Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Ξεμπλοκαρισμα

Πήγαινε κάτω 
2 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
nikos37
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 280

Ξεμπλοκαρισμα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ξεμπλοκαρισμα   Ξεμπλοκαρισμα Icon_minitimeΣαβ Ιουν 06, 2015 3:49 pm

Καλησπέρα στην παρέα. Την τέταρτη που μας πέρασε πήρα τις εξι πρωτες παραφυάδες -πενταρες. Μετα τον αρχικό τρόμο αφού πήγα μόνος να τις πάρω ,τις μετέφερα στο χώρο μου και την πεμπτη πήγα ,εντελώς μηχανικα, και πρόσθεσα αχτιστα πλαισια, σιρόπι μισο κιλό στο καθένα και απο ενα ζυμαρι. Όταν λέω εντελώς μηχανικά εννοώ οτι εκανα αυτά που είχα διαβάσει και που μου είχαν πει απο εκεί που αγοράζω τις προμήθειες, χωρίς να καταλαβαίνω τίποτα απο αυτά που έβλεπα πέρα απο την διαπίστωση οτι ηταν πολύ ήρεμες και οτι ο αρχικός τρόμος αντικαθιστοταν απο ενθουσιασμό. Σήμερα λοιπον ,μετα απο παράκληση μου, ήρθε ένας γνωστός να μου εξηγήσει τι ηταν όλα αυτά που έβλεπα. Τα είδαμε όλα μάνες, γύρη, γόνο ψημένο, αυγό ,σκουλικακι και μελια. Παρα πολλά μελια! Τοσα που η μάνα δεν είχε χώρο να γεννήσει σε σχεδόν καμια κυψέλη. Τα πλαίσια που είχαν γόνο είχαν και μέλι όχι μονο απο πανω αλλά και στα πλαγιά και απο κάτω ,ασφράγιστο.
Αν είχα χτισμένες κηρυθρες θα απολεπιζα τα σφραγισμένα ώστε να τα μεταφέρουν ,αλλά δεν υπάρχει ουτε μια. Σταμάτησα λοιπον το σιρόπι ώστε να χρησιμοποιήσουν το αποθηκευμενο μέλι για να χτισουν και να ξεμπλοκαρει η μανα. Τα αχτιστα τα έχουν ξεκινήσει όλα ,δυο σε κάθε κυψέλη.
Εκανα καλά? Υπάρχει κάποιος άλλος τροπος?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Milve
Μέλος
Μέλος
Milve


Αριθμός μηνυμάτων : 116

Ξεμπλοκαρισμα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεμπλοκαρισμα   Ξεμπλοκαρισμα Icon_minitimeΣαβ Ιουν 06, 2015 6:38 pm

Καλά έκανες. Απλά πρόσεχε να μη σπάσεις το γόνο. Δηλαδή τα άχτιστα να τα βάλεις στο τελείωμα των πλαισίων που έχουν γόνο και όχι ανάμεσα από αυτά. Καλή συνέχεια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos37
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 280

Ξεμπλοκαρισμα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεμπλοκαρισμα   Ξεμπλοκαρισμα Icon_minitimeΚυρ Ιουν 07, 2015 12:20 am

sostos thanks!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Ξεμπλοκαρισμα
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: