Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 anapen ένεση

Πήγαινε κάτω 
+7
περης
vassilis
xristosalfisti
matteus
monarchis
pointerst
kalamariwtis
11 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
PIT
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 47

anapen ένεση - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: anapen ένεση   anapen ένεση - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Μαρ 07, 2015 8:42 pm

Ναι σωστα κατι θα ξερουν αυτοι παραπανω.!!!

Παντως τωρα που διαβασα το pdf δεν μας λεν οι κυριοι απο την anapen πως γινεται να την εχεις παντα μαζι σου και να την διατηρεις σε θερμοκρασια 15-25°C και ιδικοτερα το καλοκαιρι.

Τεσπα.
Ελπιζω να μην χρησιμοποιησω ποτε ουτε για μενα αλλα ουτε και για καπιιον αλλον.
Βεβαια εχω μαζι μου και χαπια οπως Zirtec, Mendrol και αλοιφη Fucicort.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Throubee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Throubee


Αριθμός μηνυμάτων : 808

anapen ένεση - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: anapen ένεση   anapen ένεση - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Μαρ 07, 2015 8:58 pm

Αχρείαστη να είναι! Παρόλα αυτά η απαγόρευση της ψύξης δεν αναφέρεται πουθενά στις Ελληνικές οδηγίες!!! Αναφέρει απλά για την αποθήκευση να μην ξεπερνά τους 25 βαθμούς...Μπορεί να λέω και μπούρδες.. (αν τελικά είναι έτσι ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων)! Τι να πω ίσως ο Γιώργος (monarchis) ή κάποιος άλλος που γνωρίζει κάτι παραπάνω να μας λύσει τις απορίες!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
PIT
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 47

anapen ένεση - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: anapen ένεση   anapen ένεση - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Μαρ 07, 2015 9:08 pm

Δεν υπαρχει προβλημα.
Παντως στο κουτι απο την εξω μερια γραφει αυτο λες.
Απο κει και περα αν εχει καποιος καποιον γνωστο φαρμακοποιο ας του κανει μια ερωτηση για να μας διαφωτισει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

anapen ένεση - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: anapen ένεση   anapen ένεση - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Μαρ 07, 2015 9:52 pm

Παιδιά πρέπει να σας ευχαριστήσω και να σας πω ένα μεγάλο μπράβο γιατί τέτοιες συζητήσεις ανεβάζουν πολύ τον πήχη. Λοιπόν, πολλά φάρμακα διατηρούνται στο ψυγείο όπως για παράδειγμα η ινσουλίνη, οι σταγόνες με αντιβιοτική δράση για οφθαλμικές παθήσεις, κάποια ανθρώπινα αντιβιοτικά (κεφαλοσπορίνες κ.α.) κλπ.
Όμως είναι και κάποια που δεν θέλουν όπως τα δισκία κλπ. Η επινεφρίνη δεν χρειάζεται ψυγείο. Αποθηκεύστε την στο σπίτι σε δροσερό και σκιερό μέρος. Οι αλλεργικοί, όταν την έχετε μαζί σας, βάλτε την σε μια σακούλιτσα τροφίμων. Αυτή τη σακουλίτσα μαζί με μια παγοκύστη βάλτε την σε μια ισοθερμική θήκη ινσουλίνης. Μπορείτε να την προμηθευτείτε από το φαρμακείο.

Μια τέτοια θήκη είναι η παρακάτω

anapen ένεση - Σελίδα 2 2qscjnl
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Throubee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Throubee


Αριθμός μηνυμάτων : 808

anapen ένεση - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: anapen ένεση   anapen ένεση - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Μαρ 07, 2015 10:26 pm

Σωραίος! lol!
Παραθέτω ένα σύνδεσμο pdf του Πασχάλη Χαριζάνη, νομίζω ότι ταιριάζει στο θέμα.


http://efp.aua.gr/sites/efp.aua.gr/files/2.%20%CE%9F%CE%94%CE%97%CE%93%CE%99%CE%95%CE%A3%20%20%CE%93%CE%99%CE%91%20%20%CE%91%CE%9B%CE%9B%CE%95%CE%A1%CE%93%CE%99%CE%9A%CE%9F%CE%A5%CE%A3.pdf
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

anapen ένεση - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: anapen ένεση   anapen ένεση - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Μαρ 07, 2015 11:14 pm

vassilis έγραψε:
Συμφωνώ με τον monarchis με μια παρατήρηση. Αν κάνετε χρήση κάποιων παυσίπονων πριν ή κατά την διάρκεια επιθεωρήσεων, καλό είναι να προσέχετε...

Βασίλη για πες, για τα αναλγητικά γιατί δεν έχω κάτι υπόψη μου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Mactas
Μέλος
Μέλος
Mactas


Αριθμός μηνυμάτων : 98

anapen ένεση - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: anapen ένεση   anapen ένεση - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Μαρ 08, 2015 8:07 pm

Πρόσφατα πήγα σε πολύ καλό και γνωστό αλλεργιολογο και μου είπε ότι η ασπιρίνη τα πονσταν και κάποια άλλα είναι φάρμακα που αν γίνεται υπερβολική χρήση μπορεί κάποιος να αποκτήσει την αλλεργία στη μέλισσα. Ο λόγος είναι γιατί τα φάρμακα αυτά καταστρέφουν κάποια αντισώματα ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kalamariwtis
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 11

anapen ένεση - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: anapen ένεση   anapen ένεση - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Μαρ 09, 2015 5:45 am

Παιδιά χαίρομαι που σας άνοιξα θεματάκι που έχει ανταπόκριση και γίνεται συζήτηση!
Πείτε ονόματα αλλεργιολόγων.
Πχ. Θεσσαλονίκη που μένω Νο1 σταθερά είναι ο Σιδηρόπουλος σαν αλλεργιολόγος (ιδιοτεύει πλέον έφυγε από το Ιπποκράτειο) και για την Μάργαρη έχω ακούσει καλά λόγια. Επίσης καλή είναι η Παπαδέλη - Κουρτίδου Σούλα. (Πνευμονολόγος Αλλεργιολόγος) (Ήταν στην ΝΑΣΑ χρόνια και έλέγχει όλους τους πιλότους από Θεσσαλονίκη).
Όσο για τα παυσίπονα μακάρι να μην ισχύει γιατί με τους πονοκεφάλους παίρνω εγώ τουλάχιστον μπόλικα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thodoris981
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
thodoris981


Αριθμός μηνυμάτων : 651

anapen ένεση - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: anapen ένεση   anapen ένεση - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Μαρ 09, 2015 9:01 am

Παιδια εγω την anapen την εχω στο κουτι της και με το κουτι της την τοποθετω μεσα σε 2 πλακες φελιζολ που εχω <<σκαψει>> στο σχημα του κουτιου της.
Πιστευω οτι εκει μεσα διατηρει μια σχετικα σταθερη και ηπια θερμοκραασια ακομα και το καλοκαιρι,
Μπορει και οχι.....αλλα αυτος ειναι προς το παρον ο τροπος μου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

anapen ένεση - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: anapen ένεση   anapen ένεση - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Μαρ 12, 2015 11:41 am

@xristosalfisti και λοιποί φίλοι,

Στην Ελλάδα κυκλοφορεί μονάχα η επινεφρίνη που έχει προαναφερθεί και κυκλοφορεί σε 2 συσκευασίες. Η μία συσκευασία με δύο ενέσεις μέσα των 150και 300 και η άλλη με τη μία δόση μονάχα. Η Μονή δόση είναι και αυτή που δικαιολογείται από τα ασφαλιστικά ταμεία μονάχα σε αλλερικούς και όχι σε όλους. Η συγκεκριμένη συσκευασία αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει στα φαρμακεία (υποψιάζομαι πως υπάρχει τεχνητή έλλειψη) υπάρχει όμως η συσκευασία με τις δύο μέσα όπου θα πρέπει να χρεωθεί ο ασφαλισμένος.

Κατά τη γνώμη μου (αναφέρω απλά τι θα μπορούσε να γίνει για τη διευκόλυνση των ασφαλισμένων που είναι αλλεργικοί) αν ο ασφαλισμένος που είναι αλλεργικός και χρεωθεί την επινεφρίνη θα μπορούσε εκ των υστέρων και αφού σταθεροποιηθεί η κατάσταση στην αγορά και υπάρχει φάρμακο να καταθέσει τα δικαιολογητικά (απόδειξη από φαρμακείο, πιστοποιητικό εισαγωγής σε νοσοκομείο λόγω αλλεργικού επισοδείου, αλλά και ότι ο ασφαλισμένος έχει πιστοποιηθεί πως είναι αλλεργικός) να του καταβάλλετε η διαφορά. Αλλά το παραπάνω είναι ένα σενάριο σε ιδανικές συνθήκες.

Αυτό που ρώτησα το Βασίλη και έδωσε μια απάντηση ο Mactas έχει βάση. Το τελευταίο διάστημα γίνεται λόγος πως ΜΣΑΦ (Μη Στεροειδή Αντιφλεγμονώδη Φάρμακα) μπορούν να συμβάλλουν στην εμφάνιση αλλεργικής αντίδρασης στη μέλισσα αλλά ακόμα και ανλγητικά όπως η παρακεταμόλη σε μεγάλες δόςεις που έχει και Αντιφλεγμονώδη δράση. Σε ένα άρθρο διάβασα πως και η ασπιρίνη μπορεί να προκαλέσει αλλεργία.

Όλη αυτή η κατάσταση με τα ΜΣΑΦ και αναλγητικά είναι κάτι νέο, προφανώς στο μέλλον θα υπάρξει αρκετή έρευνα καθότι το δείγμα των ασθενών-μελισσοκόμων ήταν μικρό.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
anapen ένεση
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
 Παρόμοια θέματα
-
» Ένεση ANAPEN
» πιθανο προβλημα με anapen

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: