Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Αυτοσχέδιο χειροκίνητο κηρηθροποιείο

Πήγαινε κάτω 
+5
mpampis13
psath
Στέλιος1
olomelia
patentiaris
9 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Αυτοσχέδιο χειροκίνητο κηρηθροποιείο - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αυτοσχέδιο χειροκίνητο κηρηθροποιείο   Αυτοσχέδιο χειροκίνητο κηρηθροποιείο - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Οκτ 07, 2015 2:58 pm

Καλησπέρα σε όλη την παρέα.
Πρώτα από όλα θα ήθελα να πω ένα τεράστιο μπράβο στον φίλο πατεντιαρη,γράψε μας αν θες και το όνομα σου, οχι μόνο για την δημιουργεία του αλλα και για την καλοσύνη που εχει να απαντάει με λεπτομέρεια σε οτι απορία εκφραζει ο καθένας μας.
Πάντα θαύμαζα τους πατεντιαρηδες και πάντα θα θαυμάζω το τροπο σκέψεις τους.
Μου έστειλε ένα πμ ο φίλος μας ο πατεντιαρης σε σχέση με την επιμονή μου για το είδος σιλικόνης που χρησιμοποίησε.Ισως κάποιοι να διαβάσατε και ένα κομμάτι της απάντησης του προς εμένα το οποίο άμεσα κατέβασε ο ίδιος από το φόρουμ και το εστείλε με πμ σε εμένα.
Όποτε μια και προτιμώ να εξηγούμε παρά να παρεξηγούμε εχουμε και λέμε.Ειμαι πολυ καιρό στο φόρουμ και αρκετοί από εσάς ξέρετε και πως γραφής αλλα και πως σκέφτομαι.Με αρκετούς τα εχουμε πει και από κοντα.
Σκέφτομαι πάντα καλοπροαίρετα για τον αλλο μέχρι να μου απόδειξη οτι έκανα λαθος....τότε γίνομαι κακός....
Ποτε δεν σκέφτηκα να τρολαρω τον πατεντιαρη η να τον φέρω σε δύσκολη θέση.Η επιμονή,εντός,ερώτηση μου εχει να κανει σε σχέση με γνωστό μελισσοκομικοδιαφημιστικοτιναναι φόρουμ-σάιτ.
Αυτο λοιπόν είχε αντιγράψει από τουρκικό μπλοκ (φίλου του γνωστοί σάιτ αρχή)μια πατέντα ίδιας λογικής με αυτή εδω.
Προσοχή ίδιας λογικής ούτε ίδιας ποιότητας,ούτε ίδιας λεπτομέρειας απλά πάνω κάτω ίδιας λογικής.
Εκει λοιπόν ο τούρκος πατεντιαρης χρησιμοποίησε σιλικόνη οικοδομής αυτή που όλοι μας βάζουμε στα τζάμια στους τοίχους και στις τουαλέτες μας.
Σε σχετική ερώτηση-απορία που έστειλα σε μορφή σχολίου στον γνωστό φόρουμαρχη,που πολλές γνώσεις εχει και δεν το αμφισβητώ,πως ειναι δυνατόν να χρησιμοποιεί και να προτρέπει να χρησιμοποιήσουν και άλλοι ένα τόσο δυνατό χημικό για να κατασκευάσουν κεριά για μέλισσες,ποσό μαλον που από εκει θα πάρουν και μέλι να ταΐσουν κόσμο,η απάντηση που πήρα ηταν ....που το ξερω εγώ οτι ειναι τόσο βαρύ χημικό......
Σε συνέχεια της απορίας μου γιατί δεν βάζουν τουλάχιστον σιλικόνη που ειναι για φαγώσιμα η απάντηση των ακόλουθων του,που εχει αρκετούς,ηταν που να βρίσκουμε τέτοια δεν υπάρχει και αν υπάρχει ειναι τόσο ακριβή που δεν αξίζει η όλη πατέντα....κάπου εκει πήρα την απόφαση να μπαίνω από ποτε έως ελάχιστα εκει.
Όποτε λοιπόν εσύ που έβλεπα οτι έβαλες κατι αλλο θα επιβεβαιώνες την σκέψη μου οτι η όλη λογική εκει ηταν να πάει και το παλιάμπελο της υγιεινής των τροφίμων αλλα και των αγνών προϊόντων μας.
Αυτός ηταν ο σκοπός μου και κανένας άλλος.
Να εισαι πάντα καλά και να μας δίνεις της πανέξυπνες πατέντες μας και κάποια στιγμή σίγουρα θα σε χρειαστώ για συμβουλές-σκέψεις σίγουρα.
Υ.γ. Αυτο ειναι και η απάντηση μου στο πμ αν θες να το αναρτήσεις και εδω βάλτο κανένα ίσως να βοηθήσει κάποιους.
Υ.γ1 χαιρετίσματα στην γυναίκα σου oraia
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
patentiaris
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
patentiaris


Αριθμός μηνυμάτων : 35

Αυτοσχέδιο χειροκίνητο κηρηθροποιείο - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αυτοσχέδιο χειροκίνητο κηρηθροποιείο   Αυτοσχέδιο χειροκίνητο κηρηθροποιείο - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Οκτ 07, 2015 3:38 pm

Μπάμπη το θέμα δεν υφίστατα.
Όπως σου εξήγησα και στο πμ, ο συνδιασμός της παρόρμησης της στιγμής, με την επιμονή των ερωτήσεων (ενώ έδωσα τα ακριβή στοιχεία του υλικού και της εταιρίας) μου έδωσε στιγμιαία την εντύπωση κακοπροαίρετου σχολιαστή.
Στη δεύτερη ανάγνωση της απάντησής μου, αντιλήφθηκα πως παρεξήγησα τις προθέσεις σου, γι΄ αυτό και κατέβασα άμεσα το υπόλοιπο της απάντησης.
Θεώρησα όμως ηθικό να σε ενημερώσω για το περιεχόμενό της και τους λόγους που οδήγησαν σε αυτή την απάντηση.
Δεν θα την δημοσιοποιήσω γιατί προήλθε από παρεξήγηση των προθέσεων σου και δεν αφορά κανέναν άλλο.

Σου ζητώ λοιπόν και δημόσια Συγνώμη αν με αυτή σε έθιξα.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
patentiaris
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
patentiaris


Αριθμός μηνυμάτων : 35

Αυτοσχέδιο χειροκίνητο κηρηθροποιείο - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αυτοσχέδιο χειροκίνητο κηρηθροποιείο   Αυτοσχέδιο χειροκίνητο κηρηθροποιείο - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Οκτ 07, 2015 3:54 pm

Περικλής είναι το όνομα μου.

Τα στοιχεία μου τα έχω γράψει στο τέλος του άρθρου "[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]" όπου κατέθεσα, επώνυμα, μια πρόταση προς συζήτηση θεωρώντας :
1. πως αφορά όλους τους μελισσοκόμους, επαγγελματίες και ερασιτέχνες
2. θα αποτελέσει τη βάση ή τη μαγιά αν θέλετε, για τη δημιουργία ολοκληρωμένης πρότασης προς τους αρμόδιους φορείς σκοπεύοντας στην επίλυση του προβλήματος και
3. πιστεύοντας πως είτε αντικρούοντάς την είτε πλαισιώνοντάς την θα γινόταν ένας γόνιμος διάλογος για ένα διαχρονικό πρόβλημα.

Εκ του αποτελέσματος    ....   ΟΥΔΕΝ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Αυτοσχέδιο χειροκίνητο κηρηθροποιείο - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αυτοσχέδιο χειροκίνητο κηρηθροποιείο   Αυτοσχέδιο χειροκίνητο κηρηθροποιείο - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Οκτ 08, 2015 1:34 am

Περικλή μου δεν εχω κάποιο θέμα και βέβαια καμία παρεξήγηση.
όλα καλα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Αυτοσχέδιο χειροκίνητο κηρηθροποιείο
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
 Παρόμοια θέματα
-
» Κηρηθροποιείο Χειροκίνητο
» χειροκινητο κηρηθροποιειο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: D.I.Y. μελισσοκομικές πατέντες-
Μετάβαση σε: