Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Είδος Θυμαριού;

Πήγαινε κάτω 
+2
manos_skl
cyber2li
6 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
cyber2li
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
cyber2li


Αριθμός μηνυμάτων : 317

Είδος Θυμαριού; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Είδος Θυμαριού;   Είδος Θυμαριού; Icon_minitimeΚυρ Μάης 10, 2015 12:46 pm


Είναι κάποιο άλλο φυτό;

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
manos_skl
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 8

Είδος Θυμαριού; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Είδος Θυμαριού;   Είδος Θυμαριού; Icon_minitimeΚυρ Μάης 10, 2015 6:56 pm

Αλλοι την ονομάζουν αγρια ριγανη
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Throubee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Throubee


Αριθμός μηνυμάτων : 808

Είδος Θυμαριού; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Είδος Θυμαριού;   Είδος Θυμαριού; Icon_minitimeΚυρ Μάης 10, 2015 7:44 pm

Ανθίζει ταυτόχρονα με το θρούμπι (ή θρίμπα), πιο πολύ μοιάζει με αυτό παρά στο θυμάρι, στη μύτη φέρνει ανάμεσα σε θρούμπι και ματζουράνα. Οι μέλισσες το δουλεύουν αυτή την εποχή.
Διαφορετικό από την άγρια ρίγανη που φύεται στην Κρήτη σε εικόνα και άρωμα. Τώρα από όνομα θα σας γελάσω..μπορεί να ξέρει ο monarchis που έχει στο μελισσοκομείο του!! lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Είδος Θυμαριού; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Είδος Θυμαριού;   Είδος Θυμαριού; Icon_minitimeΚυρ Μάης 10, 2015 8:04 pm

Αγριομαντζουράνα το λένε οι ντόπιοι αλλά δεν έχω βρει μέχρι τώρα παιδιά κάτι το οποίο να υπάρχει αντιστοιχία. Πάντως ολντως το δουλεύουν πολύ οι μέλισσες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cyber2li
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
cyber2li


Αριθμός μηνυμάτων : 317

Είδος Θυμαριού; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Είδος Θυμαριού;   Είδος Θυμαριού; Icon_minitimeΚυρ Μάης 10, 2015 9:34 pm

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ. Υπάρχει στο μελισσοκομείο μου κ οι μέλισσες είναι συνέχεια σε αυτό. Το βλέπω ξαφνικά ανθισμένο στο εξοχικό μου (!) κ ρωτάω την μητέρα μου. Μου λεέι οτι το αγόρασε σαν θυμάρι απο φυτώριο (χεχεχεχε μάλλον δεν ξέρουν τί έχουν study )...αλλα κ φυσικά θα εμπιστευτώ εσάς lol! lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pas-kala
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
pas-kala


Αριθμός μηνυμάτων : 35

Είδος Θυμαριού; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Είδος Θυμαριού;   Είδος Θυμαριού; Icon_minitimeΔευ Μάης 18, 2015 7:11 pm

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]/???????????????????????????????????????????????????????????????????????????
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pas-kala
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
pas-kala


Αριθμός μηνυμάτων : 35

Είδος Θυμαριού; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Είδος Θυμαριού;   Είδος Θυμαριού; Icon_minitimeΔευ Μάης 18, 2015 7:15 pm

μοιάζει με το προηγούμενο αλά έχει πιο λεμονάτη μυρωδιά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gianhs8
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 147

Είδος Θυμαριού; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Είδος Θυμαριού;   Είδος Θυμαριού; Icon_minitimeΤρι Μάης 19, 2015 8:56 am

και η σκουπα ειναι συγγενικο με το θυμαρι? ειναι σε τεραστια εκταση και χτες την δουλεβανε παρα πολυ εντατικα επειδη ειναι η πρωτη μου φορα σε τετοια ανθοφορια ξερει καποιως εαν χρειαζεται καποιων ειδικο χειρισμο?
απο οτι μου ειπανε δεν επειρεαζεται απο τον καιρο και μενει κανα μηνα ανθισμενη και συνηθως οπου υπαρχει ακολουθει και το θυμαρι μετα.
ισχυει κατι τετοιο?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Είδος Θυμαριού;
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» φυτευση θυμαριου
» Νέο είδος;
» Τι χρώμα και τι είδος μπογιάς?
» Εντυπωσιακό είδος μέλισσας
» Φύτεμα Θυμαριού

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομικό περιβάλλον :: Τα μελισσοκομικά φυτά-
Μετάβαση σε: