Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Διακοπή τροφοδοσιας και συλλογη μελιου

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ΜπαμπηςΚαστορια
Μέλος
Μέλος
ΜπαμπηςΚαστορια


Αριθμός μηνυμάτων : 119

Διακοπή τροφοδοσιας και συλλογη μελιου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Διακοπή τροφοδοσιας και συλλογη μελιου   Διακοπή τροφοδοσιας και συλλογη μελιου Icon_minitimeΔευ Μάης 04, 2015 10:15 am

Αγαπητοί φίλοι καλημέρα. Μήπως γνωρίζετε καποια βιβλιογραφία ή έγκυρη πηγή που να αναφέρει με περισσότερες λεπτομέρειες για την τροφοδοσία και ποτε αυτή πρεπει να σταματά ωστε να μην επηρεάζεται το μελι;
Ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

Διακοπή τροφοδοσιας και συλλογη μελιου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διακοπή τροφοδοσιας και συλλογη μελιου   Διακοπή τροφοδοσιας και συλλογη μελιου Icon_minitimeΔευ Μάης 04, 2015 2:55 pm

ψάξε στο site του πανεπιστημιου beelab ίσως κάτι να λέει.Η απάντηση στο ερώτημα σου πάντως είναι ευρέως γνωστή....30-40 μέρες πριν την ανθοφορία που θέλεις να χτυπησεις σταματάς κάθε τροφοδοσία.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΜπαμπηςΚαστορια
Μέλος
Μέλος
ΜπαμπηςΚαστορια


Αριθμός μηνυμάτων : 119

Διακοπή τροφοδοσιας και συλλογη μελιου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διακοπή τροφοδοσιας και συλλογη μελιου   Διακοπή τροφοδοσιας και συλλογη μελιου Icon_minitimeΔευ Μάης 04, 2015 4:48 pm

Ευχαριστω για την απάντηση η οποία όπως πολυ σωστα αναφέρεις είναι γνωστή. Θα ηθελα να βρω, άλλωστε για αυτό αναζητώ και βιβλιογραφία , περισσότερες πληροφορίες, πιο συνθετες και για κάποιους φίλους ίσως και περίεργες πχ εγω την άνοιξη τροφοδοτω σιροπι με θυμολη, οπως προτείνει το ΑΠΘ , περίπου 4 λίτρα σε ένα 10αρι μελίσσι. Αυτα τα 4 λιτρα πως τα διαχειριζεται το μελισσι; Καποια σιγουρα καταναλωνονται. Τα υπολοιπα που αποθηκευονται; Πανω απο τον γόνο; Στα τελαρα νουμερο 1 και 1Ο; Αναρχα,δηλαδή οπουδηποτε; Αν αποθηκευονται π.χ πάνω απο τον γόνο οταν θα ανεβασω πατωμα θα ανεβει και το σιροπι επανω. Σωστα; Ας μην σας κουρασω περισσοτερο με τις συνεχεις-περιεργες ερωτησεις μου. Οποιαδηποτε προταση για βιβλιογραφια θα μου ηταν χρησιμη.
Ευχαριστω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

Διακοπή τροφοδοσιας και συλλογη μελιου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διακοπή τροφοδοσιας και συλλογη μελιου   Διακοπή τροφοδοσιας και συλλογη μελιου Icon_minitimeΔευ Μάης 04, 2015 11:04 pm

Αυτά εξαρτώνται από μια σειρά περιπτώσεων.Καταρχήν πολλά δεν είναι τα 4 λίτρα για ένα μελίσσι?Συνήθως στα κεφαλάρια πάνω από το γόνο υπάρχουν παλιά μέλια(ή σιρόπια).Η μέλισσα ξεκινάει να βάζει μέλια στα κεφαλάρια.Τα παλιά μέλια μπορείς να τα απολεπίσεις για να τα φάνε-μεταφέρουν αλλού.Καλά κάνεις και ρωτάς..Δεν ξέρω αν σε βοήθησα έτσι όπως τα έγραψα....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΜπαμπηςΚαστορια
Μέλος
Μέλος
ΜπαμπηςΚαστορια


Αριθμός μηνυμάτων : 119

Διακοπή τροφοδοσιας και συλλογη μελιου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διακοπή τροφοδοσιας και συλλογη μελιου   Διακοπή τροφοδοσιας και συλλογη μελιου Icon_minitimeΤρι Μάης 05, 2015 8:43 am

Φυσικά και με βοηθάς. Aυτες τις περιπτώσεις που αναφερεις ψάχνω σε βιβλίο αλλά δεν βρισκω.Οσο για το σιρόπι το ΑΠΘ προτείνει 3-4 λίτρα για κάθε δεκάρι. Εγώ να σου πω βάζω 4 περιπου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Διακοπή τροφοδοσιας και συλλογη μελιου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διακοπή τροφοδοσιας και συλλογη μελιου   Διακοπή τροφοδοσιας και συλλογη μελιου Icon_minitimeΤρι Μάης 05, 2015 9:13 am

pointerst έγραψε:
Καταρχήν πολλά δεν είναι τα 4 λίτρα για ένα μελίσσι?

Τα τέσσερα λίτρα χορηγούνται σταδιακά και όχι εφάπαξ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Διακοπή τροφοδοσιας και συλλογη μελιου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διακοπή τροφοδοσιας και συλλογη μελιου   Διακοπή τροφοδοσιας και συλλογη μελιου Icon_minitimeΤρι Μάης 05, 2015 9:14 am

ΜπαμπηςΚαστορια έγραψε:
Φυσικά και με βοηθάς. Aυτες τις περιπτώσεις που αναφερεις ψάχνω σε βιβλίο αλλά δεν βρισκω.Οσο για το σιρόπι το ΑΠΘ προτείνει 3-4 λίτρα για κάθε δεκάρι.  Εγώ να σου πω βάζω 4 περιπου.

Ίσως σε βοηθήσει η πρακτική μελισσοκομία του Α. Θρασυβούλου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΜπαμπηςΚαστορια
Μέλος
Μέλος
ΜπαμπηςΚαστορια


Αριθμός μηνυμάτων : 119

Διακοπή τροφοδοσιας και συλλογη μελιου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διακοπή τροφοδοσιας και συλλογη μελιου   Διακοπή τροφοδοσιας και συλλογη μελιου Icon_minitimeΤρι Μάης 05, 2015 9:52 am

Πολυ σωστά οχι εφάπαξ εγω το δίνω με την μεθοδο του μπουκαλιού 1/2 λίτρο ανα 2-3 μέρες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Διακοπή τροφοδοσιας και συλλογη μελιου
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Μία "πρωτοποριακή" μέθοδος για μεγάλη συλλογή θυμαρίσιου μελιού.
» Έναρξη τροφοδοσίας
» τα ψεμματα τελειωσαν..¨)
» Συχνότητα τροφοδοσίας
» Ερωτηση περι τροφοδοσιας γυρης

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Τροφοδοσία μελισσών-
Μετάβαση σε: