Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 τι λέτε για πλαστικό διάτρητο πάτο της ANEL;

Πήγαινε κάτω 
+2
lingistis
pantelis76
6 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
pantelis76
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 8

τι λέτε για πλαστικό διάτρητο πάτο της ANEL; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: τι λέτε για πλαστικό διάτρητο πάτο της ANEL;   τι λέτε για πλαστικό διάτρητο πάτο της ANEL; Icon_minitimeΠεμ Φεβ 12, 2015 3:40 pm

πήρα σήμερα μετά από παρότρινση εμπειρου μελισσοκόμου ορόφους και πλαστικούς διάτρητους πάτους της ανελ για να φτιάξω κυψέλες, τα επιχειρήματα του (αποτελεσματικότερο κατά του βαρρόα και ασθενειών που έχουν να κάνουν με την υγρασία άρα καλύτερη ανάπτυξη και γενικά καλύτερες συνθήκες για το μελίσσι). αυτός έχει 60 κυψέλες και οι 20 περίπου είναι με πλαστικούς πάτους και σιγά σιγά θα τις αντικαταστήσει όλες.
έχει κάνει κάποιος άλλος δοκιμή;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 957

τι λέτε για πλαστικό διάτρητο πάτο της ANEL; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι λέτε για πλαστικό διάτρητο πάτο της ANEL;   τι λέτε για πλαστικό διάτρητο πάτο της ANEL; Icon_minitimeΠεμ Φεβ 12, 2015 5:58 pm

Με αφορμή αυτό το θέμα και χωρίς να απευθήνομαι στον pantelis76 θέλω να παραθέσω τον προβλημματισμό μου...

Επειδή διαβάζω αρκετά τέτοια ʽʽεπιχειρήματαʽʽ με πολύ ενδιαφέρον θα περιμένω να ακούσω από αυτούς που το λένε, σε ποιές ασθένειες συμβάλει κατά ένας διάτρητος πάτος και σε τι είναι ανώτερος για το μελίσσι ένας πλαστικός διάτρητος πάτος από έναν π.χ. ξύλινο.

Και για να μην παρεξηγηθώ, ο καθένας μας αγοράζει με τα χρήματα του ότι θελει, αλλά όταν παρουσιάζονται επιχειρήματα αυτά θα πρέπει να μπορούν να τεκμηριώνονται. Ποσό με ενδιαφερει ποια είναι η εταιρία κατασκευής. Αλλά δεν μπορείς να πεις ότι για το μελίσσι ότι μια πλαστική διάτρητη βάση είναι ανώτερω από άλλης κατασκευής όταν μάλιστα πολλοί αμφισβητούμε αρχικά ότι οι διατρητες βάσεις κάνουν καλό.

Πολύ καλά έκανες φίλε pantelis76 και ρωτάς εδώ για την αγορά σου. Εδώ μέσα από το φόρουμ θα σε βοηθήσουμε σε ότι περισσότερο μπορούμε και είμαι σύγουρος ότι όσοι έχουν σχετική εμπειρία από πλαστικές κυψέλες θα σου απαντήσουν. Απλά για μένα, μια και διανείουμε μια σχετικά δύσκολή οικονομικά εποχή, δεν είναι σωστό να κατευθύνονται νέοι στον χώρο σε αγορές από έμπειρους μελισσοκόμους επικαλούμενοι ιδιότητες αντικειμένων που είναι αμφιλεγόμενες και θα μπορούσαν να ισχύουν, αν ισχύουν, σε κάθε παρόμοια κατασκευή ανεξάρτητα υλικού.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

τι λέτε για πλαστικό διάτρητο πάτο της ANEL; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι λέτε για πλαστικό διάτρητο πάτο της ANEL;   τι λέτε για πλαστικό διάτρητο πάτο της ANEL; Icon_minitimeΠεμ Φεβ 12, 2015 7:18 pm

Τους χρησιμοποιώ σχεδόν 2 χρόνια.Μόνο καλές εντυπώσεις.Δεν μπουκώνουν ποτέ,όλα τα σκουπίδια πέφτουν έξω,ανοιχτοί χειμώνα-καλοκαίρι.Δεν θέλουν συντήρηση και με την καινούργια πατέντα,βάζεις κάτι ειδικά ποδαράκια που έβγαλαν από κάτω και 1)δίνεις ύψος στη κυψέλη χωρίς να βάζεις λάστιχα,παλέτες κτλ και 2)βάζεις νερό και δεν πάνε μυρμήγκια!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Throubee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Throubee


Αριθμός μηνυμάτων : 808

τι λέτε για πλαστικό διάτρητο πάτο της ANEL; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι λέτε για πλαστικό διάτρητο πάτο της ANEL;   τι λέτε για πλαστικό διάτρητο πάτο της ANEL; Icon_minitimeΠεμ Φεβ 12, 2015 7:40 pm

Κατά την γνώμη μου οι πλαστικοί πάτοι δεν υπερτερούν έναντι των ξύλινων, οι λόγοι είναι α)Θεωρώ το ξύλο σαφώς πιο "φιλικό" υλικό για την κατασκευή μιας κυψέλης και την επαφή με τη μέλισσα.
β)Η ξύλινη βάση καθαρίζεται και απολυμαίνεται ευκολότερα απλά με ένα φλόγιστρο και ένα ξέστρο,(ή μια σπάτουλα).
γ)Η ξύλινη βάση είναι οικονομικότερη, μπορεί να συντηρηθεί, να μετατραπεί και να φτιαχτεί από τον ίδιο τον μελισσοκόμο ή σε συνεργασία με έναν ξυλουργό της γειτονιάς.
δ) Οι ξύλινες είναι πιο γερές! cheers

Πλαστικούς έχω λίγους όχι όμως διάτρητους.Κανέναν διάτρητο δεν έχω.
Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω πειστεί για το πόσο ωφελεί το μελίσσι ένας τέτοιος  πάτος, αλλά και οι παλαιότεροι εδώ δεν τους χρησιμοποιούν.
Στο ιντερνέ λένε ότι βοηθάει στην αντιμετώπιση της Βαρ.ακαρίασης.
Πάντως άμα είχα ανοιχτούς πάτους φέτος με τέτοια κρύα θα έκανα το ...Evlogies ...
Αν έμπαινα στη διαδικασία να φτιάξω τέτοιες βάσεις(διάτρητες), θα τις σχεδίαζα με τη δυνατότητα να ανοίγουν και να κλείνουν από κάτω.

Αναμφισβήτητα οι διάτρητοι πάτοι και η ωφέλεια τους στο μελίσσι είναι ένα καυτό θέμα!

Αυτά τα λίγα από μένα..ageloudi
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΜπαμπηςΚαστορια
Μέλος
Μέλος
ΜπαμπηςΚαστορια


Αριθμός μηνυμάτων : 119

τι λέτε για πλαστικό διάτρητο πάτο της ANEL; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι λέτε για πλαστικό διάτρητο πάτο της ANEL;   τι λέτε για πλαστικό διάτρητο πάτο της ANEL; Icon_minitimeΠαρ Φεβ 13, 2015 12:21 am

Εχω δυο τεμαχια διατρητους της ιδιας εταιριας.

Δεν σαπιζουν ομως δεν ξερω σε ποσα χρονια θα ξεραθει το πλαστικο και θα σπασουν.......

Δεν μενουν σκουπιδια π.χ νεκρα βαρροα , κομματακια κεριων κτλ. Οποτε λογικα δεν επιβαρυνονται και οι μελισσες με καθαρισμα.

Δεν κραταν νερο στην σανιδα πτησης γιατι αυτη εχει τρυπες και στραγγιζει το ιδιο ισχυει και αν μπει για καποιο λογο νερο μεσα (στραγγιζουν αμεσως).

Μενουν μονιμα ανοιχτοι χειμωνα καλοκαιρι εκτος και αν βαλεις απο την μεσα μερια καποιο κοντρα πλακε για να κλεισουν οι τρυπες.

Δεν ξερω αν ειναι συμπτωση παντως και τα δυο μελισσια που τους εχω μπηκαν στον χειμωνα δυοροφα.......και συνεχιζουν με δυνατους πληθυσμους εως τωρα (με ανοιχτους πατους).

Οι τρυπες ειναι μεγαλες και αν εχεις προβλημα με μυρμηγκια θα μπουκαρουν ευκολα μεσα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

τι λέτε για πλαστικό διάτρητο πάτο της ANEL; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι λέτε για πλαστικό διάτρητο πάτο της ANEL;   τι λέτε για πλαστικό διάτρητο πάτο της ANEL; Icon_minitimeΠαρ Φεβ 13, 2015 2:56 am

Το πιο σημαντικο ειναι οτι το πλαστικο δεν φθειρεται τοσο ευκολα οσο το ξυλο. Π.χ σε μεταφορας οταν τις σπρωχνεις πανω στην καροτσα. Δεν σαπιζουν απο νερο και υγρασια κτλπ. Επισης στις μεταφορες ειναι πιο ασφαλεις απ'οτι η ξυλινες που μπορει να ανοιξουν για πλακα. Ασε που η σιτα στις ξυλινες ειναι για κλαματα.

Το μονο αρνητικο που βρηκα ειναι οτι κρατανε λιγο νερο στις τρυπουλες εκει που κουμπωνουν δηλαδη.


+1 για πλαστικες βασεις.
-1 για πλαστικα πατωματα και καπακια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
τι λέτε για πλαστικό διάτρητο πάτο της ANEL;
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» τοποθετηση κυψελης με διατρητο πατο.
» Συνδετηρας σε πλαστικό πάτο.Πώς;;;
» Κυψελες ξυλινες με πλαστικο πατο αντι-βαρροα?
» πλαστικες κυψελες anel vs technoset
» ΚΥΨΕΛΕΣ ΜΕ ΣΥΡΜΑΤΙΝΟ ΠΑΤΟ

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τα εργαλεία της δουλειάς-
Μετάβαση σε: