Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Σε αναζήτηαη μελισσότοπου - Ηράκλειο Κρήτης

Πήγαινε κάτω 
2 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
sd21gr
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 56

Σε αναζήτηαη μελισσότοπου - Ηράκλειο Κρήτης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Σε αναζήτηαη μελισσότοπου - Ηράκλειο Κρήτης   Σε αναζήτηαη μελισσότοπου - Ηράκλειο Κρήτης Icon_minitimeΤετ Μάης 27, 2015 1:00 am

Καλησπέρα σε όλους,

μετά απο 4 χρόνια σχεδόν ολοκληρωτικής αποχής από την μελισσοκομία πήρα την απόφαση να επανέλθω. Έχω βρει τα μελίσσια ,με 5-6 θα ξεκινήσω και τώρα ψάχνω τον χώρο. Δυστυχώς όμως δεν  έχω κάποιο χωράφι, τουλάχιστον σε κοντινή απόσταση και προς το παρόν ούτε έχω βρεί κανέναν που να μπορεί να διαθέσει/ενοικιάσει κάποιο που να είναι και κατάλληλο για μελισσόκηπο.

*Τώρα κοιτάω και σε αγγελίες για πωλήσεις αγροτεμαχίων..

Αν κάποιος μπορεί να δώσει καμιά λύση/ιδέα ή αν μπορεί έστω να μου προτείνει περιοχές σε απόσταση μέχρι μαξ 30' από Ηράκλειο κατάλληλες για μελίσσια (δεν γνωρίζω τα μέρη εδώ) ωστέ να επικεντρώσω το ψάξιμο σε αυτές θα ήμουν ευγνώμων, τα κορίτσια περιμένουν για την μετακόμιση !
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos37
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 280

Σε αναζήτηαη μελισσότοπου - Ηράκλειο Κρήτης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σε αναζήτηαη μελισσότοπου - Ηράκλειο Κρήτης   Σε αναζήτηαη μελισσότοπου - Ηράκλειο Κρήτης Icon_minitimeΠεμ Μάης 28, 2015 11:42 pm

Καλησπέρα ,αν ενδιαφέρεται για αγορά η ενοικιαση κάποιου αγροτεμαχιου,εφόσον αν κατάλαβα καλά δεν είσαι απο Ηράκλειο, το καλυτερο κατα τη γνώμη μου είναι να πας σε κάποιο μεσίτη ,να του θέσεις τις προυποθεσεις που πρεπει να έχει, ώστε να πας πιο στοχευμένα.Το καλό είναι οτι για μελισσοκομείο δεν χρειαζεσαι πολύ χώρο. Τώρα όσο αφορα περιοχές κατάλληλες νομιζω οτι οπου και να τις πας θα βρουν να φανε λόγω του ανάγλυφου τις περιοχης μας αν και εγώ , αν ειχα την δυνατοτητα, θα απέφευγα περιοχές με έντονη αμπελοκαλιεργεια και ελαιοκαλλιέργεια λόγω ψεκασμών. Προτιμησε πεδινά -ημιορεινά λόγω πρωιμοτητας. Σημασία επίσης έχει αν εχεις στο νου σου κάποια ανθοφορία που σε ενδιαφερει ώστε να εγκαταστησεις εκεί κοντά .Για παράδειγμα μετα τον κάμπο του αγίου Σύλλα προς προφήτη Ηλία και Ξερολια έχει πολύ φασκόμηλο, θριμπα ,ριγανη, κορμοτσουλι και σίγουρα και αλλά που δεν τα γνωρίζω και αν ανδιαφερεσαι για πορτοκαλί και ερικα μπορείς να πας Φοδελε η θυμάρι λίγο πιο ψηλά.Αυτες είναι καποιες προτάσεις που μου έρχονται στο μυαλό και σίγουρα κάποιοι συνφόρουμιτες- συντοπίτες θα έχουν να σου προτείνουν κάποια αλλα μέρη να σε βοηθησουν.καλη τύχη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sd21gr
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 56

Σε αναζήτηαη μελισσότοπου - Ηράκλειο Κρήτης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σε αναζήτηαη μελισσότοπου - Ηράκλειο Κρήτης   Σε αναζήτηαη μελισσότοπου - Ηράκλειο Κρήτης Icon_minitimeΠαρ Μάης 29, 2015 11:06 am

Eυχαριστώ για την απάντηση Νίκο! Θα επικοινωνήσω και με μεσίτη, μήπως βρεθεί κάτι.. Στο μεταξύ εχω σκοπό να κάνω και μερικές βόλτες γύρω από το Ηράκλειο να δω λίγο καλύτερα την περιοχή και να κοιτάξω και για πωλητήρια-ενοικιαστήρια..
Κάποιος άλλος συνφορουμίτης μήπως μπορεί να με βοηθήσει λίγο με την περιοχή;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sd21gr
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 56

Σε αναζήτηαη μελισσότοπου - Ηράκλειο Κρήτης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σε αναζήτηαη μελισσότοπου - Ηράκλειο Κρήτης   Σε αναζήτηαη μελισσότοπου - Ηράκλειο Κρήτης Icon_minitimeΔευ Ιουν 01, 2015 6:23 pm

Καμιά βοήθεια συντοπίτες;;
melissologia H.B.F.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Σε αναζήτηαη μελισσότοπου - Ηράκλειο Κρήτης
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Εκπαίδευση μελισσοκόμων στο Ηράκλειο Κρήτης
» Εκπαίδευση μελισσοκόμων στο Ηράκλειο Κρήτης
» Εκπαίδευση Μελισσοκόμων στο Ηράκλειο Κρήτης 13-15/6
» Ημερίδα Μελισσοκομίας 25-05-2015 Ηράκλειο Κρήτης
» Ημερίδα Μελισσοκομίας 13-11-2015 Ηράκλειο Κρήτης

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: