να το επιχειρήσω.
Έχω μια ωραιότατη ταράτσα που εμένα πολύ θα με βόλευε, αλλά μένουν τα παιδιά μου στο δώμα που υπάρχει εκεί και ο γάτος τους και ....είναι μάλλον αρνητικοί στην ιδέα να πάρουν κι άλλα κατοικίδια που τσιμπάνε κιόλας. Υπάρχουν επιχειρήματα να τους πείσω;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Maikpigasos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Maikpigasos


Αριθμός μηνυμάτων : 773

Ξεκίνησα βασιλοτροφία... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεκίνησα βασιλοτροφία...   Ξεκίνησα βασιλοτροφία... Icon_minitimeΔευ Μάης 17, 2010 10:17 pm

mamani τις κατασκευές κάνω στο μπαλκόνι..τα κορίτσια τα έχω αλλού..αν και ήθελα στο μπαλκόνι να τα έχω κοντα μου..αλλά φοβάμαι την γειτωνιά confused confused
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mamani
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
mamani


Αριθμός μηνυμάτων : 31

Ξεκίνησα βασιλοτροφία... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεκίνησα βασιλοτροφία...   Ξεκίνησα βασιλοτροφία... Icon_minitimeΤρι Μάης 18, 2010 7:52 am

Είπα κι εγώ...Πάντως κάνεις πολύ ωραίες κατασκευές.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Maikpigasos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Maikpigasos


Αριθμός μηνυμάτων : 773

Ξεκίνησα βασιλοτροφία... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεκίνησα βασιλοτροφία...   Ξεκίνησα βασιλοτροφία... Icon_minitimeΤρι Μάης 18, 2010 11:44 pm

Thanks mamani...αντε να δούμε αν μαυτό τον καιρό βγουν για γαμήλιο... Neutral Neutral Neutral
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
toadstul
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 82

Ξεκίνησα βασιλοτροφία... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεκίνησα βασιλοτροφία...   Ξεκίνησα βασιλοτροφία... Icon_minitimeΤετ Μάης 19, 2010 7:44 am

Maikpigasos έγραψε:
Thanks mamani...αντε να δούμε αν μαυτό τον καιρό βγουν για γαμήλιο... Neutral Neutral Neutral


Έτσι όπως φυσάει στην περιοχή της Θεσσαλονίκης ο Βαρδάρης(και κρύος και αρκετά δυνατός) να μην της πάρει το νυφικό ο αέρας και πουντιάσουνε οι βασιλοπούλες queen queen Smile
Όπως και να έχει αυτές ξέρουνε πια μέρα και ποια ώρα θα βγούνε για το γαμήλιο...
Σου εύχομαι ότι καλύτερο!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Maikpigasos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Maikpigasos


Αριθμός μηνυμάτων : 773

Ξεκίνησα βασιλοτροφία... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεκίνησα βασιλοτροφία...   Ξεκίνησα βασιλοτροφία... Icon_minitimeΣαβ Ιουν 12, 2010 8:52 pm

Δείτε δύο Βασίλισσες στις παρακάτω φώτο από την βασιλοτροφία που έκανα τον Μάιο..
(Βγήκαν όλες..αλλά 6 από τις 8 μόνο γονιμοποιήθηκαν..)

Αν και πολύ αρχάριος πιστεύω πέτυχα..γεννάν σαν τρελές.. κοντέυουν τα 5 πλάισια γόνο μέσα σε 16 μέρες...

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Melissologia στις Δευ Ιουν 21, 2010 6:20 pm, 1 φορά (Λόγος της επεξεργασίας : Βελτίωση αναγνωσιμότητας)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Ξεκίνησα βασιλοτροφία...
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Επιτελους ξεκινησα!!!!
» Βασιλοτροφία
» ΒΑΣΙΛΟΤΡΟΦΙΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΦΥΑΔΕΣ
» "βασιλοκελι" από "βασιλοτροφια"
» ΒΑΣΙΛΟΤΡΟΦΙΑ

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Βασίλισσες, Βασιλοτροφία & Παραφυάδες-
Μετάβαση σε: