Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Συρμάτωμα πλαισίων - Συνδετήρες - έρευνα

Πήγαινε κάτω 
+4
Throubee
ΜπαμπηςΚαστορια
pointerst
beewire
8 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
beewire
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 22

Συρμάτωμα πλαισίων - Συνδετήρες - έρευνα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Συρμάτωμα πλαισίων - Συνδετήρες - έρευνα   Συρμάτωμα πλαισίων - Συνδετήρες - έρευνα Icon_minitimeΤρι Μαρ 24, 2015 9:07 pm

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του φόρουμ.

Στο πλαίσιο των νέου εξοπλισμού που θα παράγουμε σχετικά με την συρμάτωση θα ήθελα την δικιά σας γνώμη προτού ξεκινήσουμε.

Α. Συρμάτωση πλαισίου
Προυπόθεση: Αγορά τελάρου με καψούλια και περασμένο σύρμα

Το ερωτήματα μου είναι τα εξής:
- Προτιμάτε τα πλαίσια να έχουν απλά περασμένο σύρμα χωρίς να είναι τεντωμένο ή να είναι τεντωμένα έτοιμα;
- Επίσης πότε εσείς συρματώνετε ή/και τεντώνετε το σύρμα στα δικά σας πλαίσια;

Β. Συνδετήρες
Χρησιμοποιείτε περισσότερο συρμάτινα ελάσματα ή ρυθμιζόμενους συνδετήρες;
Στους ρυθμιζόμενους που έχετε στις κυψέλες σας, υπάρχει κάποιο σημείο που σας "αστοχεί" κατά την χρήση και μπορεί να βελτιωθεί;

Γ. Σίτα εξαερισμού
Γίνεται τοποθέτηση από εσάς της σίτας εξαερισμού σε πάτο και καπάκι; Και εάν ναι, η διάσταση 55 Χ 55 εκατοστά είναι μια διάσταση που θα σας βόλευε για την βάση;

Εάν υπάρχει εργαλείο το οποίο δεν μπορείτε να το βρείτε στην Ελληνική αγορά θα ήθελα να μας ενημερώσετε σχετικά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

Συρμάτωμα πλαισίων - Συνδετήρες - έρευνα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συρμάτωμα πλαισίων - Συνδετήρες - έρευνα   Συρμάτωμα πλαισίων - Συνδετήρες - έρευνα Icon_minitimeΤετ Μαρ 25, 2015 10:39 am

Καλημέρα και χρόνια πολλά!Ας απαντήσω εγώ πρώτος...
Α. προτιμώ να συρματώνω εγώ και να περνάω τα καψουλια.Μια φορά πήρα έτοιμα συρματωμένα,όταν πρωτοξεκινούσα..
Β.Χρησιμοποιώ μόνο ρυθμιζόμενους συνδετήρες και με βολεύουν πολύ.Δεν έχω βάλει ελάσματα γιατί απλά δεν έτυχε.
Γ.Προτιμώ ανοιχτούς πάτους-έτοιμους.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΜπαμπηςΚαστορια
Μέλος
Μέλος
ΜπαμπηςΚαστορια


Αριθμός μηνυμάτων : 119

Συρμάτωμα πλαισίων - Συνδετήρες - έρευνα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συρμάτωμα πλαισίων - Συνδετήρες - έρευνα   Συρμάτωμα πλαισίων - Συνδετήρες - έρευνα Icon_minitimeΤετ Μαρ 25, 2015 11:21 am

Καλημερα.

1. Το συρμα και τα καψουλια τα τοποθετω μονος μου. Αν ηταν να αγορασω ετοιμο το πλαισιο  θα ηθελα να ειναι με τεντωμενο συρμα.....
2. Συνδετηρες δεν χρησιμοποιω. Καποιους που ειχα αγοράσει απο μελισσοκομικο καταστημα θα ηθελα να εχουν  καλυτερο γαλβανισμα και μασιφ βιδα ωστε στο σφίξιμο να μην σπαει η βιδα-ρεγουλατορος.
3. Η διασταση ειναι μια χαρα. Σε μερικες βασεις πειραματιζομαι ενω καποιες τις αγοραζω ετοιμες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Throubee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Throubee


Αριθμός μηνυμάτων : 808

Συρμάτωμα πλαισίων - Συνδετήρες - έρευνα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συρμάτωμα πλαισίων - Συνδετήρες - έρευνα   Συρμάτωμα πλαισίων - Συνδετήρες - έρευνα Icon_minitimeΤετ Μαρ 25, 2015 12:02 pm

Α) Τα πλαίσια προετοιμάζονται (καψούλια-σύρμα) στην καρδιά του χειμώνα, με καλή παρέα και καλό κονιάκ, τους Ανοιξιάτικους μήνες τεντώνουμε και περνάμε τα φύλλα.

Β)Στους κινέζικους συνδετήρες (ρυθμιζόμενοι) σπάει η βίδα στην βάση της πάνω στην κόλληση, οι Ελληνικοί δεν έχουν αυτό το πρόβλημα.
Δυστυχώς οι τρύπες τους δεν συμπίπτουν.
Οι συνδετήρες και των 2 τύπων θα έπρεπε να έχουν την μεσαία τρύπα πιο πάνω.
Το γαλβάνισμα και των δύο κατασκευαστών φεύγει γρήγορα και σκουριάζουν με ότι συνεπάγεται.
Ελάσματα χρησιμοποιώ προς το παρών μόνο σε κάποιους κινητούς πάτους, και είμαι ευχαριστημένος.

Γ) Δεν χρησιμοποιώ ανοιχτούς πάτους, φέτος ίσως δοκιμάσω μερικούς..


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gio
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 105

Συρμάτωμα πλαισίων - Συνδετήρες - έρευνα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συρμάτωμα πλαισίων - Συνδετήρες - έρευνα   Συρμάτωμα πλαισίων - Συνδετήρες - έρευνα Icon_minitimeΤρι Δεκ 01, 2015 8:06 pm

Τι συρμα χρησιμοποιειτε?
Ειμαι νεος και δεν ξερω
1. την διαφορα συρμάτων Νο24-Νο25-Νο26, γαλβανισμενο ή ανοξειδωτο.
Επισης θελω μεγαλο καρουλι με συρμα για να το εχω και να μην παραγγελνω συνεχεια.
Εσεις τι χρησιμοποιειτε;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thoma.sbees
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 298

Συρμάτωμα πλαισίων - Συνδετήρες - έρευνα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συρμάτωμα πλαισίων - Συνδετήρες - έρευνα   Συρμάτωμα πλαισίων - Συνδετήρες - έρευνα Icon_minitimeΤρι Δεκ 01, 2015 9:47 pm

Αγαπητέ beewire
όχι συρματωμένα πλαίσια γιατί χαλαρώνουν
συνδετήρες ρυθμιζόμενοι όχι κολλητή η θηλειά γιατί σπάει στην κόλληση


Και μία ερώτηση
Θα συμμετέχεις στην έκθεση το σαββατοκύριακο?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
priamos1980
Μέλος
Μέλος
priamos1980


Αριθμός μηνυμάτων : 204

Συρμάτωμα πλαισίων - Συνδετήρες - έρευνα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συρμάτωμα πλαισίων - Συνδετήρες - έρευνα   Συρμάτωμα πλαισίων - Συνδετήρες - έρευνα Icon_minitimeΤρι Δεκ 01, 2015 11:28 pm

αγαπητε beewire
Το συρμα και τα καψουλια τα τοποθετω μονος μου. Αν ηταν να αγορασω ετοιμο το πλαισιο θα ηθελα να ειναι με τεντωμενο συρμα...
χρησιμοποιω συνδετηρες και ελασματα στις βασεις, θα ηθελα να σε ρωτησω αν εχεις υποχη σου καποιο ελασμα να πιανει την βαση της κυψελης (με μεγαλο ανοιγμα) απο μπροστα γιατι δεν βρισκω πουθενα και ειμαι αναγκασμενος και τις πιανω απο τα πλαγια, και ενα δευτερο ποσο πουλατε την σιιτα ανοξειωτη για βαση με ανοιγμα 2χ2 η 5χ5 γιατι σκεφτομαι σοβαρα να τις κανω ολες τις βασεις μου αεριζομενες
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gio
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 105

Συρμάτωμα πλαισίων - Συνδετήρες - έρευνα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συρμάτωμα πλαισίων - Συνδετήρες - έρευνα   Συρμάτωμα πλαισίων - Συνδετήρες - έρευνα Icon_minitimeΤετ Δεκ 02, 2015 5:07 pm

gio έγραψε:
Τι συρμα χρησιμοποιειτε?
Ειμαι νεος και δεν ξερω
1. την διαφορα συρμάτων Νο24-Νο25-Νο26, γαλβανισμενο ή ανοξειδωτο.
Επισης θελω μεγαλο καρουλι με συρμα για να το εχω και να μην παραγγελνω συνεχεια.
Εσεις τι χρησιμοποιειτε;
κανείς;;;; klama
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
olomelia
BeeForce
BeeForce
olomelia


Αριθμός μηνυμάτων : 544

Συρμάτωμα πλαισίων - Συνδετήρες - έρευνα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συρμάτωμα πλαισίων - Συνδετήρες - έρευνα   Συρμάτωμα πλαισίων - Συνδετήρες - έρευνα Icon_minitimeΤετ Δεκ 02, 2015 7:02 pm

βρε Gio με συγκίνησες...

ίσως να μην έχει τόσο σημασία τι χρησιμοποιεί ο καθένας,

πάντως το γαλβανιζέ σύρμα είναι ελατό και δουλεύεται εύκολα. Δεν μπορείς όμως να το τεντώσεις πολύ (σαν χορδή οργάνου) γιατί λασκάρει πάλι.

το ανοξείδωτο είναι πιό δύσκολο να δουλευτεί γιατί διπλώνει και τσακίζει. Στο τσάκισμα κόβεται. Θέλει οπωσδήποτε πάγκο τελαρώματος. Τα καρούλια του είναι για εκατοντάδες πλαίσια.

Τώρα το πάχος είναι θέμα προσωπικού γούστου. Εγώ χρησιμοποιώ λεπτό ανοξείδωτο γιατί μπαίνει πιό καλά στο κερί (το κόβει όμως και πιο εύκολα αν δεν προσέξεις).

Τι κάνει ο κάμπος; Γράψε στον Μάρκο Κ. που ρωτάει για τα Τρίκαλα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beewire
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 22

Συρμάτωμα πλαισίων - Συνδετήρες - έρευνα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συρμάτωμα πλαισίων - Συνδετήρες - έρευνα   Συρμάτωμα πλαισίων - Συνδετήρες - έρευνα Icon_minitimeΔευ Δεκ 07, 2015 10:23 pm

Καλησπέρα, άργησα να απαντήσω, πάμε τώρα:

thoma.bee ναι εκεί είμασταν και εμείς!

gio , τα ποσοστά κάθε νούμερου είναι: 50% Ν25, 30%Ν24 και 20% Ν26
Επίαης τα μέτρα σε 1 κιλό για κάθε σύρμα είναι:
Ν24: 440
Ν25: 530
Ν26: 635

olomelia, το τελάρο λασκάρει όσο στεγνώνει και χάνει την υγρασία του, ακριβώς το ίδιο παθαίνει και η κυψέλη, χάνονται με τα χρόνια χιλιοστά.
Επίσης είσαι σίγουρος ότι είναι inox το σύρμα που χρησιμοποιείς; στείλε μου ένα pm με φωτογραφία. Στην έκθεση στις ερωτήσεις για inox οι περισσότεροι ζητήσαν το 0,60 και μερικοί το 0,40 , οπότε θα κάνω δοκιμές για το ποιό ανταποκρίνεται καλύτερα στα χαρακτηριστικά του Ν25 του δικού μου.

priamos1980 ναι υπάρχει τέτοιο έλασμα, απλά μέτρησε μου το άνοιγμα που έχεις στην βάση για να δώ μήπως βγάλω και πιο μακρύ συνδετήρα.

Ήρθε κανείς στο φεστιβάλ (εκτός του pater familia που τον είδα και κάτσαμε στο περίπτερο)

Το θέμα με την συρμάτωση μου το λύσατε πάντως, υπάρχει το σχέδιο για αυτοματισμό, αλλά και ακριβό είναι και ουσιαστικά άχρηστο για Ελλάδα. Πάντως το επόμενο μηχάνημα μας θα είναι πρέσσα αέρος για το τρύπημα-πέρασμα καψουλιών και στα 4, μόνη προυπόθεση τα ατρύπητα τελάρα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Συρμάτωμα πλαισίων - Συνδετήρες - έρευνα
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» ΣΥΡΜΑΤΩΜΑ ΠΛΑΙΣΙΩΝ
» Έρευνα για πλαστική κυψέλη
» ερωτηση για συρματωμα
» Έρευνα Νεονικοτινοειδών
»  Συρμάτινοι συνδετήρες κυψέλης για κινητούς πάτους

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τα εργαλεία της δουλειάς-
Μετάβαση σε: