Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Κυψέλη οριζόντιας ανάπτυξης - Πολυεργαλείο

Πήγαινε κάτω 
+2
monarchis
ergon
6 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ergon
Μέλος
Μέλος
ergon


Αριθμός μηνυμάτων : 58

Κυψέλη οριζόντιας ανάπτυξης - Πολυεργαλείο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Κυψέλη οριζόντιας ανάπτυξης - Πολυεργαλείο   Κυψέλη οριζόντιας ανάπτυξης - Πολυεργαλείο Icon_minitimeΠεμ Ιουν 04, 2015 2:18 pm

Καλημέρα σε όλους, αν και νεός παρακολουθώ το φόρουμ αρκετό καιρό και σύνήθως διαβάζω τις αναρτήσεις-εμπειρίες άλλων παλαιότερων συναδέλφων και ομολογουμένως μαθαίνω πολλά απο αυτους. Μέτα απο αναζήτηση στο Ιντερνετ,  idea  μετά απο πολλή σκέψη  skeftome και επειδή τα χέρια μου "πίανουν"  he he he αποφάσισα να φτίαξω μια κυψέλη οριζόντιας ανάπτυξης που να έχει πολλαπλές εφαρμογές και ήθελα να την μοιραστώ μαζί με το φόρουμ και να ακούσω τις γνώμες όλων γιατί σίγουρα υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης και κάθε γόνιμη κριτική είναι δεκτή htipieme .

Συγκεκριμένα είναι μια κυψέλη κανονικών διαστάσεων εκτός απο το πλάτος της που φτάνει περίπου το 1,50μ., και χωράει εσωτερικά 36 πλάισια Λάνγστροθ μαζί με τα χωρίσματα πάχους 6 χιλ ή περισσότερα πλάισια κοντά στα 40 χωρίς τα χωρίσματα. Έτσι μπορεί να χωριστεί σε 12 τριπλοκυψελίδια το καθένα απο μόνο του μελισοστεγανό καθώς και οι είδοδοι αυτών. Τα υλικά της κατασκευής προέρχονται κυρίως απο ανακύκλωση διάφορων υλικών όπως για παράδειγμα το κουτί είναι φτιαγμένο απο παλιές κάσες εσωτερικών κουφωμάτων πάχους 4 εκ. και το καπάκι απο μία παλιά ντουλάπα της γιαγιάς που ήταν για πέταμα, σίδερα απο περιφράξη που περίσσεψαν και άλλα διάφορα το μονο που αγόρασα είναι η σίτα για τον πάτο, κάποια δοκαράκια 3χ10 για το καπάκι και την λαμαρίνα απο πάνω. Να σημειώσω ότι κάτω απο την λαμαρίνα κόλλησα επάνω στο ξύλο μόνωση 3 εκ. Εξωτερικά έχει βαφτεί με ελαστομερές μονωτικό ταρατσών νερού. Τα πόδια ρυθμίζονται για να μπορούν να πάρουν τυχόν κλίσεις του εδάφους ή να ρυθμιστεί το ύψος απο το έδαφος.

Επίσης μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σαν κυψέλη για δύο βασίλισσες queen  δεξιά και αριστερά  χρησιμοποιώντας χωρίσματα πάχους 6 χιλ με βασιλικο διάφραγμα και απο πάνω και το μελιτοθάλαμο στο κέντρο. Ακόμη και σαν τράπεζα βασιλισσών και για ξεχειμώνιασμα μιας και τα τριπλοκυψελίδια θα βοηθούν το ένα το άλλο με την θερμότητα τους taxo pexi  και άλλα πολλά ιδέες υπάρχουν πολλές.

Προς το παρόν χρησιμοποιείται χωρισμένη σε τριπλοκυψελίδια για την σύζευξη βασιλισσών queen  βλέπεται είπα να πειραματιστώ και με την βασιλοτροφία αν και στον πρώτο εμβολιασμό δεν έπιασαν ούτε ένα στον δεύτερο έπιασαν 13 και μπήκαν όλα σε αυτή την κυψέλη πλην ενός που τις κάνει παρέα παραδίπλα. Efharisto eklisa
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]


Έχει επεξεργασθεί από τον/την ergon στις Πεμ Ιουν 04, 2015 3:03 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Κυψέλη οριζόντιας ανάπτυξης - Πολυεργαλείο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κυψέλη οριζόντιας ανάπτυξης - Πολυεργαλείο   Κυψέλη οριζόντιας ανάπτυξης - Πολυεργαλείο Icon_minitimeΠεμ Ιουν 04, 2015 2:42 pm

Γενικά μου αρέσουν η οριζόντιας ανάπτυξης κυψέλες αν και δεν έχω πειραματιστεί ακόμα. Έχω μια μικρή ένσταση στα υλικά όπως κομμάτια από ντουλάπες και κουφώματα που ανέφερες και αυτό γιατί συνήθως η ξυλεία αυτή είναι εμποτισμένη με ισχυρά χημικά και ενθέχεται να περάσουν στο κερί και στο μέλι λόγω υψηλής απορροφησιμότητας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ergon
Μέλος
Μέλος
ergon


Αριθμός μηνυμάτων : 58

Κυψέλη οριζόντιας ανάπτυξης - Πολυεργαλείο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κυψέλη οριζόντιας ανάπτυξης - Πολυεργαλείο   Κυψέλη οριζόντιας ανάπτυξης - Πολυεργαλείο Icon_minitimeΠεμ Ιουν 04, 2015 2:46 pm

Χρησιμοποίησα τα εσωτερικά μέρη που είναι σκετο ξυλο χωρίς επεξεργασία. Πές μου πώς μπορώ να ανεβάσω φωτογραφίες? Έχω δοκιμάσει με επισύναψη και μετά και με το tinypic  αλλά δεν είδα τίποτα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ergon
Μέλος
Μέλος
ergon


Αριθμός μηνυμάτων : 58

Κυψέλη οριζόντιας ανάπτυξης - Πολυεργαλείο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κυψέλη οριζόντιας ανάπτυξης - Πολυεργαλείο   Κυψέλη οριζόντιας ανάπτυξης - Πολυεργαλείο Icon_minitimeΠεμ Ιουν 04, 2015 3:06 pm

νομίζω οτι τώρα τα κατάφερα με τις εικόνες...

Τα ξύλινα μέρη εσωτερικά, δέν ξέρω αν φαίνονται πολύ καλά, είναι άβαφα - καθαρό ξύλο.

εξωτερικά λερώθηκε η κυψέλη λίγο και μετά την φωτογράφιση την ξαναπέρασα ένα βιαστικό χέρι χρώμα ακόμα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Throubee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Throubee


Αριθμός μηνυμάτων : 808

Κυψέλη οριζόντιας ανάπτυξης - Πολυεργαλείο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κυψέλη οριζόντιας ανάπτυξης - Πολυεργαλείο   Κυψέλη οριζόντιας ανάπτυξης - Πολυεργαλείο Icon_minitimeΠεμ Ιουν 04, 2015 4:50 pm

..γεια στα χέρια σου! ,τις εισόδους για να αποφύγω την παραπλάνηση των μελισσών θα τις έκανα εναλλάξ μπρος πίσω και τις αντίστοιχες σε κάθε μια πλευρά πάνω κάτω.. Βάψε και το καπάκι γιατί πυρώνει το καλοκαίρι!
καλές δουλειές!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Κυψέλη οριζόντιας ανάπτυξης - Πολυεργαλείο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κυψέλη οριζόντιας ανάπτυξης - Πολυεργαλείο   Κυψέλη οριζόντιας ανάπτυξης - Πολυεργαλείο Icon_minitimeΠεμ Ιουν 04, 2015 6:06 pm

Πολύ ωραία κατασκευή. Μπράβο! Σωστή η τοποθέτηση του Throubee για τις πόρτες, οι μπρος-πίσω εισόδοι μειώνουν το φαινόμενο της παραπλάνησης για τις νέες μάνες.
Μπορεί να κάνω λάθος αλλά ο εμποτισμός ξυλείας είναι καθολικός και δεν διαχωρίζεται σε εσωτερικά εξωτερικά μέρη για τη χρήση επίπλων καθώς ξυλοφάγα έντομα δεν διαχωρίζουν το μέσα έξω.

Πάντως η κατασκευή είναι super! Περιμένω κάποια στιγμή να δω και φωτό από το εσωτερικό. Όπως και να έχει Εύγε cheers !
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ergon
Μέλος
Μέλος
ergon


Αριθμός μηνυμάτων : 58

Κυψέλη οριζόντιας ανάπτυξης - Πολυεργαλείο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κυψέλη οριζόντιας ανάπτυξης - Πολυεργαλείο   Κυψέλη οριζόντιας ανάπτυξης - Πολυεργαλείο Icon_minitimeΠεμ Ιουν 04, 2015 6:20 pm

Ευχαριστω πολυ. Σωστά θα ήταν καλύτερα αν ήταν μπρος και πίσω αλλά δεν θα βόλευε καθόλου κατά την επιθεώρηση. Έτσι όπως είναι τώρα σηκώνεις το καπάκι (χρησιμοποίησα μεντεσέ του μέτρου από την ντουλάπα της γιαγιάς που προαναφέρθηκε) και κανείς την δουλειά σου ανενόχλητος. Θα δείξει σε λίγο καιρό όταν βγουν για γονιμοποίηση η βασίλισσες, ελπίζω τα παραπέτα που έβαλα εξωτερικά να κάνουν δουλειά. Είχα διαβάσει ότι σημαντικός παράγοντας επιτυχίας εκτός από την εσωτερική μελισσοστεγανοτητα είναι και ο σαφής διαχωρισμός των εισόδων.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thodoris981
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
thodoris981


Αριθμός μηνυμάτων : 651

Κυψέλη οριζόντιας ανάπτυξης - Πολυεργαλείο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κυψέλη οριζόντιας ανάπτυξης - Πολυεργαλείο   Κυψέλη οριζόντιας ανάπτυξης - Πολυεργαλείο Icon_minitimeΠεμ Ιουν 04, 2015 7:25 pm

Θεος!!
Με τις πινελιες θρουμπι νομιζω θα ειχες το απολυτο.
Ποσο να ενοχληθεις απο τριπλοκυψελιδια που οι συλλεκτριες είναι ελάχιστες και οι επιθεωρήσεις δευτερολέπτων.
Παντως bravo!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ergon
Μέλος
Μέλος
ergon


Αριθμός μηνυμάτων : 58

Κυψέλη οριζόντιας ανάπτυξης - Πολυεργαλείο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κυψέλη οριζόντιας ανάπτυξης - Πολυεργαλείο   Κυψέλη οριζόντιας ανάπτυξης - Πολυεργαλείο Icon_minitimeΠεμ Ιουν 04, 2015 10:32 pm

Ευχαριστώ πολύ για τα καλα σας λόγια και περισσότερο για τις υποδείξεις σας. Σήμερα μετά απο μια σύντομη επιθεώρηση παρατήρησα ότι τα εξωτερικά τμήματα είχαν μαζέψει περισσότερο πληθυσμό, λογικό θα μου πείτε, ελπίζω να πάνε καλά οι queen. Όπως και να 'χει, θα φτιάξω μία με τις εξόδους μπρός και πίσω, αν και σκέφτομαι αργότερα να την χρησιμοποιήσω ως κυψέλη με δύο queen και τον μελιτοθάλαμο στο κέντρο.

Μία ερώτηση: Κάθε τριπλοκυψελίδιο έχει για είσοδο τρείς οπές των 12 χιλ. θεωρείτε ότι είναι εντάξει? Πορτάκια δέν υπάρχουν μιας και δεν προορίζεται για μεταφορές. Επίσης αν χρησιμοποιηθεί ως κυψέλη με δύο queen το άθροισμα των οπών 12 χ 3 = 36 οπές των 12 χιλ. αρκούν? Αυτά προς το παρόν αλλά θα επανέλθω με περισσότερες φωτο με την κυψέλη σε "λειτουργία"...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos37
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 280

Κυψέλη οριζόντιας ανάπτυξης - Πολυεργαλείο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κυψέλη οριζόντιας ανάπτυξης - Πολυεργαλείο   Κυψέλη οριζόντιας ανάπτυξης - Πολυεργαλείο Icon_minitimeΠεμ Ιουν 04, 2015 10:42 pm

sostos αμα πιάνουν τα χέρια σου !
Πολύ ωραία για παραφυάδες, λίγο μεγαλύτερη απο αυτή που χρησιμοποιουν οι γάλλοι(κυψέλη φυτώριο).Για τράπεζα δεν ξέρω αν συμφέρει γιατί χρησιμοποιηται μεγαλος πληθυσμος για να συντηρήσει την κάθε μια .Καλυτερο θα ηταν νομιζω θηκες-πλαισια των τεσσάρων η οκτώ θέσεων οπου με πολύ λιγοτερο πληθυσμο συντηρείς πολύ  περισσότερες μάνες.
Παρολ'αυτα πολύ ωραία κατασκευή!Μπράβο.
Ερωτηση-γιατι είναι λογικό να έχουν πιο πολύ πληθυσμο τα εξωτερικά?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Κυψέλη οριζόντιας ανάπτυξης - Πολυεργαλείο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κυψέλη οριζόντιας ανάπτυξης - Πολυεργαλείο   Κυψέλη οριζόντιας ανάπτυξης - Πολυεργαλείο Icon_minitimeΠεμ Ιουν 04, 2015 10:54 pm

Μην σκας για τις οπές γιατί φαντάσου πως στην Αμερική χρησιμοποιούν μια οπή της μιας ίντσας (2,54cm) ως κύρια είσοδο. Θα σου πρότεινα εκεί που θα έχει ως κύριο δωμάτιο την τροφιμαποθήκη να κλείσεις τις οπές ίσως με κάποιον φέλο? με μια ξύλινη πόρτα? με αυτόν τον τρόπο έχεις δύο πλεονεκτήματα:

1ον: απασχολείς λιγότερο πληθυσμό για φρούρηση και ενισχύεις τις πλευρικές.

2ον: μειώνεις τις πιθανότητες λεηλασίας.

Ελπίζω να βοήθησα king
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ergon
Μέλος
Μέλος
ergon


Αριθμός μηνυμάτων : 58

Κυψέλη οριζόντιας ανάπτυξης - Πολυεργαλείο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κυψέλη οριζόντιας ανάπτυξης - Πολυεργαλείο   Κυψέλη οριζόντιας ανάπτυξης - Πολυεργαλείο Icon_minitimeΠεμ Ιουν 04, 2015 11:21 pm

monarchis: να ' σαι καλά μου έλυσες μια σειρά απο μικροθεματακια που με ταλάνιζαν.

nikos37: το έχω σκεφτεί οτι για τράπεζα βασιλισσών μπορουν να χρησιμοποιηθούν μικρότερα κυψελίδια αλλά τί γίνεται μακροπρόθεσμα με την βασίλισσα που την αναγκάζεις σε υπογεννητικότητα? Οσό για τα πλευρικά που είναι πιό ενισχυμένα, έχω παρατηρήσει πως αν βάλεις σε μια σειρά π.χ. 10 μελίσσια με την συνηθισμένη απόσταση μεταξύ τους τα εξωτερικά μελίσσια ενισχύονται με συλλέκτριες και απο άλλες κυψέλες ίσως γιατί βιάζονται να "ξεφορτώσουν", ίσως παραπλάνηση απλά. Νομιζώ επίσης ότι κάπου το έχω διαβάσει και σε κάποιο άρθρο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
priamos1980
Μέλος
Μέλος
priamos1980


Αριθμός μηνυμάτων : 204

Κυψέλη οριζόντιας ανάπτυξης - Πολυεργαλείο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κυψέλη οριζόντιας ανάπτυξης - Πολυεργαλείο   Κυψέλη οριζόντιας ανάπτυξης - Πολυεργαλείο Icon_minitimeΠαρ Ιουν 05, 2015 3:12 am

πολυ καλη ηδουλεια σου εχω μια τετοια και εγω αλλα την χωριζω σε εξι μερη και βαζω παραφυαδες, κανω εισαγωγη τις πρωτες τρεις για γονιμοποιηση και μετα βαζω και στις άλλες 3 θεσεις παλιες βασιλισσες για να μην υπαρχει παραπλανηση οταν πεταξουν και γονιμοποιηθουν
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos37
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 280

Κυψέλη οριζόντιας ανάπτυξης - Πολυεργαλείο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κυψέλη οριζόντιας ανάπτυξης - Πολυεργαλείο   Κυψέλη οριζόντιας ανάπτυξης - Πολυεργαλείο Icon_minitimeΠαρ Ιουν 05, 2015 8:38 am

ergon καλημερα, δεν αναφερομουν σε κυψελιδια αλλα σε θηκες-πλαισια οι οποιες μπαινουν σε κανονικες κυψελες και μπορουν να φιλοξενησουν μεχρι οκτω μανες το καθε ενα και μπορεις να βαλεις περισσοτερα απο ενα σε μια κυψελη. Το πειραμα το εχει κανει ο πανταζης ,αν θυμαμαι καλα ,και το αναφερει ο μπικος στο ''μανα δεν ειναι μονο μια''. Ο πληθυσμος που αναπτυσσεται π.χ. απο 12 μανες δεν νοειται αρκετος ,λογω περιορισμενου χωρου γεννας, για εκμεταλευση σε συστηματα περισσοτερων των μια βασιλισσων αλλα ειναι υπεραρκετος για ασφαλες ξεχειμωνιασμα,κατι που δεν συμβαινει στα κυψελιδια, τα οποια οπωσδηποτε εχουν και αυτα τη χρηση τους.
Οσον αφορα τωρα την υπογεννητικοτητα , βασει των αποτελεσματων του πειραματος, δεν υπηρξε κανενα προβλημα και την ανοιξη οι μανες μπηκαν κανονικα σε παραφυαδες οπου και εξετελεσαν το εργο τους μια χαρα.Ουτως η αλλως σε υπογεννητικοτητα υποβαλλεται η μανα και απο το ιδιο το μελισσι σε καποιες περιπτωσεις οπως μπλοκαρισμα λογω εισροης τροφων,ελλειψη γυρης και καιρικων συνθηκων.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ergon
Μέλος
Μέλος
ergon


Αριθμός μηνυμάτων : 58

Κυψέλη οριζόντιας ανάπτυξης - Πολυεργαλείο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κυψέλη οριζόντιας ανάπτυξης - Πολυεργαλείο   Κυψέλη οριζόντιας ανάπτυξης - Πολυεργαλείο Icon_minitimeΠαρ Ιουν 05, 2015 10:22 am

καλημέρα Νικο37 προφανως εννοούμε για το ίδιο πράγμα, εγω αναφερόμουν στην ακόλουθη τράπεζα βασιλισσών, στο μέλλον μπορεί και να καταπιαστώ με κάτι τέτοιο:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos37
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 280

Κυψέλη οριζόντιας ανάπτυξης - Πολυεργαλείο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κυψέλη οριζόντιας ανάπτυξης - Πολυεργαλείο   Κυψέλη οριζόντιας ανάπτυξης - Πολυεργαλείο Icon_minitimeΠαρ Ιουν 05, 2015 11:56 am

ergon , την εχω δει αυτη την τραπεζα αλλα ψαξε και του πανταζη γιατι σε αυτην το πλαισιο χωριζεται στα τεσσερα, με πηχακια σε σχημα σταυρου.Η διαφορα οπως αναφερει και ο ΘΕΟΣ ΜΠΙΚΟΣ ( που δυστυχως φευγοντας πηρε μαζι του και τοση γνωση που δεν προλαβε να μεταδοσει) ειναι οτι οταν κανουν μελισσοσφαιρα οι μανες πανε προς το κεντρο του σταυρου και αρα στο κεντρο της σφαιρας ενω στην αλλη οι ακριανες πιθανον να μεινουν εκτος σφαιρας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ergon
Μέλος
Μέλος
ergon


Αριθμός μηνυμάτων : 58

Κυψέλη οριζόντιας ανάπτυξης - Πολυεργαλείο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κυψέλη οριζόντιας ανάπτυξης - Πολυεργαλείο   Κυψέλη οριζόντιας ανάπτυξης - Πολυεργαλείο Icon_minitimeΔευ Ιουν 08, 2015 10:31 pm

Καλησπέρα σε όλους, σήμερα αν και έβρεξε κατα διαστήματα, αργά το απόγευμα πέρασα να δώ μόνο απ' έξω πως πάει η κυψέλη και βρήκα σε ένα διαμέρισμα αυτό το "γένι"

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

σε αυτό το σημείο πρέπει να πώ οτι τα τριπλοκυψελίδια τα δημιούργησα την περασμένη Πέμπτη και έβαλα σε κάθε διαμέρισμα ένα πλάισιο με κλειστό γόνο και όλες τις μέλλισες που είχε πάνω, δύο πλάισια με τροφές χωρίς τις μέλισσες και απο ένα βασιλοκελί τυλιγμένο με αλουμινόχαρτο. Η  κυψέλη τοποθετήθηκε σε θέση που βρισκόταν πρώτα 3 δυνατά μελίσσια ( απο τα οποία πήρα και τους γόνους) και αυτά τα 3 τα μετακίνησα 10 με 15 μέτρα μακρυά. Αυτό έγινε για να πάρουν οι παραφυάδες όσες περισσότερες συλλέκτριες μπορούσαν, χωρίς λεηλασίες. Απο ότι φαίνεται το ακριανό πήρε και με το παραπάνω.  Αυριο - καιρού επιτρέποντος - θα πάω να τσεκάρω την φυσιολογική εκκόλαψη των βασιλισσών και θα βγάλω μερικές φώτο εσωτερικά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Throubee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Throubee


Αριθμός μηνυμάτων : 808

Κυψέλη οριζόντιας ανάπτυξης - Πολυεργαλείο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κυψέλη οριζόντιας ανάπτυξης - Πολυεργαλείο   Κυψέλη οριζόντιας ανάπτυξης - Πολυεργαλείο Icon_minitimeΔευ Ιουν 08, 2015 10:40 pm

Καλή επιτυχία! Να σου πιάσουν όλες! , ελπίζω να μάζεψαν περισσότερο "λαό" από τις 3 δυνατές που αναφέρεις γιατί με μόνο ένα πλαίσιο πληθυσμό είσαι λίγο-πολύ οριακά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ergon
Μέλος
Μέλος
ergon


Αριθμός μηνυμάτων : 58

Κυψέλη οριζόντιας ανάπτυξης - Πολυεργαλείο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κυψέλη οριζόντιας ανάπτυξης - Πολυεργαλείο   Κυψέλη οριζόντιας ανάπτυξης - Πολυεργαλείο Icon_minitimeΔευ Ιουν 08, 2015 10:55 pm

Να 'σαι καλά, αύριο θα δέιξει αν το "πέιραμα" πάει καλά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ergon
Μέλος
Μέλος
ergon


Αριθμός μηνυμάτων : 58

Κυψέλη οριζόντιας ανάπτυξης - Πολυεργαλείο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κυψέλη οριζόντιας ανάπτυξης - Πολυεργαλείο   Κυψέλη οριζόντιας ανάπτυξης - Πολυεργαλείο Icon_minitimeΤετ Ιουν 10, 2015 2:20 pm

Καλημέρα σε όλους όπως υποσχέθηκα το "πείραμα" συνεχίζεται και είπα να ανεβάσω μερικές φώτο εσωτερικά της κυψέλης σε λειτουργία.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
(Φώτο μέσα) όπως φάινεται τα ακριανά τμήματα μάζεψαν και τις περισσότερες συλλέκτριες

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
(και φώτο έξω)

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
100% επιτυχία όσον αφορά την φυσιολογική εκκόλαψη των βασιλισσών

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Στα εσωτερικά διαμερίσματα ο πληθυσμός των συλλεκτριών είναι ικανοποιητικός και πατάν και στα 3 πλαίσια μόνο στα ακριανά οι μέλισσες "ξεχειλίζουν" λέτε να έχω κανα θέμα μ΄αυτό?

Τις αφήνω προς το παρόν ήσυχες καμμια δεκαρια μέρες για την σύζευξη των βασιλισσών και μετά θα κρίνω αν θα στεφθεί με επιτυχία η όλη προσπάθεια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ergon
Μέλος
Μέλος
ergon


Αριθμός μηνυμάτων : 58

Κυψέλη οριζόντιας ανάπτυξης - Πολυεργαλείο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κυψέλη οριζόντιας ανάπτυξης - Πολυεργαλείο   Κυψέλη οριζόντιας ανάπτυξης - Πολυεργαλείο Icon_minitimeΤρι Ιουλ 07, 2015 9:43 pm

Μετά από καιρό επανέρχομαι με κάποια αποτελέσματα: 1) από τις βασίλισσες γονιμοποιηθήκαν επιτυχώς οι 9 στις 12 δηλαδή επιτυχία 75% συμπεραίνω ότι η παραπλάνηση των βασιλισσών στην εν λόγω κυψέλη κρατήθηκε σε ανεκτά επίπεδα αν υποθέσω επίσης πώς κάποια βασίλισσα μπορεί και να φαγώθηκε από κάποιο πουλί. 2) τα τμήματα που απέτυχαν επειδή χάθηκε η βασίλισσα είναι πολύ εύκολο να συνενωθούν με ένα διπλανό πού έχει βασίλισσα, για ασφάλεια τα ράντισα λιγάκι μι λίγο τσιπουρόμελο. Το μόνο πρόβλημα που παρουσιάζει η εν λόγω κυψέλη είναι όταν θέλεις να πάρεις μια παραφυάδα και να την βάλεις σε ξεχωριστή στάνταρ κυψέλη πρακτικά είναι αδύνατον να πάρεις όλες τις μέλισσες π.χ. αυτές από τα τοιχώματα. Κατά τα άλλα είναι πολύ εύχρηστη κατά την επιθεώρηση. Ετοίμασα άλλη μία και πρόκειται να την χρησιμοποιήσω με δύο βασίλισσες αριστερά και δεξιά και το μελιτοθαλαμο στο κέντρο χωρισμένο με βασιλικά διαφράγματα, θα ανεβάσω σχετικές φωτογραφίες σύντομα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ergon
Μέλος
Μέλος
ergon


Αριθμός μηνυμάτων : 58

Κυψέλη οριζόντιας ανάπτυξης - Πολυεργαλείο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κυψέλη οριζόντιας ανάπτυξης - Πολυεργαλείο   Κυψέλη οριζόντιας ανάπτυξης - Πολυεργαλείο Icon_minitimeΤρι Ιουλ 14, 2015 11:13 am

Οπως υποσχέθηκα αναβάζω μερικές φώτο με την δέυτερη κυψέλη οριζόντιας ανάπτυξης...

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Αυτη τη φορά είπα να βάλω τα παιδιά μου να το διασκεδάσουν και να με βοηθήσουν στο χρωματισμό - διακόσμηση της κυψέλης.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Οι φωτο είναι τραβηγμένες πρίν βάλω το καπάκι απο γαλβανιζέ λαμαρίνα, επίσης φαίνεται καθαρά και η μόνωση πάχους 3 εκ. που βάζω στο καπάκι.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Τροποποίησα τα πόδια που στηρίζεται η κυψέλη, αυτη τη φορά είναι σταθερά και νομίζω πως έτσι είναι καλύτερα μιας και δεν προορίζεται για μετακινήσεις.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Και μερικές φώτο απο το εσωτερικό

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Όπως έχω ξαναγραψει απλώς πειραματίζομαι και κάνω πράξη δίαφορες θεωρίες που έχω διαβάσει, φυσικά με αρκετές δικές μου παρεμβάσεις και τροποποιήσεις. Με αυτή την κυψέλη θέλω να δοκιμάσω τις διάφορες μεθόδους δύο βασιλισσών με κοινό μελιτοθάλαμο που υπάρχουν στο διαδίκτυο. Οι δυο διαφορές  των διαφόρων μεθόδων με δύο βασίλισσες με την δική μου είναι 1) ως επι το πλέιστον αυτές εφαρμόζονται σε κατακόρυφες-στανταρντ κυψέλες ενώ εγώ σε οριζόντια και 2) ίσως η πιο σημαντική διαφορά είναι ότι όλες οι μέθοδοι που έχω διαβάσει χρησιμοποιούν τις δύο βασίλισσες για κάποιο χρονικό διάστημα και μετά συνενώνουν τα σμήνη με αποτέλεσμα να επικρατήσει μόνο μία, εγώ θέλω να δοκιμάσω να κρατήσω και τις δύο βασίλισσες σε αυτή την κατάσταση μόνιμα. Θα δώ πως θα ξεχειμωνίασουν και θα έχω πιο ασφαλή συμπεράσματα του χρόνου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Κυψέλη οριζόντιας ανάπτυξης - Πολυεργαλείο
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Βασεις κυψελης και κυψελη οριζοντιας αναπτυξης.
» Κυψέλες οριζόντιας ανάπτυξης
» Νέα Κυψέλη
» ΕΡΕΥΝΑ ΑΓΡΟΤΙΚΗΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ
» Συμμετοχή σε έρευνα ανάπτυξης προϊόντος

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τα εργαλεία της δουλειάς-
Μετάβαση σε: