Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Μακεδονική φυλή

Πήγαινε κάτω 
+3
pierios
ΜπαμπηςΚαστορια
pnikolas
7 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
pnikolas
Μέλος
Μέλος
pnikolas


Αριθμός μηνυμάτων : 186

Μακεδονική φυλή Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Μακεδονική φυλή   Μακεδονική φυλή Icon_minitimeΠεμ Σεπ 03, 2015 3:30 pm

Υπάρχει κάποιος που να έχει Μακεδονική φυλή εδώ μέσα?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΜπαμπηςΚαστορια
Μέλος
Μέλος
ΜπαμπηςΚαστορια


Αριθμός μηνυμάτων : 119

Μακεδονική φυλή Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μακεδονική φυλή   Μακεδονική φυλή Icon_minitimeΠεμ Σεπ 03, 2015 9:51 pm

Καθαροαιμη;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pierios
Μέλος
Μέλος
pierios


Αριθμός μηνυμάτων : 66

Μακεδονική φυλή Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μακεδονική φυλή   Μακεδονική φυλή Icon_minitimeΠεμ Σεπ 03, 2015 11:20 pm

Όταν αγόρασα από Χαλκιδική τα μελισσάκια μου, μου είπαν πως είναι Μακεδονική φυλή. Μόνο το τεστ DNA μπορεί να μας ΄δωσει ένα χειροπιαστό αποτέλεσμα. Με το ζευγάρωμα όμως των Βασιλισσών από ένα μεγάλο αριθμό κηφήνων που ανήκουν σε διαφορετικά μελισσοκομεία δεν μπορούμε να γνωρίζουμε την ακριβή φυλή των απογόνων που προκύπτουν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pnikolas
Μέλος
Μέλος
pnikolas


Αριθμός μηνυμάτων : 186

Μακεδονική φυλή Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μακεδονική φυλή   Μακεδονική φυλή Icon_minitimeΠαρ Σεπ 04, 2015 12:51 am

Μπάμπη και Πιέριε για αρχή δεν έχω τόσο υψηλές απαιτήσεις. Τώρα αν είναι και καθαρόαιμη φυλή ακόμα καλύτερα. Για αρχή ψάχνω μια βασίλισσα-μελίσσι που να είναι όσο το δυνατόν ποιο κοντά σε μακεδονική φυλή.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Στέλιος1
Μέλος
Μέλος
Στέλιος1


Αριθμός μηνυμάτων : 282

Μακεδονική φυλή Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μακεδονική φυλή   Μακεδονική φυλή Icon_minitimeΠαρ Σεπ 04, 2015 2:01 am

Με αυτό το σκεπτικό όλοι όσοι εδώ πάνω στα βόρια έχουμε μελίσσια χωρίς να έχουμε επιλέξει κάτι διαφορετικό από αυτό που πετάει και αυτό που έχει ο μελισσοκόμος που είναι δίπλα μας και έχουμε εμπιστευτεί να πάρουμε τα πρώτα μας μελίσσια έχουμε μακεδονική φυλή  έτσι όπως έχει υβριδοποιηθεί τουλάχιστον από τις απερίσκεπτες εισροές άλλων φυλών
είμαι και εγώ ένας από αυτούς με την μακεδονική φυλή λοιπόν lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pnikolas
Μέλος
Μέλος
pnikolas


Αριθμός μηνυμάτων : 186

Μακεδονική φυλή Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μακεδονική φυλή   Μακεδονική φυλή Icon_minitimeΠαρ Σεπ 04, 2015 8:08 am

Xaxaxa ok. Ρε συ δεν λέω να ψάχνω για μακεδονική φυλή και να πάρω ligustica τελικώς... Θέλω ένα μελίσσι που να αντιπροσωπεύει την μακεδονική φυλή. Θέλω να δω ιδιαιτερότητες, διαφορές με άλλες φυλές κ.ο.κ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pnikolas
Μέλος
Μέλος
pnikolas


Αριθμός μηνυμάτων : 186

Μακεδονική φυλή Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μακεδονική φυλή   Μακεδονική φυλή Icon_minitimeΠαρ Σεπ 04, 2015 8:08 am

Xaxaxa ok. Ρε συ δεν λέω να ψάχνω για μακεδονική φυλή και να πάρω ligustica τελικώς... Θέλω ένα μελίσσι που να αντιπροσωπεύει την μακεδονική φυλή. Θέλω να δω ιδιαιτερότητες, διαφορές με άλλες φυλές κ.ο.κ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Μακεδονική φυλή Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μακεδονική φυλή   Μακεδονική φυλή Icon_minitimeΠαρ Σεπ 04, 2015 8:39 am

Μακεδονική φυλή έχω κι εγω ισως. Με την έλευση του βαρρόα στις αρχές του '80 οι ντόπιοι μελισσοκόμοι έφερναν βασίλισσες μακεδονικής φυλής στην Κρήτη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pnikolas
Μέλος
Μέλος
pnikolas


Αριθμός μηνυμάτων : 186

Μακεδονική φυλή Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μακεδονική φυλή   Μακεδονική φυλή Icon_minitimeΠαρ Σεπ 04, 2015 1:00 pm

Μακεδονική φυλή στην Κρήτη? Και είναι οκ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΜπαμπηςΚαστορια
Μέλος
Μέλος
ΜπαμπηςΚαστορια


Αριθμός μηνυμάτων : 119

Μακεδονική φυλή Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μακεδονική φυλή   Μακεδονική φυλή Icon_minitimeΠαρ Σεπ 04, 2015 2:33 pm

Κατα πασα πιθανοτητα εχω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Μακεδονική φυλή Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μακεδονική φυλή   Μακεδονική φυλή Icon_minitimeΠαρ Σεπ 04, 2015 3:35 pm

Βρε pnikolas είναι δυνατόν να είναι οκ; Σε καμία περίπτωση. Χαριτολογώντας το είπα υπονοώντας πως η καθαρότητα της φυλής είναι δύσκολα να αναγνωριστεί αλλά και να μην έχει υβριδιοποιηθεί. lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Pater_Familias
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 88

Μακεδονική φυλή Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μακεδονική φυλή   Μακεδονική φυλή Icon_minitimeΠαρ Σεπ 04, 2015 3:47 pm

monarchis έγραψε:
Βρε pnikolas είναι δυνατόν να είναι οκ; Σε καμία περίπτωση. Χαριτολογώντας το είπα υπονοώντας πως η καθαρότητα της φυλής είναι δύσκολα να αναγνωριστεί αλλά και να μην έχει υβριδιοποιηθεί. lol!

Ἡ μόνη περίπτωση νά βρεῖς σχετικά καθαρόαιμη φυλή εἶναι νά πᾶς σέ πολύ ἀπόμερα μέρη ποῦ δέν πᾶνε μελισσοκόμοι μήπως βρεῖς ἄγριο μελίσσι ποῦ νά ἔχει ἐπιβιώσει ἀπό βαρρόα.
Σέ ἕνα σεμινάριο μᾶς εἶπαν πῶς το πανεπιστήμιο θέλει νά κάνει τέτοια ἐργασία, ἀρκεῖ νά βρεῖ τά κονδύλια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Μακεδονική φυλή Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μακεδονική φυλή   Μακεδονική φυλή Icon_minitimeΠαρ Σεπ 04, 2015 4:01 pm

Pater_Familias έγραψε:
Ἡ μόνη περίπτωση νά βρεῖς σχετικά καθαρόαιμη φυλή εἶναι νά πᾶς σέ πολύ ἀπόμερα μέρη ποῦ δέν πᾶνε μελισσοκόμοι μήπως βρεῖς ἄγριο μελίσσι ποῦ νά ἔχει ἐπιβιώσει ἀπό βαρρόα.
Σέ ἕνα σεμινάριο μᾶς εἶπαν πῶς το πανεπιστήμιο θέλει νά κάνει τέτοια ἐργασία, ἀρκεῖ νά βρεῖ τά κονδύλια.

Το να βρείς μελίσσι σε άγρια μορφή είναι εξαιρετικά δύσκολο αλλά ακόμα και αυτό δεν αποκλείει τον υβριδισμο.
Τα κονδύλια βρέθηκαν το πόνημα δυστυχώς μπλοκαρίστηκε. Τουλάχιστον για την Κεκρόπια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
japetus
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
japetus


Αριθμός μηνυμάτων : 168

Μακεδονική φυλή Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μακεδονική φυλή   Μακεδονική φυλή Icon_minitimeΠαρ Σεπ 04, 2015 8:37 pm

Το να μιλάμε για καθαρόαιμες φυλές στην Ελλάδα του 2015, μοιάζει κάπως ουτοπικό...
Πριν καμιά εικοσαριά χρόνια ίσως και να υπήρχαν. Με την ανάπτυξη όμως της μελισσοκομίας και την πληθώρα των μελισσιών, τη νομαδική φύση της, την προμήθεια και εισαγωγή βασιλισσών από άλλες περιοχές ή ακόμα και από το εξωτερικό και φυσικά την έλλειψη δυνατότητας απόλυτης επιλογής του γεννητικού υλικού, μια και οι κηφήνες είναι ο αστάθμητος παράγοντας, όσο καθαρόαιμη βασίλισσα και αν έχουμε, δεν μπορούμε να μιλάμε πλέον για καθαρές φυλές..
Βασίλισσες που να έχουν κάποια κοινά χαρακτηριστικά ανά περιοχή ίσως, αλλά διακριτά καθαρόαιμες φυλές απίθανο..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Μακεδονική φυλή
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Ποια φυλη ειναι?

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομικό περιβάλλον :: Οι μέλισσες-
Μετάβαση σε: