Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Ποιο φυτο ειναι ?

Πήγαινε κάτω 
+8
Γιώργος-Κόρινθος
BillBee
mpampis13
BASILISP
psath
spithoyras
thodoris981
NikTheGreek
12 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
NikTheGreek
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NikTheGreek


Αριθμός μηνυμάτων : 336

Ποιο φυτο ειναι ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ποιο φυτο ειναι ?   Ποιο φυτο ειναι ? Icon_minitimeΤρι Μάης 12, 2015 3:17 pm

γεια σας και παλι...
κανω βολτες και φωτογραφιζω τα ανθισμενα φυτα που βλεπω..μπας και μαθω τα ονοματα τους..

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thodoris981
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
thodoris981


Αριθμός μηνυμάτων : 651

Ποιο φυτο ειναι ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιο φυτο ειναι ?   Ποιο φυτο ειναι ? Icon_minitimeΤρι Μάης 12, 2015 3:50 pm

Μου μοιαζει με σπαρτο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

Ποιο φυτο ειναι ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιο φυτο ειναι ?   Ποιο φυτο ειναι ? Icon_minitimeΤρι Μάης 12, 2015 3:59 pm

Με σπάρτο μοιαζει, και λογικα λογω αντιλιας δεν φαινεται το εντονο κιτρινο χρωμα των ανθων. Εχω ακουσει ομως οτι δεν μπορουν να το εκμεταλευτουν οι μελισσες γιατι δεν φτανει η προβοσκιδα τους στο βαθος του ανθου. Αληθευει αραγε ??
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NikTheGreek
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NikTheGreek


Αριθμός μηνυμάτων : 336

Ποιο φυτο ειναι ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιο φυτο ειναι ?   Ποιο φυτο ειναι ? Icon_minitimeΤρι Μάης 12, 2015 5:50 pm

spithoyras έγραψε:
Με σπάρτο μοιαζει, και λογικα λογω αντιλιας δεν φαινεται το εντονο κιτρινο χρωμα των ανθων. Εχω ακουσει ομως οτι δεν μπορουν να το εκμεταλευτουν οι μελισσες γιατι δεν φτανει η προβοσκιδα τους στο βαθος του ανθου. Αληθευει αραγε ??

Χμμμμ μαλλον εχεις δικιο.....
γιατι πανω στο φυτο που φωτογραφησα..δεν ειχε καθολου μελισσες
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Ποιο φυτο ειναι ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιο φυτο ειναι ?   Ποιο φυτο ειναι ? Icon_minitimeΤρι Μάης 12, 2015 9:40 pm

Βασιλοτρόφος και μελισσοκόμος έμπειρος μου είπε ότι δεν είναι μελισσοκομικό φυτό. Μέλισσες ποτέ μου δεν είδα σε αυτό.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
BASILISP
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 407

Ποιο φυτο ειναι ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιο φυτο ειναι ?   Ποιο φυτο ειναι ? Icon_minitimeΤετ Μάης 13, 2015 5:10 pm

Έχουμε και στο νησι. Αυτοφυες, βλεπω συχνα πανω του, μεγαλους βομβινους και μερικές μέλισσες... Όμορφο φυτό όμως!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Ποιο φυτο ειναι ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιο φυτο ειναι ?   Ποιο φυτο ειναι ? Icon_minitimeΠεμ Μάης 28, 2015 9:57 pm

καλησπερα.
βαζω δυο φωτογραφιες απο φυτα μηπως ξερεις καποιος να μου πει τι ειναι και αν εχουν μελισσοκομικο ενδιαφερον...για το κιτρινο καπου παει το μυαλο μου απλα θα ηθελα επιβεβαιωση

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
BillBee
Μέλος
Μέλος
BillBee


Αριθμός μηνυμάτων : 52

Ποιο φυτο ειναι ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιο φυτο ειναι ?   Ποιο φυτο ειναι ? Icon_minitimeΠεμ Μάης 28, 2015 11:01 pm

αυτό το μοβ το φυτό με ενδιαφέρει να μάθω και εγώ τι είναι γιατί από πέρυσι έχει γεμίσει ο τόπος με το συγκεκριμένο. Εγώ νόμιζα ότι είναι αμάραντος άγριος άλλα μάλλον πέφτω έξω... skeftome
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Γιώργος-Κόρινθος
Μέλος
Μέλος
Γιώργος-Κόρινθος


Αριθμός μηνυμάτων : 107

Ποιο φυτο ειναι ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιο φυτο ειναι ?   Ποιο φυτο ειναι ? Icon_minitimeΠαρ Μάης 29, 2015 10:43 pm

Το μόβ σιγουράκι είναι αμάραντος! sostos
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
melicostas
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 98

Ποιο φυτο ειναι ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιο φυτο ειναι ?   Ποιο φυτο ειναι ? Icon_minitimeΣαβ Μάης 30, 2015 12:09 am

για το μωβ δεν ξερω το κιτρινο ειναι ασπαλαθος νομιζω αν θυμαμαι καλα,αλλα σιγουρα δεν πανε μελισσες
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Ar_lo
Μέλος
Μέλος
Ar_lo


Αριθμός μηνυμάτων : 78

Ποιο φυτο ειναι ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιο φυτο ειναι ?   Ποιο φυτο ειναι ? Icon_minitimeΣαβ Μάης 30, 2015 12:53 am

το κίτρινο ειναι αχινοποδι.....δεν ξέρω κατα πόσο το επισκέπτονται οι μέλισσες γιατι δεν εχει τέτοια η περιοχή μου.


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Throubee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Throubee


Αριθμός μηνυμάτων : 808

Ποιο φυτο ειναι ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιο φυτο ειναι ?   Ποιο φυτο ειναι ? Icon_minitimeΣαβ Μάης 30, 2015 1:17 am

Ar_lo έγραψε:
το κίτρινο ειναι αχινοποδι.....δεν ξέρω κατα πόσο το επισκέπτονται οι μέλισσες γιατι δεν εχει τέτοια η περιοχή μου.



Το αχινοπόδι δίνει σίγουρα γύρη από νέκταρ δεν είμαι σίγουρος..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Ποιο φυτο ειναι ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιο φυτο ειναι ?   Ποιο φυτο ειναι ? Icon_minitimeΣαβ Μάης 30, 2015 8:08 am

Το...μωβακι πρπει να είναι αμαραντος μια και σε λίγο χρόνο που είχα χτες βρήκα κάποιες αντίστοιχες φωτο στο διαδίκτυο έδιναν επίσημη ονομασία limonium sinuatum.
Αυτό που δεν κατάφερα να βρω είναι αν έχει μελισσοκομικό ενδιαφέρον.
Ξέρει κάποιος αν ισχύουν τα παραπανω και να μας πει περισσότερα από αυτά;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xristosalfisti
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 140

Ποιο φυτο ειναι ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιο φυτο ειναι ?   Ποιο φυτο ειναι ? Icon_minitimeΣαβ Μάης 30, 2015 12:21 pm

Το κίτρινο είναι ασπάλαθος και το επισκέπτονται οι μέλισσες μόνο όταν δεν υπάρχει τίποτα άλλο να πάρουν στην περιοχή. Γενικά έχει ελάχιστο έως μηδαμηνό μελισσοκομικό ενδιαφέρον.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Throubee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Throubee


Αριθμός μηνυμάτων : 808

Ποιο φυτο ειναι ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιο φυτο ειναι ?   Ποιο φυτο ειναι ? Icon_minitimeΣαβ Μάης 30, 2015 1:08 pm

Ο Ασπάλαθος (Calicotome villosa) (http://en.wikipedia.org/wiki/Calicotome), είναι διαφορετικό φυτό από το Αχινοπόδι (Genista acanthoclada)(http://fr.wikipedia.org/wiki/Genista_acanthoclada#/media/File:Genista_acanthoclada_B.jpg),
είναι και τα δύο θάμνοι με αγκάθια, όμως ο Ασπάλαθος μεγαλύτερος σε μέγεθος έχει μικρά φύλλα ενώ το Αχινοπόδι όχι , το 2ο ανθίζει σχεδόν παράλληλα με το θυμάρι και δίνει γύρη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Ποιο φυτο ειναι ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιο φυτο ειναι ?   Ποιο φυτο ειναι ? Icon_minitimeΚυρ Μάης 31, 2015 10:20 am

Μια ερώτηση.το κίτρινο δεν είναι αλογοθυμαρο;
Σε διάφορες φωτο που έχω δει μοιάζει σχεδόν ιδιο.ειχα την ενυυπωση ότι είναι αλογοθυμαρο.
Τώρα όσο για το μωβακι...τελικα δεν έχουμε κάποια πληροφορία από κάποιον που το ξέρει;όσο και αν έψαξα πέρα ότι μοιάζει με τον αμάραντο,που ίσως τελικά είναι,δεν μπόρεσα να βρω ούτε θετικές ούτε αρνητικές μελισσοκομικες αναφορές.
Πολύ θα.με βοηθούσε κάποια πληροφορία απλά για να σημειώσω αν με ενδιαφέρει και ποτέ άνθισε.
Να εισαστε καλα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Throubee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Throubee


Αριθμός μηνυμάτων : 808

Ποιο φυτο ειναι ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιο φυτο ειναι ?   Ποιο φυτο ειναι ? Icon_minitimeΚυρ Μάης 31, 2015 12:40 pm

Το κίτρινο είναι Αχινοπόδι.
Το Αχινοπόδι ξεκινά να ανθίζει τέλος της άνοιξης λίγο πριν από το θυμάρι και παράλληλα με αυτό.
ο Ασπάλαθος που κατά λάθος αναφέρθηκε ανθίζει στην αρχή προς μέσα της άνοιξης και είναι πολύ πιο ψηλός θάμνος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Ποιο φυτο ειναι ?
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» ποιό φυτό είναι
» Ποιο φυτο ειναι ?
» Ποιο φυτο ειναι;
» Ποιο φυτο ειναι ?
» Ποιο φυτό είναι;

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομικό περιβάλλον :: Τα μελισσοκομικά φυτά-
Μετάβαση σε: