Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 καλως τα δεχτηκαμε παλι!!

Πήγαινε κάτω 
+2
PETROS84
queen
6 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
queen
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
queen


Αριθμός μηνυμάτων : 370

καλως τα δεχτηκαμε παλι!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: καλως τα δεχτηκαμε παλι!!   καλως τα δεχτηκαμε παλι!! Icon_minitimeΠαρ Μάης 15, 2015 5:36 am

Την εως την προηγουμενη εβδομαδα εβλεπα μονο μπαμπουρες να κυκλοφορουν κ σπανιως αντε κ καμια μανα κιτρινοσφηκα... Εχμ... Αυτη την εβδομαδα υποδεχθηκαμε κ τις σκουρκομανες... Πηρανε μπρος οι παγιδες... Αντε κ βοηθεια μας...

Εσεις πως παει;;;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
PETROS84
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
PETROS84


Αριθμός μηνυμάτων : 45

καλως τα δεχτηκαμε παλι!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καλως τα δεχτηκαμε παλι!!   καλως τα δεχτηκαμε παλι!! Icon_minitimeΠαρ Μάης 15, 2015 1:29 pm

κι εμας εδω εξαφανιστικαν οι μανες και δεν εχει ακομα εμφανιστει κατι αλλο καμια συμβουλη για σκουρκους? οτι εκανα για σφιγκες?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
queen
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
queen


Αριθμός μηνυμάτων : 370

καλως τα δεχτηκαμε παλι!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καλως τα δεχτηκαμε παλι!!   καλως τα δεχτηκαμε παλι!! Icon_minitimeΣαβ Μάης 16, 2015 12:53 am

Τι ακριβως εκανες?? Τις κλασικες παγιδες με την πορτοκαλαδα η εβαζες κολλα κ σαρδελα πχ?? Εγω κανω αλλο πραμα... κυψελοσφηκοπαγιδα με δολωμα μεσα σε πλαστικο πιατακι... κ προκαλω γενοκτονια κανονικη... παντως ειδουε σφηκας κρεατομυγας ακομα κ κεροσκωρων... καλου κακου εχω κ μια σανιδα απο κοντα για οσες πανε κοντα στα κοριτσα μου...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
melissakri
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
melissakri


Αριθμός μηνυμάτων : 42

καλως τα δεχτηκαμε παλι!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καλως τα δεχτηκαμε παλι!!   καλως τα δεχτηκαμε παλι!! Icon_minitimeΣαβ Μάης 16, 2015 2:21 am

κυψελοσφηκοπαγιδα με δολωμα μεσα σε πλαστικο πιατακι... κ προκαλω γενοκτονια κανονικη...
Τι ακριβως κανεις??????????
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
BASILISP
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 407

καλως τα δεχτηκαμε παλι!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καλως τα δεχτηκαμε παλι!!   καλως τα δεχτηκαμε παλι!! Icon_minitimeΣαβ Μάης 16, 2015 8:46 am

Εγώ έβαλα 5-6 πλαστικα μπουκάλια- παγίδα με κρασί και ξύδι αλλά δεν βρήκα καμιά μάνα. Πάντως το θέμα με ενδιαφέρει πολύ, στο νησι τον Ιούλιο και Αύγουστο γίνεται ο χαμός απο σκουρκους... Φυσικά αργότερα βάζω τον κιμά με confidor, αλλά η πρόληψη είναι περισσότερο επιθυμητή!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
PETROS84
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
PETROS84


Αριθμός μηνυμάτων : 45

καλως τα δεχτηκαμε παλι!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καλως τα δεχτηκαμε παλι!!   καλως τα δεχτηκαμε παλι!! Icon_minitimeΣαβ Μάης 16, 2015 2:15 pm

queen έγραψε:
Τι ακριβως εκανες?? Τις κλασικες παγιδες με την πορτοκαλαδα η εβαζες κολλα κ σαρδελα πχ?? Εγω κανω αλλο πραμα... κυψελοσφηκοπαγιδα με δολωμα μεσα σε πλαστικο πιατακι... κ προκαλω γενοκτονια κανονικη... παντως ειδουε σφηκας κρεατομυγας ακομα κ κεροσκωρων... καλου κακου εχω κ μια σανιδα απο κοντα για οσες πανε κοντα στα κοριτσα μου...
ακριβως το ίδιο κανω κι εγώ!!απλός στην περιοχή που τις εχω τώρα εχω κάτι κοπροσκυλα και μου τις χαλανε 2 φορές έσκισαν τις Σιίτες και αναγκαστικά να κρεμάσω μπουκάλια τα οποία δεν κάνουν τίποτα σε σχέση με την κυψελοπαγιδα trizo dontis άστα είμαι στα όρια Evlogies
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
melicostas
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 98

καλως τα δεχτηκαμε παλι!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καλως τα δεχτηκαμε παλι!!   καλως τα δεχτηκαμε παλι!! Icon_minitimeΣαβ Μάης 16, 2015 8:00 pm

παιρνουμε ενα μπουκαλι πορτοκαλαδα του 1μιση lit αφαιρουμε λιγο πανω απο την μεση ενα τμημα 3 επι 3 εκ. αφηνουμε μεσα περιπου κατι παραπανω απο μισο lit και προσθετουμε μεσα μια μπανανοφλουδα και μια κουταλια του γλ.ξυδι το κρεμαμε κοντα στο μελισσοκομειο σε σκιερο μερος.ποιανει μονο τις μανες αν δεν εχουν προλαβει να φωλιασουν καλα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
queen
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
queen


Αριθμός μηνυμάτων : 370

καλως τα δεχτηκαμε παλι!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καλως τα δεχτηκαμε παλι!!   καλως τα δεχτηκαμε παλι!! Icon_minitimeΚυρ Μάης 17, 2015 4:45 am

melissakri έγραψε:
κυψελοσφηκοπαγιδα με δολωμα μεσα σε πλαστικο πιατακι... κ προκαλω γενοκτονια κανονικη...
Τι ακριβως κανεις??????????

Καλημερα...

Για να φτιαξω την παγιδα ακολουθω τα εξης βηματα..

Παω στο μινι μαρκετ της γειτονιας κ παιρνω οτι σχετικο με κονσερβα.. Θες τονος θες σκυλογατοτροφη (λες παντα στους περιεργους αν ρωτησουν πως ναι εχεις σκυλακι γατακι κλπ ασχετα με το αν δεν ειχες ουδεποτε η αν πλεον δεν εισαι ευτυχες αφεντικο..) θες καλαμαρακι θες γαυρος... Μπορει βεβαια κ να μην εχει σχεση με κονσερβα φτανει να μυριζει... οπως πχ ρεγγα κιμας κλπ.. Μετα αφου περασω απ το μουλτι τα μη κιμαδοποιημενα φαγητα τα βαζω σ ενα πλαστικο πιατακι με συνηθως μια μιαμιση κουταλια κονφιντορ... Ανακατεμα καλο... Κ το δολωμα ετοιμο.. Παμε μετα τωρα κ στην παγιδα... Παιρνω εναν πατο δεκαρας προσφατως χρησιμοποιημενη... Να χει δλδ κερια επανω... Τοποθετω μεσα το γευμα... Παιρνω μετα ενα χωνι για αυτοσχεδιες παγιδες με κυψελες... Μετα σηκωνω οροφο χωρις πλαισια εντος... Κ τελος απο πανω ενα σπεσιαλ βασιλοδιαφραγμα κ απο πανω δυο γκωναρια αντικρυστα για να μην παρει ο αγερας την κατασκευη... Τελος βγαζεις εντελως την εισοδο αν δεν το εχεις ηδη κανει κ εισαι ετοιμος... Την παγιδα την τοποθετεις κοντα στα κοριτσα σου... Προκαλεις γενοκτονια κανονικη... Τα δολωματα τσεκαρεις παντα απο πανω να δεις αν ειναι υγρα.. Αν οχι τοτε τα αντικαθιστας... Κ οι παγιδες μενουν στο μελισσοκομειο εως οτου κοψουν εντελως οι σφηκες.... Συνηθως μεχρι να ξεκινησουν τα μειον στην περιοχη.. Μετα βγαλσιμο της παγιδας πεταμα οτι υπαρχει εντος... Θα βρεις πολλα σκουπιδοειδη δυστυχως περαν του πιατακιου με το πλεον καρκανιασμενο δολωμα... Περνας τα παντα με το φλογιστρο επιμενοντας στους αρμους... Αν το βασιλοδιαφραγμα ειναι πλαστικο.. Περασε το με καλα ζεσταμενο ξυδι κ μετα παει για αποθηκευση... Η μυρωδια δεν ενοχλει φτανει να μην εχεις κερια κοντα... Χωρια του οτι απωθει κ τον κεροσκωρο...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

καλως τα δεχτηκαμε παλι!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καλως τα δεχτηκαμε παλι!!   καλως τα δεχτηκαμε παλι!! Icon_minitimeΚυρ Μάης 17, 2015 8:57 am

Κοιτα έτσι όπως τα γράφεις,κανείς δυο πράγματα που δεν συμβαδίζουν.
Αν κατάλαβα καλα,μια και έτσι όπως το περιγραφεις μπερδεύτηκα,βάζεις χωνί για σφηγκες οπότε και τις εγκλωβιζεις μέσα.αρα το κονφιντορ τι το χρειάζεσαι;
Η χρήση του κονφιντορ είναι για να παίρνουν τα δολώματα και να τα πηγενουν στην φωλιά τους ώστε να ταΐζουν και τις άλλες.αν τις εγκλωβισεις μέσα έτσι και αλλιώς τα τινάζουν.
Άρα η κανείς κάτι λάθος η κάτι δεν κατάλαβα εγώ.τελος προσοχη με την δοσολογία του κονφιντορ αν βάλετε πολύ το μυρίζουν και δεν πλησιάζουν .θελει τοσο ώστε να μπορούν να πανε στη φωλιά τους και να ξαναγυρίσουν...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
melissakri
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
melissakri


Αριθμός μηνυμάτων : 42

καλως τα δεχτηκαμε παλι!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καλως τα δεχτηκαμε παλι!!   καλως τα δεχτηκαμε παλι!! Icon_minitimeΚυρ Μάης 17, 2015 11:14 am

Ευχαριστω πολυ QUEEN, θα κανω κατι αντιστοιχο!
Εκανα μια παγιδα με μπουκαλι, αυτην που κωβεις το πανω μερος του μπουκαλιου και το γυρνας αναποδα,νερακι με ξυδακι μεχρι λιγο κατω απο το στομιο
και σαρδελιτσα μεσα, εκτος νερου εννοητε!
Ταχα να παει η σφικα και να πνιγει αλλα τζιφος, ουτε μια σε πεντε ημερες!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
queen
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
queen


Αριθμός μηνυμάτων : 370

καλως τα δεχτηκαμε παλι!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καλως τα δεχτηκαμε παλι!!   καλως τα δεχτηκαμε παλι!! Icon_minitimeΚυρ Μάης 17, 2015 4:45 pm

η σφικα δυστυχως μαθαινει γρηγορα οποτε κ δεν παει στις συγκεκριμενες παγιδες...

Μπαμπη αυτο που γραφω γινεται γτ η εισοδος ειναι τελειως ανοιχτη κ δεν εγκλωβιζονται κ ολες... η ανοιχτη εισοδος παιζει κ το ρολο της προσκλησης δηλαδη... οσες εγκλωβιστουν κανιβαλιζουν οσες ομως φυγουν απ την πορτα λενε κ αντιο... γιατι παντα αν το προσρξεις παιρνουν κ το μεζεδακι για τη φωλια τους...

βαζω γερες δοσεις δολωματος σηνηθως μισο κιλο... οποτε μιαμιση κουταλια ουτε που τους μυριζει... εκανα τεστ πρωτα σε χωρο καλα ελεγχομενο.. εριξα δλδ απ το δολωμα μια κουταλια του γλυκου σε ενα σημειο κ αφου ειδα οτι πιανει το κολπο κ αφου ξεπλυνα καλα το σημειο.. δε μου φταινε τα ψιψικια σε κατι.. προχωρησα στην διπλη παγιδα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
καλως τα δεχτηκαμε παλι!!
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» καλώς ανταμωθήκαμε και πάλι
» Καλως σας βρισκω.
» τουτο παλι τι ειναι?
» Καλως σας βρηκα...
» Χαιρετώ και εγώ την παρέα

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τι νέα από τα μελίσσια σας;-
Μετάβαση σε: