Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Κουραση !!!!!

Πήγαινε κάτω 
+10
psath
spithoyras
captain
BillBee
thymus
Throubee
queen
monarchis
matteus
ethnic69
14 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ethnic69
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ethnic69


Αριθμός μηνυμάτων : 658

Κουραση !!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Κουραση !!!!!   Κουραση !!!!! Icon_minitimeΤρι Απρ 21, 2015 6:35 pm

Απο την κουραση που εχω καθε φορα που γυρναω απο τα μελισσια δεν εχω ορεξη ουτε στο φορουμ να μπω . Μιλαμε για 10ωρα με 1-2 διαληματα των 5 λεπτων για τσιγαρο και σνακ. Δοκιμασα φετος 3-4 παραφυαδες με τη μεθοδο Μπεκα , αν πανε καλα του χρονου ολες ετσι . Μου εχουν βγει τα ματια και τα νευρα να ψαχνω για Βασιλισσες μεσα σε χιλιαδες μελισσες  ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟΟΟΟΟΟ lol! lol! lol! htipieme htipieme htipieme
klama klama klama
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Κουραση !!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κουραση !!!!!   Κουραση !!!!! Icon_minitimeΤρι Απρ 21, 2015 7:35 pm

Οταν αρχισει να τρεχει το μελακι θα τα ξεχασεις ολα cheers
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Κουραση !!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κουραση !!!!!   Κουραση !!!!! Icon_minitimeΤρι Απρ 21, 2015 8:04 pm

Βάψε τις μάνες, βάλε γυαλιά ή πάρε κανα εργάτη lol! lol! lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
queen
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
queen


Αριθμός μηνυμάτων : 370

Κουραση !!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κουραση !!!!!   Κουραση !!!!! Icon_minitimeΤρι Απρ 21, 2015 9:12 pm

Καλησπερα σε ολους τους συναδελφους κ συναδελφισσες!!

Μιας κ λεμε για κουραση.. εγω η καψερη τι να πω που μαι χειρουργημενη κ απαγορευεται να σηκωνω βαρη?? Τι να πω που χω θεμα με τη μεση μου κ καθε φορα κολλαω στα κοριτσα μου κ δωσε εκει να σηκωνω κυψελες πατωματα κλπ??

Να πω το αμαρτημα μου σημερα μου βγηκε το λαδι (κ τα υγρα φρενων!!) καθως μου σμηνουργησε ενα απ τα δυο κ μου ετοιμαζοταν να βγαλει πουλια? Κατ αναγκη το σπασα... πλεον τρια μελισσακια. Το τι ομορφο πραγμα ειναι να βλεπεις τις νεες μαναδες να βγαινουν απ τα κελακια κ μετα να κουβαριαζονται για τη βασιλεια της κυψελης... το αλλο που δε γεννησε μου κανε αντικατασταση... πηρε κ τριτο πατωμα... ο αερας ειχε μετακινησει τη κυψελη κ επρεπε να τη στηριξω καλυτερα... ξες τι ειναι να σηκωνεις τριοροφη κυψελη??

ολοι εδω κυνηγανε σμαρια συνεχεια.. ξες τι ειναι να κανεις βολτα με τ αμαξι κ να σκασει επανω στο παρμπριζ ολακερο μελισσι?? Αυτο κ αν ειναι γουρι... μονο που ζεις αυτο το υπερθεαμα πιστευω αρκει... εγω δεν καταφερα να προλαβω το πρωτο πουλι ομως προλαβα ολο το υπολοιπο μελισσακι... δε ξες τι χαρα ειναι να τις βλεπεις καθε μερα να μεγαλωνει το μελισσακι... δε ξες τι χαρα θα παρεις με το που ερθει η ωρα να τρυγησεις... εστω κ λιγο να ναι θα δεις οτι οι κοποι κ η ολη κουραση σου θα ανταμειφθουν στο επακρο...

Μια ερωτηση... υπαρχει θεμα με ενα συναδελφο... συνεχως του βγαινουν σμαρια χωρις ομως να πηγαινουν στις παγιδες αφεσμων... τι εχει βαλει τα ειδικα ελκυστικα προιοντα τι εχει βαλει τα παραδοσιακα κολπα με τον ανοιχτο γονο δεν πιανει τιποτα κ χανει συνεχως.. τι μπορει να κανει μπας κ παει κανα σμαρακι σε καμια παγιδα??

Που λες εγω συνεχως το παρακανω με το σηκωμα κλπ... ειναι οι μικροδυσκολιες της δουλειας τι να κανουμε?? Απορω ωρες ωρες πως οδηγω απ την κουραση...

Ομως παρακαλαω να παει καλα φετος μπας κ ανταμειφθει η ολη αυτη κουραση.. αν παλι δεν... δεν πειραζει... τα κοριτσα μου να ναι καλα κ δεν πειραζει... να τις βλεπω μονο να πετανε τρυγυρω να βλεπω τα νεα σμαρακια που φευγουν να πηγαινω κοντα τους κ να τις βοηθαω οταν υπαρχει αναγκη... να τις βλεπω να αυξανονται...

Οκεη θα με πειτε μελισσοκολλημενη αλλα η ολη κουραση φευγει την επομενη μερα που θα ξαναπαω στο μελισσοκομειο... να τις δω στις εισοδους πως πανε... να τις ταισω για να παρουν τα πανω τους... να τις ακουσω να ζουζουνιζουν...

Αχχ... ξερετε τι εχω παθει τελευταια?? Που κοιταζω τρυγυρω κ λεω... να ενα μερος που οποιος βαλει μελισσακια θα παρει καλη σοδεια...

Κατι δν παει καλα... ακομα κ στον υπνο μου βλεπω πως κανω παρεα στα κοριτσα...

Τσ τσ τσ...

Φιλαρακο μου... η ολη κουραση που νιωθεις καποια στιγμη θ ανταμειφθει... ειναι πολυ ευχαριστο να πηγαινεις κ να βλεπεις λαηβ ολα οσα διαβαζες μεχρι προτεινος... να νιωθεις ενα με τα κοριτσακια σου...

Σου ευχομαι καλα μελακια να χεις κ ασε την κουραση κατα μερος καθως η παρεα μαζι τους σε κανει να ξεχνας τι σημαινει κουραση... εγω δεν κανω καν διαλειμα... πρωτα τελειωνω τη δουλεια μαζι τους κ μετα...

Ασε τωρα γτ σε λιγο καιρο θα χω παρεα κ αλλα κοριτσακια... να δεις αν θα ξεκολλαω απο κει... θα ποσταρω στο φορουμ απ το μελισσοκομειο... χεχε
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Throubee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Throubee


Αριθμός μηνυμάτων : 808

Κουραση !!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κουραση !!!!!   Κουραση !!!!! Icon_minitimeΤρι Απρ 21, 2015 9:31 pm

ethnic69 έγραψε:
Απο την κουραση που εχω καθε φορα που γυρναω απο τα μελισσια δεν εχω ορεξη ουτε στο φορουμ να μπω . Μιλαμε για 10ωρα με 1-2 διαληματα των 5 λεπτων για τσιγαρο και σνακ. Δοκιμασα φετος 3-4 παραφυαδες με τη μεθοδο Μπεκα , αν πανε καλα του χρονου ολες ετσι . Μου εχουν βγει τα ματια και τα νευρα να ψαχνω για Βασιλισσες μεσα σε χιλιαδες μελισσες  ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟΟΟΟΟΟ lol! lol! lol! htipieme htipieme htipieme
klama klama klama

Μη μασάς φίλε, κράτα γερά !!! σε λίγο καιρό θα χαλαρώσει η δουλειά!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Κουραση !!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κουραση !!!!!   Κουραση !!!!! Icon_minitimeΤετ Απρ 22, 2015 1:03 am

queen έγραψε:
. ξες τι ειναι να σηκωνεις τριοροφη κυψελη??


Τριωροφη κυψελη γεματη απο πληθυσμο δεν σηκωνετε απο 1 ατομο, εκτος και αν εισαι ο Πυρρος Δημας
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thymus
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
thymus


Αριθμός μηνυμάτων : 26

Κουραση !!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κουραση !!!!!   Κουραση !!!!! Icon_minitimeΤετ Απρ 22, 2015 1:54 pm

Κουράγιο φίλε, τα αγαθά κόποις κτώνται!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
BillBee
Μέλος
Μέλος
BillBee


Αριθμός μηνυμάτων : 52

Κουραση !!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κουραση !!!!!   Κουραση !!!!! Icon_minitimeΤετ Απρ 22, 2015 2:24 pm

έχει κόπο το ραπάνι που το τρώει η γριά και..... κλ... fatsoulas
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
queen
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
queen


Αριθμός μηνυμάτων : 370

Κουραση !!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κουραση !!!!!   Κουραση !!!!! Icon_minitimeΤετ Απρ 22, 2015 9:15 pm

Μωρε εγω τη σηκωσα κ πειτε εσεις οτι θελετε... αφηστε γιατι κ πονεσε η μεση μου κ μου ριχνει μαχαιριες η εγχειρηση... επισης οταν λεω τη σηκωσα δεν εννοω μετακινησα... τη σηκωσα για να φτιαξω τα στηρηγματα.. εδω τις προαλλες εμεινε μια συναδελφος απο λαστιχο στο κουρσοειδες της κ ειχε κολλησει ο γρυλος... ανασηκωσα την πονεμενη μερια του οχηματος κ το εκατσα στο γρυλο... το ιδιο εκανα κ οταναλαχτηκε το λαστιχο... υποψιν πως τοτε δεν ειχα κανει χειρουργειο... τι να κανουμε τωρα?? Αφου μπορω να σηκωσω η κ να βοηθησω γιατι να μην το κανω??
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

Κουραση !!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κουραση !!!!!   Κουραση !!!!! Icon_minitimeΠεμ Απρ 23, 2015 8:40 am

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

Κουραση !!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κουραση !!!!!   Κουραση !!!!! Icon_minitimeΠεμ Απρ 23, 2015 11:36 am

Αυτα να τα ακουνε μερικοι σε κατι παρεες που βρεθηκα και εχουν την εντυπωση οτι με την μελισσοκομια δεν κανεις τιποτα και απλα περιμενεις ποτε θα γεμισουν μελια που ετσι απλα θα πας να παρεις. Κατι αναλογο μου ειπε κι ενας βοσκος που συναντησα σε επιθεωρηση.
Αμ δεν ειναι ετσι.

BillBee έγραψε:
έχει κόπο το ραπάνι που το τρώει η γριά και..... κλ... fatsoulas

Χαχαχαχαχαχα καλοοο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Κουραση !!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κουραση !!!!!   Κουραση !!!!! Icon_minitimeΠεμ Απρ 23, 2015 3:09 pm

Εγώ να δείτε τι μάχες δίνω κάθε 3 μέρες με τα βασιλοκέλια! Ψάχνω και στις πορτοκαλιές για αφεσμούς. Άσε την αγωνία και το άγχος του αρχάριου!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ethnic69
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ethnic69


Αριθμός μηνυμάτων : 658

Κουραση !!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κουραση !!!!!   Κουραση !!!!! Icon_minitimeΠεμ Απρ 23, 2015 5:40 pm

monarchis έγραψε:
Βάψε τις μάνες, βάλε γυαλιά ή πάρε κανα εργάτη lol! lol! lol!

Τις μανες τις βαφω , αλλα περυσι πηρα και τα μελισσακια ενος φιλου που τα παρατησε . Αυτος οχι τις μανες δεν τις εβαφε .... αλλα γενικως τα μελισσια του τα ειχε ( χυμα στο κυμα ) . Γυαλια χμ μου τα φορεσαν κι αυτα εδω και 2-3 χρονια . Για εργατη δεν παιζει , εδω δεν βγαζουμε ουτε τα εξοδα ο εργατης μας μαρανε . Τιποτα , υπομονη και σιγα σιγα ολα θα γινουν. Τα ιδια τραβατε και εσεις και καταλαβαινεται .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Κουραση !!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κουραση !!!!!   Κουραση !!!!! Icon_minitimeΠεμ Απρ 23, 2015 9:22 pm

Πέρα από την πλάκα, όταν η μελισσοκομία καταντάει μια κουραστική πνευματική εργασία, είναι σχεδόν προδιαγεγραμμένη πως ο μελισσοκόμος θα παραιτηθεί. Η ενασχόληση με τη μελισσοκομία θα πρέπει να μας διασκεδάζει είτε πρόκειται για χόμπι είτε πρόκειται για βιοποριστικούς λόγους.
ethnic69 όπως είπε και ο θρμπ βάστα γερά σε λίγο πάμε για τα μέλια!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Throubee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Throubee


Αριθμός μηνυμάτων : 808

Κουραση !!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κουραση !!!!!   Κουραση !!!!! Icon_minitimeΠεμ Απρ 23, 2015 10:35 pm

Συμφωνώ με τον καλό φίλο Γιώργο (monarchis) να συμπληρώσω ότι εκτός από πνευματική εργασία είναι και σωματική, και αυτό το βρίσκω θετικό, διότι εξασκεί σώμα και πνεύμα.
Ο μελισσοκόμος θα πρέπει να διατηρεί και να σέβεται το πνεύμα και το σώμα του για να μπορεί να αποδώσει το μέγιστο των ικανοτήτων του.
Γιαυτό μην περιμένετε κανένα red bull να σας δώσει φτερά (ένας επιτυχημένος καφές είναι καλύτερος), ο σωστός ύπνος, η ποιοτική τροφή, η πνευματική υγεία και διαύγεια είναι και αυτά μέρος της επιτυχίας.
-νους υγιής εν σώματι υγιεί.

Φίλε ethnic καλή επιτυχία!

.θ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
olomelia
BeeForce
BeeForce
olomelia


Αριθμός μηνυμάτων : 544

Κουραση !!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κουραση !!!!!   Κουραση !!!!! Icon_minitimeΣαβ Απρ 16, 2016 9:44 pm

τι γίνεται ρε πιντιά;

πολύ ησυχία ξαφνικά...

δεν μας απασχολούν άλλο μελισσοκομικά θέματα ή είμαστε όλοι με πατερίτσες;

lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kopan
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
kopan


Αριθμός μηνυμάτων : 18

Κουραση !!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κουραση !!!!!   Κουραση !!!!! Icon_minitimeΣαβ Απρ 16, 2016 9:53 pm

Εγώ νόμιζα ότι κόλησε ο υπολογιστής μου και τον έκανα επανεκίνηση  lol!
Αλλά μάλλον πέφτει πού τρέξιμο ..   με επιθεωρήσεις κλπ
Εγώ πριν από λίγο γύρισα  από τις δικές μου !!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
queen
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
queen


Αριθμός μηνυμάτων : 370

Κουραση !!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κουραση !!!!!   Κουραση !!!!! Icon_minitimeΚυρ Απρ 17, 2016 1:08 am

να μαι κ εγω..

απο δω τρωμε φρικες καθημερινα.. απο την ξηρασια που ξεκινησε για τα καλα... αρχισανε κ τα παρατραγουδα... σμηνουργιες... ενας κακος χαμος... οκ... τα μαζευουμε... και ξεκιναμε να τα ταιζουμε.. ελα που δεν αντικαθισταται η κανονικη τους τροφη για να χτισουν κ να αναπτυχθει το σμαρι οπως οφειλει την περιοδο που δυανυουμε... και φυσικα καποια την ξανακανουν προς αλλους τοπους...

βροχες... τι ειναι παλι τουτο???... παιδια εχω στεναχωρεθει απιστευτα.. δε μας βλεπω για τρυγο τελη ιουνη ετσι κ συνεχιστει αυτο το εργακι με τον καιρο... καθε μερα... μα καθε μερα... κηνυγαω σμαρια... δεν παλευεται αλλο η κατασταση... καμια ιδεα βρε παιδια?? κατι... οχι να παρω εγω.. αλλα να τους δωσω... τα λυπαμαι ρε σεις... χωρο να γεννησει η μανα και για φαγητα εχουν... απλετο... φαι δεν υπαρχει... τι να κανω?? βλεπω ολακερα τριοροφα να σμηνουργουν... να βγαζουν σμαρια συνεχεια... απο δυο πλαισια καθε σμαρι... και να χαλασω τα κελια... θα τα ξανακανουν.. γιατι δε μπορουν να μεινουν σ ενα μερος χωρις φαι... να τα μετακινησω... παντου τα ιδια ειναι εδω... εχω στεναχωρεθει κ κουραστει απιστευτα πολυ...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
olomelia
BeeForce
BeeForce
olomelia


Αριθμός μηνυμάτων : 544

Κουραση !!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κουραση !!!!!   Κουραση !!!!! Icon_minitimeΚυρ Απρ 17, 2016 7:07 am

Queen καλημέρα,

δεν στο συνιστώ, δεν το έχω κάνει...

το αναφέρω μόνο, κάπου το έχω διαβάσει και μου φάνηκε ενδιαφέρον:

την εποχή της σμηνουργίας, ανά εβδομάδα ή δεκαήμερο, τούμπα η κυψέλη -
τα πάνω-κάτω!

τι λες;

όσο για την ξηρασία; σιρόπι - τι άλλο;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Κουραση !!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κουραση !!!!!   Κουραση !!!!! Icon_minitimeΚυρ Απρ 17, 2016 10:45 am

Καλημερα, καλα αμα δεν εχουν τροφες νηστικα σου φευγουν?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xristosalfisti
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 140

Κουραση !!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κουραση !!!!!   Κουραση !!!!! Icon_minitimeΚυρ Απρ 17, 2016 2:03 pm

Και οι κυψέλες θα της σμηνουργήσουν...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Κουραση !!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κουραση !!!!!   Κουραση !!!!! Icon_minitimeΚυρ Απρ 17, 2016 7:42 pm

Μου φαίνεται περίεργο να σμηνουργούν όταν δεν υπάρχει φαγητό. Λογικά η βασίλισσες έπρεπε να κόψουν τη γέννα και το μελίσσι να πέσει σε πληθυσμό. Όταν δεν υπάρχει τροφή φεύγει όλο το μελίσσι κι έχουμε λιποταξία.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
queen
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
queen


Αριθμός μηνυμάτων : 370

Κουραση !!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κουραση !!!!!   Κουραση !!!!! Icon_minitimeΔευ Απρ 18, 2016 3:40 pm

μωρε ναι σιροπι... αλλα σε δυο μηνες νταν εχει τρυγο τα θυμαρια... και ξερω πως δεν ταιζεις αν σε δυο μηνες εχεις τρυγο... παιρνεις μελι τυπου κρυσταλλικης ζαχαρης... επισης αυτο με τη λιποταξια... το εζησα με τους σκουρκους προπερσυ... τωρα εχει πεσει πεινα... και βγαζουν συνεχεια πουλια... με το που κλεισει δλδ η ανθοφορια 2-3 ειδων μου βγαζουν πουλι... κανονικα επρεπε να μην κανουν κελια... ο γονος εχει αρχισει να παιρνει τον κατηφορο μεν... αλλα στη γονοφωλια εχω φρικαρει δε... ολακερα πλαισια ειναι κελια αν εχετε το θεο σας σε καποια... εχω αρχισει και το σκεφτομαι σοβαρα... τιναζω μεσα μελισσες... και βουταω τα εν λογω πλαισια για βασσιλικο πολτο... εμα πια!!! αηδια το καταντησανε!!! απο μισο πλαισιο πανω στο τσαμπι της αλμυρας... απο ενα σε σχετικα προσβασιμο σημειο σε κολονα της δεη... απο δυο πλαισια πανω σε κατι ντουβαρια... ελεος!!! στο τελος δε θα χω παγιδα να τη μετατρεψω σε σφηκοπαγιδα για αργοτερα!! τα μαζευω... αναμενω... μεθοδος εφημεριδας κ συνενωση... ημαρτον... ειναι το σπασιμο που σου προκαλουν... καθε τρεις κ λιγο κυνηγι... ευτυχως τα παραφυαδακια που βγηκαν... δεν εχουν τετοιες τασεις... αλλιως γκρρρ...

λες να μου φυγουν κ οι κυψελες?? μονο κατα εναν τροπο μπορει να γινει κατι τετοιο... εχουμε πολλους λακαμαδες "συναδελφους" και εδω... μονο να μην πεσει στην αντιληψη μου... πρωτα θα τους τουμπανιασω αυτοπροσωπως μετα θα βαλω τα κοριτσα μου να τους τουμπανιασουν κ στα καπακια κατι καλα δικα μου "παιδια" να τους "γιανουν" τις πληγες!!! ελεος απλα... σα να μην ειχαμε αρκετα να μας τριβελισουν το μυαλο... τωρα εχουμε κ αυτους... οι οποιοι αυξανονται δυστυχως... με την αντιληψη οτι "μια κασα... βγαζει εναν τονο μελι... ας κανω τον κοπο να βαλω στο ματι κανα δυο ακομα..."

?-#)#-'+#?*!?'
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xristosalfisti
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 140

Κουραση !!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κουραση !!!!!   Κουραση !!!!! Icon_minitimeΔευ Απρ 18, 2016 9:14 pm

Φαντάζεσαι να πάρουν την κυψέλη και να την κάνουν? 😂 Πάντως πέρα από την πλάκα σίγουρα κάτι κάνεις ΠΟΛΥ λάθος. Δεν επιθεωρεις σωστά, δεν έδωσες χώρο έγκαιρα, κάποια αρρώστια ή βαρρόα τα βασανίζει,οι μάνες σου προέρχονται όλες από γονίδια ή είναι από το 1912, τι να πώ? Κάτι από όλα αυτά τα βασανίζει. Κάνε απαραίτητα αντικατάσταση όλων των βασιλισσών σου για να πάρεις μέλι την επόμενη χρονιά, γιατί φέτος δεν θέλω να σε απογοητεύσω ,αλλά με τόσο γόνεμα τα μελίσσια πιθανόν να μην είναι παραγωγικά όταν τα θές.Anyway, εσύ έχεις το μαχαίρι και το καρπουζι και αποφασίζεις.
Φιλικά πάντα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Κουραση !!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κουραση !!!!!   Κουραση !!!!! Icon_minitimeΔευ Απρ 18, 2016 11:43 pm

Αν θυμάμαι καλα πέρυσι είχες το ίδιο προβλημα. Άρα είχες και εχεις πολλα μελίσσια που εχεις πιάσει απο σμήνουργιας. Άρα ειναι πολυ πιθανο οι βασίλισσες σου να έχουν μεγαλύτερη τάση απο τις άλλες για σμηνουργια.
Ερωτηση. Εχεις αλλάξει τις βασίλισσες σου ποτε;
Εχεις δοκιμάσει να αλλάξεις τα χαρακτηριστικά του μελισσοκομικού σου;
Αν συνεχώς πολλαπλασιάζεις μελίσσια με κακές μάνες το μονο που κανεις ειναι να εχεις πολλα μελίσσια με κακά χαρακτηριστικά.
Ισως εκει να βρισκεται το βασικό σου προβλημα μαζι με οποία μικρά η μεγάλα λαθη κανεις στους χειρισμούς.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Κουραση !!!!!
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τι νέα από τα μελίσσια σας;-
Μετάβαση σε: