Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Minimum συλλογη μελισσοκομικών φυτων

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
NikoT
Μέλος
Μέλος
NikoT


Αριθμός μηνυμάτων : 54

Minimum συλλογη μελισσοκομικών φυτων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Minimum συλλογη μελισσοκομικών φυτων   Minimum συλλογη μελισσοκομικών φυτων Icon_minitimeΤετ Σεπ 23, 2015 2:42 pm

Σαν αρχάριος, αφότου έμαθα ότι η μελισσοκομία χωρίζεται σε μόνιμη ή νομαδική, προσπαθώ να καταλάβω (σε γενικές γραμμές το έχω καταλάβει)

α) Για ποιο λόγο μεταφέρουμε τα μελίσσια (πχ ανθοφορίες ?? )
και αφού λοιπόν θέλουμε ανθοφορίες (??)
β) Υπάρχουν κάποιες Standard, minimum ανθοφορίες, που πρέπει να
"περάσουμε" τα μελίσσια μας ? Είναι επιλογή του κάθε μελισσοκόμου ανάλογα με τι συστατικά θέλει το παραγόμενο μέλι του ? ή τι άλλο ?

Υγ. Συγχωρήστε με, εάν είναι πολύ "παιδική" η ερώτηση, αλλά ειλικρινά
δεν είχα καμία επαφή με το θέμα: μελισσοκομία ti na po
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
olomelia
BeeForce
BeeForce
olomelia


Αριθμός μηνυμάτων : 544

Minimum συλλογη μελισσοκομικών φυτων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Minimum συλλογη μελισσοκομικών φυτων   Minimum συλλογη μελισσοκομικών φυτων Icon_minitimeΤετ Σεπ 23, 2015 11:19 pm

καλησπέρα ΝικοΤ

ο μελισσοκόμος θέλει ανθοφορίες πρωτίστως να αναπτύξει και να διατηρήσει δυνατά τα μελίσσια του και με συνέπεια φυσικά, να συλλέξει τα προϊόντα που τον ενδιαφέρουν.

Υπάρχει η πρακτική των "πικρών και γλυκών μελισσιών" που καθορίζει τις κινήσεις του. Φυσικά, η προτίμησή του σε κάποια είδη μελιού, όπως επίσης και η πορεία του καιρού (και συνεπώς των ανθοφοριών) της κάθε χρονιάς ξεχωριστά.

Θα τα ξεδιαλύνεις με τον καιρό, όμως κάθε χρονιά είναι και διαφορετικός γρίφος...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NikoT
Μέλος
Μέλος
NikoT


Αριθμός μηνυμάτων : 54

Minimum συλλογη μελισσοκομικών φυτων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Minimum συλλογη μελισσοκομικών φυτων   Minimum συλλογη μελισσοκομικών φυτων Icon_minitimeΠεμ Σεπ 24, 2015 1:17 pm

olomelia έγραψε:
καλησπέρα ΝικοΤ

ο μελισσοκόμος θέλει ανθοφορίες πρωτίστως να αναπτύξει και να διατηρήσει δυνατά τα μελίσσια του και με συνέπεια φυσικά, να συλλέξει τα προϊόντα που τον ενδιαφέρουν.

Υπάρχει η πρακτική των "πικρών και γλυκών μελισσιών" που καθορίζει τις κινήσεις του. Φυσικά, η προτίμησή του σε κάποια είδη μελιού, όπως επίσης και η πορεία του καιρού (και συνεπώς των ανθοφοριών) της κάθε χρονιάς ξεχωριστά.

Θα τα ξεδιαλύνεις με τον καιρό, όμως κάθε χρονιά είναι και διαφορετικός γρίφος...

Κατάλαβα.... πολλή γρίφος έχει πέσει και έχω αρχίσει να πελαγώνω... oraia
Ας το σημειώσω και αυτό λοιπόν για τα σεμινάρια....

Efharisto
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
olomelia
BeeForce
BeeForce
olomelia


Αριθμός μηνυμάτων : 544

Minimum συλλογη μελισσοκομικών φυτων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Minimum συλλογη μελισσοκομικών φυτων   Minimum συλλογη μελισσοκομικών φυτων Icon_minitimeΠαρ Σεπ 25, 2015 12:30 am

ακριβώς,
μίνιμουμ ανθοφορίες δεν υπάρχουν, μα με δεδομένες (με απόκλιση εβδομάδας περίπου) τις ημερομηνίες
ανθοφορίας των κυριότερων μελισσοκομικών φυτών/καλλιεργειών στην περιοχή σου, κανονίζεις και ανάλογες κινήσεις (κάτι σαν ποντάρισμα, ας πούμε).

Ξεκίνα να μαθαίνεις την περιοχή σου μελισσοκομικά. Ποιά εποχή και τι μπορεί να προσφέρει στα μελίσσια σου...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NikoT
Μέλος
Μέλος
NikoT


Αριθμός μηνυμάτων : 54

Minimum συλλογη μελισσοκομικών φυτων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Minimum συλλογη μελισσοκομικών φυτων   Minimum συλλογη μελισσοκομικών φυτων Icon_minitimeΠαρ Σεπ 25, 2015 11:29 am

olomelia έγραψε:
ακριβώς,
μίνιμουμ ανθοφορίες δεν υπάρχουν, μα με δεδομένες (με απόκλιση εβδομάδας περίπου) τις ημερομηνίες
ανθοφορίας των κυριότερων μελισσοκομικών φυτών/καλλιεργειών στην περιοχή σου, κανονίζεις και ανάλογες κινήσεις (κάτι σαν ποντάρισμα, ας πούμε).

Ξεκίνα να μαθαίνεις την περιοχή σου μελισσοκομικά. Ποιά εποχή και τι μπορεί να προσφέρει στα μελίσσια σου...

Καλημέρα olomelia και ευχαριστώ!
Κάλο αυτό το σκεπτικό, να αρχίσω ετσι... sostos
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Minimum συλλογη μελισσοκομικών φυτων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Minimum συλλογη μελισσοκομικών φυτων   Minimum συλλογη μελισσοκομικών φυτων Icon_minitimeΠαρ Σεπ 25, 2015 12:36 pm

Νίκο καλημέρα,

Παράλληα με την παρατήρηση και καταγραφή των μελισσοκομικών φυτών θα σου πρότεινα να διαβάσεις και κάποιο μελισσοκομικό βιβλίο μέχρι να πάρεις μέρος στα σεμινάρια όπου σίγουρα θα σου ξεδιαλύνει κάποια ερωτήματα και επίσης θα σε βοηθήσει να κατανοήσεις και να τακτοποιήσεις τις μελισσοκομικές σου σκέψεις και ανησυχίες.
Υπάρχουν πολλά (ευτυχώς!!!) ελληνικά βιβλία από Έλληνες αλλά και ξένους συγγραφείς. Στο forum υπάρχουν θέματα για τέτοια βιβλία.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NikoT
Μέλος
Μέλος
NikoT


Αριθμός μηνυμάτων : 54

Minimum συλλογη μελισσοκομικών φυτων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Minimum συλλογη μελισσοκομικών φυτων   Minimum συλλογη μελισσοκομικών φυτων Icon_minitimeΠαρ Σεπ 25, 2015 4:28 pm

monarchis έγραψε:
Νίκο καλημέρα,

Παράλληα με την παρατήρηση και καταγραφή των μελισσοκομικών φυτών θα σου πρότεινα να διαβάσεις και κάποιο μελισσοκομικό βιβλίο μέχρι να πάρεις μέρος στα σεμινάρια όπου σίγουρα θα σου ξεδιαλύνει κάποια ερωτήματα και επίσης θα σε βοηθήσει να κατανοήσεις και να τακτοποιήσεις τις μελισσοκομικές σου σκέψεις και ανησυχίες.
Υπάρχουν πολλά (ευτυχώς!!!) ελληνικά βιβλία από Έλληνες αλλά και ξένους συγγραφείς. Στο forum υπάρχουν θέματα για τέτοια βιβλία.

Καλησπέρα monarchis,

Ναι, το έχω κάνει ήδη, εχω πάρει την "πρακτική μελισσοκομία" και εκεί
που χάζευα είδα το "μελισσοκομικά φυτά" Από χαζομάρα δεν το πήρα, αλλα είδα ότι είναι
χρήσιμο τελικά και θα επανέλθω!
Ειδα, όπως πολλή σωστά λες, ότι αναφέρονται τα παραπάνω βιβλία στην ανάλογη ενότητα του forum! sostos
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NikTheGreek
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NikTheGreek


Αριθμός μηνυμάτων : 336

Minimum συλλογη μελισσοκομικών φυτων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Minimum συλλογη μελισσοκομικών φυτων   Minimum συλλογη μελισσοκομικών φυτων Icon_minitimeΠαρ Σεπ 25, 2015 6:26 pm

Πιστευω οτι ..

ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ...
ειναι να βρεις καποιον εμπειρο μελισσοκομο στην περιοχη σου...
ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ ΚΑΤΑ ΠΟΔΑΣ...
ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΚΟ ΚΥΚΛΟ.

ταυτοχρονα διαβασμα - σεμιναρια..κλπ..
αλλα ΠΡΩΤΑ ....ακολουθουμε καποιον εμπειρο.

Αυτο τουλαχιστον κανω εγω..και μεχρι στιγμης δεν εχω μεγαλα προβληματα..
μαλιστα αν κοιταξω που ημουν περισυ τον απριλιο που πηρα τις πρωτες μου παραφυαδες ..και που ειμαι τωρα..
θα ελεγα ΟΤΙ ΕΚΑΝΑ ΠΟΛΛΑ ΒΗΜΑΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ !! sostos

oraia
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NikoT
Μέλος
Μέλος
NikoT


Αριθμός μηνυμάτων : 54

Minimum συλλογη μελισσοκομικών φυτων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Minimum συλλογη μελισσοκομικών φυτων   Minimum συλλογη μελισσοκομικών φυτων Icon_minitimeΣαβ Σεπ 26, 2015 12:54 am

NikTheGreek έγραψε:
Πιστευω οτι ..

ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ...
ειναι να βρεις καποιον εμπειρο μελισσοκομο στην περιοχη σου...
ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ ΚΑΤΑ ΠΟΔΑΣ...
ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΚΟ ΚΥΚΛΟ.

ταυτοχρονα διαβασμα - σεμιναρια..κλπ..
αλλα ΠΡΩΤΑ ....ακολουθουμε καποιον εμπειρο.

Αυτο τουλαχιστον κανω εγω..και μεχρι στιγμης δεν εχω μεγαλα προβληματα..
μαλιστα αν κοιταξω που ημουν περισυ τον απριλιο που πηρα τις πρωτες μου παραφυαδες ..και που ειμαι τωρα..
θα ελεγα ΟΤΙ ΕΚΑΝΑ ΠΟΛΛΑ ΒΗΜΑΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ !! sostos

oraia

Νίκο, ασφαλώς και καπως ετσι το σκεφτομαι, ομως μου δημιουργούνται δυο ερωτηματα:
α) Ποιος θα έχει διαθεση και χρόνο να μου διαθεσει οταν θα "καιγεται" απο δουλεία ? και
β) Απο τις λίγες μέρες που ασχολούμαι, καταλαβα οτι στην μελισσοκομια δεν υπάρχουν standard,
δηλαδη στηρίζεται σε εμπειρια, γνωση, τυχη, κοκ που εν ολιγοις, που θα καταλάβω οτι σε αυτον που "κόλλησα" ειναι γνώστης και ολα αυτα που εμαθα τα σωστα ? και αντε μετα να τα αλλάξεις....

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
olomelia
BeeForce
BeeForce
olomelia


Αριθμός μηνυμάτων : 544

Minimum συλλογη μελισσοκομικών φυτων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Minimum συλλογη μελισσοκομικών φυτων   Minimum συλλογη μελισσοκομικών φυτων Icon_minitimeΣαβ Σεπ 26, 2015 1:19 am

αμάν βρε Νίκο... χαλάρωσε!
Όλα θα πάνε καλά - εξάλλου στην εποχή της πληροφορίας ζούμε.
Θα διασταυρώνεις και θα προχωράς...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NikTheGreek
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NikTheGreek


Αριθμός μηνυμάτων : 336

Minimum συλλογη μελισσοκομικών φυτων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Minimum συλλογη μελισσοκομικών φυτων   Minimum συλλογη μελισσοκομικών φυτων Icon_minitimeΣαβ Σεπ 26, 2015 1:27 am

Πρωτα απ ολα...αυτος που σου εδωσε , θα σου δωσει , τα πρωτα σου μελισσακια μπορει να γινει και ο πρωτος σου "δασκαλος".
Ακομα κι αν δεν ειναι εμπειρος θα μπορεσεις τουλαχιστον να δεις ποιες ανθοφοριες κυνηγάει σε ποιες περιοχες πηγαινει τα μελισσια του..κλπ..
Φυσικα και δεν θα βασιστεις επανω του 100% ουτε θα αντιγραψεις την νοοτροπια του . Σιγουρα ομως θα σου δειξει καποια πραγματακια , τα οποια μπορει να μην ειναι πολυ σημαντικα , αλλα θα σου λυσουν τα χερια σε απλα καθημερινα προβληματακια.

Υπομονη και ψυχραιμια...
εχουμε πολλα να μαθουμε αλλα με λιγη τυχη του χρονου τετοια εποχη θα εχουμε κανει καμποσα βηματα ακομη , προς την σωστη κατευθυνση ελπιζω.  sostos
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NikoT
Μέλος
Μέλος
NikoT


Αριθμός μηνυμάτων : 54

Minimum συλλογη μελισσοκομικών φυτων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Minimum συλλογη μελισσοκομικών φυτων   Minimum συλλογη μελισσοκομικών φυτων Icon_minitimeΣαβ Σεπ 26, 2015 3:22 pm

olomelia έγραψε:
αμάν βρε Νίκο... χαλάρωσε!
Όλα θα πάνε καλά - εξάλλου στην εποχή της πληροφορίας ζούμε.
Θα διασταυρώνεις και θα προχωράς...

Έχεις δίκιο, το παρακανα.... ολα καλα... katse kala χαχα

NikTheGreek έγραψε:
Πρωτα απ ολα...αυτος που σου εδωσε , θα σου δωσει , τα πρωτα σου μελισσακια μπορει να γινει και ο πρωτος σου "δασκαλος".
Ακομα κι αν δεν ειναι εμπειρος θα μπορεσεις τουλαχιστον να δεις ποιες ανθοφοριες κυνηγάει σε ποιες περιοχες πηγαινει τα μελισσια του..κλπ..
Φυσικα και δεν θα βασιστεις επανω του 100% ουτε θα αντιγραψεις την νοοτροπια του . Σιγουρα ομως θα σου δειξει καποια πραγματακια , τα οποια μπορει να μην ειναι πολυ σημαντικα , αλλα θα σου λυσουν τα χερια σε απλα καθημερινα προβληματακια.

Υπομονη και ψυχραιμια...
εχουμε πολλα να μαθουμε αλλα με λιγη τυχη του χρονου τετοια εποχη θα εχουμε κανει καμποσα βηματα ακομη , προς την σωστη κατευθυνση ελπιζω.  sostos

Ναι Νίκο, ετσι ειναι μωρε, απλα στην αρχη σου φαινονται ολα βουνο..... zitao pola
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Minimum συλλογη μελισσοκομικών φυτων
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Κατάλογος μελισσοκομικών φυτών.
» Φύτευση μελισσοκομικών φυτών
» Καλιέργεια μελισσοτροφικών φυτών στον μελισσόκηπο μας!
» Αναγνωριση φυτων
» Δανεισμος μελισσοκομικων βιβλιων

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομικό περιβάλλον :: Τα μελισσοκομικά φυτά-
Μετάβαση σε: