Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Οικονομικοτεχνική μελέτη-ξεκίνημα

Πήγαινε κάτω 
+10
pointerst
BillBee
thoma.sbees
spithoyras
BASILISP
priamos1980
NikTheGreek
monarchis
Throubee
tomaskatsoufis
14 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
tomaskatsoufis
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 175

Οικονομικοτεχνική μελέτη-ξεκίνημα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Οικονομικοτεχνική μελέτη-ξεκίνημα   Οικονομικοτεχνική μελέτη-ξεκίνημα Icon_minitimeΤρι Μάης 26, 2015 9:58 pm

Καλησπέρα παιδιά. Ψάχνω να κάνω μια οικονομικοτεχνική μελέτη για να βάλω σε ράγες την ενασχόληση μου με τη μελισσοκομία. Τι να επενδύσω τι να περιμένω, χασούρα και τα σχετικά. Ξέρω ότι πιθανόν να μην υπάρχει αντίστοιχος άνθρωπος ή επιστήμονας να την κάνει και ίσως ξέρει κάποιος, κάποιο παλιό μελισσοκόμο που έστω και ερασιτεχνικά να κατευθύνει τους νέους. Επ αμοιβή εννοείται. Όποιος μπορεί να με παραπέμψει κάπου τον ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Throubee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Throubee


Αριθμός μηνυμάτων : 808

Οικονομικοτεχνική μελέτη-ξεκίνημα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οικονομικοτεχνική μελέτη-ξεκίνημα   Οικονομικοτεχνική μελέτη-ξεκίνημα Icon_minitimeΤρι Μάης 26, 2015 10:07 pm

Άν δε με απατά η μνήμη μου, μια τέτοια προσέγγιση είχε κάνει ο κ. Λιάκος στο βιβλίο του Επιχειρηματική Μελισσοκομία.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Οικονομικοτεχνική μελέτη-ξεκίνημα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οικονομικοτεχνική μελέτη-ξεκίνημα   Οικονομικοτεχνική μελέτη-ξεκίνημα Icon_minitimeΤρι Μάης 26, 2015 10:22 pm

Σωστά θυμάσαι Μιχάλη. 95? κάνει το βιβλίο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NikTheGreek
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NikTheGreek


Αριθμός μηνυμάτων : 336

Οικονομικοτεχνική μελέτη-ξεκίνημα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οικονομικοτεχνική μελέτη-ξεκίνημα   Οικονομικοτεχνική μελέτη-ξεκίνημα Icon_minitimeΤρι Μάης 26, 2015 10:30 pm

Χμμμμμμ..
ειμαι σιγουρος οτι εχει παρει το ματι μου μια τετοια μελετη στο διασικτυο..
μ'ενα καλο ψαξιμο και λιγη τυχη θα την βρεις...
θα κοιταξω κι εγω μηπως ειμαι τυχερος...αλλα ξερεις οτι..
οταν ψαχνεις κατι ..μερικες φορες δεν το βρισκεις...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
priamos1980
Μέλος
Μέλος
priamos1980


Αριθμός μηνυμάτων : 204

Οικονομικοτεχνική μελέτη-ξεκίνημα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οικονομικοτεχνική μελέτη-ξεκίνημα   Οικονομικοτεχνική μελέτη-ξεκίνημα Icon_minitimeΤετ Μάης 27, 2015 12:34 am

πιασε χαρτι και μολυβι και κανε υπολογισμους απο εκει και περα σε συζητησεις με μελισσοκομους θα βρεις το δρομο, εγω να φανατστεις νομιζα οτι με λιγα λεφτα θα κανω δουλεια αλλα ολο βαζω το χερι στην τσεπη
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
BASILISP
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 407

Οικονομικοτεχνική μελέτη-ξεκίνημα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οικονομικοτεχνική μελέτη-ξεκίνημα   Οικονομικοτεχνική μελέτη-ξεκίνημα Icon_minitimeΤετ Μάης 27, 2015 5:36 am

Μηπως σε ενδιαφέρει αυτο [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] ;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

Οικονομικοτεχνική μελέτη-ξεκίνημα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οικονομικοτεχνική μελέτη-ξεκίνημα   Οικονομικοτεχνική μελέτη-ξεκίνημα Icon_minitimeΤετ Μάης 27, 2015 1:48 pm

Θυμαμαι κι εγω μια αρκετα καλη αναλυση σε καποιο μπλογκ που δεν την εχω ευκαιρη τωρα. Το μονο σιγουρο απο την δικη μου τριχρονη εμπειρια ειναι οτι εβαλα βαθεια το χερι στην τσεπη, και για να εχω καποια σοβαρο εισοδημα πρεπει να το βαλω αρκετα βαθυτερα. Επισης εχω συνηδητοποιησει οτι θελει να αφιερωσεις πολυ χρονο σε αποκτηση γνωσης αν δεν εχεις καποιον να σου δειξει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thoma.sbees
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 298

Οικονομικοτεχνική μελέτη-ξεκίνημα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οικονομικοτεχνική μελέτη-ξεκίνημα   Οικονομικοτεχνική μελέτη-ξεκίνημα Icon_minitimeΤετ Μάης 27, 2015 6:54 pm

Όσες μελέτες και να κάνεις δεν θα έχουν σχέση με την πραγματικότητα που είναι αρκετά κοστοβόρα
Όσες μελέτες και να κάνεις αν δεν αγαπήσεις τη μέλισσα και κινηθείς μόνο από οικονομικά κριτήρια δεν θα πετύχεις
Αυτό που σου προτείνω είναι να ξεκινήσεις με 4-5 μελίσσια και κόστος περ'ιπου στα 1000 ευρώ και να δοκιμάσεις αν σου αρέσει και αν μπορείς να ασχοληθείς με αυτό και μετά να κάνεις οικονομοτεχνικές μελέτες
Σε ότι χρειαστείς όμως είμαι εδώ διαθέσιμος να σε πληροφορήσω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
BillBee
Μέλος
Μέλος
BillBee


Αριθμός μηνυμάτων : 52

Οικονομικοτεχνική μελέτη-ξεκίνημα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οικονομικοτεχνική μελέτη-ξεκίνημα   Οικονομικοτεχνική μελέτη-ξεκίνημα Icon_minitimeΤετ Μάης 27, 2015 9:14 pm

Καλησπέρα

Κάνε και μία βόλτα από την τοπική βιβλιοθήκη που μένεις ίσως να βρεις αυτό που χρειάζεσαι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

Οικονομικοτεχνική μελέτη-ξεκίνημα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οικονομικοτεχνική μελέτη-ξεκίνημα   Οικονομικοτεχνική μελέτη-ξεκίνημα Icon_minitimeΤετ Μάης 27, 2015 10:29 pm

Μπορείς να πάρεις μια ιδέα,αλλά θα υπάρξουν χρονιές που θα στα φέρουν όλα τούμπα!Γιατί?Γιατί τα πάντα εξαρτώνται από τον καιρό.Αν πχ βρέχει όταν στάζει το έλατο,όχι μόνο δεν θα πάρεις μέλι,αλλά θα μπεις και μέσα....Αυτό είναι ένα παράδειγμα,αλλά αφού δραστηριοποιήσαι στη φύση τα περιμένεις όλα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Οικονομικοτεχνική μελέτη-ξεκίνημα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οικονομικοτεχνική μελέτη-ξεκίνημα   Οικονομικοτεχνική μελέτη-ξεκίνημα Icon_minitimeΠεμ Μάης 28, 2015 9:52 am

pointerst έγραψε:
Μπορείς να πάρεις μια ιδέα,αλλά θα υπάρξουν χρονιές που θα στα φέρουν όλα τούμπα!Γιατί?Γιατί τα πάντα εξαρτώνται από τον καιρό.Αν πχ βρέχει όταν στάζει το έλατο,όχι μόνο δεν θα πάρεις μέλι,αλλά θα μπεις και μέσα....Αυτό είναι ένα παράδειγμα,αλλά αφού δραστηριοποιήσαι στη φύση τα περιμένεις όλα.

Καλημερα. Εχω μπει και ο ιδιος στον κλαδο της μελισσοκομιας. Ξοδευοντας ενα αξιοσεβαστο ποσο για να γινει η αρχη με προσδοκια να αρχισω να ζω απο αυτη μου την απασχοληση στα επομενα χρονια. Βεβαια ειναι πολυ αρχη ακομα δεν εχει μπει καποιο πλανο για το πως θα πρεπει να δουλευω τα μελισσια μου και τι προιοντα θα παραγω, παει απο μονο του προς το παρον.

Εχω σκεφτει αρκετα πραγματα και με προβληματιζουν, φρεναρουν συγκεκριμενα 2 παραγοντες. Ο ενας και μεγαλυτερος ειναι οι κλεφτες. Μου ειναι καπως δυσκολο να συμβιβαστω με την ιδεα οτι ο βιος μου ειναι ελευθερος εκει εξω στην τυχη του και μερα με την μερα μπορει να μεινω με τον μισο η χωρις τιποτα. Και μονο που το σκεφτομαι και το γραφω τωρα ανατριχιαζω. Γ'ιαυτο και θα διαθεσω χρηματα να προστατεψω το υπαρχων κοπαδι αντι να το μεγαλωσω περισσοτερο.

Ακομα ενα μεγαλο προβλημα ειναι αυτο που λεει ο Pointerst. Ο παραγοντας τυχη δηλαδη, θα βρεξει, θα χιονισει, θα φυσηξει ? Αυτη βεβαια ειναι η μαγεια της φυσης και της μελισσοκομιας, η χαρα και η λυπη και περιεργος αρχιζει να μου αρεσει. Τωρα βεβαια οταν φτασεις στο σημειο να ζεις απο αυτην αλλαζουν τα πραγματα και εδω σκεφτομαι αρα τι κανουν οι επαγγελματιες σε ασχημες χρονιες??? Μηπως αρκετοι απο αυτους ταιζουν για να συμπληρωσουν βοηθησουν τα μελισσια να σφραγγισουν? Σιγουρα αρκετοι ακουλουθουν αυτην την τακτικη ακομα και σε καλες χρονιες. Δεν θελω να θιξω κανεναν απλα μοιραζομαι τις σκεψεις και τους προβληματισμους μου.

Η μελισσοκομια για εμενα ειναι μια εξαιρετικη ενασχοληση και βοηθητικο εισοδημα. Οταν ομως γινει το κυριο επαγγελμα ο μελισσοκομος αρχιζει να στρεφεται προς πιο ανορθοδοξες τακτικες και σιγουρα θα πρεπει να υπαρξει καποιο επιχειρηματικο πλανο γιατι μονο χασουρα μπορεις να εχεις απο αυτην.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Οικονομικοτεχνική μελέτη-ξεκίνημα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οικονομικοτεχνική μελέτη-ξεκίνημα   Οικονομικοτεχνική μελέτη-ξεκίνημα Icon_minitimeΠεμ Μάης 28, 2015 10:18 am

Υπάρχουν σύμβουλοι (cosulting) που μπορούν να σε κατευθύνουν και να φτιάξετε μαζί μια οικονομοτεχνικής μελέτη. Είναι οι άνθρωποι που μπορούν να σου βρούνε αν αυτήν την περίοδο τρέχει κάποια επιδότηση για νέους αγρότες κλπ. Θα σε βοηθήσουν κατά προσέγγιση για το ποσό που θα χρειαστείς, το άψυχο υλικό ως επαγγελματίας δηλ. εγκαταστάσεις, εξοπλισμός κ.α.

Οι προλαλήσαντες έχουν δίκαιο σε όλα δηλαδή στο έμψυχο, όπως καιρός, μελιτοφορίες, μέλισσες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dim
Μέλος
Μέλος
dim


Αριθμός μηνυμάτων : 181

Οικονομικοτεχνική μελέτη-ξεκίνημα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οικονομικοτεχνική μελέτη-ξεκίνημα   Οικονομικοτεχνική μελέτη-ξεκίνημα Icon_minitimeΠεμ Μάης 28, 2015 7:01 pm

Τύχη και ιστορίες... Υπάρχει τύχη στην φύση??
Μελίσσια ειχε και ο πατέρας μου για χομπι βέβαια. Ενας μεγάλος μελισσοκόμος μου είπε οτι λεφτά στην τσέπη του άρχησε να βάζει μετά απο 10 χρόνια. Εγω που ασχολούμαι πλέων με την μέλισσα επαγγελματικά με περι τα 100+ κομμάτια το βλέπω οτι αυτό συμβαίνει. Ακόμα απο την τσέπι μου βάζω και παω με αργούς αλλά σταθερούς ρυθμούς στο καλύτερο.
Η καλύτερη πάντως μελέτη που μπορείς να κάνεις είναι να εφοδιαστείς με υπομονή και να μελετάς την φύση που πηγαίνεις τα μελίσσια. Και να βλέπεις τα σημάδια της φύσης.
Δεν ξέρω πραγματικά αν υπάρχει οικονομική μελέτη στα μελίσσια ιδικά όταν εισαι στο ξεκίνημα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mefedlos
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 14

Οικονομικοτεχνική μελέτη-ξεκίνημα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οικονομικοτεχνική μελέτη-ξεκίνημα   Οικονομικοτεχνική μελέτη-ξεκίνημα Icon_minitimeΠεμ Μάης 28, 2015 8:09 pm

Αυτο που ειπε πιο πανω ο φιλος dim οτι μετα απο 10 χρονια θα αρχισει ς να βαζεις λεφτα στην τσεπη. Οπως το βλεπω εγω η μελισσοκομια δεν ειναι μια επιχείρηση που μπορεις να κανεις μελετη.
Ενα αλλο αν πας να ξεκινησεις γρηγορα αγοραζοντας θα ξοδεψεις πολλα και θα εχεις και πολλες απωλειες απο λαθη.
Εγω ξεκινησα με 3 μελισσακια 5αρια τα εκανα 20αρια και απο εκει και μετα εκοβα. Μετα απο ενα σημειο οτι βγαζω σε χρημα θα το αγοραζω κυψελες και υλικα και το κατα δυναμη να μην βαζω και αλλο απο την τσεπη.
Αυτο με τις κλοπες που ειπες και εμενα με προβληματιζει πολυ και εχω σκεφτει να βαζω μερικες σε πολλα σημεια ωστε αν μου τυχει να μην καταστραφω τελειως αλλα κατα ενα 10 η 20 %.
Αυτες τις σκεψεις εχω εγω ας πουνε και καποιοι που ειναι με πολλες κυψελες πως φτασαν εως εκει να μαθαινουμε και εμεις
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beedoctor
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
beedoctor


Αριθμός μηνυμάτων : 23

Οικονομικοτεχνική μελέτη-ξεκίνημα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οικονομικοτεχνική μελέτη-ξεκίνημα   Οικονομικοτεχνική μελέτη-ξεκίνημα Icon_minitimeΠεμ Ιουν 11, 2015 8:42 am

Έχω υπόψη μου μερικές:
1. Σκαρέας 2003. Επαγγελματική Μελισσοκομία: Αισιόδοξο μέλλον ή φθίνουσα πορεία; ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΚΗ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ. ΠΕριέχει οικονομικά στοιχεία για τους επαγγελματίες μελισσοκόμους της εταιρείας ΑΤΤΙΚΗ-ΠΙΤΤΑΣ, με τιμές, έσοδα, έξοδα, κτλ
2. Παπαναγιώτου 2010. Οικονομική ανάλυση της Μελισσοκομίας στην Ελλάδα. ΑΠΘ, Εργαστήριο Γεωργ.Οικον.Έρευνας.
Πολύ αναλυτικό και επεξηγηματικό.
3. [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]. Το πιο πρόσφατο, και αυτό αναλυτικό

Ελπίζω να βοήθησα.

Να ξέρεις ότι όλα τα buisiness plans δεν περιέχουν το σημαντικότερο: το χρόνο που θα σου πάρει να μάθεις όλα όσα χρειάζεσαι για να βγάλεις μέλι. Υπολόγισε το λιγότερο μία 5αετία για να αρχίσεις να κάνεις απόσβεση των πρώτων επενδύσεων.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Οικονομικοτεχνική μελέτη-ξεκίνημα
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Eχει γίνει κάποια μελέτη για το μέγεθος του σοκ....
» Μελέτη μαθητών δημοτικού σε κορυφαία επιστημονική επιθεώρηση σχετικά με την όραση των μελισσών.
» Αγορα κυψελης και αλλα...
» Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια
» Νέος..ξεκίνημα

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τι νέα από τα μελίσσια σας;-
Μετάβαση σε: