Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Αναστροφη πατωματων η τριτος οροφος?

Πήγαινε κάτω 
+5
thodoris981
monarchis
captain
pointerst
matteus
9 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Αναστροφη πατωματων η τριτος οροφος? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αναστροφη πατωματων η τριτος οροφος?   Αναστροφη πατωματων η τριτος οροφος? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Μάης 16, 2015 10:53 pm

thodoris981 έγραψε:
Φίλε matteus εξαρτάται τι σκοπό έχεις και τι δυναμικότητας είναι τα μελίσσια σου.
Αν έχεις σκοπό να πας έλατο με τριόροφα ανέβασε όροφο.
Για να ανεβάσεις όμως θα πρεπει και το μελίσσι σου να έχει 12 γόνους και πάνω.
Ετσι θα του δώσεις χώρο για γέννα και θα σου φάει μελάκια.
Αν θες τα ανθόμελα αυτης της εποχής μπλοκάρεις την βασίλισσα.
Σιγα-σιγά οι σμηνουργιες σταματάνε.
Σωστος χειρισμός είναι αυτός που στοχεύει στην πλήρη ανάπτυξη της κυψέλης(ανάλογα με τις δυνάμεις της) οταν αυτή η κυψέλη βρεθει στην ανθοφορία που επιλέξαμε .
Τότε φυσικά πρέπει να περιορίσουμε και την εκτοφή γόνου.
Τα μελάκια που έχεις τώρα θα τα σφράγιζαν άμμεσα αν περιόριζες την βασίλισσα,αλλα θα είχες και γρήγορη πτώση του μελισσιού.
Ειναι λοιπόν καθαρά δικό σου το θέμα.
Καλά μέλια!


Τωρα καταλαβα τι λες. Αν περιοριζα την βασιλισσα για το πως δεν ειμαι σιγουρος, ισως με τον να μην εδινα τριτο οροφο η με ΒΚ διαφραγμα. Θα εκλειναν τα μελια πιο γρηγορα γιατι δεν θα υπηρχε αρκετος ανοιχτος γονος και ισως να τρυγουσα και μια ωρα αρχυτερα. Τωρα θα πρεπει να περιμενω το παλιουρι, καστανια και αν αυτα δεν πανε καλα τζαμπα ολος ο πληθυσμος. Τι θα γινοταν ομως με τις σμηνουργιες? Ακομα και τωρα αρκετα μελισσια που τους εχω δωσει χωρο πετανε ΒΚ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thodoris981
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
thodoris981


Αριθμός μηνυμάτων : 651

Αναστροφη πατωματων η τριτος οροφος? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αναστροφη πατωματων η τριτος οροφος?   Αναστροφη πατωματων η τριτος οροφος? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Μάης 17, 2015 8:25 am

matteus έγραψε:
thodoris981 έγραψε:
Φίλε matteus εξαρτάται τι σκοπό έχεις και τι δυναμικότητας είναι τα μελίσσια σου.
Αν έχεις σκοπό να πας έλατο με τριόροφα ανέβασε όροφο.
Για να ανεβάσεις όμως θα πρεπει και το μελίσσι σου να έχει 12 γόνους και πάνω.
Ετσι θα του δώσεις χώρο για γέννα και θα σου φάει μελάκια.
Αν θες τα ανθόμελα αυτης της εποχής μπλοκάρεις την βασίλισσα.
Σιγα-σιγά οι σμηνουργιες σταματάνε.
Σωστος χειρισμός είναι αυτός που στοχεύει στην πλήρη ανάπτυξη της κυψέλης(ανάλογα με τις δυνάμεις της) οταν αυτή η κυψέλη βρεθει στην ανθοφορία που επιλέξαμε .
Τότε φυσικά πρέπει να περιορίσουμε και την εκτοφή γόνου.
Τα μελάκια που έχεις τώρα θα τα σφράγιζαν άμμεσα αν περιόριζες την βασίλισσα,αλλα θα είχες και γρήγορη πτώση του μελισσιού.
Ειναι λοιπόν καθαρά δικό σου το θέμα.
Καλά μέλια!




Τωρα καταλαβα τι λες. Αν περιοριζα την βασιλισσα για το πως δεν ειμαι σιγουρος, ισως με τον να μην εδινα τριτο οροφο η με ΒΚ διαφραγμα. Θα εκλειναν τα μελια πιο γρηγορα γιατι δεν θα υπηρχε αρκετος ανοιχτος γονος και ισως να τρυγουσα και μια ωρα αρχυτερα. Τωρα θα πρεπει να περιμενω το παλιουρι, καστανια και αν αυτα δεν πανε καλα τζαμπα ολος ο πληθυσμος. Τι θα γινοταν ομως με τις σμηνουργιες? Ακομα και τωρα αρκετα μελισσια που τους εχω δωσει χωρο πετανε ΒΚ.

Οι σμηνουργίες είναι κατι που συνυπολογίζεις στους χειρισμούς.
Αν δεν τελειώσουν απλά δεν μπλοκάρεις τη βασίλισσα.
Η αναστροφή 1ου(γύρες μέλια) με τον 2ο (γόνος) και βασιλικο διαφραγμα στον 3ο οπου ανεβάζεις μέλια κατα την αποψή μου δίνει άλλον αερα στο μελίσσι.
α)Είναι απο την φύση του πολύ δυνατό οπότε παρά την εκτροφή (διευρυμένη) αποθηκεύει μέλια.
β) Διατηρείται με πολλες μέλισσες και παει αρχες καλοκαιριού όπου θες(ελατο θυμαρι..)
γ)εχει τοσο χωρο η βασιλισσα που δεν σμηνουργει με τιποτα.

Εργαλεια της δουλειας

α) Κυψέλες με κινητούς πάτους.(μιση εργασία αν κάνεις αναστροφή).((λιγοτερη απο μισή)).
β) Αν βάλεις διαφραγμα φροντιζεις για εξτρα έξοδο στον τρίτο.
γ) Βασίλισσες που δεν κιοτεύουν στα 8-9 πλαίσια.

Υ.Γ.
Ετσι το κάνω εγώ. Σιγουρα υπάρχουν πολλοί τρόποι.

Υ.Γ.2
Τα πιο καλά ευρά που ξόδεψα παραπάνω στα μελίσσια νομίζω τα διεκδικούν οι κινητοί πάτοι με σίτα.
Μολις βλέπω τις φιξ κυψέλες μου πλέον αναστενάζω απογοητευμένος.




Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Αναστροφη πατωματων η τριτος οροφος? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αναστροφη πατωματων η τριτος οροφος?   Αναστροφη πατωματων η τριτος οροφος? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Μάης 17, 2015 10:16 am

thodoris981 έγραψε:
matteus έγραψε:
thodoris981 έγραψε:
Φίλε matteus εξαρτάται τι σκοπό έχεις και τι δυναμικότητας είναι τα μελίσσια σου.
Αν έχεις σκοπό να πας έλατο με τριόροφα ανέβασε όροφο.
Για να ανεβάσεις όμως θα πρεπει και το μελίσσι σου να έχει 12 γόνους και πάνω.
Ετσι θα του δώσεις χώρο για γέννα και θα σου φάει μελάκια.
Αν θες τα ανθόμελα αυτης της εποχής μπλοκάρεις την βασίλισσα.
Σιγα-σιγά οι σμηνουργιες σταματάνε.
Σωστος χειρισμός είναι αυτός που στοχεύει στην πλήρη ανάπτυξη της κυψέλης(ανάλογα με τις δυνάμεις της) οταν αυτή η κυψέλη βρεθει στην ανθοφορία που επιλέξαμε .
Τότε φυσικά πρέπει να περιορίσουμε και την εκτοφή γόνου.
Τα μελάκια που έχεις τώρα θα τα σφράγιζαν άμμεσα αν περιόριζες την βασίλισσα,αλλα θα είχες και γρήγορη πτώση του μελισσιού.
Ειναι λοιπόν καθαρά δικό σου το θέμα.
Καλά μέλια!




Τωρα καταλαβα τι λες. Αν περιοριζα την βασιλισσα για το πως δεν ειμαι σιγουρος, ισως με τον να μην εδινα τριτο οροφο η με ΒΚ διαφραγμα. Θα εκλειναν τα μελια πιο γρηγορα γιατι δεν θα υπηρχε αρκετος ανοιχτος γονος και ισως να τρυγουσα και μια ωρα αρχυτερα. Τωρα θα πρεπει να περιμενω το παλιουρι, καστανια και αν αυτα δεν πανε καλα τζαμπα ολος ο πληθυσμος. Τι θα γινοταν ομως με τις σμηνουργιες? Ακομα και τωρα αρκετα μελισσια που τους εχω δωσει χωρο πετανε ΒΚ.

Οι σμηνουργίες είναι κατι που συνυπολογίζεις στους χειρισμούς.
Αν δεν τελειώσουν απλά δεν μπλοκάρεις τη βασίλισσα.
Η αναστροφή 1ου(γύρες μέλια) με τον 2ο (γόνος) και βασιλικο διαφραγμα στον 3ο οπου ανεβάζεις μέλια κατα την αποψή μου δίνει άλλον αερα στο μελίσσι.
α)Είναι απο την φύση του πολύ δυνατό οπότε παρά την εκτροφή (διευρυμένη) αποθηκεύει μέλια.
β) Διατηρείται με πολλες μέλισσες και παει αρχες καλοκαιριού όπου θες(ελατο θυμαρι..)
γ)εχει τοσο χωρο η βασιλισσα που δεν σμηνουργει με τιποτα.

Εργαλεια της δουλειας

α) Κυψέλες με κινητούς πάτους.(μιση εργασία αν κάνεις αναστροφή).((λιγοτερη απο μισή)).
β) Αν βάλεις διαφραγμα φροντιζεις για εξτρα έξοδο στον τρίτο.
γ) Βασίλισσες που δεν κιοτεύουν στα 8-9 πλαίσια.

Υ.Γ.
Ετσι το κάνω εγώ. Σιγουρα υπάρχουν πολλοί τρόποι.

Υ.Γ.2
Τα πιο καλά ευρά που ξόδεψα παραπάνω στα μελίσσια νομίζω τα διεκδικούν οι κινητοί πάτοι με σίτα.
Μολις βλέπω τις φιξ κυψέλες μου πλέον αναστενάζω απογοητευμένος.


Καλημερα, εχεις δικαιο για τους κινητους πατους, ειναι μεγαλη ευκολια. Εχουν ομως και τα αρνητικα τους. Εχεις παντα τον φοβο μην ανοιξουν στις μεταφορες. Μπορω να πω οτι οι πλαστικοι κλειδωνουν καλυτερα, και θελω να δω τωρα αν γινεται να προσαρμοσω κλειδι αντι για ελλασμα σε ξυλινη βαση.


Τωρα για τις σμηνουργιες τι να πω, βασιλισσες σμηνουργιας που δεν εκλεισαν ακομα 1 ετος και εδωσα εκγαιρα αρκετο χωρο και σμηνουργουν. Ισως να μην μασαν στα 8 και τα 9 πλαισια αλλα εχουν αυτο το μεγαλο ελλατωμα. Οταν εχεις πολλα μελισσια στην περιπτωση μου λιγα ακομα δεν γινεται να καθεσαι να χαλας ολα τα ΒΚ μεχρι να περασει ο μηνας της σμηνουργιας το βλεπω αδυνατον.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thodoris981
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
thodoris981


Αριθμός μηνυμάτων : 651

Αναστροφη πατωματων η τριτος οροφος? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αναστροφη πατωματων η τριτος οροφος?   Αναστροφη πατωματων η τριτος οροφος? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Μάης 17, 2015 5:33 pm

Θα το βρεις σιγα σιγα και στα περισσοτερα μελισσια δεν 8α χαλας καθολου κελια.
Στα τρια πρωτα μου μελισσια πρεπει να χαλασα οσα βασιλοκελια χάλασα στα τρια επομενα ετη. lol!
Προσοχη στις βασιλισσες!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Αναστροφη πατωματων η τριτος οροφος? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αναστροφη πατωματων η τριτος οροφος?   Αναστροφη πατωματων η τριτος οροφος? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Μάης 18, 2015 10:36 am

thodoris981 έγραψε:
Θα το βρεις σιγα σιγα και στα περισσοτερα μελισσια δεν 8α χαλας καθολου κελια.
Στα τρια πρωτα μου μελισσια πρεπει να χαλασα οσα βασιλοκελια χάλασα στα τρια επομενα ετη. lol!
Προσοχη στις βασιλισσες!

sostos
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Αναστροφη πατωματων η τριτος οροφος?
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
 Παρόμοια θέματα
-
» αναστροφη πατωματων
» αναστροφη πατωματων
» Τρίτος όροφος.
» τρίτος όροφος
» ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΝΑΣΤΡΟΦΗ ΠΑΤΩΜΑΤΟΣ;

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Μελισσοκομικοί Χειρισμοί-
Μετάβαση σε: