Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Μελισσοκομικά σκυλιά

Πήγαινε κάτω 
5 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 957

Μελισσοκομικά σκυλιά Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Μελισσοκομικά σκυλιά   Μελισσοκομικά σκυλιά Icon_minitimeΔευ Νοε 09, 2015 10:39 pm

Το 2015, έτσι όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ, είχαμε στην χώρα μας τους περισσότερους ιδιοκτήτες μελισσιών από οποιαδήποτε άλλη χρονιά. Για τον αριθμό των μελισσών δεν ξέρω αν σπάσαμε κάποιο ρεκόρ, αλλά για τον αριθμό τον «μελισσοκόμων» νομίζω πως ναι. Είναι λογικό ότι πολλοί από τους εν ενεργεία μελισσο-ιδιοκτήτες να είναι νέοι στο χώρο και να μην γνωρίζουν ακόμα όσα θα θέλανε. Αυτό δεν είναι κακό αρκεί να υπάρχει θέληση για μάθηση αλλά… και να μην δημιουργούνται «ζημιές» σε γειτονικά μελίσσια. Βέβαια αναφέρομαι σε ζημιογόνες περιπτώσεις από άγνοια, και είναι λογικό να αγνοεί κάποιος κάτι ή να το αντιλαμβάνεται πολύ αργά. Και για να μπω κατευθείαν στο θέμα… μπορεί ένας άπειρος μελισσοκόμος να καταλάβει έγκυρα μια ασθένεια; Μπορεί να εντοπίσει μια σηψηγονία πριν προκαλέσει ζημιά στα δικά του και στα ξένα μελίσσια; Εγώ λέω όχι. Μπορεί ένας έμπειρος μελισσοκόμος; Εγώ λέω πως ίσως να προλάβει την ζημιά στα ξένα μελίσσια. Στο σενάριο να προσθέσω και τις περιπτώσεις λανθασμένης αναγνώρισης και η καύση αθώων μελισσιών... που είναι εξίσου πολλές. Αν διαβάσατε μέχρη εδώ… τότε η εισαγωγή μου δεν είναι και τόσο άστοχη μια και σκοπό είχε να αναδείξει ένα μεγάλο πρόβλημα για όλους τους μελισσοκόμους, άπειρους και έμπειρους που είναι…

ο εντοπισμός άρρωστου μελισσιού νωρίς, για να προλάβουμε να δράσουμε.

Για την πιο επικίνδυνη Αμερικανική Σηψηγονία υπάρχει λύση, το μελισσοκομικό σκυλί. Το σκυλί μπορεί να μυρίσει περίπου 10.000 φορές καλύτερα από εμάς και άρα να μυρίσει τη σηψηγονία πάρα πολύ νωρίς!!! Το ότι εντοπίζετε το άρρωστο μελίσσι τόσο νωρίς έχει τεράστια σημασία μια και αλλάζει τον όλο τρόπο επέμβασης… π.χ. δεν χρειάζεται να καεί ο εξοπλισμός.

Σκυλιά εκπαιδευμένα για το σκοπό αυτό υπάρχουν από το 1970 στις ΗΠΑ, πιο πρόσφατα στην Αυστραλία και ίσως και σε άλλες χώρες. Ράτσες που γνωρίζω είναι τα Springer Spaniel και Labrador Retriever, που εκπαιδεύονται με αντίστοιχη μέθοδο σαν τα αστυνομικά της δίωξης ναρκωτικών κλπ.

Πλεονεκτήματα είναι ότι το σκυλί μπορεί να επιθεωρήσει χωρίς να κάνει λάθος περίπου 120 μελίσσια την ώρα και όπως έγραψα πολύ νωρίς, δηλαδή όταν ακόμα έχουμε μεμονωμένα περιστατικά και πριν μεταδοθεί η ασθένεια σε άλλα μελίσσια του μελισσοκομείου. Εμείς θα αντιληφτούμε την ασθένεια όταν θα είναι πολύ αργά και θα έχει ήδη ξεσπάσει στο μελισσοκομείο προσβάλλοντας σημαντικό αριθμό μελισσιών.

Το σκυλί περνάει μπροστά από τα μελίσσια και όταν μυρίσει ένα άρρωστο με Αμερικανική Σηψηγονία στέκετε ή κάθετε μπροστά του. Για αποφυγή τσιμπημάτων η επιθεώρηση γίνετε φθινόπωρο ή νωρίς την άνοιξη… βέβαια πλέον υπάρχουν και ειδικές στολές για επιθεωρήσεις όλο το έτος!!

Πολύ θα ήθελα να είχαμε σαν χώρα 2 ή και περισσότερα τέτοια σκυλιά.  skeftome  Απορώ γιατί δεν έχουμε. Νομίζω πως πρέπει να επιμείνουμε μέσα από τα χρήματα που θα χρησιμοποιηθούν σε διάφορα προγράμματα να δρομολογηθεί ώστε κάποια, αν όχι όλα, τα μελισσοκομικά κέντρα της χώρας να διαθέτουν ένα τέτοιο σκυλί.

Περιμένω τις τοποθετήσεις όσων γνωρίζουν περισσότερα από σκυλιά.

afro και με την ευκαιρία να σας συστήσω

τον αυστραλό (δημόσιο υπάλληλο) Elroy
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Τον συμπατριώτη του Bazz
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Και την αμερικανίδα (δημόσιο υπάλληλο) Klinker
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Η Klinker και σε εκπαίδευση


melissoula
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Μελισσοκομικά σκυλιά Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελισσοκομικά σκυλιά   Μελισσοκομικά σκυλιά Icon_minitimeΔευ Νοε 09, 2015 11:36 pm

Είχα διαβάσει στο βιβλίο του Ιωάννη Ρέρα Σφήκες εκδοσεις μελισσοκομική επιθεώρηση πως είχε έναν σκύλο τον οποίο έπαιρνε μαζί του στις επιθεωρήσεις των μελισσιών του. Είχε φάει αρκετές και από μέλισσες και από σκούρκους το κακόμοιρο. Με τον καιρό το σκυλί έπαθε ανοσία στα τσιμπήματα. Εκτός από πολύ καλό κυνηγετικό σκυλί ήταν και εξαίρετος ανιχνευτής σφηκοφωλιών με αποτέλεσμα όταν έβρισκε μια σφηκοφωλιά να ειδοποιεί το αφεντικό και εκείνος με τη σειρά του να την καταστρέφει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Μελισσοκομικά σκυλιά Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελισσοκομικά σκυλιά   Μελισσοκομικά σκυλιά Icon_minitimeΤρι Νοε 10, 2015 12:20 am

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Αυτο ειναι το δικό μου μελισσοκομικό σκυλί.
Έως ένα σημείο κοντα μου.
Τρώει όσο μέλι της δίνω και όσο κλέβει.
Μέχρι και πλαίσιο κατάφερε να δαγκώσει με το κερί....ευτυχώς χωρίς μελισσες
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Μελισσοκομικά σκυλιά Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελισσοκομικά σκυλιά   Μελισσοκομικά σκυλιά Icon_minitimeΤρι Νοε 10, 2015 1:56 am

Οριστε και ο δικος μου, αρτια εκπαιδευμενος.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Ενδιαφερον ποστ lingistis σε ευχαριστουμε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
olomelia
BeeForce
BeeForce
olomelia


Αριθμός μηνυμάτων : 544

Μελισσοκομικά σκυλιά Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελισσοκομικά σκυλιά   Μελισσοκομικά σκυλιά Icon_minitimeΤρι Νοε 10, 2015 6:01 pm

Lingistis πολύ χρήσιμο, θα το μεταφέρω σε φίλο εκπαιδευτή σκύλων να δει τι μπορεί να κάνει εδώ.

Μπάμπη, θέλω να την/τον δανειστώ!

Matteus, άπαιχτος ο κούταβος! Άπαιχτος!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Μελισσοκομικά σκυλιά Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελισσοκομικά σκυλιά   Μελισσοκομικά σκυλιά Icon_minitimeΤετ Νοε 11, 2015 12:20 am

Φιλε μου αν στην δανείσω μια μέρα θα πάθουν 3 άτομα κατάθλιψη ....
Εγω η γυναίκα μου και ο ποτσιρικας μου. Άσε που θα ξαναυπαρξω ελεύθερος.......
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Μελισσοκομικά σκυλιά
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΚΑ ΦΥΤΑ
» Μελισσοκομικά Πάρκα
» Ο Ε.Φ.Ε.Τ. και τα μελισσοκομικά προϊόντα
» ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ
» Μελισσοκομικά άρθρα

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Τα άλλα κόλπα-
Μετάβαση σε: