Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 ΜΕΛΙΣΣΙΑ ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ

Πήγαινε κάτω 
+3
mpampis13
Ar_lo
Michalis
7 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Michalis
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 12

ΜΕΛΙΣΣΙΑ ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΜΕΛΙΣΣΙΑ ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ   ΜΕΛΙΣΣΙΑ ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ Icon_minitimeΤετ Μάης 20, 2015 12:29 pm

Καλημερα παιδια ειμαι και εγω ενας νεος μελισσοκομος και εχω βρεθει σε ενα αδιεξωδο.
Σε λιγες μερες θα πρεπει να φυγω για το εξωτερικο και εχω δυο παραφυαδες οι οποιες εχουν φτασει τα 8 πλαισια εκ τον οποιων τα 4 ειναι με γονο και τα αλλα με γυρες και μελια.
τα τροφοδοτω με συροπι και ζαχαροζυμαρο.
το προβλημα μου ειναι οτι θα φυγω για 5 μερες και δεν ξερω τι πρεπει να κανω ωστε να μην εχω καποια απροσμενα προβληματα.
Αν θα μπορουσατε να μου δωσετε καποια συμβουλι για καποιον ιδικο χηρισμο θα το εκτιμουσα
Ευχαριστο εκ των πρωτερων Efharisto
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Ar_lo
Μέλος
Μέλος
Ar_lo


Αριθμός μηνυμάτων : 78

ΜΕΛΙΣΣΙΑ ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΕΛΙΣΣΙΑ ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ   ΜΕΛΙΣΣΙΑ ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ Icon_minitimeΤετ Μάης 20, 2015 1:49 pm

5 μέρες δεν είναι πολλές.... βάλε τους σιρόπι και μην φοβάσαι τίποτα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

ΜΕΛΙΣΣΙΑ ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΕΛΙΣΣΙΑ ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ   ΜΕΛΙΣΣΙΑ ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ Icon_minitimeΤετ Μάης 20, 2015 2:13 pm

Μια χαρά .....αλλωστε τους έκανες επιθεώρηση πριν τις 5 μέρες;
Δεν χρειάζονται πιο συχνή παρακολούθηση πέρα της βδομάδας εκτός αν εχεις να κανείς εργασίες άσχετες με την απλη επιθεωρηση
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

ΜΕΛΙΣΣΙΑ ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΕΛΙΣΣΙΑ ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ   ΜΕΛΙΣΣΙΑ ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ Icon_minitimeΤετ Μάης 20, 2015 3:08 pm

Εγώ τώρα που τέλειωσαν οι σμηνουργίες τα επιθεωρώ κάθε 7 ημέρες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

ΜΕΛΙΣΣΙΑ ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΕΛΙΣΣΙΑ ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ   ΜΕΛΙΣΣΙΑ ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ Icon_minitimeΤετ Μάης 20, 2015 5:06 pm

αφού έχουν μέλια τι τα θέλεις τα σιρόπια και ζυμάρια?βγάλτα όλα!δώσε χώρο και φύγε!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Michalis
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 12

ΜΕΛΙΣΣΙΑ ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΜΕΛΙΣΣΙΑ ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ   ΜΕΛΙΣΣΙΑ ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ Icon_minitimeΤετ Μάης 20, 2015 6:24 pm

Δλδ μου συστηνεται να τα επιθεωρησω μια μερα πριν να τους βαλω και συροπακι 500ml και να τα αφησω,ουτε να συμπληροσω πλαισια σωστα?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Ar_lo
Μέλος
Μέλος
Ar_lo


Αριθμός μηνυμάτων : 78

ΜΕΛΙΣΣΙΑ ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΕΛΙΣΣΙΑ ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ   ΜΕΛΙΣΣΙΑ ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ Icon_minitimeΤετ Μάης 20, 2015 6:54 pm

βάλε σιρόπι για ασφάλεια (και να μην βάλεις αφού έχουν 2 πλαίσια μέλι δεν το τρώνε σε 5 μέρες) βάλε και 2 πλαίσια για να έχουν χώρο και άσε τα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thodoris981
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
thodoris981


Αριθμός μηνυμάτων : 651

ΜΕΛΙΣΣΙΑ ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΕΛΙΣΣΙΑ ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ   ΜΕΛΙΣΣΙΑ ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ Icon_minitimeΤετ Μάης 20, 2015 9:52 pm

pointerst έγραψε:
αφού έχουν μέλια τι τα θέλεις τα σιρόπια και ζυμάρια?βγάλτα όλα!δώσε χώρο και φύγε!
sostos

Ετσι!
Αν τροφοδοτεις τωρα 8αρι μελισσι ποτε θα παρεις μελια και απο τι?
Αφησε τα σιροπια μπας και φας κανα 2 πλαισια μελακι γιατι με τροφοδοσια τετοια εποχη πας για καθαρα μελια τον Ιούλιο.
Διαφορετικα το μελι δεν θα μοιάζει με μέλι.
Οσο για το αν αντεχει 8αρι μελισσι αυτην την εποχη χωρις τροφοδοσια...αντεχει και 3αρι...
Να χαιρεσαι τα μελισσακια σου φίλε μου και οπως ειπαν ολοι 5 μερες δεν ειναι τιποτα.
Ασε κανα αχτιστο μηπως τους ερθει να πιασουν το μυστρι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Michalis
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 12

ΜΕΛΙΣΣΙΑ ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΜΕΛΙΣΣΙΑ ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ   ΜΕΛΙΣΣΙΑ ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ Icon_minitimeΠαρ Μάης 22, 2015 11:34 am

παιδιά καλημέρα
ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές ,με βγάλατε από μεγάλο πρόβλημα.
Τώρα ένα άλλο θεματακι όπως σας είπα είναι 8αρακια τα μελισσακια μου και έχουν από 3 πλαίσια χτισμένα εκ τον οποιον τα δυο τα έχω βάλει ανάμεσα στους γόνους,το ερώτημα μου είναι σε πόσο καιρό το πιάνει η βασίλισσα και το γεννάει?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

ΜΕΛΙΣΣΙΑ ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΕΛΙΣΣΙΑ ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ   ΜΕΛΙΣΣΙΑ ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ Icon_minitimeΠαρ Μάης 22, 2015 12:43 pm

Αν και δεν πολύ καταλαβενω το ερώτημα σου...
Μάλον ρωτάς σε ποσο καιρο μπορει μια βασιλισσα να γεννήσει 3 πλαίσια χτισμένα....σχετικο είναι αυτό, ανάλογα την βασιλισσα,την εποχή,τον πλυθησμο του μελισσιου και τις ανάγκες.
Από 2 μέρες μέχρι....ποτε χεχεχεχε
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Michalis
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 12

ΜΕΛΙΣΣΙΑ ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΜΕΛΙΣΣΙΑ ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ   ΜΕΛΙΣΣΙΑ ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ Icon_minitimeΠαρ Μάης 22, 2015 2:00 pm


Αυτό που θέλω να πω είναι ότι τα έβαλα στις 16 του μηνά και δεν βλέπω κίνηση στην περιοχή μόνο ελάχιστη γύρη και τους έβαλα και σιροπακι 1:1
μήπως έχω κάνει κάτι λάθος scratch
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
melissakri
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
melissakri


Αριθμός μηνυμάτων : 42

ΜΕΛΙΣΣΙΑ ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΕΛΙΣΣΙΑ ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ   ΜΕΛΙΣΣΙΑ ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ Icon_minitimeΠαρ Μάης 22, 2015 2:27 pm

Απο οτι ξερω και εχω ακουσει σε ενα σεμηναριο που πηγα,
δεν σπας τον γονο με αχτιστα πλαισια!!!!!!!!
Περιοριζεις την βασιλησσα ετσι!!!
Αν κανω λαθος, σορρυ....τοσο ξερω τοσο λεω!!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

ΜΕΛΙΣΣΙΑ ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΕΛΙΣΣΙΑ ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ   ΜΕΛΙΣΣΙΑ ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ Icon_minitimeΠαρ Μάης 22, 2015 2:45 pm

Κοιτα σε προηγούμενες περιγραφές σου έγραψες για 4 .πλαισια με γύρες και μέλια...αρα έχει υλικά για να γεννήσει ....εβαλες και σιρόπι ...αν και δεν χρειάζετε με τόσες τροφές...ολα καλα είναι....τωρα όσο για τα αχτιστα ανάμεσα στο γοννο και πάλι σχετικό με το μελίσσι και την εποχή ειναι....
Αν το κανείς σε περίοδο με κρύα το βράδυ και με όχι ασφυκτικό πλυθησμο,σπας το γόνο με αποτέλεσμα να μην μπορούν να το ζεστανουν-περιποιηθούν και να εχεις διαφορα θέματα.
Την άνοιξη με θερμοκρασίες που φεν πέφτουν τους 18 το βράδυ σε δυνατό μελίσσι αν βάλεις κεριά ανάμεσα στο γόνο στα χτίζουν πολύ γρήγορα και δεν εχεις κάποιο θεμα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
ΜΕΛΙΣΣΙΑ ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Χωρις νεο γονο-Χωρις βασιλισσα-Χωρις Β/Κελια
» χωρις γονο
» χωρίς βασίλισσες
» Χωρίς γέννα !
» Με πισσα ή χωρις

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: