Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Κουραση !!!!!

Πήγαινε κάτω 
+10
psath
spithoyras
captain
BillBee
thymus
Throubee
queen
monarchis
matteus
ethnic69
14 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
queen
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
queen


Αριθμός μηνυμάτων : 370

Κουραση !!!!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κουραση !!!!!   Κουραση !!!!! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Απρ 20, 2016 3:34 am

το οτι οι μανες που εχω... αλλες την πρωτη χρονια καθονται στ αυγα τους ενω αλλες την κανουν και τη δευτερη θα την κανουν ολες παρα τα βκ που χαλαω και το μονο που κοβει τη σμηνουργια ειναι το κοψιμο του μελισσιου... απλα φετος δεν παλευονται... με την καμια... οσοι ασχολουνται με βασιλοτροφια ολων οι μαναδες ειναι τα ιδια... εντονη ταση για σμηνουργια... ελεηνα επιθετικα οταν η ανθοφορια βαραει κοκκινα... οποτε και κανενας δε θα κατσει να παραγει μανες... παραγει κανα δυο για την παρτη του για να χει το χειμωνα σε περιπτωση που του μεινει κανενα ορφανο... για βασιλολτο γινεται η ολη ιστορια μονο... επισης... οσοι δοκιμασαν να φερουν μανα απο αλλου... δυστυχως δεν επεζησε... οχι στη μεταφορα... αλλα προφανως ακομα κ απο απεναντι νησια εδω... κατι δεν εχουνε εκει που το χουμε εδω και κανει τις μανες η αγονες η τις αρρωσταινει... ψεκασμους δεν εχουμε (πλην των γνωστων αεροψεκασμων - ξεχωρο κεφαλαιο)... σμηνουργιες πολλες.. και το ωραιο ειναι πως μερικοι ακομα και με μανες σμηνουργιας καταφερνουν να πιασουν με μια τρακοσαρα μελισσια φουλ τριπατα (τα περισσοτερα) κοντα 600 κιλα μελι... χωρις να κανουν τις γνωστες... μαλαγανιες... αυτοι που τις κανουν αγγιζουν τοννο...

περυσι δεν ειχα μελια γιατι... γκουχ... μεχρι να βρω μελιοεξαγωγεα... μου χανε κανει το σχεδον ολο το μελι.. εξαισιο γευμα... μην πω κ επιδορπιο... χωρια του οτι περυσι δεν ειχα κ μελισσια για να πω οκ πηρα και κατι... λογω του οτι προπερσυ καταστραφηκα κυριολεκτικα απ τους σκουρκους...

φετος... στην ανθοφορια... ολα ηταν φυλακες... ολα ομως... και βρηκαν να μου σπασουν τα νευρα τωρα με τη σμηνουργια... που δεν εχει φαι... ελεος... οχι μονο τα δικα μου... ολων στο νησι... κανουν ακριβως το ιδιο πραγμα.. ενω εχουν χωρο... ενω εισαι απο πανω τους οσο πιο συχνα μπορεις... αυτα αμα το βαλουν κατα νου... δεν τους το κοβεις οσες παραφυαδες κ να κανεις... η μανα - μελισσι θα σου ξαναβγαλει... και θα σου ξαναβγαλει... εως να ξεκινησουν τα θυμαρια...

τωρα ασχολιουνται ολοι... με τροπους πιασιματος των σμαριων... αλλοι ριχνουν εντος της παγιδας οτι αρωμα να ναι (κολονιες που βαζουμε... αρωματικα αυτοκινητων... μαντηλακια απο καταστηματα καλλυντικων... αφτερ σεηβ (!!!!)... και το κορυφαιο... ακομα και αρωματικα χωρου με μεγαλη προτιμηση στη λεβαντα... αν εχετε το θεο σας) και τα πιανουν... εγω εριξα σε δυο που τα βλεπα πως ηταν κοντα η "αναχωρηση" μια κολονια που λεμονο-αμυγδαλοφερνε.. σε μια προσπαθεια να μιμηθω το αρωμα των ελκυστικων αφεσμων... ναι μεν πλησιασαν πολλες... αλλα δεν τους αρεσε... και τα δυο πλαισιακια αυτα (ενα απο εκαστο μελισσι) τα χασα... προσπαθω τωρα με τις εγκεκριμενες μεθοδους ελξης αφεσμων (οτι δλδ μου χει απομεινει καθως οπου να ναι θα κανω οτι κανουν οι αλλοι μιας κ ολοι οι συναδελφοι εχουν ξεμεινει κ κανουν τα ανωθι κουφα)... και ενταξει... παραπονο δεν εχω... απο αποψη νεων μελισσιων... παραπονο εχουν τα ποδια μου που εχω καταντησει σα τη τσιτα του ταρζαν (και γενικως καθως με δεκατα και μ ενα κεφαλι τουμπανο τρεχω να δω τι παιζει στα κοριτσα μου)... παραπονο εχει το αμαξι μου... που το τρεχω συνεχως (μενει να μαθει κ το ιδιο να μαζευει σμαρια εντος της καμπινας μπας κ ξεκινησει να καλυπτει τα εξοδα του - χαχα)... παραπονο εχουν κ οσοι συναδελφοι με βοηθανε... καθως ουκ ολιγες φορες ετυχε να τους καλεσω για βοηθεια...

προσφατα ετυχε το εξης ωραιο:

"ελα ρε συ μητσο (τυχαιο ονομα)... να σου πω? κερνας μπυρονια αν ερθεις στα παλια πατητηρια (τυχαια περιοχη)?? τι τι κανω εκει περα?? τι κανω απα στα ευκαλυπτα που χει να λες!! ακου πως εχει η φαση... ερχεσαι με το αγροτικο... και φερνεις κ μια σκαλα να με κατεβασεις καθως κρεμαστηκα... ναι το ατιμο... και τελειωνε καθως απεχω ελαχιστα εκατοστα απ το "σταφυλι"... τα βρισκουμε περι μπυρονιων μετα... θα τσακιστω με το μελισσι μαζι... τελειωνεεεεε!!"

ρε τι τραβαω το ατομο!! τουλαχιστον αξιζε τον κοπο.. το μελισσι δεν ηθελε να το μοιραστει μαζι μου (καθως εκεινος εχει πιασει τις αναριχησεις με σχοινια (!!!) σε αλμυρικια)... αλλα την κασα με τις fix... τη μοιραστηκε ανευ διασταγμου..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Κουραση !!!!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κουραση !!!!!   Κουραση !!!!! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Απρ 20, 2016 1:54 pm

Το να σου πω για εμενα πάρε 5 μανες(αν θελεις σου εχω δοκιμασμένο το απο που) ορφάνεψε 5 καλα μελισσακια. Βάλε τις μάνες με τον σωστό τροπο μεσα και δοκίμασε. Πρώτον το αν θα πιάσουν. Δεύτερον το αν αυτά τα μελίσσια του χρόνου κόψουν σμαρια.
Πρόσεξε ετσι θα δεις αν φταίνε και οι μάνες σας το αν θα κανεις σωστούς χειρισμούς ανήκει σε εσενα.
Δεν γινεται να μην κανεις επιθεώρηση μεχρι τέλος Φλεβάρη όταν γινεται πανικός εξω απο γύρες. Ξέρεις πολυ καλα οτι αν στριμωχτούν δίνουν σήμα. Αν δώσουν σήμα η διαδικασία ειναι μονόδρομος.
Δεν χάνεις κατι να δοκιμάσεις.
Κατι τελευταίο και εντελως φιλικό.κανε και τους δικού σου πειραματισμους ξέχωρα με τις πρακτικές των άλλων.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
queen
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
queen


Αριθμός μηνυμάτων : 370

Κουραση !!!!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κουραση !!!!!   Κουραση !!!!! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Απρ 25, 2016 11:01 am

καλημερα στην παρεα... πως πατε ανα περιοχη βρε παιδια??

εδω εμεις εχουμε τρελαθει στο να μαζευουμε σμαρια... τρελα με κεφαλαια... απορω... πως στο καλο ενω εχει κοψει κατα παρα πολυ η ανθοφορια κ κατ επεκτασιν το κοψιμο στο χτισιμο... το πως γινεται να τρελαινονται τα μελισσια (γενικως... οχι ειδικως) στη σμηνουργια... απο μισο πλαισιο εως φουλ πενταρια.. καθισμενα κ χωμενα οπουδηποτε μπορειτε να φανταστειτε... απο δεντρα που θελει σκαρφαλωμα κ μαντροτοιχους που αυτοκατεδαφιζονται... μεχρι παλιες και σαπιες κυψελες και σκουριασμενα αμαξια η εργαλεια... δε μπορω να καταλαβω πως γινεται ενα τοσο καθαρο πλασμα να πηγαινει να κανει φωλιες σε τετοια μερη... η ακομα κ να καθεται...

εχω κουραστει απιστευτα καθως ολη μερα ειμαι απ το αγροτικο στις συληψεις αφεσμων και απο κει στο εργαστηρι οπου κ επικρατει ενας πανικος καθως ετοιμαζω πατωματα για κατι μικρα ενος μηνα που αν δε δωσω χωρο θα κηνυγαω κ σμαρια δικα μου... να λειπει...

ποναω απ τις διατασεις (ξερετε... η queen σε ρολο οχι τσιτα του ταρζαν... αλλα και κατι παραπανω!!) κ τις τουμπες (αμα σκαρφαλωνεις και κρατας κ διαφορα ειναι λογικο.. φτανει σ αυτα τα διαφορα να μην περιλαμβανονται γεματες παγιδες - αουτς εις διπλουν στη σκεψη κ μονο) παντου... αλλα τα θελει εδω που τα λεμε κ ο πισινος μου (ποιος δε χαιρεται αμα γραπωνει ενα σμαρακι??)...

πρεπει να κλεισω επειγοντος σπα... η φυσιοθεραπευτη... καθως ειμαι με ζωνες για τη μεση... βολταρεν αλοιφες... κ νιουροφεν... λιγο γρασσο θελω στα γονατα τωρα για να μην ακουγονται καθε φορα που κανω καποια κινηση...

απο μελια δεν εχω δει κατι ακομα... ασχετα αν καποιοι συναδελφοι εχουν κανει ηδη τρυγο παρτ ουαν... δε ξερω τι κανουν κ πως.. αλλα στα μερη που ειμαι απ την εβδομαδα που αρχισανε οι λασποβροχες τα μελισσια πηραν τον κατηφορο οπως και η ανθοφοριες... αναμονη εως τα θυμαρια... κ ελπιζω...

εσεις?? πως πατε απο σμαρια?? απο μελια??

καλη μεγαλοβδομαδα σε ολους κ ολες!!! Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Κουραση !!!!!
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τι νέα από τα μελίσσια σας;-
Μετάβαση σε: