Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη

Πήγαινε κάτω 
+12
mpampis13
ergon
xristosalfisti
pointerst
psath
olomelia
xunilz
monarchis
matteus
thoma.sbees
doctor11
NikTheGreek
16 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη   Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Φεβ 18, 2016 8:56 pm

Κατι ακομα. Νόμοζω οτι ποτε δεν θα μπορέσουμε να δουμε τι πραγματικά συμβαίνει με μια τέτοια σύγκριση.
Δεν εχουμε δυο ιδια δείγματα. Δηλαδή ας πουμε δυο ιδια αυτοκίνητα με τα ιδια χαρακτηριστικά σε διαφορετικό οδόστρωμα.
Πως μπορουμε να συγκρίνουμε γέννες απο δυο διαφορετικές βασίλισσες με διαφορετικές παραμανες και με διαφορετικό πλυθησμο.
Δυο βασίλισσες με αλλα χαρακτηριστικά και με άλλες ρίζες.
Εμενα ας πουμε δυο βασίλισσες με περίπου ίδιο πλυθησμο και ίδιες τροφές με ξύλινες κυψέλες και κηροπανο είχαν τέλειος διαφορετική ανάπτυξη. Η μια είχε 4 πλαισια γόνο καλο η αλλη 2 ..... Τι φταίει ; Ολα ιδια με διαφορετικές μάνες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NikTheGreek
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NikTheGreek


Αριθμός μηνυμάτων : 336

Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη   Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Φεβ 18, 2016 10:34 pm

mpampis13
συμφωνω μαζι σου .
Σιγουρα καποιοι αλλοι εφαρμοζουν ηδη αυτα που εγω δοκιμαζω..
αλλα πιστευω οτι και αυτοι καταληξαν μετα απο δοκιμες..
οποτε ......

Σιγουρα τα μελισσακια δεν μπορουν ποτέ να ειναι ισοδυναμα σε απολυτους μετρησιμους αριθμους ..
εχουμε ομως ολοι μας μια "αισθηση" για το που βαδιζει το καθενα απο αυτα.
και βαση αυτης της 'αισθησης" κανουμε και τους χειρισμους μας.

τεσπα... τεραστια κουβεντα και πολυ χρησιμη θα ελεγα.

εδω θα ειμαστε να σχολιαζουμε και το επομενο Video και μαλλον στο τελος να καταληξουμε σε καποιο κοινο συμπερασμα ,πιθανως ακολουθοντας διαφορετικους δρομους.

Νικος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ergon
Μέλος
Μέλος
ergon


Αριθμός μηνυμάτων : 58

Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη   Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠαρ Φεβ 19, 2016 10:28 am

Να προσθέσω κι εγώ την δική μου εμπειρία, μήπως βγεί κάποιο γενικό συμπέρασμα τελικά.

Και εξηγούμαι, κι εγώ στα μελίσσια μου χρησιμοποιώ νάυλον επάνω με μόνωση, το 80% των κυψελών είναι πλαστικές και το υπόλοιπο 20% ξύλινες και όλες είναι με ανοιχτούς πλαστικούς πάτους, πλαστικά καπάκια και τοποθετημενες επάνω σε μεταλικές βάσεις δικές μου σε απόσταση 30 με 40 εκ. απο το έδαφος. Μάλιστα έχω χρησιμοποιήσει το ναύλον σε ορισμένες κυψέλες και καλοκάιρι για πειραματισμό δικό μου. Έχω μελίσσια με διαφορετικές δυναμικότητες, απο δεκάρια μέχρι τριάρια σε αριθμό πλαισίων.

Τα συμπεράσματα μου είναι τα εξής:

1) Κανένα μελίσσι δεν έχει ίχνος υγρασίας (ούτε σταγόνα)
2) Σε όλα μικρά και μεγάλα η μελισόσφαιρα τους είναι πιό χαλαρή
3) Η κατανάλωση τροφών είναι περιορισμένη, μέχρι στιγμής απο τον Νοέμβρη έχουν την ίδια δίκιλη βανίλια που τους είχα βάλει και πολλά μέλια ακόμη άθικτα.
4) Η διαφορά που παρατηρώ μεταξύ των πλαστικών και των ξύλινων κυψελών είναι ότι στις πλαστικές οι μέλισσες καθώς και η γέννα είναι πιό απλωμένη σε αντίθεση με τις ξύλινες στις οποίες μαζέυονται πιό κοντα στα τοιχώματα που βλέπει περισσότερο ο ήλιος.

Κάποιες σημαντικές λεπτομέρειες απο παρατήρησεις μου είναι:
α) ο ανοικτός πάτος είναι μόνοδρομος όταν σκεπάζουμε πλήρως απο επάνω με ναύλον, με όλα τα οφέλη όπως πτώση της βαρρόα, καθαριότητα κτλ.
β) η απόσταση απο το έδαφος είναι κρίσιμη ιδιαίτερα με τους ανοικτούς πάτους, όταν είχα τα μελίσσια στο έδαφος ανεξαρτήτως εποχής με το ναύλον απο επάνω υπήρχε υγρασία μέσα στην κυψέλη με υδρατμούς να συμπηκνώνονται στο ναύλον.
γ) Η ύπαρξη της βαλίλιας (εγώ την βάζω κάτω απο το ναυλον) λειτουργεί σαν αφυγραντήρας για το μελίσσι με διπλό όφελος: απο την μία βανίλια είναι υγροσκοπική και αποροφά την πλεονάζουσα υγρασία και απο την άλλη μένει μαλακή για πολύ καιρό.

Τέλος θα ήθελα να προσθέσω ότι έχουν γίνει πολλά σφάλματα ίσως και εγκλήματα στην ελληνική μελισσοκομία με τεχνικές, μεθόδους και εργαλέια που υιοθετήθηκαν απο άλλες χώρες αψήφιστα χωρίς επαρκή τεκμηρίωση. Αν για παράδειγμα πρίν την εισαγωγη στην ελληνική μελισσοκομία των καπακιών τύπου αυστραλίας είχαν εισαχθεί πρώτα οι ανοικτοί πατοι ίσως τώρα να μήν γνωρίζαμε κάν τί είναι καπάκι αυστραλίας. Η γνώμη μου είναι ότι το παλίο ελλήνικό καπάκι με το μεσοκάπακο σε συνδυασμό με ανοικτούς αποσπώμενους πάτους είναι ο καλύτερος συνδυασμός για το μελίσσι. Τα καπάκια αυστραλίας στην χώρα μας είναι καλά μόνο για τις μεταφορές και τίποτα άλλο. Σε καμμία περίπτωση το ξηροθερμικό κλιμα της αυστραλίας δεν μοιάζει με αυτό της Ελλάδας, στην Αυστραλία όταν κάνουν μεταφορές ή αφαιρούν τα καπάκια τους και βάζουν στην θέση τους σίτα ή τα μεταφέρουν με φορτηγά ψυγεία... Τέλος σκεφτείτε ότι το καλύτερα μονωμένο σπίτι δέν μπορεί να διατηρήσει μια σταθερη θερμοκρασια αν δεν έχει επαρκή αεροστεγανότητα πόσο μάλλον αν είναι τα παραθυρα ανοικτά.

Σημειώνω οτί σε καμμία περίπτωση δεν προσπαθω να πείσω κανένα για το τι να κάνει με τα μελίσσια του, απλώς παραθέτω κι εγώ τις δικές παρατηρήσεις και ίσως βγεί κάτι καλό.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Milve
Μέλος
Μέλος
Milve


Αριθμός μηνυμάτων : 116

Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη   Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠαρ Φεβ 19, 2016 3:47 pm

Δεν μπορώ να έχω κάποια άποψη για την πλαστική κυψέλη, αλλά θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου για τα καπάκια και τους ανοιχτούς πάτους! Προσωπικά έχω κάνει μετατροπή στο καπάκι αυστραλίας, φτιάχνοντας ένα εσωτερικό καπάκι, που να ταιριάζει και ένα απλό εξωτερικό καπάκι με φελιζολ. Σε συνάρτηση με τους ανοιχτούς πάτους βοηθάει πολύ!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NikTheGreek
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NikTheGreek


Αριθμός μηνυμάτων : 336

Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη   Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠαρ Φεβ 19, 2016 9:44 pm

+1 κι απο μενα για τους ανοιχτους πατους και τα καπακια.

Κι εγω νομιζω οτι ειναι πιο κοντα στην φυση του μελισσιού το μεσοκαπακο που χρησιμοποιουσαν πριν καμποσα χρονια.

Ουσιαστικα το ναιλον ειναι μεσοκαπακο πολυ ψιλο και διαφανο το οποιο ομως δεν επιτρεπει την θερμοκρασια να φυγει προς τα επανω.
αν μαλιστα απο πανω του βαλεις μαξιλαρακι με ροκανιδια ή φελιζολ ή κηροπανο η μονωση ενισχυεται και μειωνονται οι απωλειες.

Οντως το θεμα δεν ειναι πλαστικη η ξυλινη .

Ξυλο νομιζω θα επελεγαν στην φυση τα μελισσακια.
απλα το πλαστικο δινει καποιες περισσοτερες δυνατοτητες χειρισμων.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NikTheGreek
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NikTheGreek


Αριθμός μηνυμάτων : 336

Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη   Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Φεβ 25, 2016 11:27 pm

Σημερα 25 -2 -2016 εγινε ακομα μια επιθεωρηση.
Τα μελισσακια αναπτυσονται πολυ καλα...

Στο μελισσοκομειο μου σημερα ανεβασα οροφους σε τρια μελισσια...
ΑΛΛΑ ΟΧΙ σ αυτα που εχω στις πλαστικες με τα ναιλον και τα μαξιλαρακια.
Απ οτι φαινεται , αν ο καιρος συνεχισει ετσι θα παρουν κι αυτα οροφο σε 5 εως 10 ημερες.

Απλα αναφερω το γεγονος οτι τα συγκεκριμενα μελίσσια , ναι μεν αναπτυσονται μια χαρα , αλλα υπαρχουν και καποια αλλα που πανε ακομη καλυτερα και τα οποια βρισκονται σε ξυλινες με κλειστους πατους και κηροπανο απο πανω.

Αυτο ετσι απλα για την καταγραφη της καταστασης.

Υ.Γ

Video δεν υπαρχει σημερα λογω τεχνικου προβληματος lol!

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos37
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 280

Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη   Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠαρ Φεβ 26, 2016 7:32 am

Νικο , και εδω μαυρο επεσε? lol! lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NikTheGreek
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NikTheGreek


Αριθμός μηνυμάτων : 336

Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη   Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠαρ Φεβ 26, 2016 10:21 am

Θα ηθελα σ αυτο το σημειο να καταγγείλω...
τρεις κουκουλοφορες μελισσες οι οποιες χωρις προειδοποιηση και χωρις να προκληθουν
επιτεθηκαν βαναυσα στην camera woman και της καταφεραν τρία απανωτά χτυπηματα.

Οπως καταλαβαινετε μετα το περιστατικο δεν μπορουσαν να ληφθουν πλανα απο τον τοπο του .... εγκλήματος !!!

lol! lol! lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη   Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠαρ Φεβ 26, 2016 1:36 pm

ΠΡΟΣΕχΕ!!!!
Μαλον θα ειναι μέλη της εγκληματικής οργάνωσης που εξαρθρώνουν.....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NikTheGreek
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NikTheGreek


Αριθμός μηνυμάτων : 336

Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη   Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤετ Μαρ 30, 2016 11:19 pm

Λοιπον...συμπερασμα σημερινο στα μελισσακια με το ναιλον...
Εκανα το λαθος και εβγαλα την extra μονωση πανω απο το ναιλον δλδ το μαξιλαρακι με τα ροκανιδια και το κηροπανο που ειχα.
Τοσον καιρο αν θυμαστε ελεγα οτι η υγρασια ηταν ελαχιστη ..εως καθολου
τωρα χωρις το μαξιλαρακι και το κηροπανο η υγρασια ειναι υπερβολικη !!!

Συμπερασμα ... εως τωρα..
Ναιλον .. ΜΟΝΟ .. με εχτρα μονωση απο επανω
αλλιως .... ta moutra mou
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Themis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Themis


Αριθμός μηνυμάτων : 335

Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη   Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Μαρ 31, 2016 9:57 am

Εγώ έχω ανοιχτούς πάτους και τα κλασσικά ξύλινα καπάκια.
Το καλοκαίρι τοποθετώ κηρόπανο για μόνωση από την υπερβολική ζέστη.
Το χειμώνα δεν έβαλα τίποτα για τους εξής λόγους.
-Άφησα πλαίσια μέλι σε όλα τα μελίσσια.
-Αν δεν ήθελαν τόση ροή αέρα θα προπόλιαζαν ή τη βάση ή τους αεραγωγούς.
-Το μελίσσι στη φύση θέλει ταβάνι γιατί κάπου πρέπει να κρεμάσει τις κηρήθρες του.
-Τον χειμώνα δεν θέλω κηρόπανο γιατί τα βαμβακερά συγκεντρώνουν υγρασία.
-Ήθελα το μελίσσι να μην είναι τόσο ζεστό ώστε να κρατήσει γόνο για να κάνω θεραπεία βαρρόα και η βασίλισσα να ξεκουραστεί.

Οι πάτοι που έχω είναι πλαστικοί και ξύλινοι. Τα σώματα και τα καπάκια ξύλινα.

Οι σκέψεις με την ελάχιστη εμπειρία μου πλέον είναι, πλαστικά σώματα με ξύλινους πάτους και ξύλινα καπάκια. Οι πάτοι για την καλύτερη σίτα που έχουν τα ξύλινα ως προς την καθαριότητα και τα καπάκια για την απορόφηση της όποιας υγρασίας το χειμώνα.
Όλα αυτά σε συνδιασμό με μεταλλικές βάσεις τουλάχιστον 25 πόντων από το έδαφος.

Όσο για την επιλογή των μελισσών στο ξύλο, έχει να κάνει και με το γεγονός ότι στη φύση δεν υπάρχουν πολλά πλαστικά μέρη να φωλιάσει.
Νομίζω πως περισσότερο θα το απασχολούσαν οι συνθήκες.

Όλα τα παραπάνω είναι προσωπικές απόψεις, με μεγάλα περιθώρια διόρθωσης και αλλαγών στο μέλλον. Αν κάποιος βλέπει κάποια αδυναμία σε αυτά που γράφω τον παρακαλώ να την επισημάνει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 3 από 3Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3
 Παρόμοια θέματα
-
» ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΚΥΨΕΛΗ
» Μελισσοκομικοί χειρισμοί
» Κυψελη και πλαστικη και ξυλινη
» Προετοιμασια για...ξεχειμωνιασμα.
» Ξεχειμωνιασμα

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Μελισσοκομικοί Χειρισμοί-
Μετάβαση σε: