Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 ομιχλοποιητης-fogger

Πήγαινε κάτω 
5 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
koske
BeeForce
BeeForce
koske


Αριθμός μηνυμάτων : 308

ομιχλοποιητης-fogger Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ομιχλοποιητης-fogger   ομιχλοποιητης-fogger Icon_minitimeΚυρ Νοε 15, 2015 8:08 pm

Θα ηθελα την γνωμη οσων φιλων τον εχουν χρησιμοποιησει
καθως και το τι προσθετουν μεσα στην γλυκερινη
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ergon
Μέλος
Μέλος
ergon


Αριθμός μηνυμάτων : 58

ομιχλοποιητης-fogger Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ομιχλοποιητης-fogger   ομιχλοποιητης-fogger Icon_minitimeΚυρ Νοε 15, 2015 9:05 pm

Φίλε δεν το εχω δοκιμάσει ακομη αλλά πολυ σύντομα μίας και μπηκα στην διαδικασία να φτιαξω εγω τον ομιχλοποιητή χρησιμοποιώντας ενα μικρο φλογιστρο και ενα λαδικο. Το εχει χρησιμοποιήσει ο Μόσχος Ντιωνιας θα βρεις αναρτησεις στο youtube σχετικά. Ο ίδιος ως δοσολογια αναφέρει σε 1 λιτρο γλυκερίνης 18 με 20 σταγόνες θυμαρελαιο, αν θελει κανεις μπορεί να βάλει και αλλα αιθερια έλαια. Και απο χρονο εφαρμογής βρήκα απο σαϊτ του εξωτερικού να αναφέρονται σε 4 με 5 δευτερόλεπτα ή μόλις αρχισει να βγαίνει το εκνεφωμα απο τους αερισμους. Νομιζω πως αν αγορασεις ετοιμο θα εχει και οδηγίες χρήσης. Μπορουν να χρησιμοποιηθούν και φάρμακα με τον ομιχλοποιητή αλλα εμένα δεν με ενδιαφέρει. Καλή τύχη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikosf13
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 222

ομιχλοποιητης-fogger Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ομιχλοποιητης-fogger   ομιχλοποιητης-fogger Icon_minitimeΤετ Μαρ 23, 2016 10:24 pm

Εχει εμπειρια κανεις πανω στο θεμα να μας πει αν αξιζει γιατι κοστιζει αρκετα?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stratos
Μέλος
Μέλος
stratos


Αριθμός μηνυμάτων : 126

ομιχλοποιητης-fogger Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ομιχλοποιητης-fogger   ομιχλοποιητης-fogger Icon_minitimeΠεμ Μαρ 24, 2016 12:22 am

Επειδή δεν μπόρεσα να βρω κάποια πληροφορία για τον ομιχλοποιητή που λες μπορείς να μου υποδείξης κάποιο βίντεο ή site ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ergon
Μέλος
Μέλος
ergon


Αριθμός μηνυμάτων : 58

ομιχλοποιητης-fogger Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ομιχλοποιητης-fogger   ομιχλοποιητης-fogger Icon_minitimeΠεμ Μαρ 24, 2016 1:44 pm

Σχετικές εικόνες έτοιμου προς πώληση ομιχλοποιητη "ελληνικής" κατασκευής μπορεις να δείς σε σαϊτ με μελισσοκομικά εργαλεια, δεν θα πώ όνομα να μην κάνουμε και διαφήμιση αλλά ψάξε στην Θράκη... Απο εκεί είδα και μου ήρθε η ιδέα να το φτιάξω μόνος μου με λαδικό, μικρό φλόγιστρο και σωλήνακι ψυκτικού χαλκού. Για την χρήση του μπορείς να δείς σε σαϊτ του εξωτερικου π.χ. fatbeeman ή με λέξεις κλειδια fogger, fogging bee hive κ.α.

Δυστυχώς μέχρι στιγμής έχω πάρει τα υλικά αλλά δέν βρήκα χρόνο να το φτιάξω, μόλις το φτιάξω και το δουλέψω θα ανεβάσω φώτο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stratos
Μέλος
Μέλος
stratos


Αριθμός μηνυμάτων : 126

ομιχλοποιητης-fogger Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ομιχλοποιητης-fogger   ομιχλοποιητης-fogger Icon_minitimeΠεμ Μαρ 24, 2016 3:30 pm

Δεν μπόρεσα να βρω κάποια πατέντα  , όμως βρήκα αυτό (στα εγγλέζικα Sad ) :[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Είναι μια μελέτη που λέει ότι τα υπολείμματα που μένουν στο μελίσσι από τον καπνισμό με παραφίνη δεν είναι καθόλου καλά ... όποτε κάπου εκεί σταμάτησα να ψάχνω ...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ergon
Μέλος
Μέλος
ergon


Αριθμός μηνυμάτων : 58

ομιχλοποιητης-fogger Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ομιχλοποιητης-fogger   ομιχλοποιητης-fogger Icon_minitimeΠεμ Μαρ 24, 2016 4:09 pm

Δεν είπε κανείς να χρησιμοποιήσει παραφινέλαιο αλλά γλυκερίνη. Στο εξωτερικό χρησιμοποιούν ένα είδος παραφινέλαιου που είναι κατάλληλο για τρόφιμα...? Ή αλλιώς fgdo = food grade mineral oil, τώρα τι ακριβώς είναι αυτό δεν γνωρίζω. Πάντως θα συνεχίσω και θα το δοκιμάσω και βλέπουμε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ntriant
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 81

ομιχλοποιητης-fogger Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ομιχλοποιητης-fogger   ομιχλοποιητης-fogger Icon_minitimeΠαρ Μαρ 25, 2016 6:16 pm

ψαξε το varomor που η αναμιξη γινεται με καθαρο οινοπνευμα η κηροζινη.Αναφλεγονται κατα την καυση και ο καπνος ειναι καθαρο φαρμακο.Ολη η ουκρανια και η Ρωσια αυτο χρησιμοποιουν
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikosf13
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 222

ομιχλοποιητης-fogger Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ομιχλοποιητης-fogger   ομιχλοποιητης-fogger Icon_minitimeΠαρ Μαρ 25, 2016 7:32 pm

Αποτελεσματικοτητα εχει αραγε?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ntriant
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 81

ομιχλοποιητης-fogger Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ομιχλοποιητης-fogger   ομιχλοποιητης-fogger Icon_minitimeΠαρ Μαρ 25, 2016 8:03 pm

θα το παραγγειλω συντομα.θα το δοκιμασω σε λιγα μελισσια και μετα θα μπορω να απαντησω.Παντως το τακ τικ και το οξαλικο που χρησιμοποιει εχουν αποταλεσματικοτητα.Επισης η αθροα χρηση του σε ανατολικες χωρες ειναι δεικτης επιτυχιας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
ομιχλοποιητης-fogger
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» ΟΜΙΧΛΟΠΟΙΗΤΗΣ ΘΥΜΟΛΗΣ
» Ομιχλοποιητής κρυσταλλικής θυμόλης και εγκατάλειψη κυψέλης: συσχετίζονται;

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τα εργαλεία της δουλειάς-
Μετάβαση σε: