Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 αφεσμος μελισσων η... μυγων??

Πήγαινε κάτω 
5 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
queen
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
queen


Αριθμός μηνυμάτων : 370

αφεσμος μελισσων η... μυγων?? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: αφεσμος μελισσων η... μυγων??   αφεσμος μελισσων η... μυγων?? Icon_minitimeΤετ Απρ 08, 2015 1:19 am

Καλησπερα κ καλο πασχα εις απαντες συναδελφους... μια απορια... σημερα βρηκα κατω απ το μπαρμπεκιου κατι ζουζουνια που φερνανε παρα πολυ σε μελισσες... φερνανε γυρες κλπ... κ ητο χωμενες στα ξυλα... λετε να προκειται για αφεσμο καποιου ατυχου συναδελφου η αφεσμο αγριων μελισσων η προκειται για τις γνωστες μελισσομυγες που παραπλανουν πολλους?? Παντως πιστευω απ τηνολη συμπεριφορα  τους αλλα και... σωματοτυπο τους πως προκειται για μελισσουλες... πειτε μου κ αν  οντως  ειναι πειτε μου κ εναν τροπο να το βγαλω απο κει χωρις να τους χαλασω το νεο τους σπιτακι... τους εβαλα κ ενα πλαισιο  χτισμενο αλλα δεν εδειξαν κ ιδιαιτερο ενδιαφερον... πειτε κ εσεις  γνωμη απ τις φωτο... θενξ...

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Προκειται για δυο με δυομισι πλαισια μελισσακι αν υποτεθει πως τα ζουζουνακια αυτα ειναι μελισσουλες.... που μακαρι να ειναι δλδ... :/
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

αφεσμος μελισσων η... μυγων?? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αφεσμος μελισσων η... μυγων??   αφεσμος μελισσων η... μυγων?? Icon_minitimeΤετ Απρ 08, 2015 7:15 am

Η μελισσομυγα έχει 1 ζευγάρι φτερά ενώ η μέλισσα 2 ζευγάρια. Και δεν κουβαλά γύρη αλλά ρουφά το νέκταρ με τη μεγάλη προβοσκίδα.Δε χτίζει κερήθρες!
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Και δεν τσιμπάει. Μάλλον για μελίσσι φαίνετσι. Βάλε καμιά κοντινή φωτό.
Ίσως το μελίσσι είναι δικό σου. Έγραψες κάπου ότι πέρυσι λόγω σφηκών σου έφυγσν 2, αν θυμάμαι καλά. Καλά δεν είχες την περιέργεια να σηκώσεις τα ξύλα;
Βάλε μάσκα, φούντωσε καπνιστήρι κσι ψάξε για την κρυμμένη βασίλισσα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

αφεσμος μελισσων η... μυγων?? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αφεσμος μελισσων η... μυγων??   αφεσμος μελισσων η... μυγων?? Icon_minitimeΤετ Απρ 08, 2015 8:18 am

Καλημέρα, έχω την εντύπωση πως πρόκειται για μοναχικές μέλισσες. Αυτή την περίοδο είναι η εποχή του ζευγαρώματος. Οπότε όλες οι κινήσεις προς σύλληψης τους είναι άκυρες και αυτό διότι δεν ζουν σε κυψέλες αλλά σε υπόγειες στοές στο χώμα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
queen
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
queen


Αριθμός μηνυμάτων : 370

αφεσμος μελισσων η... μυγων?? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αφεσμος μελισσων η... μυγων??   αφεσμος μελισσων η... μυγων?? Icon_minitimeΤετ Απρ 08, 2015 9:55 pm

Περυσι εχασα 7 απ τα 10 μελισσια μου λογω σφηκων... σκουρκων κ κιτρινοσφηκων.. δε πιστευω να γυρισαν... οι μελισσουλες αυτες εδειχνανπολυ διαφορετικες απ τις δικες μου χρωματικα... κ ειχε κ κηφηνες... μετα απο καμποσες ωρες σηκωθηκαν κ εφυγαν μου ειπαν... μαλλων χωθηκαν βαθεια στα ξυλα λογω καιρου... ειδωμεν... μακαρι να ναι μελισσακι κ να το πιασω... εν τω μεταξυ δεν υπαρχει κ καποιος συναδελφος να μου δωσει καθως ολοι εδω εχουν αποδεκατιστει... ουτε μπορω να αγορασω απο αλλου καθως δε ξερω τι μπορει να κουβαλανε κ η αποσταση ειναι πολυ μεγαλη... ελπιζω να μη μου κανουν μανουρες σε λιγο καιρο που θα ερθουν για ελεγχο... δεκα δε δηλωσες?? Γιατι βλεπω πολυ λιγοτερα??? Χφφφ γι αυτο ελπιζω να ναι μελισσακι...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Ar_lo
Μέλος
Μέλος
Ar_lo


Αριθμός μηνυμάτων : 78

αφεσμος μελισσων η... μυγων?? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αφεσμος μελισσων η... μυγων??   αφεσμος μελισσων η... μυγων?? Icon_minitimeΤετ Απρ 08, 2015 11:48 pm

εχω δει πολλές φορές τέτοιες μελισσουλες.
ειναι ποιο μικρές ποιο λεπτές και φτιάχνουν τις φωλιές τους στο έδαφος.
ανοίγουν στοές η μια κοντά στην άλλη.
εχω δει να κουβαλούν γύρη, δεν ειναι επιθετικές, και κάνουν ενα χαρακτηριστικό ήχο οταν ανοίγουν μια στοά.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Throubee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Throubee


Αριθμός μηνυμάτων : 808

αφεσμος μελισσων η... μυγων?? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αφεσμος μελισσων η... μυγων??   αφεσμος μελισσων η... μυγων?? Icon_minitimeΠεμ Απρ 09, 2015 4:21 am

monarchis έγραψε:
Καλημέρα, έχω την εντύπωση πως πρόκειται για μοναχικές μέλισσες. Αυτή την περίοδο είναι η εποχή του ζευγαρώματος. Οπότε όλες οι κινήσεις προς σύλληψης τους είναι άκυρες και αυτό διότι δεν ζουν σε κυψέλες αλλά σε υπόγειες στοές στο χώμα.

sostos
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

αφεσμος μελισσων η... μυγων?? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αφεσμος μελισσων η... μυγων??   αφεσμος μελισσων η... μυγων?? Icon_minitimeΠεμ Απρ 09, 2015 6:44 am

Μας κάνατε την καρδιά μας περιβόλι!

oraia
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Throubee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Throubee


Αριθμός μηνυμάτων : 808

αφεσμος μελισσων η... μυγων?? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αφεσμος μελισσων η... μυγων??   αφεσμος μελισσων η... μυγων?? Icon_minitimeΠεμ Απρ 09, 2015 9:29 am

xexxe καλημέρα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

αφεσμος μελισσων η... μυγων?? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αφεσμος μελισσων η... μυγων??   αφεσμος μελισσων η... μυγων?? Icon_minitimeΠεμ Απρ 09, 2015 3:03 pm

Οι μύγες δεν κάνουν επίσης αφεσμό.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
αφεσμος μελισσων η... μυγων??
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Βίντεο αφεσμός μελισσών στο κλαδί
» Αφεσμος - δυο βασιλισσες?
» Μικροσκοπικός αφεσμός ?
» Αφεσμος -τον επιασα ! ! !
» Αφεσμός-μεθεσμός

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομικό περιβάλλον :: Οι μέλισσες-
Μετάβαση σε: