Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 τι αρρώστια είναι αυτή

Πήγαινε κάτω 
+4
beedoctor
ΜπαμπηςΚαστορια
xunilz
golas
8 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
golas
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 165

τι αρρώστια είναι αυτή Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: τι αρρώστια είναι αυτή   τι αρρώστια είναι αυτή Icon_minitimeΤρι Ιουν 09, 2015 6:22 pm

καλησπέρα,
ανοίξαμε τα μελίσσια ενός φίλου νέου μελισσοκόμου όπως εγώ και είδαμε το παρακάτω

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
γόνος έτοιμος να βγει από τα κελιά,αλλά νεκρός..τις τρύπες που υπάρχουν τις άνοιξαν οι μέλισσες για να πετάξουν τον νεκρό γόνο?


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Melissologia στις Τετ Ιουν 10, 2015 11:50 pm, 1 φορά (Λόγος της επεξεργασίας : φώτο)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xunilz
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 105

τι αρρώστια είναι αυτή Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι αρρώστια είναι αυτή   τι αρρώστια είναι αυτή Icon_minitimeΤρι Ιουν 09, 2015 6:53 pm

Αν δεν κάνω λαθος μου μοιάζει Ασκοσφαίρωση. Αν βλεπω καλα έχει και μικρές τρύπες στα βαθουλώματα του γόνου σωστά? Αν δεις στην είσοδο κιμωλίαση ή ασβεστώδης γόνο είναι ασκοσφάιρωση. Οι τρύπες δεν είναι απο τις μέλισσες είναι χαρακτηριστικο της αρρώστιας που σου ανέφερα

Συμπτώματα

Μουμιοποιημένες προνύμφες στη είσοδο και τη βάση της κυψέλης. Γόνος διάσπαρτος, βαθουλωμένα σφραγίσματα. Κελιά με μικρές τρύπες και άλλα ανοιχτά που περιέχουν μουμιοποιημένες προνύμφες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΜπαμπηςΚαστορια
Μέλος
Μέλος
ΜπαμπηςΚαστορια


Αριθμός μηνυμάτων : 119

τι αρρώστια είναι αυτή Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι αρρώστια είναι αυτή   τι αρρώστια είναι αυτή Icon_minitimeΤρι Ιουν 09, 2015 10:38 pm

Εμενα μου φαίνεται για κανιβαλισμος προνυμφων. Στην ασκοσφαιρωση οι προνυμφες ειναι πιο βυθισμενες μεσα στο κελι. Μια καλυτερη φωτο θα βοηθουσε περισσοτερο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beedoctor
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
beedoctor


Αριθμός μηνυμάτων : 23

τι αρρώστια είναι αυτή Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι αρρώστια είναι αυτή   τι αρρώστια είναι αυτή Icon_minitimeΠεμ Ιουν 11, 2015 8:53 am

δεν μοιάζει με ασκοσφαίρωση
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dimtsam
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 30

τι αρρώστια είναι αυτή Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι αρρώστια είναι αυτή   τι αρρώστια είναι αυτή Icon_minitimeΠεμ Ιουν 11, 2015 10:44 am

Τι πληθυσμο ειχε το μελισσι; Πως ηταν οι καιρικες συνθηκες τις τελευταιες μερες;
Γιατι υποψιαζομαι πως προκειται για "παγωμενο" γονο. Ετυχε και εδω στην περιοχη σε καποιες παραφυαδες που δεν μπορουσαν να καλυψουν επαρκως τον γονο, οποτε παγωσε μιας και την νυχτα επεφτε αρκετα η θερμοκρασια
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sd21gr
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 56

τι αρρώστια είναι αυτή Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι αρρώστια είναι αυτή   τι αρρώστια είναι αυτή Icon_minitimeΠαρ Μάης 06, 2016 3:01 pm

UP!

έχω και εγώ περίπου το ίδιο πρόβλημα με τον golas (το περιγράφει πολύ καλά και ο themis εδώ: [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] ). Καμιά ιδέα;

Ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

τι αρρώστια είναι αυτή Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι αρρώστια είναι αυτή   τι αρρώστια είναι αυτή Icon_minitimeΠαρ Μάης 06, 2016 4:52 pm

Το παρατήρησα σε ένα μελίσσι σε λίγα κελιά, καμιά 20αριά σε 2 τελάρα. Δε έχει σχέση με κρύο γιατί είναι διώροφο. Το Σαββατοκύριακο θα το ξαναδώ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Themis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Themis


Αριθμός μηνυμάτων : 335

τι αρρώστια είναι αυτή Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι αρρώστια είναι αυτή   τι αρρώστια είναι αυτή Icon_minitimeΠαρ Μάης 06, 2016 5:10 pm

Πάντως αν είναι από βαρρόα, σημαίνει πως το μελίσσι έχει καλή εξυγιαντική συμπεριφορά αλλά δυστυχώς έχει και την τρισκατάρατη.
Αν είναι ο κηρόσκορος, τι να γίνει. Αυτός θα μπαίνει αυτές θα καθαρίζουν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
τι αρρώστια είναι αυτή
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΤΕΧΝΗ.
» Αυτή είναι η αρχή... το ήμισυ του παντός
» Σκάϊ Βιβλίο: Μέλισσες κλπ
» ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΚΕΛΙΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ Η ΑΡΡΩΣΤΙΑ???
» Για σας φίλοι και εγώ σε αυτή την όμορφη παρέα

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Ασθένειες, εχθροί και άλλα κακά-
Μετάβαση σε: