Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Αρρενοτοκο μελίσσι

Πήγαινε κάτω 
+13
Throubee
vassilis
mpampis13
kleanthis
mikele
matteus
psath
NikTheGreek
monarchis
ethnic69
Ar_lo
PETROS84
alsotiris
17 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
kleanthis
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 47

Αρρενοτοκο μελίσσι  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αρρενοτοκο μελίσσι    Αρρενοτοκο μελίσσι  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Μάης 22, 2015 2:47 pm

Πάντως το δικόμου είναι στα ορια. φτιάξαν κεφηνοκέλια αλλα δεν γεννησαν ακόμα!!!

ethnic69  νομίζω σίγουρο στα ζωντανά δεν υπάρχει τελικα!! πιο σίγουρο, μάλλον είναι αυτό που δεν πέτυχε πέρισυ!! Και εγώ παρελθον με μελίσσια δεν έχω!!! ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΓΑΡ!!

Υ.Γ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ mpampis13
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Αρρενοτοκο μελίσσι  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αρρενοτοκο μελίσσι    Αρρενοτοκο μελίσσι  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Μάης 22, 2015 2:55 pm

"το μόνο σίγουρο είναι ο θάνατος"....ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ..χαχαχα από την ταινία με τον Βέγγο....
Σίγουρογια εμένα δεν υπαρχει..εγω ας πούμε περυσι που μου έκατσαν 2 αρρενοτοκα με το τίναγμα 50 μέτρα μακριά και στο ενα εισαγωγή βασιλισσας και στο άλλο εισαγωγή κελιού από άλλο μελίσσι είχα 100% επιτυχία...αλλα ίσως να μου έκατσε εμένα...ισως να έγινε χρονικά και κατά τύχη,στην σωστη στιγμη..τι να πω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis


Αριθμός μηνυμάτων : 673

Αρρενοτοκο μελίσσι  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αρρενοτοκο μελίσσι    Αρρενοτοκο μελίσσι  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Μάης 22, 2015 4:09 pm

Κι εγώ παίζω αυτές τις μέρες μ' ένα πολυπληθές που δεν έγινε ακόμα αρρενοτόκο, αφού δεν είδα αυγά (2-3) σε κάποιο κελί. Ελπίζω παίρνοντας τα δυό πλαίσια με κηφηνογόνο και βάζοντας άλλα 2 με φρέσκο, να δω βασιλοκελιά σε 7 μέρες... αλλοιώς... klama
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Throubee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Throubee


Αριθμός μηνυμάτων : 808

Αρρενοτοκο μελίσσι  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αρρενοτοκο μελίσσι    Αρρενοτοκο μελίσσι  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Μάης 22, 2015 7:40 pm

mpampis13 έγραψε:
"το μόνο σίγουρο είναι ο θάνατος"....ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ..χαχαχα από την ταινία με τον Βέγγο....
Σίγουρογια εμένα δεν υπαρχει..εγω ας πούμε περυσι που μου έκατσαν 2 αρρενοτοκα με το τίναγμα 50 μέτρα μακριά και στο ενα εισαγωγή βασιλισσας και στο άλλο εισαγωγή κελιού από άλλο μελίσσι είχα 100% επιτυχία...αλλα ίσως να μου έκατσε εμένα...ισως να έγινε χρονικά και κατά τύχη,στην σωστη στιγμη..τι να πω

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ lol!

https://youtu.be/E0LM_MCV2P4?t=122
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thoma.sbees
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 298

Αρρενοτοκο μελίσσι  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αρρενοτοκο μελίσσι    Αρρενοτοκο μελίσσι  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Μάης 22, 2015 8:44 pm

kleanthis έγραψε:
Eχω μια παρόμοια περίπτωση ,όπου μια παραφυάδα δεν κατάφερε να βγαλει βασίλισσα, η , να την κρατήσει. Η βασίλισα απο το βασιλικο κελί δεν γύρισε ποτέ, μετά εισήγαγα αγονιμοποίητη πολυ φρέσκια μπας και, αλλα δεν, κατόπιν έβαλα βασιλικό κελι 15 ημερών αλλα την έκοψαν. έχει περάσει εναμιση  μήνας περίπου και είναι ορφανό παρότι του είχα βάλει γόνο ημέρας σε κάποια φαση..

Χθές σε επιθεώρηση είδα αρκετά ανοιχτά κηφηνοκέλια χωρίς γόνο απο εργάτριες μέλισσες.

Αύριο θα μου έρθει γονιμοποιημένη βασίλισσα σε κλουβάκι. επειδη θα είναι μάλλον και η τελευταια προσπάθεια, θέλω να ρωτήσω αν πρέπει να εφαρμόσω την μέθοδο που αναφέρθηκε πιο πάνω (που τινάζουμε τισ μέλισσες και εισάγουμε το κλουβάκι σε άδειο τελλάρο) Η απλα να εισάγω πάνω στα πλαίσια. Τι να κάνω? !~!!

αν βάλλεις τη βασίλισσα χωρίς να το τινάξεις θα την κόψουν σίγουρα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kleanthis
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 47

Αρρενοτοκο μελίσσι  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αρρενοτοκο μελίσσι    Αρρενοτοκο μελίσσι  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Μάης 22, 2015 8:47 pm

mpampis13 έγραψε:
"το μόνο σίγουρο είναι ο θάνατος"....ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ..χαχαχα από την ταινία με τον Βέγγο....
Σίγουρογια εμένα δεν υπαρχει..εγω ας πούμε περυσι που μου έκατσαν 2 αρρενοτοκα με το τίναγμα 50 μέτρα μακριά και στο ενα εισαγωγή βασιλισσας και στο άλλο εισαγωγή κελιού από άλλο μελίσσι είχα 100% επιτυχία...αλλα ίσως να μου έκατσε εμένα...ισως να έγινε χρονικά και κατά τύχη,στην σωστη στιγμη..τι να πω


mpampis13 , Πεσμου τί ακριβώς έκανες. Τα τίναξες 50 μέτρα και περίμενες να γυρίσουν και μετά έβαλες την βασίλισσα, η τίναξες και έβαλες βασίλισσα κατευθείαν και αυτή περίμενε στην κυψέλη?
Επειδη θα το κάνω αύριο αν μπορεί κάποιος ας κάνει μια αναφορά για το πως γίνετε?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Αρρενοτοκο μελίσσι  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αρρενοτοκο μελίσσι    Αρρενοτοκο μελίσσι  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Μάης 23, 2015 12:47 am

Πως γίνετε δεν ξέρω,άλλωστε από τεχνικες ...παρα πολλές...
Θα σου πω τι έκανα εγώ.
Τιναξα,εβαλα την κυψέλη στη θεση της και έφυγα.
Πήγα την επόμενη,εβαλα το κλουβακι ανάμεσα στα πλαίσια με το ένα πόρτακι ανοιχτό και τους εβαλα και μπόλικο σιροπακι 1/1 έτσι ως δωράκι που τους έφερε η βασιλισσα....το άφησα και μετά την τριτη μέρα τσέκαρα αν είχε βγει...ειχε βγει κανονικά και μετά από 7 μέρες που ξανά έκανα επιθεώρηση βρήκα κανονική γεννά.βεβαια είχα αφήσει μέσα πολύ λίγο αρρενοτοκο αυγό και είχα σημαδέψει 2 νεα πλαίσια χτισμένα για να καταλαβω αν είχα νεα γεννά.τελικα σιγουρευτηκα αφού το έκλεισαν.
Βέβαια και ο Χαριζανης μας είπε ότι ΔΕΝ είναι σίγουρο ότι δεν πετάνε οι ψευτομανες.
Εγώ βέβαια αν μου συμβεί ξανά αυτό θα δοκιμάσω την τεχνική που αναφέρθηκε εδω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Αρρενοτοκο μελίσσι  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αρρενοτοκο μελίσσι    Αρρενοτοκο μελίσσι  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Μάης 23, 2015 12:50 am

Throubee έγραψε:
mpampis13 έγραψε:
"το μόνο σίγουρο είναι ο θάνατος"....ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ..χαχαχα από την ταινία με τον Βέγγο....
Σίγουρογια εμένα δεν υπαρχει..εγω ας πούμε περυσι που μου έκατσαν 2 αρρενοτοκα με το τίναγμα 50 μέτρα μακριά και στο ενα εισαγωγή βασιλισσας και στο άλλο εισαγωγή κελιού από άλλο μελίσσι είχα 100% επιτυχία...αλλα ίσως να μου έκατσε εμένα...ισως να έγινε χρονικά και κατά τύχη,στην σωστη στιγμη..τι να πω

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ lol!

https://youtu.be/E0LM_MCV2P4?t=122

Πατριδα,σε αυτή την ταινία και στο πολυτεχνίτης και ερημοσπίτης ο ΜΕΓΑΣ ΒΕΓΓΟΣ δίνει ρέστα ερμηνείας αλλά και λέει απίστευτες ατάκες.
Πάντα στην καρδιά μου θα είναι αυτος ο σπάνιος άνθρωπος και ηθοποιός.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kleanthis
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 47

Αρρενοτοκο μελίσσι  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αρρενοτοκο μελίσσι    Αρρενοτοκο μελίσσι  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Μάης 23, 2015 12:51 am

mpampis13 THANQ!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
alsotiris
Μέλος
Μέλος
alsotiris


Αριθμός μηνυμάτων : 80

Αρρενοτοκο μελίσσι  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αρρενοτοκο μελίσσι    Αρρενοτοκο μελίσσι  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Μάης 23, 2015 5:48 pm

παιδιά γειά σας..
τα αποτελέσματα από εγχείρημα δυστυχώς ήταν αρνητικά!
η βασίλισσα πουθενά, μειωμένος πληθυσμός..
οπότε τις τίναξα..
Αρρενοτοκο μελίσσι  - Σελίδα 2 90vjmb

monarchis έγραψε:
alsotiris έγραψε:
Monarchis έφυγα! Πάω να το εφαρμόσω..
Θα δω τα αποτελέσματα σε 5-6 μέρες..

Κράτα μας ενήμερους για το εγχείρημα. Καλή επιτυχία!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Αρρενοτοκο μελίσσι  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αρρενοτοκο μελίσσι    Αρρενοτοκο μελίσσι  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Μάης 23, 2015 8:50 pm

alsotiris πες μας λίγα πράγματα για τη διαδικασία... Καταρχήν έβαλες μέσα χτισμένα πλαίσια; Τα πορτάκια τα άνοιξες από την πρώτη μέρα, κλπ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
alsotiris
Μέλος
Μέλος
alsotiris


Αριθμός μηνυμάτων : 80

Αρρενοτοκο μελίσσι  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αρρενοτοκο μελίσσι    Αρρενοτοκο μελίσσι  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Μάης 24, 2015 12:02 am

Ουσιαστικά ακολούθησα το παρακάτω παράδειγμα

http://melissotopos.blogspot.gr/2008/05/blog-post.html

Αφαίρεσα όλα τα πλαίσια και έβαλα μέσα δυο αχτιστα, καθολου τροφές και έβαλα το κλουβάκι της βασίλισσας πάνω τους.. Τα πορρτακια ανοιχτά..
Δεν την ενόχλησα 7 μέρες.. Παρακολουθώντας τις απόψεις των μελών για το συγκεκριμένο θέμα, ίσως να είχε περισσότερες πιθανότητες να πετύχει αν τίναζα τον πληθυσμό μακριά, ώστε να αποφευχθούν οι ερρενοτοκες..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kleanthis
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 47

Αρρενοτοκο μελίσσι  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αρρενοτοκο μελίσσι    Αρρενοτοκο μελίσσι  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Μάης 24, 2015 12:12 am

Φανταζομαι το πορτάκι τανοιξες  στην αρχή?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
PETROS84
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
PETROS84


Αριθμός μηνυμάτων : 45

Αρρενοτοκο μελίσσι  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αρρενοτοκο μελίσσι    Αρρενοτοκο μελίσσι  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Μάης 24, 2015 12:48 am

Κι εγώ πιστεύω τίναγμα είναι το καλύτερο και άνοιγμα τα πορτάκια την 2η μερα..(όταν λέμε τίναγμα λέμε ότι τινάζουμε όλο το λαό κάμποσο μακριά και βάζουμε την κυψέλη στην θέση της)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Αρρενοτοκο μελίσσι  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αρρενοτοκο μελίσσι    Αρρενοτοκο μελίσσι  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Μάης 24, 2015 7:29 am

PETROS84 έγραψε:
Κι εγώ πιστεύω τίναγμα είναι το καλύτερο και άνοιγμα τα πορτάκια την 2η μερα..(όταν λέμε τίναγμα λέμε ότι τινάζουμε όλο το λαό κάμποσο μακριά και βάζουμε την κυψέλη στην θέση της)

Εάν βάλεις και ένα πλαίσιο με γόνο που εκκολάπτεται οι νεαρές μέλισσες θα αποτελέσουν την ακολουθία της βασίλισσας και θα την προστατέψουν. Φρόντισε η βασίλισσα να βγει σε 4 μέρες για να απλωθούν οι φερομόνες και να εκκολαφθούν αρκετές νεαρές μέλισσες. Εγώ έτσι έκανα χωρίς τίναγμα και πέτυχε πέρυσι. Τώρα είναι 16άρι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
alsotiris
Μέλος
Μέλος
alsotiris


Αριθμός μηνυμάτων : 80

Αρρενοτοκο μελίσσι  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αρρενοτοκο μελίσσι    Αρρενοτοκο μελίσσι  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Μάης 24, 2015 8:14 am

kleanthis έγραψε:
Φανταζομαι το πορτάκι τανοιξες  στην αρχή?
ναι τα πορτάκια ανοιχτά από την αρχή..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Αρρενοτοκο μελίσσι  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αρρενοτοκο μελίσσι    Αρρενοτοκο μελίσσι  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Μάης 24, 2015 9:38 am

Λυπάμαι για τη βασίλισσα. Αν άνοιγε στις πόρτες αργότερα όπως έχει προειπωθεί ισως η πορεία να ήταν διαφορετική.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ethnic69
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ethnic69


Αριθμός μηνυμάτων : 658

Αρρενοτοκο μελίσσι  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αρρενοτοκο μελίσσι    Αρρενοτοκο μελίσσι  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Μάης 28, 2015 9:22 pm

Οπως ειχα υποσχεθει θα σας ελεγα τα αποτελεσματα απο τη δοκιμη της μεθοδου για εισαγωγη βασιλισσας σε αρενοτοκο. Δοκιμασα σε 4 αρενοτοκα που ειχα απο τις παραφυαδες που εκοψα . τη μια μερα εβαλα δικη μου βασιλισσα βαμενη , και φετινη . Τιναξα το αρενοτοκο στα 30 μετρα περιπου και στη κυψελη αφησα μονο 2 πλαισια αχτιστα . Εβαλα τη βασιλισσα μεσα με σπασμενα πορτακια . Μετα απο 7 μερες ανοιξα και ειδα τα πλαισια χτισμενα σχεδον , μεσα ειχαν γονο , και ειδα και την βαμενη βασιλισσα . Αρα επιτυχια . Την επομενη μερα απο την εισαγωγη της δικης μου βασιλισσας στα υπολοιπα 3 αρενοτοκα εκανα ακριβως την ιδια διαδικασια αλλα μεσα εβαλα τις βασιλισσες ενος φιλου , που ηταν περσινες και οχι βαμενες . Αυτες οταν τις ανοιξα μετα απο 7 μερες , ειδα παλι χτισμενα τα πλαισια ( σχεδον) αλλα τις βασιλισσες δεν τις ειδα . Το 1 πρεπει να ηταν παλι αρενοτοκο παροτι απ οτι ξερω τα αρενοτοκα δεν χτιζουν , ειδα μεσα σε μερικα κελια 2 αυγα και αυτο δεν ειναι σιγουρα καλο σημαδι . Αυτο το ξανατιναξα και το ενωσα με αλλο . Τα αλλα 2 ειχαν γονους , δεν ειδα βασιλισσα , αλλα επειδη ειχαν μονο 2 πλαισια μεσα δεν ηταν ευκολο να δω βασιλισσα και λογω συνωστισμου . Αυτα θα αφησω να σφραγκισουν τα πλαισια για να δω αν ειναι κηφηνογονος .
Αρα αποτελεσματα : Στα 4 αρενοτοκα , ενα πετυχε σιγουρα , αλλα 2 παιζετε και 1 απετυχε σιγουρα .
Τα συμπερασματα δικα σας
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

Αρρενοτοκο μελίσσι  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αρρενοτοκο μελίσσι    Αρρενοτοκο μελίσσι  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Μάης 29, 2015 4:48 pm

Φιλε ethnic69 πες μας και για την συνεχεια, αν σφραγισουν εργατικο η κηφηνογονο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ethnic69
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ethnic69


Αριθμός μηνυμάτων : 658

Αρρενοτοκο μελίσσι  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αρρενοτοκο μελίσσι    Αρρενοτοκο μελίσσι  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Μάης 29, 2015 7:37 pm

Φυσικα......
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Ar_lo
Μέλος
Μέλος
Ar_lo


Αριθμός μηνυμάτων : 78

Αρρενοτοκο μελίσσι  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αρρενοτοκο μελίσσι    Αρρενοτοκο μελίσσι  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Μάης 31, 2015 1:31 pm

Εχω την χαρα trizo dontis να εχω και εγω ενα αρρενοτοκο μελισσακι 4 πλαισίων.
Ειναι μια ευκαιρία να πειραματιστώ λιγο σκέφτηκα και του έβαλα ενα πλαίσιο με ολη την γκάμα ,απο αυγό ημέρας μέχρι σφραγισμένο γόνο.
Φυσικά βασιλοκελι δεν έφτιαξαν, αλλα παρατήρησα οτι οι ψευδομανες σταμάτησαν να γεννούν αυγά.
Τωρα, η ο πληθυσμός δεν επαρκεί για να ταΐσουν τον υπάρχων γονο οπότε οι ψευδομανες σταμάτησαν να γεννουν, η η φερομονη του γόνου τις απενεργοποιεί.
Εχει παρατηρήσει κάποιος κατι ανάλογο?
να προσθέσω οτι αυτο το πράγμα συμβαίνει εδω και μια εβδομάδα, σε δυο ελέγχους που εχω κανει αυγό δεν βρήκα.
πριν βάλω το πλαίσιο με τον γόνο........ απο 2 και πάνω τα αυγά σε κάθε κελί.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kleanthis
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 47

Αρρενοτοκο μελίσσι  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αρρενοτοκο μελίσσι    Αρρενοτοκο μελίσσι  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Μάης 31, 2015 7:38 pm

ΕΚΑΝΑ ΤΟ ΠΕΙΡΑΜΑ ΠΟΥ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙ ΕΔΩ (http://melissotopos.blogspot.gr/2008/05/blog-post.html) ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΟΤΙ ΕΒΑΛΑ ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ ΣΕ ΚΛΟΥΒΑΚΙ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ.

ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ (ΔΛΔ 2 ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΙΝΑΓΜΑ) ΗΜΕΡΑ ΑΝΟΙΞΑ ΤΟ ΚΛΟΥΒΑΚΙ ΚΑΙ ΕΤΥΧΕ ΘΕΡΜΗΣ ΥΠΟΔΟΧΗΣ. ΕΒΑΛΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΠΛΑΣΙΟ ΓΥΡΗ ΚΑΙ 1 ΜΕΛΙ ΚΑΙ ΤΟ ΑΦΗΣΑ 4 ΜΕΡΕΣ.

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ.... !

ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ ΣΕ ΚΛΟΥΒΑΚΙ Η ΕΙΚΟΝΑ ΗΤΑΝ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΙΚΗ. ΜΙΑ ΧΟΥΦΤΑ ΜΕΛΙΣΣΕΣ ΣΤΑ ΑΧΤΙΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΟΠΩΣ ΣΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ ΠΟΥ ΑΝΕΒΑΣΕ Ο ΦΙΛΟΣ ΑΠΟ ΠΑΝΩ. ΚΙΝΗΣΗ ΑΠΟ ΕΞΩ ΑΡΚΕΤΗ...

ΣΗΜΕΡΑ ,ΟΛΕΣ ΟΙ ΜΕΛΙΣΣΕΣ ΜΕΣΑ (3-4ΑΡΑΚΙ) ΚΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΜΕΡΙΑ ΕΝΟΣ ΠΛΑΙΣΙΟΥ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΗ ΓΕΝΝΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΝΑ ΤΑΙΖΟΥΝ ΤΟΝ ΓΟΝΟ ΚΑΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΝΑ ΧΤΙΖΟΥΝ ΤΑ ΑΧΤΙΣΤΑ.

ΠΑΡΑΛΟΙΠΟΜΕΝΑ....!

ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΚΑΘΟΛΗ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΩΝ ΧΕΙΡΙΣΜΩΝ Η ΔΙΠΛΑΝΗ ΚΥΨΕΛΗ ΟΡΦΑΝΕΨΕ! ΣΥΜΠΤΩΣΗ -ΑΤΥΧΗΜΑ-ΨΕΥΔΟΜΑΝΑ ΠΟΥ ΜΠΗΚΕ ΣΕ ΛΑΘΟΣ ΚΥΨΕΛΗ ΔΕΝ ΞΕΡΩ. ΑΦΟΥ ΧΑΛΑΣΑ ΛΟΙΠΟΝ ΤΑ ΒΑΣΙΛΟΚΕΛΙΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΔΕΥΤΕΡΗ ΣΚΕΨΗ, ΤΟ ΕΝΩΣΑ ΜΕ ΤΟ ΠΡΩΗΝ ΑΡΕΝΟΤΟΚΟ ΜΕ ΤΗΝ ΜΕΘΟΔΟ ΤΗΣ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑΣ. ΣΕ ΚΑΝΑ ΤΡΙΗΜΕΡΟ ΘΑ ΞΑΝΑΚΟΙΤΑΞΩ.

Υ.Γ. 1) ΠΕΡΑΝ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΟΧΟ ΚΑΙ ΕΝΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΤΟΝ thoma.sbees ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΟΛΥΤΙΜΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ!

2) ΤΟ CAPS LOCK ΤΟ ΕΦΑΓΕ ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΠΟΙΟ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΓΡΑΦΩ ΜΕ ΜΙΚΡΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΩΝ.!

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Αρρενοτοκο μελίσσι  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αρρενοτοκο μελίσσι    Αρρενοτοκο μελίσσι  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Ιουν 04, 2015 12:02 am

Καλησπερα σας. Βρηκα και εγω ενα μελισσακι σημερα που δεν ευτυχησε. Βασικα ειχε 2 αυγα σε καθε κελι και αυτα δεν ηταν στο κεντρο. Βασιλισσα δεν μπορεσα να βρω και απ'οτι γνωριζω αυτα ειναι σημαδια αρρενοτοκιας. Το τιναξα αρκετα μακρια για να ειμαι σιγουρος χαχα ισως το παραεκανα. Τελος παντων πηγα μια βολτα για καμια ωρα και οταν γυρισα βρηκα πολλες μελισσες στο ιδιο σημειο που τις τιναξα, αρχισε να βραδιαζει αλλα αυτες εκει .... Στεναχωρηθηκα και τις εβαλα σε ενα 5αρι με 2 αχτιστα τελαρα και μια βανιλια. Θα δοκιμασω να βαλω κανα γονο ημερας η κανα βκ.

Λετε να ειχε βασιλισσα? Ειμαι κατα 99% σιγουρος οτι δεν ειχε. Μηπως το τιναξα αρκετα μακρια ? lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
melissakri
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
melissakri


Αριθμός μηνυμάτων : 42

Αρρενοτοκο μελίσσι  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αρρενοτοκο μελίσσι    Αρρενοτοκο μελίσσι  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Ιουν 04, 2015 8:42 am

Καλημερα παιδια!
Τι γινετε.......εχει πεσει αρρενοτοκιτιδα????????
Ανακαλυψα και εγω μια παραφυαδα 4ων πλαισιων με λιγο γονο στις ακρες
των πλαισιων, απο δυο τρια αυγα και ο σφραγησμενος ειναι κηφηνογονος!
Αρα απο οτι διαβαζω εδω, τιναγμα μακρια, η κυψελη στην θεση της οκ μεχρι εδω,
τωρα η ερωτηση.................................................................................
αν σε μια δυο μερες βαλω ενα πλαισιο σφραγησμενο γονο απο αλλο μελισσι
ενα πλαισιο με γονο ημερας θα καταφερω τιποτα η απλα θα αποδυναμωσω και
αλλα δυο μελισσακκα τελειως τζαμπα???
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpediaditis
Μέλος
Μέλος
mpediaditis


Αριθμός μηνυμάτων : 59

Αρρενοτοκο μελίσσι  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αρρενοτοκο μελίσσι    Αρρενοτοκο μελίσσι  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Ιουν 08, 2015 3:54 pm

γειά σας παιδιά και εγώ φέτος αντιμετώπισα αρρενοτόκα μελίσσια (2) και τα έσωσα και τα δύο. Κατ΄αρχάς τα τίναξα καλά (να μην μείνει καμμία μέλισσα πάνω στα πλαίσια και στο κουτί) 20-30 μέτρα μακριά από την θέση τους, έβαλα ξανά την κυψέλη στην θέση που ήταν πρίν. Στην μία πήρα 2 πλαίσια μέλι που είχε και αφού τα έλεγξα καλά να μην υπάρχει καθόλου γόνος ημέρας μέσα (γιατί οι αρρενοτόκες γεννάνε παντού στα πλαίσια με μέλι,γύρη ακόμα και στα πλαίσια που ήδη υπάρχει γόνος) της έβαλα και 2 πλαίσια πλεγμένα στην μέση, και της έβαλα μία βασίλισσα σε κουτάκι την οποία αγόρασα. Πήγαν όλα καλά σε δύο μέρες είχα γέννα. Την ενίσχυσα με ένα πλαίσιο με κλειστό γόνο και σήμερα είναι οκ 6 πλαίσια.  
Στην άλλη αφού την τίναξα την έβαλα ξανά στην θέση της με όλα τα πλαίσια που είχε μέσα την άφησα 1 ημέρα (χωρίς τροφή ή σιρόπι) και την επομένη της έβαλα 1 βασιλοκέλι που αγόρασα. Σε 10 περίπου ημέρες γένναγε κανονικά. μετά που ξεκίνησε να γεννά της έβαλα σιρόπι και βανίλια, τώρα είναι οκοκοκοκ.
Αυτά παιδιά δεν ξέρω αν σας βοήθησα εύχομαι να πανε όλα καλά φέτος και να έχουμε καλό τρύγο...melissoula
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Αρρενοτοκο μελίσσι
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 3Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» αρρενοτόκο μελίσσι
» Αρρενοτοκο μελίσσι
» ΑΡΡΕΝΟΤΟΚΟ ΜΕΛΙΣΣΙ
» Αρρενοτόκο μελίσσι...
» Πότε ένα ορφανό μελίσσι είναι και αρρενότοκο ?

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: