Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Η μάχη χάθηκε....ο πόλεμος ποτέ!

Πήγαινε κάτω 
+6
Themis
olomelia
thoma.sbees
nikos37
monarchis
mpampis13
10 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Η μάχη χάθηκε....ο πόλεμος ποτέ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Η μάχη χάθηκε....ο πόλεμος ποτέ!   Η μάχη χάθηκε....ο πόλεμος ποτέ! Icon_minitimeΤετ Σεπ 16, 2015 10:35 pm

Καλησπέρα στην παρέα
Μόλις επέστρεψα από την επιθεώρηση στο σπίτι.
Μούτρα στο πάτωμα....
Ηθικό υπό το μηδέν....
Απορίες παρά πολλές....
Σκέψεις ...μαύρες....
Αλλά το πεισμα μεγαλύτερο.
Όλα αυτά γιατί;
Επέστρεψα με 4 κυψέλες άδειες από πλυθησμο.το 40% του πλυθησμου μου δεν υπάρχει πια.
Όλες οι κυψέλες ίδια εικονα.εντελως άδειες με λίγα φτερά στο πάτωμα,γόνος κλειστός που ποτέ δεν ολοκλήρωσε τον κύκλο του για να βγει.
Την περασμένη Τρίτη ,όχι χτες,είδα ότι η θερμοκρασία βουτάει σε πολύ καλά για την εποχή επίπεδα.
Όλα τα μελίσσια μου ήταν με γόνο ανοιχτό λιγο κλειστό μια και είχα ένα διάστημα με πολύ λίγη γεννά.
Γενικός εδώ μόνο αυτή την εποχή ξεγονιαζω όλο τον άλλο χειμώνα έχω αρκετό,για την εποχή κλειστό γόνο.
Μια λοιπόν που είδα αρκετό βαροα σε κανα δυο μελίσσια αποφάσισα να κάνω θεραπεία,που είχα κάνει και πέρυσι τέτοια εποχή,με οξαλικο
Διάβασα και το χαρτί χρήση του ανάφερε για όχι χρήση κάτω από 4-5 βαθμούς και άνω των 37 βαθμών.
Η θερμοκρασία αυτή την περίοδο παίζει από 22-29 βαθμούς.
Αναλογίες 1/2 κιλό νερό 250 γραμ ζάχαρη και 30 γραμ ο.ο.
Ενσταλαξη 5  ml Ανα κενό πλαισίου.
Το έκανα,έκλεισα,έφυγα.
Σήμερα είδα αυτά που σας έγραψα,οι υπόλοιπες κυψέλες ήταν μια χαρά,γεννά μια χαρά πλυθησμος όπως ηταν.
Καμία ιδέα;
Υ.γ. Δεν υπάρχει ποιο ψυχρός χτύπος από αυτόν σε άδεια Κυψέλη...ποσό μάλλον να πετάγονται από μέσα σερσενια.
Υ.γ. 2 ο πλυθησμος σε ότι χάθηκε και σε ότι έμεινε ίδιος περί τα 6-7 πλαισια
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Η μάχη χάθηκε....ο πόλεμος ποτέ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η μάχη χάθηκε....ο πόλεμος ποτέ!   Η μάχη χάθηκε....ο πόλεμος ποτέ! Icon_minitimeΤετ Σεπ 16, 2015 10:52 pm

Φιλαράκι λυπάμαι! Κρίμα είναι να μαζεύεις άδειες κάσες. Μια ερώτηση ρε φίλε όμως. Γιατί αυτές οι δοσολογίες; Εγώ πέρυσι έκανα αρχές Σεπτέμβρη ο.ο. 80gr 1:1 ζάχαρη ενστάλλαξη 5ml ανά κενό και δεν είδα πρόβλημα. Αυτό που έκανες ήταν για καλοκαιρινό ξελάφρωμα για αυτό και ο γόνος μέσα;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Η μάχη χάθηκε....ο πόλεμος ποτέ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η μάχη χάθηκε....ο πόλεμος ποτέ!   Η μάχη χάθηκε....ο πόλεμος ποτέ! Icon_minitimeΤετ Σεπ 16, 2015 10:59 pm

Γιώργη ακολούθησα πίστα τις αναλογίες που λέει το κλασικό χαρτί που δίνουν μαζί με το ο ο
Για μελίσσια χωρίς γόνο έδινε 1 κιλό νερό  1 κιλό ζάχαρη και 80 γραμ ο
Έλεγε για μελίσσια με γόνο 1 κιλό νερό 1/2 κιλό ζάχαρη και 60 γραμ ο ο.
Εγώ τόσο πολύ υλικό δεν ήθελα όποτε και έκανα το μισό άρα 1/2 κιλό νερό 250 γραμ ζάχαρη και 30 γραμ ο ο
Τι να πω;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Η μάχη χάθηκε....ο πόλεμος ποτέ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η μάχη χάθηκε....ο πόλεμος ποτέ!   Η μάχη χάθηκε....ο πόλεμος ποτέ! Icon_minitimeΤετ Σεπ 16, 2015 11:06 pm

Μπάμπη εγώ είμαι της άποψης πως καλύτερα να πετάξεις το οξαλικό που θα μείνει παρά να μειώνεις τις δόσεις. Κάτι που δεν γνωρίζουν πολλοί μελισσοκόμοι είναι πως η διάρκεια της δράσης του ο.ο είναι έως και έξι μέρες άρα η πρόβλεψη των καιρικών συνθηκών θα πρέπει να είναι σε βάθος σχεδόν εβδομάδας.
Μπάμπη κάτι άλλο ρε φίλε που δεν κατάλαβα. Οι μέλισσες εγκατέλειψαν ή ήταν στον πάτο σορό;


Έχει επεξεργασθεί από τον/την monarchis στις Τετ Σεπ 16, 2015 11:59 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos37
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 280

Η μάχη χάθηκε....ο πόλεμος ποτέ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η μάχη χάθηκε....ο πόλεμος ποτέ!   Η μάχη χάθηκε....ο πόλεμος ποτέ! Icon_minitimeΤετ Σεπ 16, 2015 11:44 pm

Καλησπέρα, Μπάμπη λυπάμαι για την απώλεια σου αλλά μήπως δεν έφταιγε το οξαλικό? Αν ήταν αυτό και είχες κάνει κάποιο λάθος δεν θα ειχες κάποιες ενδείξεις και στις υπόλοιπες εφόσον ήταν σε παρόμοια κατάσταση? Ένας γνωστός μου είχε χάσει 60 μελίσσια από τους σκουρκους και ένας άλλος 35 και σε έναν άλλο είχαν κάνει εγκαταλειψη 40 μελίσσια λόγω βαροα. Μήπως ήταν κάτι τέτοιο ή κάτι άλλο που τα ενόχλησε?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thoma.sbees
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 298

Η μάχη χάθηκε....ο πόλεμος ποτέ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η μάχη χάθηκε....ο πόλεμος ποτέ!   Η μάχη χάθηκε....ο πόλεμος ποτέ! Icon_minitimeΤετ Σεπ 16, 2015 11:48 pm

φίλε mpampis αν και δεν χρησιμοποιώ το οξαλικό παρακολουθώ τις αναρτήσεις που γίνονται σε sites και blogs για τη χρήση του. Το οξαλικό είναι βιολογικό αλλά όχι ακίνδυνο. Στην περίπτωση σου νομίζω ότι την ευθύνη έχει η δοσολογία. Πουθενά δεν έχω διαβάσει τη δοσολογία που αναφέρεις. Ψάξτο λίγο

Παραθέτω μία ανάρτηση ενός φίλου μου bloger που είναι γνώστης και χρήστης του οξαλικού για βοήθεια σου
http://melisakis.blogspot.gr/2015/01/blog-post.html
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Η μάχη χάθηκε....ο πόλεμος ποτέ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η μάχη χάθηκε....ο πόλεμος ποτέ!   Η μάχη χάθηκε....ο πόλεμος ποτέ! Icon_minitimeΠεμ Σεπ 17, 2015 12:05 am

Επίσης ας κάνω μια μπακαλίστικη αναλογική στις δόσεις. Ενώ μειώνεις την δοσολογία των δόσεων αναλογικά δεν αυξάνεις τα ml που ρίχνεις. Με λίγα λόγια υποδοσολογείς... Δηλαδή ενώ μειώνεις στο μισό το σιρόπι με το ο.ο. δεν αυξάνεις, κρατάς σταθερό το διάλυμα που έριξες. Ίσως κάνω και λάθος!
Τα 30gr που χρησιμοποίηςες είναι για δοσολογία με τη μέθοδο του ψεκασμού αλλά με άλλες δοσολογίες στο σιρόπι ενώ εσύ εφάρμοσες τη μέθοδο της διαβροχής (ενστάλλαξης) η οποία είναι τα 80gr. Η οδηγία όσον αφορά τα 30gr και τον ψεκασμό είναι για 2,5-3ml.
Επίσης φίλε μου αν έφτιαξες το διάλυμα και μεσολάβησε μεγάλος χρόνος μέχρι τη χρήση τότε μετατράπηκε σε τοξικό. Το διάλυμα το φτιάχνουμε την ίδια μέρα και το χορηγούμε την ίδια μέρα και με θερμοκρασία δωματίου.
Παίζει ρόλο και τι νερό χρησιμοποίηςες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
olomelia
BeeForce
BeeForce
olomelia


Αριθμός μηνυμάτων : 544

Η μάχη χάθηκε....ο πόλεμος ποτέ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η μάχη χάθηκε....ο πόλεμος ποτέ!   Η μάχη χάθηκε....ο πόλεμος ποτέ! Icon_minitimeΠεμ Σεπ 17, 2015 12:34 am

Κουράγιο Μπάμπη

Hasta la vittoria siempre!

(καλού-κακού, ρίξε μια ματιά στα δένδρα γύρω...)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Η μάχη χάθηκε....ο πόλεμος ποτέ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η μάχη χάθηκε....ο πόλεμος ποτέ!   Η μάχη χάθηκε....ο πόλεμος ποτέ! Icon_minitimeΠεμ Σεπ 17, 2015 1:12 am

Η μάχη χάθηκε....ο πόλεμος ποτέ! Jt1kt4

Πρώτα από όλα αυτές είναι οι αναλογίες από το σχετικό χαρτί της Χατζηνα.
Έπειτα δεν βρήκα καμία σκοτωμένη μελισσΑ αλλά άδεια εντελώς κουτιά.
Γιώργη για αυτό που λες,σωστό νομίζω το σκεπτικό αλλά κάνω λάθος που νομίζω ότι έτσι έκανα πιο χαλαρή θεραπεία;
Επίσης ο καιρός είχε ψαχτεί σε βάθος 10ημερου και οι θερμοκρασίες ήταν ίδιες με κανα βαθμό πάνω στις υψηλές.
Κάτι ακόμα σερσενια έχει αρκετά,αλλά τα 2 από τα. 4 ήταν αρκετα δυνατά,άλλωστε δεν βρήκα σερσενια νεκρά μέσα.
Το διάλυμα φτιάχτηκε πολύ προσεκτικά στις 17:00 και έγινε ενσταλαξη στις 19:30.
Νερό έβαλα το απλό της βρυσης.
Σε δέντρα έψαξα....τζίφος
Υ.γ. Νικόλα σου ρχομαι......
Υ.γ2 όπως έλεγε και ο μέγας Ξαρχάκος στο "γκαρσονιέρα για δέκα"...
Σκατα δεν είμαι καλά......
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Η μάχη χάθηκε....ο πόλεμος ποτέ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η μάχη χάθηκε....ο πόλεμος ποτέ!   Η μάχη χάθηκε....ο πόλεμος ποτέ! Icon_minitimeΠεμ Σεπ 17, 2015 9:10 am

Μπάμπη καλημέρα,
Στο ο.ο χρησιμοποιούμε διπλά απεσταγμένο νερό. Το προμηθευόμαστε από το φαρμακείο. Το ο.ο έχει όξινο p.h. Η οξύτητα αυτή επιτυγχάνεται και αυξάνεται με την πρόσθεση της ζάχαρης. Το απεσταγμένο έχει αν θυμάμαι καλά έχει ουδέτερο p.h. Και για αυτό το χρησιμοποιούμε ώστε να μην επιρρεαστεί το επιθυμητό p.h. Το νερό της βρύσης είναι ικανό να επιτρεάσει το p.h.
Μπάμπη το ο.ο. δεν έχει τη συμπετιφορά της θυμόλης όπου το μελίσσι ενοχλείται από τη μυρωδιά. Οπότε ίσως κάτι άλλο να επιρέασε το μελίσσι. Η δόση που χορήγησες αν δεν κάνω λάθος είναι ελαφρύτερη από την ελαφριά καλοκαιρινή χορήγηση. Έχω την εντύπωση πως τα μελίσσια σμηνούργησαν λόγω βαρρόα και όχι από κάτι άλλο...
Σωστά αναφέρει η κα Χατζήνα για την υπερδοσολόγηση του ο.ο. αλλά και η υποδοσολόγηση είναι επίσης σημαντική.

Μπάμπη τέλος θα ήθελα να σου πω φίλε μου το εξής: ο εύκολα χάνεις μελισσια τόσο εύκολα τα φτιάχνεις και τούμπαλιν.Οπότε φίλε μου να μη στενοχωριέσαι. Έχε το ως εμπειρία για την επόμενη χρονιά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Η μάχη χάθηκε....ο πόλεμος ποτέ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η μάχη χάθηκε....ο πόλεμος ποτέ!   Η μάχη χάθηκε....ο πόλεμος ποτέ! Icon_minitimeΠεμ Σεπ 17, 2015 9:59 am

Γιώργη καλημέρα και σε όλη την παρέα μια καλημερα.
Ο ήλιος και πάλι βγήκε ότι έγινε πέρασε κοιτάμε μπροστά,να κάτσουμε στο μοιρολόι και να μην κουνάμε δεν εχει λογική.
Χτες έβαλα τα πλαίσια ψυγείο είδα ότι στα δυο από τα 4 είχε κανόνικη γεννα.
Μάλιστα γεννά ημέρας....δεν ξέρω αν ήταν της χτεσινής αλλά γεννά είχα κανονικη...
Πάμε παρακάτω τι κάνω τώρα;
Στα υπόλοιπα; Ξανά κάνω οξαλικο ,τα ψάχνω για υπερβολικό βαροα; Στην χτεσινή επιθεώρηση δεν είδα κομμένα φτερά η κάτι το τρελο.
Να πούμε σερσενια;
Ναι εχει αρκετά όμως τα δυο από τα 4 ήταν δυνατά μελισσακια με πολύ περιορισμένη την εισοδο.
Κάτι ακόμα όλοι με δίπλα απεσταλμένο νερό κάνετε οξαλικο;
Πως το ζητάω;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
olomelia
BeeForce
BeeForce
olomelia


Αριθμός μηνυμάτων : 544

Η μάχη χάθηκε....ο πόλεμος ποτέ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η μάχη χάθηκε....ο πόλεμος ποτέ!   Η μάχη χάθηκε....ο πόλεμος ποτέ! Icon_minitimeΠεμ Σεπ 17, 2015 10:25 am

έτσι μπράβο-ψηλά το κεφάλι!
Τα μελίσσια θα ξαναγίνουν και μάλιστα περισσότερα.

Προφανώς τα ενόχλησε η θεραπεία-τόσο μαζική λιποταξία δεν εξηγείται αλλιώς.
Τώρα τι ακριβώς; Θα το βρεις με τον καιρό...

Γιατί θέλεις να κάνεις στα υπόλοιπα κι άλλη θεραπεία; Δεν τους έκανες οξαλικό;

Μάλλον εγώ θα έβαζα τους γόνους στα υπόλοιπα μελίσσια. Η λιποταξία ήταν πολύ πρόσφατη. (Με τις θερμοκρασίες που υπάρχουν, τα αυγά θα εκκολάπτονταν αργά ή γρήγορα).


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Themis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Themis


Αριθμός μηνυμάτων : 335

Η μάχη χάθηκε....ο πόλεμος ποτέ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η μάχη χάθηκε....ο πόλεμος ποτέ!   Η μάχη χάθηκε....ο πόλεμος ποτέ! Icon_minitimeΠεμ Σεπ 17, 2015 11:17 am

Τα δύο από τα 4 που έχουν λιποτακτήσει ήταν δυνατά οπότε εικάζω πως θα το πάλευαν με την βαρρόα. Αλλιώς είναι μεγάλη σύμπτωση η φυγή ταυτόχρονα με τη θεραπεία.

Νομίζω πως έχει να κάνει με τη δοσολογία. Η αλλαγή στις ποσότητες δεν είναι πάντα αναλογικές.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Η μάχη χάθηκε....ο πόλεμος ποτέ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η μάχη χάθηκε....ο πόλεμος ποτέ!   Η μάχη χάθηκε....ο πόλεμος ποτέ! Icon_minitimeΠεμ Σεπ 17, 2015 11:42 am

Μπάμπη και για όλους τους υπόλοιπους μια επιπλέον πληροφορία. Το νερό της βρύσης επιρεάζει αρνητικά την δράση του ο.ο. καθώς περιέχει άλατα και με αυτό τον τρόπο μειώνει τη δραστικότητα του. Το διπλά απεσταγμένο είναι ακριβό ίσως. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το απιονισμένο νερό που κυκλοφορεί στο super market στη συκευασία 4lt και με τιμή 1-1,4?. Κάνει την ίδια δουλειά. Είναι αυτό που χρησιμοποιούμε για τα υαλοκαθαριστήρες ή για το σίδερο των ρούχων.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pnikolas
Μέλος
Μέλος
pnikolas


Αριθμός μηνυμάτων : 186

Η μάχη χάθηκε....ο πόλεμος ποτέ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η μάχη χάθηκε....ο πόλεμος ποτέ!   Η μάχη χάθηκε....ο πόλεμος ποτέ! Icon_minitimeΠεμ Σεπ 17, 2015 12:19 pm

Μπάμπη τώρα το είδα ρε συ.
Monarchis δεν νομίζω ότι χρειάζεται τόση λεπτομέρεια για το νερό της βρύσης +τα άλατα δεν είναι δαίμονες, είναι χρήσιμα στοιχεία για τον οργανισμό μας και της μέλισσας. Μην ξεχνάτε πως λειτουργεί το οξαλικό...

Το διαλύουμε σε σιρόπι διότι οι μέλισσες το καταναλώνουν το οξαλικό περνάει μέσα στην αιμολέμφο των μελισσών και κατά συνέπεια το παραλαμβάνει και το ακάρι αφού απομυζά την αιμολέμφο των μελισσών. Κατά συνέπεια στο άκαρι δημιουργεί πρόβλημα στους μυζητήρες του και πεθαίνει από ασιτία (ζωή σε λόγου μας).

Εσείς θα πίνατε απεσταγμένο νερό? (μην το κάνετε, απαγορεύετα!!!). ΟΧΙ? ούτε και η μέλισσα... Νεράκι βρύσης λοιπόν. Απλά.

Πάμε παρακάτω. Αναφέρω τα παρακάτω με αφορμή την όλη κουβέντα. Το οξαλικό είναι ΙΣΧΥΡΌΤΑΤΟ φάρμακο, δεν είναι παιχνιδάκι. Θέλει τεράστια προσοχή στις δόσεις και την παρασκευή του. Υπάρχει λόγος που ποτείνουμε να γίνεται εφαρμογή τον χειμώνα. Πέραν του ότι έχει πάρα πολύ καλά αποτελέσματα είναι και η κατάλληλη εποχή. Αν θέλουμε να κάνουμε ξαλάφρωμα (που πρέπει) υπάρχουν ένα σορό ποιο ήπια φάρμακα varostop, chek mite κ.ο.κ

Παρακαλούμε τους ποιο έμπειρους να επεξεργαστούν καμιά θεωρία του να έφυγαν οι μέλισσες... και να μας την πουν. Εγώ βάζω στο τραπέζι και το ενδεχόμενο πάντως να ήρθε άτομο και να πήρε μόνο τον πληθυσμό. Κουλό αλλά συμβαίνει. Θάνατος από οποιαδήποτε αιτία μάλλον αποκλείεται αφού δεν βρέθηκαν μέλισσες πίσω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Η μάχη χάθηκε....ο πόλεμος ποτέ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η μάχη χάθηκε....ο πόλεμος ποτέ!   Η μάχη χάθηκε....ο πόλεμος ποτέ! Icon_minitimeΠεμ Σεπ 17, 2015 4:05 pm

Νικόλα ότι έχω γράψει είναι βάση εκπαιδευτικής γνώσης που έλαβα το 2014 μέσω των σεμιναρίων του ΕΛΓΟ-ΔΗΜΗΤΡΑ στο Ηράκλειο Κρήτης. Παρέθεσα στοιχεία όπως επικοινωνήθηκαν σε 92 μελισσοκόμους από εκπαιδευτή με Πολύχρονη εμπειρία και εξειδικευμένο στη χρήση του ο.ο στην Ιταλία από τους εκεί μελισσοκόμους.
Ολα τα επιστημονικά συγγράμματα σε παγκόσμιο επίπεδο αναφέρουν την ανάγκη το διάλυμα του ο.ο. να γίνεται σε υδατικό διάλυμα και όχι σε νερό. Τα υδατικά διαλύματα είναι τα αυτά που προανέφερα.
Προσωπικά θεωρώ λάθος την κατεύθυνση του εξανθρωπισμού των μελισσών. Λογικοφανείς τοποθετήσεις είναι πολλές φορές καταστροφικές. Ας κάνω ένα παράδειγμα. Δυστυχώς ή ευτυχώς το νερό της βρύσης δεν είναι πόσιμο σε όλες τις περιοχές της Ελλάδας. Στην Αθήνα είναι. Στο Ηράκλειο Κρήτης έχει απαγορευθεί η κατανάλωση του από το 1991 λόγω μη κανονικότητας. Με τη λογική που έθεσες αφού δεν το πίνω εγώ δεν πρέπει να το δώσω στις μέλισσες μου. Σωστά;
Στη μελισσοκομία έχουμε να κάνουμε με πολλά πράγματα. Με μετεωρολογία κι ας μην είμαστε μετερεωλόγοι. Με βοτανική κι ας μην είμαστε βοτανολόγοι. Με εντομολογία κι ας μην είμαστε εντομολόγοι. Με χημεία κι ας μην είμαστε να Χημικοι. Ιδιαίτερα για το τελευταίο θα πρέπει να είμαστε προσεκτικοί γιατί οι λάθος χηρισμοί μπορούν να προκαλέσουν πολλά προβλήματα με πιο σοβαρό την βλάβη της υγείας μας (και την υγεία των άλλων αν εμπορευόμαστε τα προϊόντα της κυψέλης μας) και να προσκαλέσουμε επίσης σοβαρές βλάβες στην τσέπη μας. Επίσης θα πρέπει να τηρούνται κάποιοι κανόνες που έχουν τεθεί από την επιστημονική κοινότητα. Οι επιστήμονες δεν βάζουν ρυθμιστικούς κανόνες επειδή συνέβη τυχαία ή επειδή τους αρέσει να βάζουν κανόνες.
Οπότε φίλε μου Νικόλα όλα μετράνε.
Χρησιμοποιώ ο.ο. για δεύτερη χρονιά και έχω να πω το εξής σε αντιδιαστολή με το επιχείρημα πως το ο.ο δρα διασυστημικά όπως ανέφερες (οι μέλισσες ρουφούν το διάλυμα και εν τέλει το βαρροα πεθαίνει λόγω της μεταφοράς του ο.ο μέσω της αιμολέμφου στο σώμα των βαρρόα). Δεν είναι επιστημονικά επαρκώς τεκμηριωμένο πως με αυτόν τον τρόπο δρα το ο.ο.
Στην Ιταλία, τα τελευταία χρόνια (και είμαι υπέρμαχος αυτής της άποψης) υποστηρίζεται πως μεταβάλλεται το περιβάλλον της κυψέλης σε όξινο όπου δεν μπορεί να επιβιώσει το άκαρι. Με αυτό τον τρόπο πεθαίνει. Άρα τα άλατα τα οποία επιρρεάζουν την οξύτητα έχουν μεγάλη ευθύνη για την αποτελεσματικότητα.
Επίσης όσοι έχουν κάνει χρήση του ο.ο. ξέρουν πως αν βάλεις πάνω στον κηρηθροφορέα με μια σύριγγα σιρόπι με ο.ο. και σιρόπι χωρίς οι μέλισσες θα προτιμήσουν το σιρόπι άνευ ο.ο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pnikolas
Μέλος
Μέλος
pnikolas


Αριθμός μηνυμάτων : 186

Η μάχη χάθηκε....ο πόλεμος ποτέ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η μάχη χάθηκε....ο πόλεμος ποτέ!   Η μάχη χάθηκε....ο πόλεμος ποτέ! Icon_minitimeΠεμ Σεπ 17, 2015 5:12 pm

monarchis να ξεκαθαρίσω κάτι... δεν είχα διάθεση αντιπαράθεσης. Όλα όσα λέω είναι στα πλαίσια συνολικής μας βελτίωσης... Ξανά. Δεν έχω διάθεση αντιπαράθεσης!
Ωστόσο ξέρω γιατί μιλάω καθώς είναι η 5η κατά συνεχή χρονιά που χρησιμοποιώ οξαλικό για θεραπεία βαρρόα με νεράκι βρύσης. Έχεις απόλυτο δίκιο στο ότι είμαι αττική που το νερό πίνεται.

Φάουλ μου. Γενίκευσα. Πάντως ειλικρινά και για τις άλλες περιοχές ισχύει αυτό που είπα. Απλό νεράκι χρειάζεται. Επίσης προσέχω τι λέω και πού. Για όσους δεν το γνωρίζουν σπουδάζω στο Γεωπονικό και θυμάμαι (χημεία 1ου έτους) ότι το απιονισμένο νεράκι ΔΕΝ είναι οκ. Επιδρά περίεργα στο εσωτερικό της μέλισσας. Αν θέλετε το ψάχνω λίγο παραπάνω για να επιβεβαιώσω.

Όσο για την δράση του οξαλικού. Μέχρι τώρα επιστημονικά ισχύει αυτό ότι έτσι δρα. Αν αποδειχθεί κάτι άλλο στο μέλλον βλέπουμε.

Ξανά γιατί είμαστε ωραίοι εδώ μέσα και δεν θέλω να το χαλάσω. Δεν τα λέω όλα αυτά με διάθεση αντιπαράθεσης...

Αυτά για τώρα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pnikolas
Μέλος
Μέλος
pnikolas


Αριθμός μηνυμάτων : 186

Η μάχη χάθηκε....ο πόλεμος ποτέ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η μάχη χάθηκε....ο πόλεμος ποτέ!   Η μάχη χάθηκε....ο πόλεμος ποτέ! Icon_minitimeΠεμ Σεπ 17, 2015 5:19 pm

Παρένθεση το τελευταίο που λέει ο monarchis ισχύει (δοκιμασμένα) και έχει πολύ λογική βάση. Απλά το διάλυμα οξαλικού- σιροπιού που βάζουμε δεν είναι τροφή. Γιατί το κάνουμε ενστάλαξη? Πέραν του προφανούς για να πάει παντού. Η λογική είναι πως πρέπει να αγγίξει όλες της μέλισσες με το κούνημα των φτερών που κάνουν. Αλλά γιατί? Για να ξεκινήσουν να "καθαρίζονται" άρα να γλύφουν το διάλυμα για να έχει την δράση που θέλουμε.

Ξαναλέω για τον τελευταίο που δεν το κατάλαβε... Όλα αυτά τα λέω σε μια προσπάθεια του να γίνουμε όλοι καλύτεροι...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Η μάχη χάθηκε....ο πόλεμος ποτέ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η μάχη χάθηκε....ο πόλεμος ποτέ!   Η μάχη χάθηκε....ο πόλεμος ποτέ! Icon_minitimeΠεμ Σεπ 17, 2015 5:56 pm

Νικόλα δεν υπάρχει θέμα σύγκρουσης σε καμία περίπτωση. Η βελτίωση είναι -όπως έχει πει και μια ψυχή εδώ μέσα- αποτέλεσμα ενός γόνιμου διαλόγου. Άλλωστε όλοι μας έχουμε να μάθουμε από κάτι και ο γραφων πολλά περισσότερα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pnikolas
Μέλος
Μέλος
pnikolas


Αριθμός μηνυμάτων : 186

Η μάχη χάθηκε....ο πόλεμος ποτέ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η μάχη χάθηκε....ο πόλεμος ποτέ!   Η μάχη χάθηκε....ο πόλεμος ποτέ! Icon_minitimeΠεμ Σεπ 17, 2015 6:58 pm

Χαίρομαι. Αυτά τα μειονεκτήματα έχει το internet που τόσο εκτιμώ. Δεν μπορείς να ακούσεις τον τόνο της φωνής του σχολιαστή με αποτέλεσμα να γίνονται παρεξηγήσεις χαχαχχα
Πάντως γενικά έχω μάθει αρκετά τα τελευταία κάποια χρόνια γιατί μιλάω και με Χαριζάνη (γεωπονικό) και με την Χατζήνα (θεσσαλονίκη) αλλά και με ευρωπαίους ερευνητές, οπότε προσπαθώ ότι γράφω να εμπίπτει σε κάτι σίγουρο επιστημονικό ή αποτελέσματα και συμπεράσματα δικών μου παθημάτων... χαχαχα

Όπως και να έχει είμαι εδώ για να μάθω. Αυτό με το όξινο περιβάλλον στην κυψέλη πρώτη φορά το ακούω.

Επίσης θέλω να μάθω τι έγινε με τις κυψέλη του Μπάμπη γιατί φαίνεται πολύ παράξενο αν δεν είναι το προφανές (μερική κλοπή)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Η μάχη χάθηκε....ο πόλεμος ποτέ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η μάχη χάθηκε....ο πόλεμος ποτέ!   Η μάχη χάθηκε....ο πόλεμος ποτέ! Icon_minitimeΠεμ Σεπ 17, 2015 8:54 pm

pnikolas έγραψε:
Χαίρομαι. Αυτά τα μειονεκτήματα έχει το internet που τόσο εκτιμώ. Δεν μπορείς να ακούσεις τον τόνο της φωνής του σχολιαστή με αποτέλεσμα να γίνονται παρεξηγήσεις χαχαχχα

Ναι, η αλήθεια είναι πως είναι από τα αρνητικά του Διαδικτύου. Όμως για αυτο υπάρχουν η λογική και εξήγηση!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pnikolas
Μέλος
Μέλος
pnikolas


Αριθμός μηνυμάτων : 186

Η μάχη χάθηκε....ο πόλεμος ποτέ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η μάχη χάθηκε....ο πόλεμος ποτέ!   Η μάχη χάθηκε....ο πόλεμος ποτέ! Icon_minitimeΠεμ Σεπ 17, 2015 9:03 pm

Αν έχεις βρει κάποια σχετική έρευνα σχετικά με την όξυνση του περιβάλλοντος της υψέλης στείλε μου πμ τα αρχεία να τα διαβάσω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Η μάχη χάθηκε....ο πόλεμος ποτέ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η μάχη χάθηκε....ο πόλεμος ποτέ!   Η μάχη χάθηκε....ο πόλεμος ποτέ! Icon_minitimeΠεμ Σεπ 17, 2015 9:24 pm

Οκ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Η μάχη χάθηκε....ο πόλεμος ποτέ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η μάχη χάθηκε....ο πόλεμος ποτέ!   Η μάχη χάθηκε....ο πόλεμος ποτέ! Icon_minitimeΚυρ Σεπ 20, 2015 11:05 pm

Νικόλα σου έχω στείλει τις μελέτες που μου ζήτηςες αλλά πιστεύω πως θα ήταν πρέπον να τις ανεβάσω κι εδώ για να έχουν όλοι γνώση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pnikolas
Μέλος
Μέλος
pnikolas


Αριθμός μηνυμάτων : 186

Η μάχη χάθηκε....ο πόλεμος ποτέ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η μάχη χάθηκε....ο πόλεμος ποτέ!   Η μάχη χάθηκε....ο πόλεμος ποτέ! Icon_minitimeΚυρ Σεπ 20, 2015 11:08 pm

Σωστόν παίδες διαβάζεται full.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Η μάχη χάθηκε....ο πόλεμος ποτέ!
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Διαιρεση μελισσιου ποτε?
» Ο πόλεμος του μελιού
» Χάθηκε ενα μελλισι
» Ποτε και τι
» Τελάρο και πότε προσθέτουμε.

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: