Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Διωρφο μελισσι

Πήγαινε κάτω 
+5
KRONOS
pointerst
gio
psath
xunilz
9 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
xunilz
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 105

Διωρφο μελισσι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Διωρφο μελισσι   Διωρφο μελισσι Icon_minitimeΠαρ Ιουν 26, 2015 10:37 pm

Καλησπέρα το πρώτο μου μελισσι διώροφο είναι γεγονός η χαρα απίστευτη απλα έχω μια ερωτησούλα.
Αφού ανέβασα δυο γόνους πανω στο κέντρο και έβαλα αχτιστα δεξια και αριστερά μιας και δεν έχω κατι αλλο και γέμισα τον οροφο σε δυο μέρες μου έιχανε χτίσει το ενα δεξια και το ενα αριστερα σημερα πηγα να τα ταίσο λιγακι με 1:1 να βοηθήσω λιγακι να χτίσουνε είδα την βασίλισσα έιχε παει πανω και τον μισο γόνο και βάλε να έχει βγει στο ενα προλαβε και γεννησε παλι στο αλλο βρηκα σιροπι /μελι . Αυτο που θέλω να ρωτήσω ποια ειναι η διαδικασια που ακολουθει μια βασιλισσα παει πανω κατω συνεχεια και γεννάει η θα αραξει πανω και οπου βρει θα γεννησει? οπως ειπα πανω εχει λιγο χωρο να γεννησει λογο αχτιστων και μπλοκαρισμα με σιροπι/μελι στα παραδιπλα δεν πηγε ακόμα αποτι ειδα που τα χτισανε

Ευχαριστω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Διωρφο μελισσι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διωρφο μελισσι   Διωρφο μελισσι Icon_minitimeΠαρ Ιουν 26, 2015 11:13 pm

Στα δικά μου μια τη βρίσκω πάνω μια κάτω, προφανώς πάει όπου υπάρχει χώρος και προτιμάει τις μαύρες, χρησιμοποιημένες κερήθρες από τις φρεσκοχτισμένες. Είναι λοιπόν σημαντικό να έχεις χτισμένες κερήθρες και να τις τοποθετείς στα μελίσσια που αναπτύσσονται.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xunilz
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 105

Διωρφο μελισσι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διωρφο μελισσι   Διωρφο μελισσι Icon_minitimeΠαρ Ιουν 26, 2015 11:52 pm

Το ξέρω αλλα φέτος πηρα τα μελισσακια οποτε δεν έχω καμια χτισμένη υπομονη για του χρόνου Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gio
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 105

Διωρφο μελισσι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διωρφο μελισσι   Διωρφο μελισσι Icon_minitimeΠεμ Ιουλ 09, 2015 8:19 pm

Οταν πατε να βαλετε οροφο ...τοτε
1.παιρνετε δυο πλαισια με σφραγισμενο γονο απο το κατω και τα βαζετε πανω?
2. βαζετε κατισμενα ή ακτιστα νεα πλαισια αριστερα και δεξια του γονου?
3. Τα τοποθετειτε στην αρχη το οροφου ή στο μεσο?
4. τον οροφο τον γεμιζετε με πλαισια ή βαζετε μονο αυτα τα 4 για αρχη?
5. στο κατω στην θεση των πλαισιων που πηρατε τι βαζετε? νεα πλαισια?
6. οσο για την βασιλισα...δεν υπαρχει καποια θεωρια αν θα ανεβει πανω και ποτε? ή ανα ανεβοκατεβαινει αναλογα με κατι?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

Διωρφο μελισσι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διωρφο μελισσι   Διωρφο μελισσι Icon_minitimeΠεμ Ιουλ 09, 2015 9:50 pm

όταν ανεβάζουμε όροφο στην ανάπτυξη του,βάζουμε 2 σφραγισμένου γόνους στο κέντρο και συμπληρώνουμε με χτισμένα ή άχτιστα,ότι έχουμε.Τώρα που καλοκαιριάζει μπορείς να ανεβάσεις μέλια αντί για γόνο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xunilz
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 105

Διωρφο μελισσι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διωρφο μελισσι   Διωρφο μελισσι Icon_minitimeΠαρ Ιουλ 10, 2015 12:29 am

Πήρα δυο πλαίσια απο κάτω κέντρο και μαζεψα τα υπόλοιπα απο κατω κεντρικα με τον γόνο έτσι εβαλα κατω στην θέση 2 και θέση 9 δυο αχτιστα μιας και δεν ειχα χτισμένα . Σε μια βδομάδα με 10 μέρες τα ειχανε χτίσει αυτα τα δυο. Τώρα πάνω στο κεντρο εβαλα τους δυο γόνους και δεξια αριστερά γέμισα με αχτιστα πλαίσια σε μια βδομαδα ακριβως είχανε χτίσει το ενα δεξια και το ένα αριστερα απο πανω. Η βασιλισσα την είδα να πηγαίνει πανω κατω πανω κατω συνέχεια οσες φορες έκανα επιθεώριση μια πανω την εβρισκα μια κατω , αρα τριγυρναει συνεχώς και ψάχνει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gio
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 105

Διωρφο μελισσι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διωρφο μελισσι   Διωρφο μελισσι Icon_minitimeΠαρ Ιουλ 10, 2015 11:03 am

Ευχαριστω για τις απαντησεις.
Επανω στον οροφο ...βαζω πχ κεντρικα 2 πλαισια γονο και ΟΛΑ τα αλλα με ακτιστα ή κτισμενα πλαισια? Γιατι να βαλω και τισ 10 θεσεις και οχι μονο αριστερα και δεξια του γονου απο ενα πλαισιο? (Αρα 4 πλαισια συνολικα επανω)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
KRONOS
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
KRONOS


Αριθμός μηνυμάτων : 17

Διωρφο μελισσι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διωρφο μελισσι   Διωρφο μελισσι Icon_minitimeΠαρ Ιουλ 10, 2015 3:41 pm

gio Αν δεν εχεις χτισμενα πλαισια, τοτε βαλε απο ενα αχτιστο αριστερα και δεξια του γονου.Κανε εναν ελεγχο σε μια εβδομαδα και αν τα εχουν χτισει συμπληρωσε αλλα δυο αχτιστα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xristosalfisti
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 140

Διωρφο μελισσι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διωρφο μελισσι   Διωρφο μελισσι Icon_minitimeΠαρ Ιουλ 10, 2015 3:43 pm

Να βάλεις μόνο 2 άχτιστα πάνω,δεξιά και αριστερα των γόνων που ανέβασες. Άμα βάλεις πολλά άχτιστα, θα έχεις μισοχτισμένα και παρατημένα πλαίσια.Όταν χτίσουν ΚΑΛΑ τα δύο τότε προσθέτεις σιγά σιγά και από ένα άχτιστο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gio
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 105

Διωρφο μελισσι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διωρφο μελισσι   Διωρφο μελισσι Icon_minitimeΠαρ Ιουλ 10, 2015 8:52 pm

οκ...αυτο θα κανω. ενα δεξια και ενα αριστερα...και καλη συνεχεια.
Ευχαριστω και τους δυο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vedouzoskoni
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 30

Διωρφο μελισσι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διωρφο μελισσι   Διωρφο μελισσι Icon_minitimeΔευ Ιουλ 13, 2015 10:44 am

αφού βάλεις τα πλαίσια έτσι, βγει ο γόνος, στην συνέχεια το γεμίζουν μέλι και ίσως λίγο γόνο αν ανέβει η βασίλισσα. μετά πως συνεχίζουμε; δηλαδή μόνο βάζω άχτιστα ξανά δεξιά και αριστερά πάνω; ξανασχολούμαι με το κάτω όροφο;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xunilz
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 105

Διωρφο μελισσι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διωρφο μελισσι   Διωρφο μελισσι Icon_minitimeΔευ Ιουλ 13, 2015 2:45 pm

Στο δικό μου πήγε ξανα και γέννησε δεξια αριστερά τα χτίσανε και εβαλα και αλλα ποιο περα να χτίσουνε .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
melissakri
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
melissakri


Αριθμός μηνυμάτων : 42

Διωρφο μελισσι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διωρφο μελισσι   Διωρφο μελισσι Icon_minitimeΔευ Ιουλ 13, 2015 3:22 pm

Στον κατω οροφο συνεχιζεις κανονικα τις επιθεωρησεις πχ ανα εφτα ημερες.
Απο οτι διαβασα μαλιστα, ειναι ποιο καλα να επηθεωρεις πρωτα τον κατω οροφο
και μετα τον επανω γιατι αλλιως, αν δηλ ανοιξεις πρωτα τον επανω θα κατεβει ενα μεγαλο μερος του πληθησμου στον κατω και ετσι δυσκολευει η εργασια στον κατω.
Εγω παντως ετσι κανω και βολευει!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xunilz
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 105

Διωρφο μελισσι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διωρφο μελισσι   Διωρφο μελισσι Icon_minitimeΔευ Ιουλ 13, 2015 7:28 pm

Ναι σαν νεος τουλαχιστον κοιτάζω ανα 7 μέρες ακριβώς και τον κάτω όροφο να μαθαίνω πράγματα βλέπωντας τι κανει το μελισσι. Ναι και εγώ τον κάτω κοιτάζω πρώτα και μετά πάω στον πάνω όροφο.Χθες ανέβασα σε άλλα δυο μελισσακια οροφους έιχανε απο 6 γόνους πολλές γύρες και μέλια, γενικότερα είναι ετσι εδω και 2 βδομαδες τουλαχιστον με 10αρι πληθυσμό μέσα ίσως και παραπανω μιας και απουσίαζαν οι συλέκτιες , το έλαβα σαν μπλοκάρισμα οπως τα εβλεπα και αποφάσια να ανεβάσω οροόφους. Σήμερα που πηγα να ταισω να βοηθήσω να χτίσουνε γρηγορα είδα οτι έιχαν χτίσει μεσα σε μια μερα εναμισι πλαισιο ολα καλα μεχρι εδω θα δω μεχρι την Κυριακη οταν παω ξανα να τα δω τι εχει γίνει
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
melissakri
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
melissakri


Αριθμός μηνυμάτων : 42

Διωρφο μελισσι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διωρφο μελισσι   Διωρφο μελισσι Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 19, 2015 2:29 pm

Εγω σημερα που τα κοιταξα ανεβασα στο τριτο οροφο!
μια χαρα πανε μονο που ειδα κατι και μπερδευτικα και θα ζητησω την
βοηθεια των εμπειρων μεταξυ μας:
Εκει που εχω το δυοροφο 15αρι, στον επανω οροφο δυο πλαισια αυγα και
δυο σκουλικακια ημερας εως λιγων ημερων, στον κατω οροφο σφραγισμενο γονο
και μελια γυρες........ΤΣΟΥΟΥΟΥΟΥΠ να σου δυο βασιλοκελια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Μα γιατι????? Σφραγησμενα εννοητε!!!!!! Γιατι????????????
τι θελουν να κανουν οι κυριες???????
ΝΑ ΜΕ ΤΡΕΛΑΝΟΥΝ???????????
Δεν καταλαβαινω!!! Απο την μια λεω να τα χαλασω (αποφυγη σμηνουργιας)
Αλλα απο την αλλη λεω οχι γιατι μπορει να ειναι αντικαταστασης!!!!
HELP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xristosalfisti
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 140

Διωρφο μελισσι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διωρφο μελισσι   Διωρφο μελισσι Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 19, 2015 2:46 pm

Αν εχεις αυγα ημέρας έχεις και μάνα. Κελιά σμηνουργίας είναι. Ή κόψε παραφυάδα ή χάλασέ τα και να το ξαναεπιθεωρήσεις...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
melissakri
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
melissakri


Αριθμός μηνυμάτων : 42

Διωρφο μελισσι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διωρφο μελισσι   Διωρφο μελισσι Icon_minitimeΔευ Ιουλ 20, 2015 9:25 am

confused confused confused confused confused Δεν ειναι λιγο μυστηριο
να θελουν να σμηνουργησουν αφου μολις πριν απο δυο εβδομαδες τους εδωσα
οροφο αρα χωρο απλετο??????
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kapoios_300
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
kapoios_300


Αριθμός μηνυμάτων : 1

Διωρφο μελισσι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διωρφο μελισσι   Διωρφο μελισσι Icon_minitimeΔευ Ιουλ 20, 2015 9:22 pm

Καλησπέρα και από εμένα στο forum. Συγχαρητήρια για τις γνώσεις που δίνετε στους αρχάριους μελισσοκόμους. ήθελα να ρωτήσω. Έχω ένα διώροφο μελισσάκι. Στον επάνω όροφο έχει 4 τελα΄ρα σφραγισμένα με μέλι. Έχει άλλα 2 τελάρα χτισμένα αλλά χωρίς γόνο και με ελάχιστο μέλι.Είναι σε αυτή την κατάσταση εδώ και 2 εβδομάδες. Η βασίλισσα δεν γεννάει στον επάνω όροφο και όλος ο πληθυσμός σχεδόν είναι στον κάτω όροφο. Τι να κάνω να ανεβάσω από τον κάτω όροφο γόνο στον επάνω όροφο, γιατί το μελίσσι έχει μείνει στάσιμο... (το έχω στον κάμπο της Καρδίτσας όπου έχει βαμβάκια, οπότε λογικά θα δουλεύει καλά)lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Διωρφο μελισσι
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Νέο μελίσσι
» Ορφανο μελισσι
» Μελίσσι σε τοίχο
» μελισσι σε πατωμα?
» αρρενοτόκο μελίσσι

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: